Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    И аз като доктора, бера от асмите около 300-350кг. Унгарка и Липа и само от него правя вино. Забранени от ЕС сортове, защо са забранени, за да си продават сортовете/Каберне, Мерло, Пино ноар и какви ли още не/. Моят дядо почина на 96г. и зимата вода не пиеше, само от кацата, а там гроздето стоеше с чепките. На пролет носехме джибрите с щайгите да ги изваряваме на ракия. Я пусне 20л. от два казана по 250л., я не пусне. Ракията основно се изваряваше от сини сливи. Така беше в с.Сенник.
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
      И аз като доктора, бера от асмите около 300-350кг. Унгарка и Липа и само от него правя вино. Забранени от ЕС сортове, защо са забранени, за да си продават сортовете/Каберне, Мерло, Пино ноар и какви ли още не/. Моят дядо почина на 96г. и зимата вода не пиеше, само от кацата, а там гроздето стоеше с чепките. На пролет носехме джибрите с щайгите да ги изваряваме на ракия. Я пусне 20л. от два казана по 250л., я не пусне. Ракията основно се изваряваше от сини сливи. Така беше в с.Сенник.
      Ами и моя дядо пиеше и второ и трето вино от една каца 2 тона,като пускаше само от канелата.Отгоре слагаше вода и захар.Имаше и едно буре изрязано отгоре с капак и слагаше гроздето с кофите.После от канелата ,газ до дупката.Твоя и моя живяха преклонно,щото не са гъкали ракия а само вино.
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        http://www.zlatnatabachva.com/index....ikum&Itemid=56
        Може някой да не го е видял.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
          Ами и моя дядо пиеше и второ и трето вино от една каца 2 тона,като пускаше само от канелата.Отгоре слагаше вода и захар.Имаше и едно буре изрязано отгоре с капак и слагаше гроздето с кофите.После от канелата ,газ до дупката.Твоя и моя живяха преклонно,щото не са гъкали ракия а само вино.
          Не е от ракията, а от мярката. Моят никога не се е напивал. На времето, приятелите му като спирал да пие му наливали виното и ракията в пазвата, е баба перяла по често, но живя с по 1/3 повече от тях.
          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Тази година отново съм на мерло.
            Миналата година се получи супер, очаквам и тази да не се изложа.
            О899 2б2 1З2

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Два въпроса:
              С чепките или без?
              С плаваща шапка или без?
              Става дума за 100кг.Мерло!
              Мерси и наздраве
              Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                За чепките както искаш, но на шапката не й давай да плува повече от шест часа. Натискай и бъркай.

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Винаги да е мокро.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Имам около 50-60 килограма червено грозде на астмата..
                    Не знам вида - дедата го е садил когато е правена къщата.
                    Та така .. миналата година правихме грозде от него и стана нещо - пихме , беше хубаво.
                    Тази година май малко окъсняхме ,та да питам дали е късно или да го слагам

                    П.П. На 17 съм и ако нещо не съм написал правилно се извинявам .
                    Москвич 408 , оня бежовия с четирите фара !
                    42°41'3.72"N 23°14'6.45"E

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Слагай докато не е паднал дъжд-очакват го за събота и неделя.Годината е добра,но на това количество му сложи 200гр.захар(0,2кг.),българска,горнооряховска,кристално чист съд,почистено от загнили и изсъхнали зърна и др.,смачкано,редовно-колкото пъти се сетиш бъркане,да е винаги мокро отгоре и си готов.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Аз да попитам някой знае ли какво се добавя към виното за да не образува утайка ? Не че ми пречи особено ама все пак е дразнещо.

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          E, nqma vino bez utaika.
                          Колеги, споделяйте, трябва вече да са излезли първите готови вина...

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            За пръв път тази година ми се случи винотода вкисне още в джибрите...

                            Срам голям...
                            Отидоха 400 кила мерло на вятъра. А беше супер грозде, захарност 24%, абе всичко както го правя друга година-докарах захарност 22-23%, серниста киселина по 2 грама на литър, дрожди според написаното на пакетчето... Само шапката не я затиснах, а брата я поливаше за да не изсъхва, но веднага след като ширата започна да реже започна и да кисели... Утре започва процеса по изваряване на ракия на колкото е останал алкохол(да не съм съвсем капо), и тази зима ще карам на купешко вино или на бира...

                            Мамка му, мамка му...
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              За пръв път тази година ми се случи винотода вкисне още в джибрите...

                              Срам голям...
                              Отидоха 400 кила мерло на вятъра. А беше супер грозде, захарност 24%, абе всичко както го правя друга година-докарах захарност 22-23%, серниста киселина по 2 грама на литър, дрожди според написаното на пакетчето... Само шапката не я затиснах, а брата я поливаше за да не изсъхва, но веднага след като ширата започна да реже започна и да кисели... Утре започва процеса по изваряване на ракия на колкото е останал алкохол(да не съм съвсем капо), и тази зима ще карам на купешко вино или на бира...

                              Мамка му, мамка му...
                              И какви изводи си правиш ?Защо е вкиснало?От тия работи дето ги изреждаш,аз поне две не правя-серниста киселина(преди много години се отказах) и купешки културни дрожди.Друга хипотеза е да ти е неверен захаромера.Ако съда ти е заразен(бурето) с кисели дрожди също става тая хава(затова от години ползвам бидони-трудно се поддържа дървен съд).Ако в близост до джибрите или са в едно помещение ферментират разни туршии(за киселото зеле е рано).Разбърква ли редовно джибрите за да ги аерираш по време на бурната ферментация?Колко време ги държа ?Чепките остави ли (имат доста танин,а той има стабилизиращ ефект).Сернистата киселина сериозно забавя ферментационните процеси,а пък не се знае колко са културни дрождите които си купил.На всичко отгоре е много нетрайно съединение(трябва да се използва почти веднага след синтеза),което бързо става на сярна.По книга дърветите съдове трябва да се отварят всяка година и да се почистват,но веднъж хване ли оцетната дрожда спасение няма.

                              В крайна сметка цялата тая работа е много неприятна и имаш моите съчувствие.
                              ПП.Аз снощи моето мерло го севтосах...бива го.Иначе хамбурския мискет и розето още бръждят
                              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Поред:
                                Захаромера нямам представа колко е верен, ама колкото и да не съм в точните градуси-все трябваше да изкара поне до Ноември-Декември...
                                Сернистата киселина се препоръчва от всички сериозни винари, то и технологията(по науката) е така. Сернистата киселина убива дивите дрожди, а култивираните са устойчиви. Очаквания ефект е ферментацията да се извършва само вследствие храненето на култивираните дрожди.
                                Съда е пластмасов бидон(1 куб. метър) на който съм изрязал капака. Отгоре е напълно открит. Миналата година в него правих вино за първи път и бях много доволен. Буретата са почти нови(купени 2010), ама до тях не се стигна, и ще ги прибера обратно...
                                Бидона не е в помещение, а под сайванта на село. наблизо няма никакви трушии или каквото и да е фермрнтиращо.
                                По описаното в тези тема-първите няколко дни разбърквахме джибрите за да има кислород за дрождите и те да се размножат. След тези няколко дни се спирааерирането, и дрождите в среда без кислород започват да правят алкохол от захарите. Та след тези няколко дни само мокрехме шапката да не изсъхва. Това го вършеше брат ми, аз бях на Бреслау по това време, и не знам доколко се е старал.
                                Чепките отделяхме, но около 10-15% си останаха в джибрите. Знам за стабилизиращия ефект на танина, а и предпочитам виното да е с лек танинов вкус, та всяка година оставям по малко чепки.

                                Имаше страшно много дрозофили. Ама то и друга година е имало, пък са ставали добри вина.
                                За догодина ще се прави някакъв ферментационен съд който да е затворен херметично, само с маркуче за отдушник, за да не влизат мушичките. Ама тази година я писах нулева откъм вино...
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X