Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Оранжерия направи си сам

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Аз преди време си направих ето такива две мините за ранни салатки , лук и други зелений https://offroad-bulgaria.com/forum/%...BD%D0%B8%D0%BA а домата и краставиците ги сеем само под засенчваща мрежа директно на двора.
    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
    Място и хора към които да принадлежи ...

    Коментар


    • #32
      Така
      5*10м е мястото

      Но една цяла такава мисля че ще по трудно да се направи от две по 20 квадрата

      Това ако изобщо ми трябва повече от 20 квадрата
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #33
        Пчеличке,кажи в коя област,колко ще си на терен , и какво ти се яде, пък ше го мъдрим покривалото. Щото от Трънско до Пловдивско и като го обърнеш напреко се сменят географските пояси.
        В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
        В. Иванов

        Коментар


        • #34
          Между софето и Своге.
          850мнв.
          Домати краставици лук - е такива неща
          Не става с компютризирана система за напояване
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • Жоро Байкушев
            Жоро Байкушев коментира
            Редактиране на коментар
            Требе си парник за краставиците и доматите иначе ше слагаш само зелени домати за туршия на есен Лука го фърли навън да оптимизираш инвестициите.,той е джелезен.
            Ако искаш да си лачен, поликарбоната държи и на вятър, няма лошо, найлона върши същата работа но ако не си го прихванал добре ще те търси по настоящ адрес.

            Компютрите без ИТ/ВиК / Електро поддръжка става като в Перник, вода газят. Аз слагах скъпи системи,снимах ги и до там. Няма части ми е официалната версия пред домашния щаб.

            И не забравяй, парника може и доста да навреди,влезе ли болест вътре, няма излизане. Лесно може и да опечеш доматите. И той без оператор да проветрява,напоява,засенчва, пръска не работи добре. Факт.

            Та в зависимост колко често и най вече като е нужно ако не си там, най добре промени стратегията. Садиш като мене на вън и каквото бог дал. Така открих, че саморасляците са много жилави ( домати) на засушаване и болести ако не ги местиш или колтучиш* ( питай Колето)

          • turtey
            turtey коментира
            Редактиране на коментар
            Колтучене знам кво е.
            Не съм расъл у саксия
            Навън вирее всичко. Просто обаче както казаха по горе - сезона е къс.

          • Жоро Байкушев
            Жоро Байкушев коментира
            Редактиране на коментар
            Е,става ми по лесно.

            И да ,така е.

        • #35
          Не знам за чий ти е оранжерия на 850 метра н.в.

          Велинград е само на 700 и черешите узряват през Август


          Сигурно доматите на 850 метра стават към края на Август а с оранжерият ще станат в началото
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • #36
            За конструкцията може да се ползват и шпригли от ЗИЛ, но ти пък ще вземеш да се изприщиш ако ги пипнеш, та търси по моргите шпригли от Мерцедес
            ________________________________________________
            Subaru OUTBACK 2,5
            Hyundai TUCSON 2.0

            Коментар


            • #37
              Хаха, точно от ЗИЛски /даже джугански/ си бях направил преди десетина години. Модули - две шпригли заварени като на шейна върху две тръби по около два метра и половина, отпадъчни някакви- цол и половина, цол и четвърт, квото има из двора. Три такива бях нагласил с тенденция за още толкоз, две-три години колкото изкара найлона и после ги разкомплектовах. Карам си по бабешки, ама то и при мен е друго.

              Коментар


              • #38
                От 5-6 години ползвам парник зареждам по 58-60 корена домати. Купувам повтарям купувам корена по 60 стотинки от производител сорт биг биф. По груби сметки излизат около 8- 12 кг. От корен. абе 5 семейства снабдявам с домати под всички форми.
                парника е направен от шпригли на камион. /Предполагам руски от соца са/ само съм ги удължил до височина на билото около 2,40. Не е на кол а на вързанка с отпускане. Без всякакви колтуци. Като ги оскубя масово растенията са по над 4 метра. Не връзвам а увивам около вързанката. Като започне зреенето мятам засенчващата мрежа над парника. Наблягам на медните препарати. Периодично сипвам по кило син камък в резервоара на капковото. 500 литра е. С капковото контролирам /до колкото е възможно/ зреенето. Ако реша че ми трябва по голямо количество засушавам за 4-5 дни и готово. Абе труд си е ама трябва да се папка. Мулчирам със черно фолио миналата година бях решил да мулчирам със слама ама много късно се сетих и намерих само една баля а и съседите решиха че ми е много та два пъти си взеха по малко за полозите на кокошките. А и много трудно го накълцах тоя матриал. И малко бе тегаво че се налагаше да се плеви 5-6 пъти. Ако бе повече и надребнен щеше да е супер Ама пък на есен и пролет с мото мотиката и стана доста добре, почвата омекна.
                Ако можеш да помогнеш на един човек , направи го и веднага го хвърли в морето.
                freelander 1,8 2001g.

                Коментар


                • #39
                  Понеже не съм гъзар и не мога гепя от некое поделение, шприглите няма да ми дойдат без пари. Да не говорим че транспорта им не е прост.

                  ​​​​​​Та така, другари
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • jordanov sv
                    jordanov sv коментира
                    Редактиране на коментар
                    Брутално скромен.
                    Както винаги

                • #40
                  За статистиката - армирания найлон е на 1,5 м ширина.
                  O888 749-O86
                  C20LET 4x4 198 kW 370 Nm - любимата
                  NC 750

                  Коментар


                  • Кольо
                    Кольо коментира
                    Редактиране на коментар
                    Винаги става въпрос за пари...

                    Ако се стигне до там-вземай най-дебелия, размера да е подходящ, завивай и си свиркай.
                    Имай предвид, че по дългите страни трябва да изкопаеш траншеи в които да се зарови найлона, та отпускай по половин метър от всяка страна.
                    И не си мисли, че няма да копаеш траншеи. Пробвали сме само със затискане с тежки предмети-нцъ, вятъра си го вдига и прави парашут. Или го къса, та все тая.
                    Има вариант да се насипе с чакъл вместо да се копаят траншеи, ама като сметнеш труда и цената-сам се хващаш за правата лопата.

                  • m4r1qn
                    m4r1qn коментира
                    Редактиране на коментар
                    Само за статистиката го отбелязах - иначе моя избор е израелски анти всичко. Най дебелия койот намерих бе 180 микрона, съответно го нямаха и сложих 150 микронния.

                  • santaclash
                    santaclash коментира
                    Редактиране на коментар
                    Има си найлон за оранжерии. Важна е УВ защитта.

                • #41
                  Взимай си найлон дето Е за оранжерия (и дано не попаднеш на търговец измамник) защото е различен от обикновения такъв .
                  /с по-голяма UV защита e и изкарва по 4-5 години поне, а обикновения - една/.

                  С поликарбоната (поне сантиметър дебелина) е по-лесно, макар че и там са възможни изненади от мушенгии производители.
                  Kонструкцията дето я е показал бай Кольо е възможно най-лесната за правене.

                  P.S. Aко ще е с найлон, захващането става с зигзагообразни пружини, с клипсове за захват върху тръба или клипсове в жлеб (подобно е на пружината)

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1179561214_profil-zig-zag-dlya.jpg
Прегледи:524
Размер:45.7 КБ
ID:6581521Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SKOBI-1100x1100h.jpg
Прегледи:467
Размер:69.1 КБ
ID:6581523Натиснете снимката за да я уголемите

Име:europrogress_c-profile.jpg
Прегледи:484
Размер:62.6 КБ
ID:6581525
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от BulAf; 01-04-20, 21:15.

                  Коментар


                  • #42
                    Конструкцията еднозначно трябва да е нова , купена готова или правена, както се каза в началото. Гледам по Балкана има и здрави ритли още, но чуловете ги няма, изгоряха си по парниците. Почва се с ветроустойчивост, възможност за частично до пълно отваряне (без покрив), предвиждане за отводняване при порой (като палатка). После капково, агрономските съвети и всичко по реда, то си показва
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • turtey
                      turtey коментира
                      Редактиране на коментар
                      Против наводнения какво?
                      ТЪрба ф100?

                  • #43
                    За оранжерия 20-30 квадрата противоветровите мерки се изчерпват със закопаването на найлона, и доброто му опъване докато се закопава.
                    Доста по-големи оранжерии сме покривали с найлон, без почти никакви защипвания и ветрови осигурявания, и си държаха.
                    Е, с осигуряване е много по-добре де, ама и без него става, особено за 20 квадрата.
                    А ако много се държи на осигуряването-продават се найлонови маркучи тип "пожарникарски". Достатъчно дебели за да имат здравина. Та те се прехвърлят през дъгите и на краищата им се вързва по една 10 литровка от вода. Гарантирано върши работа.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #44
                      Иначе за конструкцията, за момента ппр ми се струва най лесно изпълнимо на място.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #45
                        Ппр може да е най- лесно, но има много ръбести части от фитингите, а и Кольо каза, че на такива места при изпънат найлон и миним вятър се протрива. Ветроустойчивост и трябва, особено след повдигане на странИците, за проветряване. Отводняването е при евентуален проливен дъжд, да кажеш на водата къде да тече, обр казано окопаване около нея.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • Кольо
                          Кольо коментира
                          Редактиране на коментар
                          Точно така е за ръбовете. Не трябва да има нещо което да стърчи над останалата конструкция.

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X