Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Като смачкаш гроздето гребваш от сока и мериш със захаромера. Хубаво е захарните градуси да са над 21 . Един кг. захар ( без вода ) вдига един захарен градус на 100 кг материал.
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Прецеждаш в буркан от сока на джибрито и мериш.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Това го знам. Материала в момента е круша и консистенцията е като гъст нектар. Пробвах със захаромера , но едва ли не зависи как потапяш захаромера - с две думи никаква точност на измерване не мога да постигна.
        Да разредя още ли, какво...?
        Sent from my Nokia s fenerche

        Коментар


        • От: Re: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
          Абе и аз не съм чак толкова голям специалист, ама знам, че първите няколко литра хем са слаби (при нас им викат "патока"), хем боли глава от тях! А за 100 мл метанол не говорим - в домашнота ракия той е много по малко!! Един тукашен специалист даже ме убеждава, че не метанола е толкова виновен за лошото качество на домашната ракия, а някакви си масла (май на руски са "сивушные масла")!!
          Честно казано аз след 100 гр. домашна съм готов!!
          Пък и не ми харесва!!
          До сега не съм писал, но и аз си правя ракия, та да кажа и аз каквото знам. Ракия може да се направи от всичко. "Първака" е най-силен, но в него има разни гадориики, които излизат първи, а и пръв минава през системата. На казан 80л. се маха около 200-300 мл. От тук нататък трябва кротко с огъня да не изпариме и метила. Ако е на една преварка свясната ралия се спира на 40 алк.градуса (мерено на чучура, не в кофата). Останалото е патоката и може да я събираш до 10 градуса. После като събереш и друга я пускаш на преварка по същата технология. Плодовите ракии ги правя на едно варене за да не си загубят аромата. От житото го карам на две преварки защото при него аромат няма. За загарянето съм чувал, че слагат на дъното на казана сено или клечли или нещо подобно, но на мен досега не ми е загаряла и не съм ползвал. За миенето на казана съм чувал за доста драстични методи (шкурка, тухла и т.н.), но това е ако не си жалиш казана, а и механично не можеш да го изчистиш напълно. Аз го мия с оцет и сол разбъркани в неметалн паница (Това го знам от циганите калайджии) и триене с вълнен парцал. Чисти окисите идеално. След това хубаво изплакване с вода. Спирам, че много се разприказвах, но по темата има много за коментиране. Последно: Технологията е пробвана подобаващо и до сега сме живи и с чудесно зрение

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Ъ.......сори аз такова само с грозде се занимавам.За плодовете не знам.
            На нас клиренс ни трябва , не скорост

            Коментар


            • От: Re: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от kulan Преглед на мнение
              ... От житото го карам на две преварки защото при него аромат няма. ...
              Е от жито как правиш?
              Ъ.......сори аз такова само с грозде се занимавам.За плодовете не знам.
              Човек ако знаеш какъв аромат има тази круша ...
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                И аз мислех за гроздова джибри,извинявам се.Пробвал съм веднъж крушова ракия и останах очарован.Успех колега,дано ти се получи елексира.

                Коментар


                • От: Re: Как се прави ракия?

                  Човек ако знаеш какъв аромат има тази круша ...[/QUOTE]
                  Пусни една две чаши през сокоизстисквачката и премери сока тогава.
                  Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                  Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                  Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                  Коментар


                  • От: Re: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                    Пусни една две чаши през сокоизстисквачката и премери сока тогава.
                    Скъпо ще ми излезе ,защото жената ще я изхвърли после на боклука.
                    Оставих около литър да се цеди през тензух, ама бавничко става.
                    Sent from my Nokia s fenerche

                    Коментар


                    • От: Re: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от kulan Преглед на мнение
                      . На казан 80л. се маха около 200-300 мл. От тук нататък трябва кротко с огъня да не изпариме и метила.
                      Интересно....Аз пък си мислех,че метила се изпарява първи и се съдържа точно в тези 200 -300 мл.Ама както кажеш.
                      По принцип количеството първак,което се се отделя е 3% от очакваното количество дестилиран алкохол.

                      Коментар


                      • От: Re: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                        Интересно....Аз пък си мислех,че метила се изпарява първи и се съдържа точно в тези 200 -300 мл.Ама както кажеш.
                        По принцип количеството първак,което се се отделя е 3% от очакваното количество дестилиран алкохол.
                        Грешиш, метанола, на който ти казваш метил се изпарява точно, както етанола и не можеш да го отделиш, като простосмъртен. И процента на първака зависи от чистотата на фермрнтацията. Простолюдието отделя 1%, но това е много условно.

                        Коментар


                        • От: Re: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                          ...метанола, на който ти казваш метил се изпарява точно, както етанола...
                          Ъ-кхъ! Метанола кипи при много по-ниска температура, съответно се изпарява много по-интензивно от етанола при по-ниската температура в началото на дестилацията. От там - относителното му присъствието му в "първака" е изключително високо.
                          Инак е вярно, че наличието му изобщо е в резултат от съществото на материала.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Re: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                            Грешиш, метанола, на който ти казваш метил се изпарява точно, както етанола и не можеш да го отделиш, като простосмъртен.
                            Не му казвам аз метил.Много добре знам какво е метилов алкохол или метанол и като простосмъртен що годе успявам да го отделя от етиловия.

                            Коментар


                            • От: Re: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                              Не му казвам аз метил.Много добре знам какво е метилов алкохол или метанол и като простосмъртен що годе успявам да го отделя от етиловия.
                              Браво, все така да продължаваш, ама как точно става това в Шаранните казани?
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • От: Re: Как се прави ракия?

                                Махаш 5 - 10 % от очаквания дестилат - там е повечето метилов алкохол
                                Като дегустираш в началото дестилата мирише на ацетон, ацеталдехид.
                                Когато тази миризма изчезне - почваш да сьбираш дестилата докато се появи паточния аромат.
                                Ако си тиртиплиа - така се работи
                                Последно редактирано от jorko; 31-07-12, 19:43.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X