Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Първоначално публикуван от Краси Преглед на мнение
    Мерлото което взех тази година се оказа със захарност 27 според рефрактометъра и според простия уред в гаража.
    Понеже имаше место аванс долях 6-7л вода, на 120кг мъст, защото се притесних от високия градус ( не че 6л ще оправят проблема, нито пък ми се искаше, но нямаше с какво друго )
    Добавих и серниста киселина и селектирани дрожди и след няколко часа започна леко да бъка.
    Чудя се дали при толкова висока захарност в един момент дрождите няма да спрат и виното да остане със сладък отенък.
    Как може да следя процеса по време на бурната ферментация и какво препоръчвате да правя, т.е. да действам или бездействам
    Щом дрождите са започнали да работят, ще спрат като изпапкат захарта. Според мен няма място за притеснение.

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      27 - 30 захарност?!? Това грозде ГМО ли е?

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        При висока захарност как се процедира освен с вода?! Щото приятел изрева, че мерлото му е 30 захарност, та закара проба във винпрома, който потвърди 'диагнозата'....
        Наливане на вода - до 23-24 % захарност...

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от spongi Преглед на мнение
          Ужас !!!!!!!!!!!! Вода и захар не се слагат щом ще правиш вино...........само грозде и мерак са нужни, но и чисти съдове. Това са думи на мой приятел от Брестовица, но въпреки това е прав
          И захар, и вода си се слага за вино. Но не ЗАЕДНО.

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от Краси Преглед на мнение
            Мерлото което взех тази година се оказа със захарност 27 според рефрактометъра и според простия уред в гаража.
            Понеже имаше место аванс долях 6-7л вода, на 120кг мъст, защото се притесних от високия градус ( не че 6л ще оправят проблема, нито пък ми се искаше, но нямаше с какво друго )
            Добавих и серниста киселина и селектирани дрожди и след няколко часа започна леко да бъка.
            Чудя се дали при толкова висока захарност в един момент дрождите няма да спрат и виното да остане със сладък отенък.
            Как може да следя процеса по време на бурната ферментация и какво препоръчвате да правя, т.е. да действам или бездействам


            Моите 5ст.:

            Щом си нямал нискозахарно грозде,което да пусне повече чорба за да го разредиш това е варианта.
            При положение,че си сложил селектирани дрожди те ще си свършат работата.
            За твое успокоение измери сега захарността с обикновен захаромер,и всеки ден я мери за да разбереш какво става.
            От опит казвам ,че трябва да пада 3,4 градуса на ден при добра бурна ферментация и така до 0.
            Бъркай всеки ден за да имат кислород дрождите.
            Grand Cherokee WJ
            Dodge Caliber
            E 430 4-matic-T(S210)
            GLK

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
              Наливане на вода - до 23-24 % захарност...
              Да де - така и правим, ама колегата горе споменава, че не се слагало вода, та се чудя каква е алтернативата
              Дрождите си искат комфортна среда за развитие..
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от Пламен С Преглед на мнение
                Моите 5ст.:

                Щом си нямал нискозахарно грозде,което да пусне повече чорба за да го разредиш това е варианта.
                При положение,че си сложил селектирани дрожди те ще си свършат работата.
                За твое успокоение измери сега захарността с обикновен захаромер,и всеки ден я мери за да разбереш какво става.
                От опит казвам ,че трябва да пада 3,4 градуса на ден при добра бурна ферментация и така до 0.
                Бъркай всеки ден за да имат кислород дрождите.
                Натрупал си опит, ама имаш нужда от корекция в правилна посока, визирам правилната ферментация.

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                  Натрупал си опит, ама имаш нужда от корекция в правилна посока, визирам правилната ферментация.

                  Търпя критики,така че дай конкретика.
                  Grand Cherokee WJ
                  Dodge Caliber
                  E 430 4-matic-T(S210)
                  GLK

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Да речем, че нула никога няма да видиш, а и бъркането е само по време на бурната. Писано е защо.

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                      Да речем, че нула никога няма да видиш, а и бъркането е само по време на бурната. Писано е защо.

                      И да и не:

                      Всеки път виждам нулата на захаромера след плиключване на бурната ферментация..За мен това е момента да отделя виното от джибрите.
                      С рефрактометър е друго показанието/6-7г/,но това е друга тема.

                      По отношение на бъркането и аз това имах в предвид,само по време на бурната ферментация,логично след това няма какво да бъркаш,това не е чорба.
                      Grand Cherokee WJ
                      Dodge Caliber
                      E 430 4-matic-T(S210)
                      GLK

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        И още нещо:
                        % на захарите не се променя с 3,4 на ден, а нещо такова :
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                          И още нещо:
                          % на захарите не се променя с 3,4 на ден, а нещо такова :

                          Процентите наистина са нещо относително и не са точни всеки път,но при мен до 8 ден от началото на бурната ферментация/не от слагането на джибрите/,са 0.
                          Иначе нещо не е наред.
                          Дори при по слабите грозда до 5 ден.
                          Grand Cherokee WJ
                          Dodge Caliber
                          E 430 4-matic-T(S210)
                          GLK

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            Как може да следя процеса по време на бурната ферментация и какво препоръчвате да правя, т.е. да действам или бездействам

                            С това - https://vinarko.com/magazin/izmervat...mometar-detail
                            По време на ферментацията мъстта става на вино и относителното тегло пада.
                            Трябва да падне под 995


                            При висока захарност как се процедира освен с вода

                            Може да се смеси с по-зелено грозде. Ако няма - вода.
                            Литрите се умножават по действителните захари и се делят на желаните.

                            По добре е да се берат на не повече от 24-24.5 захари. Иначе алкохола става над 14.5 и дрождите спират да работят.



                            Дрождите си искат комфортна среда за развитие..
                            Точно така - температура, кислород, потапяне на шапката, храна...


                            Но пък добавиш ли захар, погива всякакво измерване.
                            Със захаромера горе можеш да мериш захарите, докато не е започнала Алкохолната ферментация. Почне ли - край на мерене на захарите.
                            Мериш относителното тегло-то трябва да намаля равномерно, като между 1060 и 1030 пада бързо.


                            Щом дрождите са започнали да работят, ще спрат като изпапкат захарта. Според мен няма място за притеснение

                            Ако са високи захарите, потенциалния алкохол става висок и затормозява работата на дрождите.
                            Коефициента на превръщане на захари в алкохол варира между 0.56 и 0.6. Може и 0.62 - зависи от щама
                            300 х 0.58 е над 17 алкохол в готовото вино

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Захаромера от горния пост няма скала за специфична плътност, разграфен е по Брикс и стойности като 995 или 1010 ще си ги смята с калулатора ... като за 54лв бройката, едва ли ще стане по-хубаво вино отколкото с някой по-прост от 7-9лв ...
                              Важно е да се знае и спазва технологията, да се реагира своевременно при отклонения и да не се допускат груби грешки преди и по време на главната ферментация. Ферментация като всяка друга - със специфични особенности заради материяла.

                              А дрожди вече има всякакви - и с висока атенюация (търпимост към алкохол) и с ниска.

                              Тази година ми е сефте с виното - правя го "натурално", т.е. със спонтанна ферментация, но с култивирани дрожди покрай Бирата и Сайдера доста съм се заигравал. Просто съм адски любопитен какво ще излезе с традиционни техники.
                              Последно редактирано от damyan_rm; 26-09-18, 14:45.
                              LR Disco II, Td5

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от damyan_rm Преглед на мнение
                                Тази година ми е сефте с виното - правя го "натурално", т.е. със спонтанна ферментация, но с култивирани дрожди покрай Бирата и Сайдера доста съм се заигравал. Просто съм адски любопитен какво ще излезе с традициони техники.
                                Е какво да излезе, вино. То от хилядолетия нали така се прави.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X