Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пауловния Томентоса - моят експеримент

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

    Е да де, става въпрос за нещо все-пак бързорастящо, но без всички съпътстващи отрицателни ефекти от томентосата.
    Пък и за да даде прираст от метър на месец, трябва да се отглежда като саксийно цвете (каквото обгрижване, ако си готов да осигуриш - неминуемо би имало резултат и при акации). А и дървото на Ронин е станало пет метра, но като гледам е колкото китката ми, та и за нея си трябват години, за да представлява материал (а какво ще е качеството му при този растеж, е друг въпрос)
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #92
      От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

      Изброй плюсовете и минусите да ги преценим де! Акацията (салкъм) за мен е най-отвратителното дърво (храст). Освен за бурета не съм чувал да се ползва. Сигурно има, но не ми е попадало.
      Примерно:
      Изоставена ливада
      +
      +
      +
      -
      -
      -
      Засадена с Пауловния
      +
      +
      +
      -
      -
      -...

      Коментар


      • #93
        От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Е да де, става въпрос за нещо все-пак бързорастящо, но без всички съпътстващи отрицателни ефекти от томентосата.
        Пък и за да даде прираст от метър на месец, трябва да се отглежда като саксийно цвете (каквото обгрижване, ако си готов да осигуриш - неминуемо би имало резултат и при акации). А и дървото на Ронин е станало пет метра, но като гледам е колкото китката ми, та и за нея си трябват години, за да представлява материал (а какво ще е качеството му при този растеж, е друг въпрос)
        Бих казал че като материал в близко бъдеще никакъв няма да е. Виж и предназначението-биомаса. В по-далечно да.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #94
          От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

          Някъде погоре в темата имаше снимки на разни цепеници, пънове и шайби. Демонстрираше се именно размера им, като натрапващият се подтекст е точно стойността като материал.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #95
            От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

            Съмнява ме, че приказваме за нероден Петко. У нас не знам да има някъде 8 годишни пауловнии, готови за сеч и материал, че да знаем какъв е той. От първоначалните му реклами си мисля, че като биомаса (за огрев) ще му е трудно, тъй като в повечето реклами казват, че е трудно горим. Бил мек => за мебели пак не става. Но не се измятал и май бил жилав. => става за строителство, сачак, щайги и др. Кубик топола миналата зима един производител на щайги купуваше миналата зима на 75 лв на 120 км от фабриката си.

            Коментар


            • #96
              От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

              Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
              .............. Акацията (салкъм) за мен е най-отвратителното дърво (храст). Освен за бурета не съм чувал да се ползва. Сигурно има, но не ми е попадало.
              ........
              Объркал си влака, пич. Акацията е Българското желязно дърво. Преди стоманобетонните и железно-решетъчни стълбове цялата електропреносна мрежа на страната, както и слаботоковата е била качена на дървени салкъмови стълбове.
              Преди 2 години "правих" порта, създадена от бащата на баба ми. Знам, че моята няма да изкара и 10г. защото я правих от чам 2.5см. Бях решил да сменям колоните, като за целта взех /подарих ми/ акациеви греди 30/30/300см. Това се качва на багажника на джипа от 4-ма здрави мъже. На место реших, че няма да сменям колоните. Просто си седяха здраво, въпреки че в колоните си вкрвах ръката до лакътя-дупки направени от оси, косове и т.н.
              Така че не подценявай този вид!
              За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

              Коментар


              • #97
                От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                Не го подценявам. Мразя го. Напаст е. Имах в задния двор. Багера много зор ги изкорени в него. И сега през няколко седмици лятото се налага да орязвам навлязлите през плета клони от съседния парцел.

                Коментар


                • #98
                  От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                  Обратно на темата, запален от идеята, и от мисълта, че никога не съм садил нищо, и е нещо ново за мен, имам желание някой да ми подари/или да купя/ десетина семена от паулония-та, които да насадя в кутийки, и да пренеса след време пред блока, където имаме една доста голяма поляна, но няма нито едно дърво.
                  Моля, ако някой има желание, да се свърже с мен на лично!
                  Hyundai Terracan 2.9 crdi 163 hp,2007
                  Suzuki Vitara ДБ - 1.6 16v, G16BS, 1998 ex
                  Hyundai Galloper- 2.5 tdi, 1998, ex
                  Продавам гуми 205х70х15!

                  Коментар


                  • #99
                    От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                    Бряста е същата напаст.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                      Леееко да отплесна темата:
                      Хора внимавайте с дърветата! Не говоря за пуловния конкретно.
                      Преди да отрежете дърво(във ваше място, паркинга,ливадата ноколо), помислете поне една седмица.
                      Ако е криво пробвайте да му придадете интересна форма с подрязване.
                      Ако е наклонено чрез "циганска сеч" пак може да се изправи за няколко години.
                      Ако си имате запустяло место и нямате идея за него скубете само във вътрешността - тези които са около реалните граници засега ги оставете. колкото и луксозана къща или кооперация да строите в последствие няма да грозят.
                      Да събориш 30 годишно дърво и да изчистиш всяка следа от него е въпрос на 1 час. И се оказва че сте направили грешка. Ха сега почакайте 30 годинки за да се възстанови пейзажа.
                      Имам горчив опит с 2-3 дървета, че затова.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                        Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                        ...Да събориш 30 годишно дърво и да изчистиш всяка следа от него е въпрос на 1 час...
                        +++ И после сАдим папури, че расли били бързо...
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                          Продължава да се отплесва темата. Моето мнение е, че всеки, който в това време строи, има достатъчно акъл да прецени какви и къде да има дървета в двора си. И всеки трябва да знае, че преди да отреже каквото и да е дърво с диаметър на ствола над 10 см в собствения си двор - първо трябва да иска разрешение от общината.

                          Коментар


                          • От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                            от 2001 сам в Гарция на о.Миконос.............пари не направих.Тази тема я следя от извесно време на която попаднах по телевизионния канал "дестинация бг".От Русенско сам и се замислям много сериозно в/у Пауловните дравчета..............май ще ми трябват семена.....

                            Коментар


                            • От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                              Интересна тема, благодаря Ви! Консерва съм, но се позамислих, макар да е несигурно, че разполагам с почва ). Най - много ми допада стратегията от "Дърво без корен" - уважение и облагородяване - в моя край още има растящи тук-там по поляните плодни дървета, за жалост изчезват с часове под резачки и брадви. Има и малки насаждения Пауловния - едно от тях с огради, покрития, охрана и капково напояване. Дано да оцелее, би било полезен опит.

                              Коментар


                              • От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                                Здравейте и от мен ,
                                Поръчах си семенс от Литва и днес пристигнаха сега и аз ще пробвам , защото се запалих ако имате повече опит ще се радвам да го споделите с мен .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X