Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Първоначално публикуван от niki_rusev Преглед на мнение
    Здравейте,

    Имам желание да развивам собствено стопанство. Изчетох цялата тема намерих много полезни неща, като изводи и бъдещи поуки. Искам да започна с малка площ картофи ( около 5 дка) поливно в района на гр. Белово. Искам да попитам вещите в това начинание за съвети при избор на сорт и по възможност за координати от къде мога да ги закупя. Земята е пустееща което ме навежда на мисълта,че първата година ще е катострофална. Искам да сея средно ранни или късни картофи, не съм правил почвен анализ, но мисля да го направя до дни. Бих се радвал и на информация за себестойността на дка ( или поне в общи линии). Има ли възможност за наем на машини (картофосадачки и катофовадачки) в пазарджишка област понеже работната ръка е проблем. Изработил съм си технологична карта, запознат съм с препаратите в общи линии просто имам големи пропуски от практична гледна точка (поради липсата на практика естествено).
    Ще се радвам да обменя мнени и опит от изпитаните играчи в тази област. Ето и скайпа ми за контакт: nikolay_n_rusev
    Благодаря предварително!
    Жалко, че никой не ти е отговорил до сега...
    Поправям този пропуск :
    Щом земята е пустееща - това е добре за започване. Почти сигурно е, че няма да имаш вредители при почвения анализ (визирам телен червей ). Освен това се е възстаночил баланса на микроелементи в почвата (което също е важно).
    Една препоръка - АКО можеш да направиш оран сега (трябвало е в късна есен, но то сега и зимата е есен).
    1. Прави се дълбока оран за да се обърне почвения пласт (около 30-40 см).
    2. Прави се на широки редове (за да се получат големи буци - тезеци).
    И се прави преди студовете и снега за да измръзнат някой вредители и плевели. Също така при студовете големите буци (тезеци) се разпадат постепенно и така се получава най-благоприятна почва за сеитба .
    Ако това не можеш да го направиш сега - компенсираш със фреза напролет, но не е същото.
    Толкова за оранта и подготовката на почвата.
    Картофосдачка - ползва се само до 4-5% наклон на земята (нивата) и за един ден сее над 10 декара. Трябва да има място където да върти (в двата края на нивата)
    Сеитба с муле,кон - трябват ти два дни по 5 човека за да посееш. Коня прави вадата (около 20 см дълбока) и докато стигне другия край хората са сложили "рътените" семена и са ги зарили в земята с почва .
    Може вместо хората коня да се върне , да зарие картофите и след това да пусне новата вада, но така се губят човекодни (надници). Така се прави с повече хора и с ДВА коня на нивата.
    Наем на машини - не е проблем, но често в един и същ период всички търсят тези машини. За това се уговори с човека по-навреме (по отрано) за да не си "изненадан ".....
    Работна ръка - колко човека ти трябват ? Пълно е с хора свободни .....
    Това е хубаво да го обмислиш ОЩЕ сега и да се уговориш с хората .
    Какъв сорт ще сееш - ранен или не ? Щом ще поливаш - те очаква добър добив . Дай Боже !
    Макар да ти се иска да спестиш фрезоването - при поливане то е задължително. По-късно ще разбереш защо и ще се радваш.
    Когато се полива - картофите стават по-едри. За това ти трябва по-дълбоко заравяне на семената. И друго важно - торенето трябва да е "точно" и "навреме" за да не отидат усилията САМО в листната маса, а клубените да са малко .... посъветвай се с агроном ( местен , защото познава почвата и климата на района)
    Стига толкова. Да не прекалявам .
    Успех!

    Коментар


    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Колега цената в момента е доста по-висока и то от място(Самоковско) за това което предлагаш не вярвам да намериш картофи.

      Коментар


      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Първоначално публикуван от DIZELA_86 Преглед на мнение



        Ето това са снимки които намерих в мрежата. На 100% са като в мойте ниви.
        Относно колегата дето пита за песъкливите почви, да почвата е силно песъклива.
        ЕЕЕЕ не може да невма начин решил съм да слагам тройна доза инсектицид против колорадски бръмбар.
        Колеги вече е време да мислиме за картофи 2011г.
        Вече 3 години имам силни нападения ат бял червей с оранжева глава или по точно ларвата на майския бръмбар.
        Добро действие имаха препаратите Милан и Каунтер но вече са забранени.
        Сега на мода е Монсерен но според мене това е една заблуда която действа само на ризоктонията.
        Ако некой от вас знае нещо с което мага да се спасявам нека каже защото тука при нас никой нищо не знае.
        Има една служба растителна защита която освен да пише актове друга работа не върши.
        2008г - 100% щета 50 дк посев
        2009 - 10% щета
        2010 - 30 % щета /много високи дози монсерен, много пръскания с иснсектициди за колорадски бръмбар/
        Дано се намери некакво решение на въпроса защото в противен случай съм принуден да спирам да садим картофи, а с това си изкарвам хляба.
        Предварителни благодарности на тези които се отзоват на питането !

        Коментар


        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Четох в една книга, че се слагат отровни примамки на места в нивата през есента и зимата, но не съм сигурен за ефекта. Според мен трябва да се пробва с каунтер или подобен почвен хербицид. Проблема е че вече е забранен и незнам дали може да се намери. Каунтера се слага с микрогранулатор прикачен за картофосадачката и трябва да попада в браздата при картофите. Трябват повече обработки на почвата и поддържане на добра почвена влажност т.е. поливане задължително. Успех.

          Коментар


          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Здравейте! реших да опитам с картофите и аз! Но скронмо с 2 декара. Посъветвах се с представител на фирма Агрико и той ме насочи към сорта АРИНДА , тъй като бил устойчив на засушаване , а аз не успях да реша проблема с поливането "засега".
            Ако някой има опит със сорта " аринда" моля за мнение относно качестввата,устойчивостта на зарази и болести и дали е подходящ за по продължителноо съхранение ?
            БЛАГОДАРЯ предварително

            Коментар


            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Първоначално публикуван от emo 8 Преглед на мнение
              Здравейте! реших да опитам с картофите и аз! Но скронмо с 2 декара. Посъветвах се с представител на фирма Агрико и той ме насочи към сорта АРИНДА , тъй като бил устойчив на засушаване , а аз не успях да реша проблема с поливането "засега".
              Ако някой има опит със сорта " аринда" моля за мнение относно качестввата,устойчивостта на зарази и болести и дали е подходящ за по продължителноо съхранение ?
              БЛАГОДАРЯ предварително
              Втора ранна група. Високодобивен, продълговат . Най-продълговатия сорт. По-продълговат от Конкорде.
              Висок храст.Издръжлив на засушаване и на болести. Изключение прави към МАНАТА - трябва да се пръска.
              Добив - при неполивни условия около 3 тона/декар . При поливни - до 5 т/дка.
              При машинна обработка - лесно се наранява и трудно се сортира на машина.
              Издръжливост - по-слаб от Агрията, но е по-добър от ранните сортове. Средна хубост.
              За повече информация :
              0897/999-160 - Георги Качоров . До преди година ги произвеждаха , дори и семена . Това не е реклама. Не предлагам нищо освен информация.

              Коментар


              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Колега по принцип ранните сортове имат слаба съхраняемост т.е. кратък период на покой. Относно Ариндата имам много лоши впечатления: 1. Външен вид - ужасен изглежда като корнишони. 2. Добив - много нисък даже с поливане, а семето беше купено от Агрико. Незнам къде смяташ да го садиш, но не ти го препоръчвам още повече неполивно. Успех.

                Коментар


                • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Колеги,виждам,че повечето от вас са истински професионалисти в тази област и съм ви много признателен,за имформацията,която споделяте в сайта.С интерес следя мненията и коментарите ви във форума . Признавам си чистосърдечно,че се уча от Вас..! Ще съм ви много благодарен,ако,някои сподели мнение за одглеждането на по малка н.в. в случая на 200м.Купих си семето от района на Чепеларе уж агриа...? по 70ст . Интересува ме всичко по специфично.което е нужно за по ниските терени.Благодаря предварително...

                  Коментар


                  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Първоначално публикуван от krasyoni Преглед на мнение
                    Колеги,виждам,че повечето от вас са истински професионалисти в тази област и съм ви много признателен,за имформацията,която споделяте в сайта.С интерес следя мненията и коментарите ви във форума . Признавам си чистосърдечно,че се уча от Вас..! Ще съм ви много благодарен,ако,някои сподели мнение за одглеждането на по малка н.в. в случая на 200м.Купих си семето от района на Чепеларе уж агриа...? по 70ст . Интересува ме всичко по специфично.което е нужно за по ниските терени.Благодаря предварително...
                    От Агрията ранни картофи не можеш да очакваш. Имат период 120 дни.
                    Много обичат слизането от високото на по-ниска Н.В.. Образуват до 14 броя клубени и все едри. Семена ... трудно ще си изкараш.
                    Ако са рътени - поникват на 12-15 ден след засаждането.Ако не са рътени - на 35-40 ден. Това са наблюдения на 600 м Н.В.
                    Образуват висок храст - около 1 метър при семена клас "Б". Издържат на засушаване, но при поливане дават висок добив . (над 3 тона/дка)
                    Не понасят заблатяване, обилно поливане. Трябва дозирано...
                    Най-издръжливия сорт за съхранение. С най-високо съдържание на скорбяла(сухо в-во ). Наситено жълт при разрязване. С 5-12 очички на клубен.
                    При загърляне трябва висок "гръб" на вадата. Иначе от едрината се показват и позеленяват.

                    Сертифицирани ли са ?
                    С каква едрина са (каква фракция ) ?
                    Колко "очички" имат средно на клубен ?
                    Какъв клас са семената ?

                    Коментар


                    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Колега какво означава в нашата мила родина(България) да са сертифицирани семената? По-скоро трябва да се разчита на съвестта на продавача, бил той сертифициран или не. Сертифицирани семена може да се купят от Холандия, Германия,Франция и др. от старите членки на ЕС, като не съм на 100% сигурен дали това е така, защото нас все още ни третират като страна от третия свят и гледат да си пробутват боклуците не без съдействието на нашите вносители. Познавам доста серифицирани семепроизводители които продават боклуци, а хубавото си оставят за тях типично по български... Така че пожелавам успех на колегата...П.С. Първо трябваше да питаш, а после да купуваш даден сорт - Агрията не не най-подходящия сорт за отглеждане на 200м н.в.

                      Коментар


                      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Първоначално публикуван от stanli77 Преглед на мнение
                        Колега какво означава в нашата мила родина(България) да са сертифицирани семената? По-скоро трябва да се разчита на съвестта на продавача, бил той сертифициран или не. Сертифицирани семена може да се купят от Холандия, Германия,Франция и др. от старите членки на ЕС, като не съм на 100% сигурен дали това е така, защото нас все още ни третират като страна от третия свят и гледат да си пробутват боклуците не без съдействието на нашите вносители. Познавам доста серифицирани семепроизводители които продават боклуци, а хубавото си оставят за тях типично по български... Така че пожелавам успех на колегата...П.С. Първо трябваше да питаш, а после да купуваш даден сорт - Агрията не не най-подходящия сорт за отглеждане на 200м н.в.
                        Сертифициран - значи да има право да издава фактура , която се признава за субсидии. Да е проверяван 10 пъти от семеконтролна инспекция - той, семената, земята и посева през сезона и изваждането. После склада и съхраняването.
                        Това дето НЯКОй си оставял хубавите семена за него - какъв семепроизводител е , щом има хубави колкото за себе си ?
                        Та това е някой дето иска да си поднови семената. Не взимайте от такъв или взимайте на половин цена.
                        Защо смяташ, че в земеделието сме от третия свят .... в голяма грешка си. Явно не се занимаваш със земеделие, освен за собствени нужди. Огледай се - ние сме на ниво , но рекламата и търговията са ни опорочени от НЕземеделци.
                        Семена Агрия - поради спецификата да стават едри клубените - семена ТРУДНО се произвеждат и хората като открият - КУПУВАТ. Не ги обвинявам, особено за проба и начален старт.
                        Агрията в Холандия се размножават на 0.00 м Н.В. и дава добив около 8 тона/декар. Какво повече да иска човек , освен добра зема и труд ( и поливане, и техника и препарати де..... )

                        Коментар


                        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Малко страничен но много важен за мене въпрос.

                          Нападнали са ме слепи кучетапод всеки ред има канал и бяха останали само голямите и дребните картофи.

                          Дайте акъл как да ги прогоня.имам чуството че са цяла армия

                          Благодаря предварително
                          К мирной жизни не пригоден.
                          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                          Коментар


                          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Колега занимавам се доста отдавна с картофи (12 години). Тази година ще имам 58 декара, но семето си го размножавам сам. Относно "проверките" от семеконтролните органи мога да ти споделя лични впечатления - с лека почерпка всичко става ОК. И като знам, че после от тези посеви се продават сертифицирани семена ми става жал за тези, които ще купят този посевен материал. Много добре знам какво е сертифициран посевен материал и въпросът ми беше риторичен. Относно добивите в Холандия - среден добив 44т/хектар. там надморската восочина е 0м, но географската ширина е съвсем различна и температурите през лятото не надвишават 25 градуса. Докато в България картофите се намират в края на ареала си и затова надморската височина има голямо значение. Говориш за реклама на нашето производство. Най-добрата реклама на една стока е цената. При положение, че като изключим миналата година когато нямаше внос и сега картофите над 1лв през другото време има внос на около 30ст от Полша и Германия, за каква реклама говорим при положение, евтиния внос смазва нашето производство и кой трябва да плати за тази реклама, защото безплатен обяд няма никъде. Само междудругото сорта Агрия е на Europlant Германия. Агрико най-вероятно плащат за да го произвеждат.

                            Коментар


                            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Колега - аз не искам да споря. Нито да давам акъл - просто споделям опит. Дали нчкой ще го вземе предвид си е личен избор.
                              Щом си в бранша знаеш златното правило - постоянство до седмата година. Ако не знаеш за какво говоря - тъкмо кажи дали е вярно ?
                              През 6-7 години се получава пик и спад на производството. Трябва да си постоянен и ако всяка година си на малко плюс (зависи от теб самия) то на седмата (или шестата ) ще си на много плюс. Който издържи до ПИК - става постоянен земеделец.
                              Моя най-добър приятел се занимава със семепроизводство откак се помни. Проблемите със семеконтролна са много включително забрана на определени площи.
                              И въпреки това продължава. Колко си свестен и дали ще лъжеш хората си е личен избор.
                              Тази година сяха 130 ДКА. И са много доволни и от реколтата и от цената. И нямат непродадени семена ( а цена под 1.30 лв/кг нямат )
                              Колко са им печалбите - да са живи и здрави. С труд са ги спечелили. Но са постоянни и не спират да вдигат декарите.
                              И знаят какво е реклама - това е да НЕ излъжеш нито един клиент. Догодина ще ти се довери отново с по-голямо количество.
                              И за сортовете не ми се спори. Дано правиш разлиа между това І да създаваш нов сорт и това да размножаваш даден сорт.
                              Виждал ли си семена картофи колкото ГРАХ и се продават на бройка - 1.20 за бройка (едно грахче). Това получаваш от ....Еуроплант. После губиш една година тези грахчета да ги направиш картофи и да ги размножиш като бройка. Има други начини различни от сеитбата. И после трябва да ги продадеш -а те са скъпи и ..... нямаш пазар за тях в България. За това Агрико са поели тази функция и от нов сорт картофи ние получаваме семена за този нов сорт. Обикновено клас "А" .
                              Ако някой ти каже, че внася СУПЕР ЕЛИТ на някой сорт - и ти го продаде под 3 лв/кг......не му вярвай.
                              Радвам се за твоето дълголетие . Дано си доволен тази година.
                              И ти зададох въпрос..... сподели своя опит .

                              Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                              Малко страничен но много важен за мене въпрос.
                              Нападнали са ме слепи кучетапод всеки ред има канал и бяха останали само голямите и дребните картофи.
                              Дайте акъл как да ги прогоня.имам чуството че са цяла армия
                              Благодаря предварително
                              Не знам КАК да ги прогониш.... обаче може да си върнеш картофите....
                              АКО им намериш склада (той е на 1м дълбочина) ще се ошашавиш. Гарантирам ти уникална гледка - може и 500 кг да има в един склад. Направо няма да повярваш........само си поиграй няколко часа да проследиш един тунел........
                              Да не забравиш да снимаш да видим и ние какви са ти картофите, дето толкова са ги харесали, че са станали престъпници тия слепи кучета.
                              Успех !
                              Последно редактирано от bgbul; 13-03-11, 20:15.

                              Коментар


                              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                То са толкова дупки и входове че ше трябва да копам един месец

                                Мисля да отида с газовата бутилка и маркуча в дупката заравям с пръст и им пускам газМалко освиенцим се получава ама трябва да се отърва некакси от тези миньори.Нямаш представа колко метра тунели са изкопали.А наоколо на километри няма други картофи и сигурно съм ги събрал от цялата околностда лапат на корем
                                К мирной жизни не пригоден.
                                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X