Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от caribi Преглед на мнение
    Загоряла ракия не се оправя с нищо, хвърля се в канала . Ако е кисела - преварка , като се слата на 100 кг материал- 200 гр. сода бикарбонат.
    Случи ми се на патоки и ги хвърлих- то замириса на "Полимери Девня". Оказа се че парче круша е залепнало на дъното.

    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
    Питах - правена е с някаква фруктоза на прах, каква - не си спомня "автора". Явно дрождите са я хапвали, защото, както споменах, това беше ракия от джибри на които им е изваден сока за бяло вино и същите са подсладени после с фруктозен сироп за да се извади и ракия. Количеството ракия е било според очакванията все едно че е било със захар. И двоина преварка е правил.
    Най- вероятно е декстроза, и май е далеч от подсладителите . Декстрозата е монозахарид . Даже би трябвало добива да е малко по- голям заради липсата на консерванти както при захарта.
    Sent from my Nokia s fenerche

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Стария не се ядосвай. Миналата седмица имахме с баща ми същата случка.При преварката разредихме материала по-вече (най-много 30-40литра патоки на 100 литра казан ,другото вода) , по 4 пакетчета сода на казан и по 1-2 лопати въглени от огъня.Ракията стана перфектна ,дори останахме приятно изненадани ,като се знае какъв оцет беше материала.Освен това я окъпахме,но това го правим и при добър материал

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        А сега да видим кой слага в материала готварска сол, преди да се сложи камбаната ?

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от caribi Преглед на мнение
          А сега да видим кой слага в материала готварска сол, преди да се сложи камбаната ?
          И фиде и копър ще слагам- само ракия да излиза.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от caribi Преглед на мнение
            А сега да видим кой слага в материала готварска сол, преди да се сложи камбаната ?
            Това защо-няма ли пепел (от огъня) или всички варите нвлегално по гаражи,щото по мазетата с газ не е много здравословно.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Колеги,сега влязох и прочетох целият форум до тук. Аз правя това - като преври материала го изсипвам в дамаджани като сок.Твърдите джибри или плод поставям в преса и извличам всичкия сок.Това,което остане го изхвърлям. То е целулоза и в него почти няма алкохол.Алкохола е в течността. Направил съм сметка ,че заради остатъка от джибри,трябва да варя още един казан.Варя само сока е никога не загаря-няма какво да загори! Предварително материала се опитва и ако има кисела жилка се слага сода бикарбонат-около 10 пакетчета на сто литра,зависи от киселото.Ако ракията мирише на загоряло,се прекарва през тънка шлаувка от система за кръвопреливане през активен въглен(както на времето чистехме бензина).На пластмасово шише режеш дъното,обръщаш го обратно на гърлото слагаш марличка,шишето виси в мрежичка над съд в който ще събираш изчистената ракия.Това посладното беше за по-младите колеги,които не са чистили бензин по татово време.
              Сега за сливите: Аз например слагам сливите ,цели с костилките в бидона,наливам сиропа-3кг.захар в 10литра вода.Първо в голяма тенджера разтварям 3кг. захарна сироп на котлона,после я сипвам в кофа и доливам с още 7л вода.Температурата таман става готова за да почне да ври! Всеки ден с бъркалка за лепило за плочки,стегната в дрелката ,колкото пъти мога,толкова пъти я пускам в бидона със сливите и сиропа.Бъркалката ги прави на пюре и костилките падат на дъното. След няколко дни проверявам със захаромер-ако няма остатъчна захарност,прецеждай материала от костилките през сито,оплакни ги на края с половин кофа вода и си готов.Прецеждането става през двойна рабица или шпакловачна мрежа за изолация.Лично аз прецеждам материала през пресата за грозде.Става идеално! Дано съм бил полезен! Фоци
              Fotci@mail.bg

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Здрвейте!Дойде време да се похвалим от новата реколта.При мене кол. съответно бяха 400 л материал сини сливи "СТЕНЛЕЙ" и 150 л грозде.И най-важното цялата ракия премина през "къпане",тука е мястото да отбележа успеха си да премеря градусите на така наречената "медуза"-утайката от разл. масла.Отгоре на бутилката от 1л си имаше ракия с нормални град. около 38,но "медузата" регистрира 0 градуса.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Снощи сварих ракията (гроздова). И с голям мерак я "къпах", "мих", "търках"... Никакво "животно" не хванах в бутилката! Уж чета темата внимателно, но явно при гроздовата ракия не е нужно да се прилага този табиет!?

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Аз в петък варих гроздовата и по-навик слагам шишето да я "къпя". Никаква медуза не се появи. Май наистина при чистата гроздова не е необходимо.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Ще си позволя да не се съглася с колегите ,защото при мене се хвана "животно" при изваряване на 150 л гроздов материал без капка захар вътре.Мисля,че бъркате в процедурата а за сливите изобщо няма нужда да споменавам .

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Процедурата я практикувам от доста време така че няма какво да объркам. Иначе за сливите съм съгласен. Голямо "животно" се хваща.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Не съм влизал в темата по ред причини, но сега ще хвърля бомбата. Купувам разни дреболий от един грънчар, заради жената, все сади цветя в разни саксийки. Работата му е перфектна. Вчера вечерта бях при него с жената. В ателието му видях казан 120 литра и започнах, веднага темата за ракия. Оказа се, че капака на казана е тип Попова шапка и е от глина. Видях ги 2 бр,но не си носих нищо за снимане. Казана, бил на 120г. а, капака от глина. Междувременно дойде и собственика на казана, за да си го вземе, заедно с двата теракотни капака и стана разговор. Ракията, направена с този капак тип Попова шапка, се оказва, много добра, по думи на собственика на казана. Съгласих се с него, защото капака се загрява по -бавно и изстива по същия начин, което, прави по добре дестилацията. Даже и при резки температурни промени от страна на загряването, няма да има никакви отклонения в състава на ракията, т.е няма да има висши алкохоли. От тях боли главата.
                          Та се замислих и аз за такъв глинен капак. Смятам догодина да имам такъв и ще Ви кажа,как е. Най-отгоре на капака се слага медна тръба, която при печенето си остава за свъзване със системата. Вътре не бе гледжьосан капака, но отвън бе. Предполагам, заради по-лесно чистене на тестото след варка.
                          Последно редактирано от белята; 05-11-12, 17:47. Причина: кривопис
                          Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Аз се пробвах за първи път с "къпането". С 1.5л. бутилка от минерална вода- напълнена до половината с вода. Единствено не поставих клечки в отвора на шишето, а пробих 2 малки дупки- непосредствено под гърлото му. След 2 кофи с ракия и нулев резултат минах на вариант с отрязване на гърлото в най-горната част и поставяне на фунията така, че тя да влиза по-навътре в шишето. И нищо!
                            Освен добър добив де! Ама, то от 450л. джибри, без да е вадено виното...

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Дисертацията:

                              Нужни пособия:
                              Захаромер с 2-3 деления под 0.
                              Спиртомер .
                              Епруветка за горните(с нея ги продават)
                              10 сантиметровите захаромери за по 1,5 не стават за нищо!
                              Марля/тензух/,за прецеждане.
                              Дрожди.
                              Серниста киселина.
                              Захар.
                              Начин на приготвяне на материала:
                              Събират се плодовете и се пълни не по- малко от 40% от бидона. Желателно е само здрави плодове без костилки ,черупки, чепки, листа, клони, пънове...
                              Смилат се по някакъв начин (оставям на въображението ви).
                              Изсипват се 10 кг захар в бидона. Неразтворена без да се налива вода.
                              Добавя се серниста к-на 1гр. на литър от бидона(станала е мъстта около 50литра, а бидона е 100литра. - добавят се 100мл. серниста к-на). Оставя се с отворен капак2-3 часа.
                              Прави се стартер с дрождите - половин литър захарен сироп 30 ина градуса целзий и се добавят дрождите.
                              След 2-3 часа "заврелите"дрожди се изсипват в по- голям съд/кофа/.
                              Налива се в бидона вода до 100литра/по възможност с темп около 30 градуса/.Изчаква се още един час и започвате постепенно да пълните кофата с дрождите с мъстта от бидона(за адаптация- по 2-300млт. на 5 минути). Като се напълни кофата около 5-6 литра изсипете я в бидона.
                              Разбъркайте хубаво получената мъст, сложете марля върху епруветката и като "потупвате" отвора с другата ръка напълнете епруветката със сироп. Измерете захарността.
                              Ако ви показва по- малко от 20% захарност - коригирайте с килограм на литър захар. Примерно бидон 100 литра има 12% захарност - трябват ви още 8кг захар.
                              Бидона се съхранява на сянка при температура 15-35 гардуса, със затворен херметично капак или воден клапан. Бърка се редовно,за да се мокри "шапката" или се потопява самата шапка за да не изплува със ...
                              След 3 ият ден започва да се следи захарността. Когато захарността е на 0 или на 2-3 деления под 0 - МОМЕНТАЛНО трябва да се вари.
                              По възмоност в казана трябва да влиза само прецедена течност - от целулозата и пектина нищо добро не очаквайте.
                              Като варите изхърляйте 10% от пердполагаемото количество от първака/за успокоение/ и спирайте добрата ракия на 40 алк. градуса при стайна температура на течността. Ако е топла ракията от "чучура" я спирайте на по- висок градус. Без значение дали сте изкарали 5 литра или 50 литра.
                              Ако искате да избягате от нежелан аромат спирайте ракията на 50-55 градуса а другото оставяйте за преваряване.
                              100 литра прецеден материал с начална захарност 20% дава около 100литра 11% алкохол в края на ферментацията. Или грубо 16-19 литра 50 градусова ракия без патоки.
                              Ракията се разрежда с дестилирана или алкална вода по формула
                              Необходима вода=съществуващо количество * (начален градус:краен градус -1)



                              Ако всичко това е изпълнено както трябва - в селският казан, в тенджерата под налягане и в дестилатора на "Джони Уокър" примерно, резултатът ще е един и същ -добра ракия.
                              Благодаря за вниманието!
                              Последно редактирано от //Радо//; 05-11-12, 23:10.
                              Sent from my Nokia s fenerche

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Не ми се обяснява защо така, а не инак. Който иска да прочете повече и да си вади собствени изводи.
                                Това което разбрах това лято е че масово хората не разбират от ракии. Бият се в гърдите с някакъв алкохол който...
                                П.П.Извода е направен след доста упорито дегустиране
                                Sent from my Nokia s fenerche

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X