Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лозе

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Я да ви питам нещо по-дребно за росните корени. Аз отворих около чуканите и ги изчистих коренчетата, някъде началото на април. После заравнявате ли и кога? Щото съм останал с впечатление, ама може и да си втълпявам, че ако не се затвори откритото около чуканите, при по-проливен дъжд там се задържа вода и особено ако е горещо, става развърник за маната.

    Коментар


    • 19R
      19R коментира
      Редактиране на коментар
      Е зарови наново.Каква ше е причината да не заровиш около стеблото?

  • #62
    Добър вариант ти е ясичко, което не е за основен ремонт на момента и за което има части.
    Това с частите, при японските, преди 4-5 години си беше сериозен проблем. Не вярвам много да се се променили нещата. Друго, за което се сещам-да има навес. А не само да пуска отзад инвентара до където стигне под собствената си тежест. Че и това го има.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #63
      Здравейте колеги, късно ли е да се ореже една асма сега, че по една или друга причина я зарязах? Не се е развила особено, че е хладно още там, ама де да знам - да не я предобря нещо

      Коментар


      • #64
        Режи я. По - добре късно от колкото хич. И внимавай да не чупиш пъпки и леторасти.
        Ако е машина, нека бъде немска!
        XJR 1200
        ETZ 150
        Kawasaki Ninja ZX10R

        Коментар


        • #65
          Така бива ли

          Прикачени файлове
          088455338две
          "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
          Джамбазов 2010г..

          Коментар


          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Аз почти нямам забележки Почти, защото от пролетта нататък трябва да се стремиш към максимално заравнена повърхност. Колкото по-малка повърхност на почвата - толкова по.малко влага се изпарява.

        • #66
          Aуууу перфектно е! Ама това с голям трактор е минавано нали? Пръска ли с нещо лозите вече?

          Коментар


          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Е то япончето е голям трактор!

        • #67
          Техниката е съмоделно направен култиватор, като я гледах ми се видя доста тежка но като го закачих и пробвах работи добре. То и почвата на лозето е песъклива, ако го забия в чернозема може и да не мога да го влача. Ограничих лястовиците да не забиват много на дълбоко, но мисля че се получи достатъчно добре.
          Варианта който сега май масово се използва са едни огънати шини като пружина , обаче готовите решения са “кисело грозде” , а са и доста по-големи. Това е правено точно за този тип лозя ако немога да го купя ще се прави нещо подобно

          Иначе пръснахме купроцинче + какъв инсектицид обаче този път ми дадоха нещо друго обикновено ползвам нурале , по-рано подхраних тревичките с НАСА
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от Jivko; 15-05-20, 07:17.
          088455338две
          "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
          Джамбазов 2010г..

          Коментар


          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Това си е класически чизел култиватор.Преди години бях прибрал от скрап един такъв с 15 или 17 лястовици /без тях/ и го дадох на един апапин после.... За лятна обработка в лозето въобще не му трябва дълбочина - трябва ти да разрохкаш повърхността /кората/ и да подрежеш и изкараш плевелите. Евентуално една тръба отзад или винкел закачаш влачиш и заравняваш. При нас конската окопвачка беше с три такива работни органа, само че задните бяха едностранни лапи, отпред лястовича опашка. За магарето идваше тежка, та му направихме олекотена, пак с три. Ползва се и за царевица и за други окопни евентуално. При тебе седем ли ги виждам? Ти на хубава почва ще я влачиш и ще пееш. Евентуално тежести по трактора може да се наложи... Даже, според зависи, ако имаш още мощност в излишък, може да се добавят отстрани на шарнир по още една малка секция - за лека полска обработка. Ако ще го правиш тепърва, гледай снимки и чертежи и го направи комбиниран - да става и за окопни култури, картофи, зеле евентуално ако слагаш на дълги редове.
            Бе май ти казах и някъде напред - пролетта фрезоваш лозето и после 3-4-5 обработки с такъв култиватор и оранта остава само за градините.

        • #68
          Днес го пръснах моето. С Шавит и Би-58. Имам и да чистя още, ама ще изчака някой ден , че време няма.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #69
            Как са лозите лозаро винари? При тия дъждове успявате ли да ги опазите?

            Коментар


            • #70
              Ами, аз го пръсках миналата сряда пак с Шавит и Би 58. Досега е здраво. Малко да се стабилизира времето и пак ще го пръскам. А и ще трябва да го връзвам.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • #71
                Аз го издебнах в неделя много дъжд се изсипа , напръсках с купросейт голд и нещо за сивото гниене ми дойдоха от аптеката. Засега е добре , тук таме листозавивачка но съм я спрял с второто пръскане явно щото нови листа нямаше. Доста пичове беше напускало отдолу та се поизкривиш от чистене , за връзването май още рано. Има хубаво грозде дано се запази

                п.п. На едната снимка нали се вижда как от един корен излизат две рамена старо и ново , според вас трябва ли едното да се махне имам доста такива лози и според някой специалисти трябва да остане само едно . То акъли много де веднъж ходих да крада занаят от един агроном във една винарна , той стара пръчка не оставяше всички “рамена” най много две годишни , знам че винаги се залага на младата пръчка обаче това ми се стори прекалено
                Прикачени файлове
                088455338две
                "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                Джамбазов 2010г..

                Коментар


                • Кольо
                  Кольо коментира
                  Редактиране на коментар
                  "Има хубаво грозде дано се запази"

                  То така се казва всяка година. Няма начин да няма по много реса, а какво ще излезе от нея-Божа работа.
                  Аз откак се отказах от лозарството съм много рахат.

              • #72
                Ако няма мрежа е страшно...
                Прикачени файлове

                Коментар


                • jordanov sv
                  jordanov sv коментира
                  Редактиране на коментар
                  За птички е добре, ама за оси и пчели?

              • #73
                Въпрос към знаещите: това чудо се показа под шипките и къпините, около 20 см. в диаметър е, живо е, даже има и грозде тук-там, но е зелено още..... какво се прави с такъв динозавър, ще го бъде ли или да играе резачката? Полегнала е, щото преди време на някого много са му трябвали винкелите от асмата

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3766.JPG
Прегледи:264
Размер:757.0 КБ
ID:6642065
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3767.JPG
Прегледи:266
Размер:724.0 КБ
ID:6642066
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3768.JPG
Прегледи:262
Размер:816.5 КБ
ID:6642067
                ________________________________________________
                Subaru OUTBACK 2,5
                Hyundai TUCSON 2.0

                Коментар


                • #74
                  Разчисти го нататък. Това нещо е вероятно над 100-годишно.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • IvanIvanovi
                    IvanIvanovi коментира
                    Редактиране на коментар
                    между 703,1 и 708,9 м. Тема може и да пусна по-нататък, но тя ще е предимно с въпроси а то не останаха хора да отговарят тук. Принудих се на стари години да откривам фейса, мани

                  • jordanov sv
                    jordanov sv коментира
                    Редактиране на коментар
                    Е що бе!? всичките спецове тука сме си живи и здрави, само дето някои са на режим "студен резерв", както е прието да се казва у Форума.
                    Навремето по книжките даваха н.в. подходяща за грозде до 7-800 метра, но сега с промяната на климата вече може и докъмто 1000. Разбира се има и други фактори и най-важно е сортът да е ранозреещ. Затова при теб трябва да го прецениш какъв е и после ако не ти харесва или присаждаш или слагаш подходящи съвременни. Място имаш достатъчно и н.в. ти е достатъчна за грозде да си хапвате.

                  • Кольо
                    Кольо коментира
                    Редактиране на коментар
                    Според мен грозде което е било на мода преди 70 години почти няма шанс да се хареса в днешни времена, та нека първо да се види какво грозде дава тази лоза, а после ако си заслужава изправянето е лесно.

                • #75
                  https://offroad-bulgaria.com/forum/о...18#post6642318

                  През 1992-ра един агроном в Норвегия, изследвайки промените в климата, решава да изпробва отглеждане на лозя точно на 60-тия паралел. До Осло.
                  Днес лозя виреят чак до 65-тия паралел, (на 66,33 е Полярният кръг), а в Норвегия вече има 25 производителя , които правят вино от собствени насаждения. Това са най-северните лозя на планетата.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X