Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лозе

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем - дребно грозде.
    Предистория- парцел 20/10 метра, по оградата през около 1,5м са насадени лози. Различни сортове са, черни и бели. Стари на около 40 год /Тогава е строена къщата/. Закупих я преди 2 год ведно с лозите. Не бяха поддържани от 15 год. Орязах ги зверски, до основно стъбло. През тях минава капково напояване заради живия плет. Миналата година като започна един растеж, няма орязване. Грозде нямаше, но зеленина бол. Зимата орязах пак доста. Тази година аз режа, то расте. Роди де доста грозде, узря вече, но всички гроздове са супер дребни. Подхранвал съм с по малко комбиниран азот-фосфор тор. Имота е в Гърция. Какво да направя, че догодина да е нормално гроздето?

    Коментар


    • gabocvet
      gabocvet коментира
      Редактиране на коментар
      Кажи поне сортовете, да ти дадем някакъв ориентир за резитбата.

    • Savov
      Savov коментира
      Редактиране на коментар
      Не ги зная сортовете. Има два различни бели. Едното е без семки. Два вида черно. Едното ми прилича на Памид, другото на Хамбургски мискет. И още едно, което е тотално зелено. И едно, от което беше родило само 1-2 чепки, май пак някакъв мискет. Хич не разбирам от грозде. Всичко узряло до момента е много дребно и много сладко. Заради капковото поливане очаквах обратното - да е едро и да се скапе. Почти няма повредени гроздове, само са супер дребни. И не са родили прекалено много, че това да обяснява размера.

  • Май е навсякъде. От сушата и високите температури. Няма дъжд, да се налеят зърната. Иначе, грозде има много.
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
      Проблем - дребно грозде.
      Предистория- парцел 20/10 метра, по оградата през около 1,5м са насадени лози. Различни сортове са, черни и бели. Стари на около 40 год /Тогава е строена къщата/. Закупих я преди 2 год ведно с лозите. Не бяха поддържани от 15 год. Орязах ги зверски, до основно стъбло. През тях минава капково напояване заради живия плет. Миналата година като започна един растеж, няма орязване. Грозде нямаше, но зеленина бол. Зимата орязах пак доста. Тази година аз режа, то расте. Роди де доста грозде, узря вече, но всички гроздове са супер дребни. Подхранвал съм с по малко комбиниран азот-фосфор тор. Имота е в Гърция. Какво да направя, че догодина да е нормално гроздето?
      Ти виждал ли си грозд на Мерло или Шардоне примерно? Ми много дребни са , Дай снимка да видим нагледно. Много добре си направил като си ги орязал до дъно - така и аз бих направил. По този начин си ги подновил. Може сорта да ти е такъв , а може и да си оставил много пъпки зимата на всяка лоза.

      Коментар


      • Колега Савов, а по комшийските терени има ли грозде? Там как е, какво е, различно ли е от твоето? Най-вероятно не го режеш правилно, но само гадаем засега. Как беше - лозето плододава от двегодишна пръчка, ти оставяш ли чепове не знаем. Което е узряло и е дребно, вероятно изначално си е такова, те винените са предимно така. Капковото е супер, но от азотно торене може би нямат нужда, по-скоро фосфор-калий и пак зависи от почвено-климатичните условия. Поне в две-три теми сме го разисквали досега.
        А ако не ме лъже паметта, някъде в сондажните теми бяхте питали за стара помпа? Там какво се случи?

        Коментар


        • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:16296163575433184165774142537567.jpg
Прегледи:300
Размер:701.1 КБ
ID:6765997Натиснете снимката за да я уголемите

Име:16296163575433184165774142537567.jpg
Прегледи:300
Размер:701.1 КБ
ID:6765998
          Прикачени файлове

          Коментар


          • Danika
            Danika коментира
            Редактиране на коментар
            Нека кажат специалистите, но на мен не ми се струва дребно. На последната снимка черен отел ли е?

          • Savov
            Savov коментира
            Редактиране на коментар
            Не зная, може би е Отел. Снимал съм най-едрите.

          • Danika
            Danika коментира
            Редактиране на коментар
            Отелът е много ароматен и с твърда ципа. На нашата асма с отел в Севлиевско, размерът е същия.

        • Това всичко са различни сортове. Снимал съм най-хубавите. Миналата седмица обрах повечето. Съседското е по-сладко.
          Сондажа не го използвам все още. Ще купувам ръчна помпа, някога.
          За торенето - всъщност пролетта сложих малко NPK. Лятото слагах Mg. Сега съм купил Патенткалий - това е К, Mg, S. Ще сложа сега, а на есен и троен супер фосфат. В рязането не ме бива никак, въпреки четенето по форуми.
          В крайна сметка колкото роди, толкова.
          Последно редактирано от Savov; 22-08-21, 09:29.

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Фосфорните и калиевите торове не ги ли заровиш на дълбочина на активна работа на корените-ползата от тях ще я видиш след години.
            Тези два елемента се водат "трудноподвижни" в почвата. Те трудно се разтварят въвъ вода, и няма кой да ги закара до йорена. Отделно дето протичат разни минерализационни и деминерализационни процеси, всичко е в постоянно движение в почвата. Затова при лозя и овошни градини се прави основно торене-с риголването, на максимална дълбочина, с голямо количество тор, та да им запас за дълго време. С поръсване отгоре не става работата.
            Азота е точно обратното-той е много подвижен в почвата понеже се разтваря лесно във водата, и та си го закарва към корените. При азота също протичат разни процеси под влияние на микробиологията в попчвата, те също са доста сложни. Абе торенето е сложна работа...

          • Savov
            Savov коментира
            Редактиране на коментар
            Да, чел съм туй-онуй, 5 год съм отглеждал картофи. Ще слагам тор всяка година, па дано стане едро след 10 год.😀
            Ще пробвам да разтворя тор във вода предварително.

        • И малко снимки извън темата:
          Прикачени файлове

          Коментар


          • А то е точно така при лозето - колкото роди, толкова. Въпросът е да е качествено, щото е много гадно да береш и да хвърляш. С нещо пръскаш ли го, или не?

            Коментар


            • Пръскано е с бордолезов р-р пролетта.

              Коментар


              • Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                ... Имота е в Гърция. ...
                Ха, на последните снимки, ако са от сега де, има съвсем зелена смокиня. В Гърция. Пък аз днес набрах десет кила презрели за сладко в почти центъра на Русе.

                Коментар


                • Savov
                  Savov коментира
                  Редактиране на коментар
                  Снимах и качвах. Дървото е садено миналата година, това са първите плодове. Дълго боледуваше, че беше на сянка.

                • сто
                  сто коментира
                  Редактиране на коментар
                  Е, това до някъде обяснява всичко
                  Не се тревожи за сянката, смокинята обича явно такава. Дърветата, от които брах днес, са долепени до двуметрова ограда на изток и са на около три от къща на запад. В прекрасно здраве са.

              • Събрахте ли гроздето?

                Коментар


                • Събрахме събрахме и вино ще точим след две три седмици , доволен тази година количеството е задоволително. Захарността на мерлото 24 на памида 22, уж беше сухо лятото очаквах и повече. Мелих на няколко човека включително и от сусам /там под 27 грозде няма / и то 24 само на едно измерих 25.
                  Експериментирам с едно бяло да видим какво ще се получи , засега върви къмто розе да стане
                  088455338две
                  "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                  Джамбазов 2010г..

                  Коментар


                  • @Jivko : Какво е това "сусам" сорт грозде ли?
                    От бял сорт грозде само бяло вино става. След смилането се добавя серниста киселина милилитър на кг и се източва сока до третия ден. Ако съм го забравил и държал повече /до седмица/ става с кехлибарен цвят.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • Опс хи-хи сори

                      Сусам е село сусам до Хасково , което се слави с да кажем колоритните си хора , нещо като местни Габровци. При тях всичко е по-по-най , разказва се следната история - настъпила голяма суша и попа решил да прави курбан за дъжд, заръчал да донесът едно агне и почнал ритуала. Заоблачило се завъртял се облака и хоп се изсипал дъжда над съседното село , Попа се позачудил помислил и рекъл - Абе вие това агне откъде го взехте
                      088455338две
                      "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                      Джамбазов 2010г..

                      Коментар







                      • Наточихте ли виното колегии





                        Зваря щеше да пази


                        088455338две
                        "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                        Джамбазов 2010г..

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X