Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Котле на твърдо гориво?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Котле на твърдо гориво?

    Първоначално публикуван от Volk
    Това е интересно, аз съм в полето, но ако опуши оранжерията ще е кофти!
    Не се бях сещал за тази страна на проблема!

    Паджеровод, няма да го зидам, защото искам да направя високоскоростно затопляне при голям дебит..
    А големия дебит ми е нужен за да вкарам много на брой радиатори и да работи с ниска "делта Т"!

    И без това правя двоен под на оранжерията/ мой патент/, ако някой го интересува ще разкажа ...


    Може да разкажеш,че и аз се занимавам с оранжерии,та ще ми е интересно
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

    Коментар


    • #17
      До: Котле на твърдо гориво?

      Първоначално публикуван от Volk
      ...
      И без това правя двоен под на оранжерията/ мой патент/, ако някой го интересува ще разкажа ...
      Разкажи, разкажи.

      Коментар


      • #18
        Първо - за пръв път се занимавам с тези неща, питах агронома колко реколти ще извадим от доматите, защото мислех че са като храстите!

        Така че изпълненията ми са почти, като експериментална база за откачени идеи!

        Оранжерията купих от с. Баня, където е бил Булгарцвет и са се отоплявали с минерална вода, но сега водата я ползват за къпане на туристи..

        И цената и собственика са готини, а намерих и отлична бригада да ми я монтира...Стана си хубава оранжерийка, впечатлих се от дебелия слой цинк, оказаха се холандски, купувани в късния социализъм..

        Докато пазаряхме сделката, се поразговорих с бачкаторите, имаше страшно много домати вътре и те ми казаха че в тия оранжерии реколтата била страшна, защото растенията не са в земята, а в стелажи и корените им се топлели...

        Освен това има възможност да се сменя пръстта при заразяване..

        Така че окончателно реших, да направя сандъци, в които да гледам зеленчука.

        Втория въпрос е в себестойността, а тя е функция на отоплението.
        Тук твърдото издухва всички екцентрични експерименти...

        Въпроса е как да се сведе до минимум дори и твърдото и тук вече влезнах в свои води!

        Както се казва сиромах човек - жив дявол, предложих на един сервиз за тираджийски гуми да му разчистя двора безплатно...
        Така докарах огромна купчина гумища..
        Мойте хора ги подреждат и нивелират под конец по земята в оранжерията..

        След това предложих на познат да го отърва от строителните кофражни платна, хидрофобен шперплат, 1,25/2,5 от тия с които работят всички строители и след третото декофриране не стават и за кофраж за огради...
        Тези платна нареждам върху гумите и става топло, от тях и кова сандъците за зеленчука...

        А за капак, пускам под сандъците по една тръба топло, да им гъделичка петите на доматите, пък ще видим какво ще стане...

        С вентилаторите котлето работи перфектно, но след като загрее...
        Дотогава екшъна е такъв, че прилича на бедствие или т.нар. форсмажорни обстоятелства!

        Демек не се разпознаваме и всички сме като пернишки ударници!

        ПВЦ то издържа, но днес пуснахме втората камера и усетих, че "още малко и ще падне заветния хълм", та затова набързо извадиха с лопатите въглените...

        Мое момче ми направи аларма с акумулатор, монтирана над главата на дежурния, щом спре тока /което е по-честото му състояние/, писва зверски и прекъсва еротичния му сън...

        Засега дежурните са двама, единия при писъка на алармата трябва да изтича да смени контактите на водната помпа, а другия да пали генератора!
        Днес им правих тренировки, единия си изпусна запалката фенерче, а другия забрави да дръпне смукача на генератора, та водата си закипя и се наложи многократно повторение на тренировката...

        Иначе ПВЦ-то стана на усукани засуканици, но върши работа...


        Зеленчука ще продавам в свое магазинче, така че цената ще е крайна...

        Дано да съм ви полезен с нещо, та дори и с описание на неуспехите..

        Първоначално публикуван от YOSIF Преглед на мнение
        Какви въглища използвате за котлето? Вентилаторите, къде са поставени? Като инжектори или директно на димоотвода? Това с двойния под като системата "Полимутан" ли ще правите? Това без комин не ми изглежда добра идея.
        Ако може споделете по-вече подробности.
        Колега, основната ми цел е да сваля до минимум всички разходи, което автоматично води до примитивни решения..

        Въглищата са от Бобов дол - 207 лв с ДДС, пресяти, фракция 20 и на мен определено ми харесват, но други не съм и виждал, освен големите кютуци...

        Между другото, котлето наистина е перфектно, за което още веднъж благодаря!

        И майстора - бай Цвятко е бил абсолютно прав, да не кажа че е занижил... Това при пълно зареждане ще извади над 200 кВт...

        А може би имат значение и вентилаторите... Надуват отдолу, под тръбите, прорязах им отвори...

        Едно време така надувахме кокса в ковашките огнища.. А доколкото знам, оттам са се подхранвали с кислород и пещите на парните локомотиви..

        Оранжерията е с площ 1 Дка.
        Последно редактирано от cveti; 26-11-08, 14:58.

        Коментар


        • #19
          До: Котле на твърдо гориво?

          А мислил ли си как ще храниш растенията.
          Има специфично хранене в извънпочвени субстрати.
          ТЛК 80 4,2ТД-95г

          Коментар


          • #20
            До: Котле на твърдо гориво?

            Дотук съм на ниво "задържане на температурата над нулата!"

            Иначе съм взел бетонобъркачка, тор, торф, перлит и ще започна да зареждам сандъците е единия край - в другия имам вече доматчета...

            Понеже имам интернет, освен камери ще вкарам и дистанционен контрол със запис за температурата и влажността, за да знам какво се е случвало с тия показатели назад във времето..

            Коментар


            • #21
              До: Котле на твърдо гориво?

              При това принудително обдухване на въглищата, ако скарите са от чугун, а не керамични, въглищата горят в изобилие от кислород, който окислява и изгаря скарата малко по-малко и така допринся за повече отдерена енергия, а после Вие си търсите кой да ви отлее нова скара.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #22
                До: Котле на твърдо гориво?

                Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                Дотук съм на ниво "задържане на температурата над нулата!"

                Иначе съм взел бетонобъркачка, тор, торф, перлит и ще започна да зареждам сандъците е единия край - в другия имам вече доматчета...

                Понеже имам интернет, освен камери ще вкарам и дистанционен контрол със запис за температурата и влажността, за да знам какво се е случвало с тия показатели назад във времето..
                Това с гумите е голяма работа, браво. Винаги е полезно да научи човек нещо ново.
                Бетонобъркачката вероятно си я взел за да разбъркваш торопочвен субстрат? И аз съм мислил за нещо подобно - някакъв подобен механизъм за смесване, защото на ръка си е хамалогия.
                Мислил ли си как да се справяш с плевелите, които ще изникнат с космическа скорост после? За декоративните разсадници се предлагат едни шайби от филц (http://www.meyerbg.com/index.php?opt...d=80&Itemid=99 ) които пропускат водата при напояване, но не позволяват на плевелите да поникнат. Може да приспособиш нещо за сандъците.
                Другия вариант е да не използваш изобщо тор и пръст, защото внасяш много плевелни семена с тях. Понеже споменаваш торф - какъв торф ползваш? На пролетната АГРА в Пловдив видях една немска фирма специализирана за торфени субстрати - Щендер - http://www.stender.de/engl/produkte/index.htm
                Може да ти свърши работа, цените са колкото на торфа, който се продава в България.

                Коментар


                • #23
                  До: Котле на твърдо гориво?

                  Това с гумите наистина е интересно,аз също имам оранжерия,но малка,полиетиленова-200квадрата.Но не я отоплвам зимата,затова сега имам салата/маруля/ засадена.Колкото до торопочвената смес,аз за разсада си взимам готова земя в която не виреят плевели,ама само за разсада,иначе излиза скъпо.А някой чувал ли е за отглеждане на краставици върху дебел слой слама,изобщо растението не влиза в почвата!?!
                  SUBARU FORESTER 2002g AWD LSD-DIF. Човек може да живее без храна 1 месец,без вода 1 седмица,без въздух 1 минута,а без акъл цял живот...

                  Коментар


                  • #24
                    До: Котле на твърдо гориво?

                    Първоначално публикуван от BOBI_27M Преглед на мнение
                    А някой чувал ли е за отглеждане на краставици върху дебел слой слама,изобщо растението не влиза в почвата!?!
                    През соц.времето в с.Извор - Пернишко се гледаха краставици по този начин.Бали слама напоени с торов разтвор и после много слънце и вода.
                    Оранжерийте бяха стъклени но едва ли има голямо значение.
                    Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                    Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                    Коментар


                    • #25
                      До: Котле на твърдо гориво?

                      Имаш ли напредстава как се напоява бала слама с торов разтвор,интересувам се да направа една проба и аз...
                      SUBARU FORESTER 2002g AWD LSD-DIF. Човек може да живее без храна 1 месец,без вода 1 седмица,без въздух 1 минута,а без акъл цял живот...

                      Коментар


                      • #26
                        До: Котле на твърдо гориво?

                        Сега се уча...

                        Само като идея, която чух от човека, който ми продаде котлето..

                        Вътрешни тела на климатици - трошляци, пускаш топла вода и му подаваш ток и става нещо като отрязана глава, която говори...

                        Майтапа настрана, имам някакъв опит с тази техника!

                        Когато се захванах със селско стопанство, го направих, защото купих една 100 годишна къща край вилата ми и като я разгледах, открих невероятно приспособяване към жестоките условия на полето, от огнището до ориентацията на врати и прозорци!

                        Сега всъщност изучавам как тези хора /на село/ могат за нула време да решат практически невъзможни за нас неща!

                        Пример - оставям ги да пазят нощем оранжерия с температура 3 градуса, на сутринта заварвам един варел - печка, кюнец и сковано от палета ъгълче с миндерче, дето да ти е гот да си легнеш!

                        Нещо се отвлякох, системата с вътрешното тяло ще работи перфектно, вместо фреон - топла вода, един газов поялник и никакви ядове..Даже може да се направи да изключва при зададена стойност..

                        Коментар


                        • #27
                          До: Котле на твърдо гориво?

                          От много радиатори с ниско делта те минаваме на ... колко вътрешни тела за 200 киловата ? И за всяко трябва 220V за вентилатора. Нали спирал тока?

                          Коментар


                          • #28
                            До: Котле на твърдо гориво?

                            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                            От много радиатори с ниско делта те минаваме на ... колко вътрешни тела за 200 киловата ? И за всяко трябва 220V за вентилатора. Нали спирал тока?
                            Не си ме разбрал!
                            Пускам го като информация за някой друг!
                            Иначе нали казах - повтарям идеята на Т34 - "простота и надежност"!

                            Сега мисля да сложа втора помпа, последователно, първо за да сваля делта Т и второ за да се явява резервна ако едната изгори.
                            Защото за 3 часа спиране на работа, може да замине 3 месеца труд!

                            Даже ще направя и паралелен кръг с една бензинова помпа, в случай че двете електрически изгорят или генератора не запали..

                            И двама дежурни, в случай, че единия припадне!

                            Имам една нафтова горелка от котле, чудя се дали да не я вкарам директно в оранжерията - дълбок резерв на отопление, в случай че и двете мощни кюмбета вземат да изпуснат фронта?!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Котле на твърдо гориво?

                              Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение

                              Имам една нафтова горелка от котле, чудя се дали да не я вкарам директно в оранжерията - дълбок резерв на отопление, в случай че и двете мощни кюмбета вземат да изпуснат фронта?!
                              Как ще я ползваш?-нали хвъля половин метър пламък отпред.Ще опечеш и опушиш яко продукцията.Пак си трябва кюмбе и за нея.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • #30
                                Първоначално публикуван от BOBI_27M Преглед на мнение
                                Имаш ли напредстава как се напоява бала слама с торов разтвор,интересувам се да направа една проба и аз...
                                За съжаление не знам точната рецепта но за хидропонно отглеждане на растения трябва да има много информация.

                                Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение



                                Колега, основната ми цел е да сваля до минимум всички разходи, което автоматично води до примитивни решения..
                                Имаш бетонобъркачка! Сега ще имаш и згурия в огромни количества! Блокчетата от згуро-бетон все още не са забранени от ЕС!
                                Последно редактирано от cveti; 28-11-08, 10:06.
                                Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                                Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X