Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пауловния Томентоса - моят експеримент

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

    Мерси,много мислих къде точно да ги разположа,наистина много дълго......Идеята ми е да хвърлят сянката си точно към средата на тревата ,там да има пейки една две,масичка по-голяма.През лятото слънцето е безмилостно .......почти е невъзможно да седнеш на тревата след 10:00 часа през деня !
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • #77
      От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Както и да го въртим и да го сучем, резултата е изсушаване и изтощаване на почвите. Както знаем: "от пръдня боя не става", за да расте това дърво, неминуемо си иска своето. При положение, че става въпрос за единични, отглеждани като декоративни растения, е реално да се полагат грижи подобни на тези описани от Ронин. При масово залесяване, е невъзможно да се отглеждат аналогично на селскостопански култури (то това не се прави в момента и по отношение на типичните класически такива). То вярно, че всичко е кръговрат и нищо не отива в орбита да кажем, но водата - примерно - която ще изпарява един масив, ще ходи в атмосферата, а няма да захранва съществуващите водоизточници. Също така, след няколко цикъла на индустриална експлоатация, почвите ще представляват пустиня...
      Ми не мога да се съглася. Преди повече от 20 години, когато учех биология и география, ни учеха, че изсичането на горите води до ерозия на почвите. Ти сега пък твърдиш, че е вредно да се засяват гори. По нашия край вече никой не иска да се занимава със сено (ливади), дори и да са до пътя. В резултат на това има огромно количество запустяли и вече сериозно обрасли ливади. Не е ли по-добре някой да се занимава и да опитва да изкара нещо от тях?

      ПП. В Пловдив климата е по-друг от нас. В Асеновград съм виждал палма с височина над 2 метра в двор, засадена от фурма. Лятото говорих с един агроном за пауловниите. Та той ми разказа за някой с пауловнии на по 3 години, които измръзнали миналата зима. Верно - люта си беше. И мисля да го послушам. Според него е по-добре 2-3 години есенно време да се режат до дъно, за да развият мощна коренова система и тогава да се оставят да "отфръкнат...".
      Последно редактирано от Veselin Monkov; 26-12-12, 22:07.

      Коментар


      • #78
        От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

        Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
        ...Ти сега пък твърдиш, че е вредно да се засяват гори...
        А-а, такова нещо изобщо не съм намеквал.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #79
          От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Както и да го въртим и да го сучем, резултата е изсушаване и изтощаване на почвите. Както знаем: "от пръдня боя не става", за да расте това дърво, неминуемо си иска своето. При положение, че става въпрос за единични, отглеждани като декоративни растения, е реално да се полагат грижи подобни на тези описани от Ронин. При масово залесяване, е невъзможно да се отглеждат аналогично на селскостопански култури (то това не се прави в момента и по отношение на типичните класически такива). То вярно, че всичко е кръговрат и нищо не отива в орбита да кажем, но водата - примерно - която ще изпарява един масив, ще ходи в атмосферата, а няма да захранва съществуващите водоизточници. Също така, след няколко цикъла на индустриална експлоатация, почвите ще представляват пустиня...
          А това какво е?

          Коментар


          • #80
            От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

            Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
            А това какво е?
            Това е, че - бързо растящи видове, скоростно обедняват почвата (обикновенно всеки растителен вид набляга на определени химични елементи или съединения). Ако нещо расте пет пъти по-бързо, означава, че консумира пет пъти повече, а когато отнесеш това към един естествен кръговрат на природата (на веществата), който не е ускорен пет пъти... - сещаш се. Затова и това растение расте феноменално бързо, ако се полива и тори редовно, иначе резултатите не са чак толкова шокиращи (ако се разчита само на Дядо Боже). Виж за водата и аз не съм съгласен! Тя има доста по-бърз (и по-къс в сравнение с химичните вещества) кръговрат в природата от цикъла на което и да е растение! Нещо повече - дърветата държат водата плитко! Няма ли ги, водата "бяга" надолу! За справка - коя да е пустиня или родната Добруджа ако щете... Един пресен пример с точни данни от тази година - шурето е шеф на район в горското, във Велинград. Поради алчнотия и тъпизъм на хора от "жълтите павета" се нареди сеч в района на вододайната зона на града, която сеч се проведе въпреки съпротивата на местните. Резултата (технически измерен) е, че в рамките само на 3 месеца след сечта средния дебит на зоната от 36 куб.м./сек. падна на 5 куб.м./сек (това не е средно аритметичен годишен резултат, който би могъл да се обясни със сушава година, а усреднен резултат въобще от както има измервания там - 40-50 години...)...

            Коментар


            • #81
              От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

              Марто за някои неща като изчезването на водата при зверска/дива/нашенска сеч съм напълно съгласен, но за отношението почва-бързорастящо дървоф май че не съм. Там където в оригинал си растат бързо не малко видове дървета и почвата е половин-един метър гнилостна маса и отдолу скала? Вярно е че онзи отгоре полива почти всеки ден редовно но никой не тори пък тиковото дърво например може да стигне 30м. за година две. Май че е разсъждение за друга тема но се замислям наистина ли толкова изтощава почвата и правени ли са проучвания на тази тема.
              Последно редактирано от derhunter; 27-12-12, 08:47.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #82
                От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                Марто за някои неща като изчезването на водата при зверска/дива/нашенска сеч съм напълно съгласен, но за отношението почва-бързорастящо дървоф май че не съм. Там където в оригинал си растат бързо не малко видове дървета и почвата е половин-един метър гнилостна маса и отдолу скала? Вярно е че онзи отгоре полива почти всеки ден редовно но никой не тори пък тиковото дърво например може да стигне 30м. за година две. Май че е разсъждение за друга тема но се замислям наистина ли толкова изтощава почвата и правени ли са проучвания на тази тема.
                Ванка, у гората растат много видове и всеки смуче и отдава на почвата различни вещества. Всичко расте ако има с какво да се храни и пои... За онез места за които намекваш - климата друг, вали шест месеца като из ведро, жега - всичко гние за норматив там и се разлага, а биомаса за целта - бол. Дали по същия начин обаче стоят нещата ако в една нива садиш 10 години само царевица или картофи..?!! Или ториш или духаш супата, защото почвата се изтощава... Това имам предвид в поста си.

                Коментар


                • #83
                  От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                  Знам я аз системата с подмяната на различните селскостопански култури, но там за където говоря реално почва няма. Така си го дават и съвсем официално. Нищо де но това тук ме накара яко да се замисля за супер бързорастящите видове нетипични за нашата природа и какво реално се случва. Явно ще трябва да тормозя Гадев.
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • #84
                    От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                    Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                    Ванка, у гората растат много видове и всеки смуче и отдава на почвата различни вещества. Всичко расте ако има с какво да се храни и пои... За онез места за които намекваш - климата друг, вали шест месеца като из ведро, жега - всичко гние за норматив там и се разлага, а биомаса за целта - бол. Дали по същия начин обаче стоят нещата ако в една нива садиш 10 години само царевица или картофи..?!! Или ториш или духаш супата, защото почвата се изтощава... Това имам предвид в поста си.
                    Имай в предвид и че надали дървесината на въпросното бързорастящо е със същата плътност като на бук или дъб, да речем. А освен друго, то и без друго расте толкова бързо, колкото му позволява почвата. Ако я изтощи, няма да има манджа, и или ще спре да расте със същите темпове, или съвсем ще изсъхне.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                      Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                      А това какво е?
                      А-ми точно това е. Като расте - яде и пие. Като расте по много - яде и пие по много. В допълнение - расте и пие свръх-интензивно, докато се развива. После, колкото да поддържа статуса. Впрочем, точно така излезе име на иглолистните видове (а напрактика, водозбора на най-големите реки в България - едната , най-голяма на Балканския полуостров - е от площи с иглолистни масиви), че изсушавали почвите. Всъщност, за единица прираст, те не употребяват повече вода от широколистните. Само че растат по-бързо (значи пият по-интензивно), след което се сечат и засаждат нови, които отново пият бързо и интензивно (защото "пубери"). И този цикъл е общо-взето, петдесетина години. От тия томентоси се очаква цикъл от десетина години, ако не се прилага мелиорация, аналогична на селскостопанските култури - пустиня (`щот` но всичкото отгоре - горските почви не са тракийски чернозем).
                      Колкото до водния баланс. Ако приемем, че развита възрастна гора, употребява единица количество вода, то растяща гора, ще употребява две единици. Изпарението от същата площ, при липса на каквато и да е гора, ще е три единици (това съвсем грубо). Ето и генезиса на проблема с вододайната зона.
                      А онези тропически гори, се подхранват в най-голяма степен (освен от всичко друго) от веществата (хранителни и минерали), които носи водата при регулярните цикли. Почвата сама по себеси е "гола вода", потвърждение е факта, че след освобождаване на площи от тези гори (дали чрез опожаряване, дали как) за селскостопански цели - следват не повече от два-три сезона на "годност".
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #86
                        От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                        ОК, Какво да правя тогава на запустялата ми ливада? Да я заеба пак или да пробвам с пауловния? Посочи плюсовете и минусите на двата варианта!

                        Коментар


                        • #87
                          От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                          То и аз имам една камара пущинак, ама трябва някаква пауловния да ни измислят, дето не се полива.
                          Там само бряст и трънки виреят.
                          Иначе за дърва за огрев, съм доста навит.
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                            Аз и не мисля да ги поливам много. Може би в началото, за да съм сигурен, че ще се хванат в земята. После 2-3 години рязане до дъно есента. И се надявам за по-нататък кореновата система вече да е способна и сама да се оправи. Като не стане - здраве да е. В случая важното е да не влагам много инвестиции и труд, поради несигурния резултат.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                              Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                              ОК, Какво да правя тогава на запустялата ми ливада? Да я заеба пак или да пробвам с пауловния? Посочи плюсовете и минусите на двата варианта!
                              Примерно, нашенско си дърво, което расте сравнително бързо и има ценна дървесина е акацията. А в акациева кория може и пчелин да организираш.
                              Това съвсем на прима виста, пък и не съм лесовъд.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #90
                                От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Примерно, нашенско си дърво, което расте сравнително бързо и има ценна дървесина е акацията. А в акациева кория може и пчелин да организираш.
                                Това съвсем на прима виста, пък и не съм лесовъд.
                                Да но двете са напълно несъпоставими. Половнията по метър на месец а акацията пак по толкова но на година, приблизително. Това при условие че едното се полива редовно а другото, в случая акацията също трябва да е близо до вода и да я насочваш нагоре чрез редовно подрязване. А ценна и става дървесината след доста години когато достигне едни определени сантиметри в диаметър. Преди 15 г. направихме една акациева гиоричка на правилно според науката място и резултатът ми е пред очите. Иначе да, медецът е върховен!
                                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X