Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Как се прави вино?

    Да вземем да се съберем ...да поопитваме ?
    Не знам дали моята продукция ще стигне за почерпване, но за опитване - мога да предложа половината от реколтата (което е към 2 литра)... и да се срещнем - примерно на Кръстец, понеже е по средата на България ... да се поразходим до параклиса на върха, да поседнем после, да похапнем, да извади всеки по една по-специална чаша (защото по хижите няма много) ... и да се опита Винцето - докато не е стигнало критичните граници...
    Пък историите и пеенето сами ще си дойдат ...
    ???
    От гледна точка на безопасността - който иска да разпуска повече - може да поЕзди и влака...
    Какво ще кажете?
    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

    Коментар


    • До: Как се прави вино?

      [QUOTE=Видев;891292]
      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Аз моето вино вече го пия, брах на 9.09, предимно димят и памид. Захарност 17, добавих до 22 захар, а също и 100 литра вода, също захар до 22, серниста киселина по 1 гр/л, и културни дрожди.

      Колко килограма беше гроздето.
      Гроздето беше около 350 кг. Наполовина отколкото очаквах. Но виновни са косовете! от някои чукани не съм взел и едно зърно, само чепки имаше... Но после разбрах, че имало някакъв препарат против тези гадини(да се затрие родът им дано). Като зазрее гроздето-пръска се с обикновена пръскачка, и имало добър ефект. На хората не вредяло, и не миришело на нищо. Догодина ще опитам, и ще кажа за резултата.
      @ Видев-общо 40 кг захар съм сложил, и засега резултата е добър!
      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Щом си писала сутринта, значи вече имаш резултат и нищо да не правиш допълнително. Имаш бурно вторично завиране
      Обаче какво ще правиш с тези промишлени количества направо не знам? Хе-хе, чаша захар, имам чувството, че си споделяме рецепти за кекс
      А сериозно - ще получиш второ вино. Някои гледат скептично на него, но има случаи да е по-добро на вкус от първото.
      Да, има. Но това е когато нещо по технологията на първото-"оригинално" вино се обърка. Пробвал съм и двата варианта на вино, и двете вина не бяха съсипани, и първото е превъзхождало "правеното".
      Но ако наличното грозде е малко-правенето на "втора реколта" е оправдано. Зависи от консумиращия и разбиранията му, де...
      Първоначално публикуван от Mitsu Преглед на мнение
      Да споделя и аз нещичко.
      Първо за захарта. Според мен е допустимо да се добавя само, ако гроздето е собствено и иначе ще отиде зян/ тука не се сетих българската дума/. Аз го купувам от пазара и само гледам къде са най-много осите. Те се привличат също от миризмата на оцет, но и човек лесно я долавя, което прави грешката малко вероятна. Когато ходя сутрин рано и от студа още ги няма, сам го опитвам. Ако го определя като сладко, мерим и товаря.
      Захаромер не съм ползвал от години,а вино капка не остава.
      Аз винаги ползвам захаромер, и съм долу-горе доволен.
      Наскоро Данчо си купи малко грозде, и ме извика да пробвам на вкус ширата. На мен ми се видя недостатъчно сладка, по-скоо кисела. Но захаромерът беше на друго мнение-27 градуса. Не вярвах, такава захарност не ми се е случвала никога, даже казах, че захаромера нещо не е в час...
      Но после Данчо сложи и вода, щото ферментацията нещо се бави... И материала си завря, по всички правила. Значи е бил доста сладък, и разреждането е спомогнало за началото на ферментацията.
      Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
      Да вземем да се съберем ...да поопитваме ?
      Не знам дали моята продукция ще стигне за почерпване, но за опитване - мога да предложа половината от реколтата (което е към 2 литра)... и да се срещнем - примерно на Кръстец, понеже е по средата на България ... да се поразходим до параклиса на върха, да поседнем после, да похапнем, да извади всеки по една по-специална чаша (защото по хижите няма много) ... и да се опита Винцето - докато не е стигнало критичните граници...
      Пък историите и пеенето сами ще си дойдат ...
      ???
      От гледна точка на безопасността - който иска да разпуска повече - може да поЕзди и влака...
      Какво ще кажете?
      Винагисъм бил "ЗА" такива събирания. Даже се опитах да организирам сбирка на "Бар Наздраве", но не се получи нещо...
      Марийке, ако се чувстваш способна на такава организаця-действай. Аз съм първият записал се.
      Уточнявайте датата!
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • До: Как се прави вино?

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение

        Винагисъм бил "ЗА" такива събирания. Даже се опитах да организирам сбирка на "Бар Наздраве", но не се получи нещо...
        Марийке, ако се чувстваш способна на такава организаця-действай. Аз съм първият записал се.
        Уточнявайте датата!
        И като каза такава организация .... почти ме уплаши ...
        Защо не каза - айде утре вечер ?
        А аз да кажа - ми не мога , работа , деца .. чакай да погледна ... и
        Ок! В Четири и половина ще съм там !
        Гара/Спирка Влак Състав Заминава Пристига
        ВАРНА » ГОРНА ОРЯХОВИЦА БВ2610 11:00 14:20
        ГОРНА ОРЯХОВИЦА » КРЪСТЕЦ ПВ40103 14:33 16:24

        Или в 7 без десет ...
        Гара/Спирка Влак Състав Заминава Пристига
        ВАРНА » ГОРНА ОРЯХОВИЦА БВ2612 12:40 16:05
        ГОРНА ОРЯХОВИЦА » КРЪСТЕЦ ПВ40105 16:25 18:44

        И около обяд на другия ден с ведра усмивка - към вкъщи - без опасност за живота , полицаи и песъкливо заледени завои....
        Гара/Спирка Влак Състав Заминава Пристига
        КРЪСТЕЦ » ПЛАЧКОВЦИ КПВ40290 13:09 13:33
        ПЛАЧКОВЦИ » ГОРНА ОРЯХОВИЦА КПВ40214 16:03 17:40
        ГОРНА ОРЯХОВИЦА » ВАРНА БВ2613 17:52 21:22

        И така - но по този начин вероятността да сме си само двамата е значителна .... защото не се знае кой кога си чете форума....

        Скоро е денят на Будителите ... Може да си спретнем един Ноември морнинг ... и ако присъстват основно писалите в тази тема, би трябвало мястото да стигне . Пристига се в събота вечерта ... нещо като завръщане в студентските години ... Но със аромат на вино и лозови сармички или нещо с картофки ....
        И така 31 Октомври вечерта - скромна хижарска обстановка, нощувка около 10 лв - и разходка до Параклиса на върха на закуска .
        Какво ще кажете?
        И да не забравя - всеки да носи мостра от продукцията си.... и Чаша естествено и Спален чувал(все пак планина е) и не семейно!
        Последно редактирано от iai-bg; 24-10-09, 11:02.
        Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

        Коментар


        • До: Как се прави вино?

          А може и да е на друго място и в друго време... Дайте предложение?
          Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

          Коментар


          • До: Как се прави вино?

            Добрият вариант за дегустация е състезанието в Самоков...,след това чакаме инициатива до Нова година ,а после мисля.че винарията през март в Пловдив е добра дата...за тогава мога да поема организацията.

            Коментар


            • До: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
              Добрият вариант за дегустация е състезанието в Самоков...,след това чакаме инициатива до Нова година ,а после мисля.че винарията през март в Пловдив е добра дата...за тогава мога да поема организацията.
              Причината да предложа Кръстец е че е еднакво далече за всички, както и еднакво близо също... Пада се отгоре на планината - която дели България на северна и южна ... и приблизително по средата на същата планина. Има път до там, както и Влак. Дори и времето да е Снеговно - на 200 метра от жп. гарата се намира най-близката хижа, а влаковете не се плашат от преспите... И моля, нека който през март все още има вино да вдигне ръка!
              Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

              Коментар


              • До: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                Причината да предложа Кръстец е че е еднакво далече за всички, както и еднакво близо също... Пада се отгоре на планината - която дели България на северна и южна ... и приблизително по средата на същата планина. Има път до там, както и Влак. Дори и времето да е Снеговно - на 200 метра от жп. гарата се намира най-близката хижа, а влаковете не се плашат от преспите... И моля, нека който през март все още има вино да вдигне ръка!
                ...хора,вдигайте ръка... , аз винаги имам вино !

                Коментар


                • До: Как се прави вино?

                  ...Стихотворението, затворило американския пазар за френското бордо, е от сборника на Бодлер „Цветя на злото” и се казва „Душа на виното”. И докато САЩ отказват да пуснат бутилките на пазара си, то виното със същите етикети се продава с успех в Белгия, Великобритания, Русия и Китай.

                  Щом падне здрач, душата на виното запява:
                  - Човеко, чуй - за тебе, о, братко угнетен,
                  от светлина и обич изливам аз прослава,
                  щом восъкът ме пусне от своя стъклен плен.
                  Амброзия ще бъда за твойта вечна жажда,
                  аз - зърното в дланта на Сеяча всепризнат,
                  и любовта ни само Поезия ще ражда -
                  избликнала към бога като невиждан цвят.
                  ...

                  Коментар


                  • До: Как се прави вино?

                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                    ...
                    Щом падне здрач, душата на виното запява...
                    Той Крикри е готов и без вино
                    Ох, как ми се иска да кажа: Давайте на 31 Октомври, там съм, но здравият разум ме натиска да не харесам датата...
                    Щото имам отговорна работа за вършене, и ще бъде много по детски да я оставя, и да хукна по балканите да лоча вино.
                    Но идеята е добра, и няма да я изоставя.
                    Мисля си, че когато застуди малко по-сериозно ще има повече свободно време, и тогава...
                    Остава само да намерим отоплена хижа.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • До: Как се прави вино?

                      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                      Той Крикри е готов и без вино
                      Ох, как ми се иска да кажа: Давайте на 31 Октомври, там съм, но здравият разум ме натиска да не харесам датата...
                      Щото имам отговорна работа за вършене, и ще бъде много по детски да я оставя, и да хукна по балканите да лоча вино.
                      Но идеята е добра, и няма да я изоставя.
                      Мисля си, че когато застуди малко по-сериозно ще има повече свободно време, и тогава...
                      Остава само да намерим отоплена хижа.
                      Така е,на професионален винопиец вино не му е нужно ! ...Но подкрепям идеята .

                      Коментар


                      • До: Как се прави вино?

                        Остава да се застуди...
                        Нека запознатите с хижите да кажат коя има отопление, че само с вино не можем да се стоплим. Освен ако... ама не... Бе-друга тема.
                        Според мен до хижата трябва да може да се стига с жипка, не е хубаво да се хабят излишни калории за ходене пеш Пък и ще има носене на бутилки и мезета...
                        А Крикри ще трябва да носи и по-голямшък лаптоп пълен догоре със снимки от Ладога2009
                        Идеята на Мария за сбирка долу-горе по средата на България е добра. Мисля, че така е правилно.
                        Марийке, можеш ли кажеш дали в тази хижа има възможност за отопление?...
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • До: Как се прави вино?

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Остава да се застуди...
                          Нека запознатите с хижите да кажат коя има отопление, че само с вино не можем да се стоплим. Освен ако... ама не... Бе-друга тема.
                          Според мен до хижата трябва да може да се стига с жипка, не е хубаво да се хабят излишни калории за ходене пеш Пък и ще има носене на бутилки и мезета...
                          А Крикри ще трябва да носи и по-голямшък лаптоп пълен догоре със снимки от Ладога2009
                          Идеята на Мария за сбирка долу-горе по средата на България е добра. Мисля, че така е правилно.
                          Марийке, можеш ли кажеш дали в тази хижа има възможност за отопление?...
                          ..Е стига,бе,нали си говорим за вино..!
                          Прикачени файлове
                          Последно редактирано от chrichri; 27-10-09, 20:52.

                          Коментар


                          • До: Как се прави вино?

                            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                            ..Е стига,бе,нали си говорим за вино..!
                            Еее, ти как си представяш да се съберем, да сложим масата, и да почнем да си разправяме вицове?
                            То и това ще стане, ама на по-късен етап
                            Или за БМВ-та със сини и червени габарити, и високи два пръста над асфалта...
                            То теми ще има много, но основната знаем коя ще е...

                            Остава да уточним дата...
                            И да стане студено, разбира се. Тогава и виното сякаш само се налива. И топли, топли...
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • До: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Еее, ти как си представяш да се съберем, да сложим масата, и да почнем да си разправяме вицове?
                              То и това ще стане, ама на по-късен етап
                              Или за БМВ-та със сини и червени габарити, и високи два пръста над асфалта...
                              То теми ще има много, но основната знаем коя ще е...

                              Остава да уточним дата...
                              И да стане студено, разбира се. Тогава и виното сякаш само се налива. И топли, топли...
                              Извинявай,малко се забавих,не се сетих,че иска resize...!
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от chrichri; 27-10-09, 21:14.

                              Коментар


                              • До: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                                Добрият вариант за дегустация е състезанието в Самоков...,след това чакаме инициатива до Нова година ,а после мисля.че винарията през март в Пловдив е добра дата...за тогава мога да поема организацията.
                                Сещам се за няколко превъзходни места в тетевенския балкан...!
                                Ще го обсъдим в Самоков.Поздрави на Пловдивската група!

                                П.С Ице, хубави снимки от "Ладога"...защо ли са ми толкова добре познати?!
                                0889/ 634 448 - за приятели по всяко време...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X