Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Колега благодаря за информацията. Какво да очаквам от тук на там. Има ли опастност да се задълбочи и да има сериозни щети. В същата нива имам и друг сорт който до момента нее болен, има ли опастност за него.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rizoktoniq 1.png
Прегледи:1
Размер:1.02 МБ
ID:5197387 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rizoktoniq.png
Прегледи:1
Размер:967.4 КБ
ID:5197388

    Това е почти като при мене, Може би е по слаба заразата, но листата са са по различни от снимките които си пратил.Има силно зажълтяване и последствие почва да изсъхва.
    Последно редактирано от DIZELA_86; 01-08-10, 22:46.

    Коментар


    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Снимките които си качил ми се струва че са от двете болести - първата прилича повече на краста, докато втората мисля че е Ризоктония.
      Силното пожълтяване на листата може и да е от недостиг на Азот, което води и до по-ранно узряване на посева и неговото изсъхване.
      За сорта в съседство не мисля да има опасност щом до сега не е показал да е засегнат. И двете болести са широко разпространени не само у нас, но за проявата им има доста условия, едно от което е и сортовата устойчивост. Така че може на едно поле да имаш два или повече сорта и единия да е много заседнат, а другите да са невредими.
      Ако болестта ти е краста и решиш да си запазиш семе за следващата година - проблем няма. Тя е по-скоро козметичен дефект и няма доказателства да се предава със семената. Ако обаче е Ризоктония, също не е фатално, само имай предвид да ги третираш преди сеене.
      Успех

      Коментар


      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Според мен това е 100% краста. Аз имах подобен случай на една нива когато я разширих малко и на новата част се появи краста, но това беше само първата година. После се оправи. Крастата се появява на леки и силно кисели почви, затова съм чул, че се прави варуване - слага се хидратна вар преди орането за да се получи неутрализация, но за ефекта не съм много сигурен.

        Коментар


        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Първоначално публикуван от belana Преглед на мнение
          [ATTACH=CONFIG]227195[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]227196[/ATTACH] Това на какъв сорт ви прилича?
          Много приличат на Агрия ?
          Какъвто и сорт да са - това са хубави картофи. Поздравления !

          Първоначално публикуван от DIZELA_86 Преглед на мнение
          Колега благодаря за информацията. Какво да очаквам от тук на там. Има ли опастност да се задълбочи и да има сериозни щети. В същата нива имам и друг сорт който до момента нее болен, има ли опастност за него.
          [ATTACH=CONFIG]233756[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]233757[/ATTACH]

          Това е почти като при мене, Може би е по слаба заразата, но листата са са по различни от снимките които си пратил.Има силно зажълтяване и последствие почва да изсъхва.
          За жалост когато вече болестта се е пренесла в клубените вече е малко късно за лечение. Каквото и да е .
          Иначе от собствен опит ( не претендирам да е правилно, но го спазвам) винаги се набляга на калиевата тор. Калия заглажда клубена и го предпазва от краста.
          Крастата (поне която аз познавам) се получава когато има торене с естествена тор (гюбре,гибре.... както се казва). Поради недостатъчното угниване на остатъчната слама в тази тор се получава отрова която поразява клубена с краста. За това се тори САМО с угнила или изкуствена тор.
          1.Ти слагал ли си естествена тор ?
          2. Виждаха ли се сламки в нея ?
          Ако отговориш и на двата въпроса с "ДА" - бинго. Това е за урок за догодина.
          Ако съм сгрешил - извинения ! Дано се разминеш с по-малки щети. Но от тези картофи семена не си оставяй и ......почвата е вече заразена с краста. Да го знаеш. Не че е нещо фатално, но трябва много калии следващата година.
          Последно редактирано от bgbul; 08-08-10, 15:37.

          Коментар


          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Единсттвената тор която съм слагал е амониева селитра 50 кг.Друго нищо.Откаде дойде тая краста не знам.
            От днес нов проблем. Преди 2 години в региона имаше масово нападение от ларвата на майския бръмбар.На някой места 100% щета. Сега отново нападат а от растителна защите не казват какво да се прави. Агрономите препоръчват да се вади картофа каквото може да се спаси, но картофите са зелени. Червеити са бели с оранжева глава, в последствие стават сиви. Правят дупки по картофите сеедно си ги горил с цигара.
            Ако някой знае как да се спасявам ще съм му благодарен! ПОМОЩ !

            Коментар


            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              За съжаление агрономите май са прави. По време на вегитация не може да се води никаква борба с ларвите.
              Прикачени файлове

              Коментар


              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Първоначално публикуван от DIZELA_86 Преглед на мнение
                Единсттвената тор която съм слагал е амониева селитра 50 кг.Друго нищо.Откаде дойде тая краста не знам.
                От днес нов проблем. Преди 2 години в региона имаше масово нападение от ларвата на майския бръмбар.На някой места 100% щета. Сега отново нападат а от растителна защите не казват какво да се прави. Агрономите препоръчват да се вади картофа каквото може да се спаси, но картофите са зелени. Червеити са бели с оранжева глава, в последствие стават сиви. Правят дупки по картофите сеедно си ги горил с цигара.
                Ако някой знае как да се спасявам ще съм му благодарен! ПОМОЩ !
                За първа година ли садиш тази нива? Почвата песъклива ли е? При мен има малко от тези гадини но само в едно гнездо открих повреден картоф засега, но в по-тежките почви никога не е имало такова нещо. По въпроса за крастата - Амониевата селитра е физиологично кисел тор т.е. вкислява почвата затова използвай карбамид преди оране на напролет, но в никакъв случай не го слагай в браздата при картофите. Той е неутрален тор. За ларвите незнам спасение за жалост...

                Коментар


                • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???




                  Ето това са снимки които намерих в мрежата. На 100% са като в мойте ниви.
                  Относно колегата дето пита за песъкливите почви, да почвата е силно песъклива.
                  ЕЕЕЕ не може да невма начин решил съм да слагам тройна доза инсектицид против колорадски бръмбар.

                  Коментар


                  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    [QUOTE=bgbul;1243143]Много приличат на Агрия ?
                    Какъвто и сорт да са - това са хубави картофи. Поздравления !

                    Пролетта купихме Марабел, и беше поомешан с тоза на снимката.Наистина изглежда добре , но със сигурност не е Марабел. По-късен е, и с повече цветове. След две седмици ще видим колко е хубав.

                    Коментар


                    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от karagyozov Преглед на мнение
                      За съжаление агрономите май са прави. По време на вегитация не може да се води никаква борба с ларвите.
                      Мислите ли, че ако извадим картофите по-рано, щетите от телен червей ще са по-малко?

                      Коментар


                      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        колеги как вървят картофите по София ?
                        gsm - 0899388807

                        Коментар


                        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          При нас изкупната цена е 38ст. Мислех, че ще е по-висока...

                          Коментар


                          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            [QUOTE=belana;1245226]
                            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                            Много приличат на Агрия ?
                            Какъвто и сорт да са - това са хубави картофи. Поздравления !

                            Пролетта купихме Марабел, и беше поомешан с тоза на снимката.Наистина изглежда добре , но със сигурност не е Марабел. По-късен е, и с повече цветове. След две седмици ще видим колко е хубав.
                            Ще се окаже леко продълговат и малко сплескан едностранно. Наситено жълт цвят и много вкусен.Ще имат по 8-12 очички .
                            Според мен е Агрия . Високо съдържание на скорбяла(сухо вещество) и за това го търсят за чипс. Освен, че е късен е много траен. Издържа цялата зима .
                            Успех с изваждането и добива !

                            Коментар


                            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Здравейте,

                              Имам желание да развивам собствено стопанство. Изчетох цялата тема намерих много полезни неща, като изводи и бъдещи поуки. Искам да започна с малка площ картофи ( около 5 дка) поливно в района на гр. Белово. Искам да попитам вещите в това начинание за съвети при избор на сорт и по възможност за координати от къде мога да ги закупя. Земята е пустееща което ме навежда на мисълта,че първата година ще е катострофална. Искам да сея средно ранни или късни картофи, не съм правил почвен анализ, но мисля да го направя до дни. Бих се радвал и на информация за себестойността на дка ( или поне в общи линии). Има ли възможност за наем на машини (картофосадачки и катофовадачки) в пазарджишка област понеже работната ръка е проблем. Изработил съм си технологична карта, запознат съм с препаратите в общи линии просто имам големи пропуски от практична гледна точка (поради липсата на практика естествено).
                              Ще се радвам да обменя мнени и опит от изпитаните играчи в тази област. Ето и скайпа ми за контакт: nikolay_n_rusev
                              Благодаря предварително!

                              Коментар


                              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Здравейте колеги, някой може ли да ми осигури до 250кг.картофи, сорт Агрия, средно голям, на седмица.Цена до 42ст до София
                                Иво Илиев
                                0888 008 661
                                JEEP GRAND CHEROKEE 4.0

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X