Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    за вдигането на 50/50 пълнозърнест - бял, е според зависи от количеството мая (слага се малко повече мая ако има .. трици).
    Ако се забърка с малко захар ще бухне без грижи.

    А колкото и да има особено мнение за добавянето на семена чия - съветвам Ви да пробвате - 1 супена лъжица на самун.
    Не се кисне - добавят се семената съм брашното. Аз добавям и малко чубрица.

    Забравих да добавя, че аз не използвам машина, но това едва ли е от значение
    Последно редактирано от Slick; 30-10-17, 22:17.

    Коментар


    • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Когато бяхме в апогея на вихъра - "Домашен хляб" (преди 7-8 години), купувахме брашно на чували по 50 кг. Като ни поохладня ентусиазма, брашното взе да се заседява по половин година. Имахме случаи на гъгрици, а и на нещо като молци, но чак червеи не сме завъждали.
      Молеца става на бял червей.
      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

      Коментар


      • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

        Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
        за вдигането на 50/50 пълнозърнест - бял, е според зависи от количеството мая (слага се малко повече мая ако има .. трици).
        Ако се забърка с малко захар ще бухне без грижи.
        Пълнозърнестите , черните, ръжени хлябове трудно вдигат, за това се ползва малцов квас -който е кисел (освен дрожди има и млечнокисели бактерии )
        За това ако ползвате обикновена мая добавяйте супена лъжица лимонов сок.

        Ако добавяте мляко се слага или сухо или домашно, това в кутиите има консерванти

        Коментар


        • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

          Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
          Молеца става на бял червей.
          Хм... Не знам каква е причината и не познавам белият червей на каква буболечка е, но съм виждал молци вкъщи и се чудя какво ядат
          Но това, което ме учуди бе, че същият тип бели червейчета се бяха появили в сухата мая на Др.йоткер, която само еднократно е била отворена за секунди, и половината доза е била затворена с пречупване на фолиото и отгоре - пластмасова кухненска щипка (по цялата ширина)...
          Затова и си помислих, че просто някоя 'бактерия' в сухата мая се е активирала от въздуха и влагата и е станала червей
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

            Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
            Пълнозърнестите , черните, ръжени хлябове трудно вдигат, за това се ползва малцов квас -който е кисел (освен дрожди има и млечнокисели бактерии )
            За това ако ползвате обикновена мая добавяйте супена лъжица лимонов сок.

            Ако добавяте мляко се слага или сухо или домашно, това в кутиите има консерванти
            Ценно,аз слагам лимон,без да знам защо,но знам че бухва от него ,както писах по нагоре от опит.
            Предполагам бакпулвер е същото,лимонтозу и сода или бъркам
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              някоя 'бактерия' в сухата мая се е активирала от въздуха и влагата и е станала червей
              Оппа, прескочихме няколко стотици милиона години в еволюцията - от бактерия на червей
              Land Rover Discovery II, V8 4.0
              VW Golf VI variant
              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

              Коментар


              • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                Оппа, прескочихме няколко стотици милиона години в еволюцията - от бактерия на червей
                Аз затова и сложих бактериЙ в кавички
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

                  Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
                  Пълнозърнестите , черните, ръжени хлябове трудно вдигат, за това се ползва малцов квас -който е кисел (освен дрожди има и млечнокисели бактерии )
                  За това ако ползвате обикновена мая добавяйте супена лъжица лимонов сок.

                  Ако добавяте мляко се слага или сухо или домашно, това в кутиите има консерванти
                  Полезно да се знае - благодаря. И аз съм слагал и лимон и оцет с маята, но без да съм наясно с разликата - кое - кога.

                  Коментар


                  • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

                    Май се вижда края на моята козуначена лудост. Надежда виждам в това, че вече около година мина в експерименти и по-добра технолодия от тази сезон 2017, версия 3 не намерих. Или поне не нещо съществено. Та реших по тоя повод с цел по-лесно споделяне, да я кача на неин си домейн:
                    kozunak.top - лесна изпитана рецепта за козунак на конци с помощта на хлебопекарна
                    ако някой се престраши да опита, ще се радвам на отзиви. иска ми се ако има някакви неясноти да ги изчистя.

                    Коментар


                    • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

                      Че идва Великден и е време за козунаци
                      Рецепта от мамите, с малки мой коментари

                      Рецепта за 1кг козунак

                      Прясно мляко...................140мл (топло) (най добре хубаво домашно без консерванти)
                      Пресен лимонов сок..........15мл (1 сл) прибавя се в 15мин на месенето или най късно със звука за допълнителните продукти, също така той убива миризмата на маслото
                      Олио ..............................40мл (4 1/2 сл) прибавя се бавно, по малко след 10та мин на месенето
                      Ванилия...........................0.5г (1пакетче) (2 малки пакетчета от 0.2г)
                      Яйца.................................3бр (разбити много добре, внимавайте, според големината на яйцата се променя консистенцията на тестото, отделете половин жълтък смесен със малко олио за мазане на козунака отгоре) (гледайте да са максимално жълти - домашни или от щасливи кокошки - от тях зависи цвета)
                      Захар................................120 г (4/8 чч или 10сл) (може да увеличите малко захарта до 135г, внимавайте: много захар, стяга тестото , ако харесвате по сладък козунак може 120г захар и + някакъв подсладител на вкус)
                      Пресято бяло брашно......500г (3 5/8 чч) (пресято най малко 2 пъти със щипка сол) Пресяването има за цел да вкара въздух в брашното.
                      Мая...................................7г (2чл) Препоръчвам ви Yuva мая или френската
                      Настъргана кора на лимон/портокал/мандарина ...1бр (предимно лимон и по малко портокал)Преди да ги настържете- хъбаво ги измийте с горещата вода -да се махнат гадостите с който ги обработват

                      1 Разбийте добре млякото , яйцата, захарта и със щипка сол и ги изсипете в контейнера, добавете брашното и най отгоре сложете маята (знаете че маята не трябва да е в съприкосновение със течните продукти).
                      Често не само при козунак а и при хляб, оставям маята малко да се събуди- В чаша с малко вода (важно да е част от общата), малко брашно и щипка захар - ги оставям за минути на топло - докато отмервам и приготвям другите неща.
                      2. Нагласете контейнера в машината.

                      3. Включете машината на програма за френски или сладък хляб и на най-светла кора внимавайте да не пропуснете настройката за цвета, иначе ще ви прегори козунака).

                      4. След първите 5мин проверете състоянието на продуктите(трябва мн добре да са се смесили) ако има нужда помогнете със шпатула.

                      5. След 10-15мин проверете състоянието на тестото, ( трябва да бъде по малко твърдо от месцето на ухото). Ако e много твърдо тестото добавете ч.л. мляко, ако е много мокро добавете с.л. брашно. Тестото за козунак трябва да бъде еластично, когато тестото се разтегля и събира на топка е ОК.

                      6.След звука за прибавяне на допълнителни продукти, може да импровизирате с различни семена, понякога аз корите ги добавям в този стадий, но по ги обичам ако са добавени още от начало, сякаш така козунака ухае мн повече
                      Ако искате стафиди - трябва предварително да ги накиснете в коняк или ром , може да добавите орехи. Когато се слагат неща в тестото за да не падат, докато са влажни ги поръсете с малко брашно и тогава в тестото да се смесят.

                      7. Една мн важна стъпка, в последните 25или30 минути на печенето( някъде към или после средата на стадий печене) намажете набързо отгоре със отделения жълтък(*) и посипете със захар

                      8. Наблюдавайте към края на печенето да не ви прегори козунака, по точно в последните 10 минути следете внимателно (особено за първия козунак правен по горния метод ), ако забележите че е почнал да прегаря(крайния резултат на цвета горе долу трябва да е като на снимките), изключете машината и го извадете веднага, ако не, оставете да свърши програмата

                      9. След звука за свършване на програмата за печене, извадете веднага козунака, и го завийте със памучна кърпа.

                      Така трябва да изглежда програмата, давам я че при различните машини имат различни имена.

                      презатопляне:........................... ........15мин
                      месене(разбъркване)1:................... ..20мин (5-10)
                      месене 2 :....................................... ..35мин (20)
                      втасване1:.............................. ...........35мин
                      изкарване на въздух(*).....................15cek.
                      втасване2:.............................. ...........25мин
                      оформяне на тестото(**).................1мин
                      втасване3:.............................. ...........70мин
                      Печене.................................. .............60мин
                      градуси за печене.............................120Ц

                      Коментар


                      • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

                        Първоначално публикуван от denyo Преглед на мнение
                        Май се вижда края на моята козуначена лудост. Надежда виждам в това, че вече около година мина в експерименти и по-добра технолодия от тази сезон 2017, версия 3 не намерих. Или поне не нещо съществено. Та реших по тоя повод с цел по-лесно споделяне, да я кача на неин си домейн:
                        kozunak.top - лесна изпитана рецепта за козунак на конци с помощта на хлебопекарна
                        ако някой се престраши да опита, ще се радвам на отзиви. иска ми се ако има някакви неясноти да ги изчистя.

                        Аз я пробвах ...и всичко изглеждаше ето така :

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6630.jpg
Прегледи:1
Размер:409.3 КБ
ID:5785313

                        до преди малко , когато реших да го нарежа за купона довечера ... и ...

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6631.jpg
Прегледи:1
Размер:394.1 КБ
ID:5785314

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6632.jpg
Прегледи:1
Размер:392.3 КБ
ID:5785315

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6633.jpg
Прегледи:1
Размер:384.6 КБ
ID:5785316

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6634.jpg
Прегледи:1
Размер:366.7 КБ
ID:5785317

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6635.jpg
Прегледи:1
Размер:389.6 КБ
ID:5785318

                        Освен, че е кухо , по средата ,там има около 3-4 милиметра дебело , сурово тесто.
                        Това , което не беше според предписанията е :

                        1. Втасването беше около 4 часа , защото почна да излиза от формата , за печене. ( всъщност във файла пишеше да се следи за това )
                        2. Печенето беше 25 минути. Може би и аз трябва да пека , първо , само на долен реотан и после да пускам горния , но нямах време за опити .

                        Иначе , това , което е опечено е на конци и супер вкусно
                        Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 07-04-18, 19:56. Причина: Не мога да оправя първата снимка :(
                        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                        A1+

                        Коментар


                        • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

                          Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение

                          Освен, че е кухо , по средата ,там има около 3-4 милиметра дебело , сурово тесто.
                          Това , което не беше според предписанията е :

                          1. Втасването беше около 4 часа , защото почна да излиза от формата , за печене. ( всъщност във файла пишеше да се следи за това )
                          2. Печенето беше 25 минути. Може би и аз трябва да пека , първо , само на долен реотан и после да пускам горния , но нямах време за опити .

                          Иначе , това , което е опечено е на конци и супер вкусно
                          Здрасти. Благодаря за отзива!

                          1. Колко тежеше тестото и какъв е обема на формата в кубични сантиметри?
                          2. 25 минути ми се виждат малко, вероятно като си видял кафевия загар отгоре и си го извадил. Аз за това пека известно време само отдолу. Домакините пък пекат и на "горно и долно" ама слагат алуминиево фолио отгоре, защото не всички печки имат режим в който пекат само отдолу. По принцип казват, в съвременна печка която пече само едновремено и от горе и от долу, ако е пуснат вентилатора нямало проблем.

                          EDIT: Присетих се още нещо. Ако си сложил същите грамажи от рецептата, но си направил не два, а един козунак, то той трябва да се пече по-дълго и на по-ниска температура.
                          Последно редактирано от denyo; 11-04-18, 10:42. Причина: присетих се още нещо

                          Коментар


                          • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

                            Първоначално публикуван от denyo Преглед на мнение
                            Здрасти. Благодаря за отзива!

                            1. Колко тежеше тестото и какъв е обема на формата в кубични сантиметри?
                            2. 25 минути ми се виждат малко, вероятно като си видял кафевия загар отгоре и си го извадил. Аз за това пека известно време само отдолу. Домакините пък пекат и на "горно и долно" ама слагат алуминиево фолио отгоре, защото не всички печки имат режим в който пекат само отдолу. По принцип казват, в съвременна печка която пече само едновремено и от горе и от долу, ако е пуснат вентилатора нямало проблем.

                            EDIT: Присетих се още нещо. Ако си сложил същите грамажи от рецептата, но си направил не два, а един козунак, то той трябва да се пече по-дълго и на по-ниска температура.
                            Следвах рецептата, стриктно
                            В момента не мога да кажа какъв е обема на формата .
                            Да направих 1 голяма козунак
                            Според приятелка, фурната ми е била силна.
                            Явно това е проблема .
                            Другата седмица , мисля да пробвам отново
                            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                            A1+

                            Коментар


                            • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

                              Под 40 минути печене е недостатъчно при нормална т-ра.
                              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                              Из "Златния телец"

                              Коментар


                              • От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

                                Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
                                Печене.................................. .............60мин
                                градуси за печене.............................120Ц
                                Тук е грешката. Посочените градуси не са за тестени изделия. Коректното е 220 С.
                                Принципно се пекат в диапазона 180-220 С.
                                0885600006 - Чичо Коце

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X