Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Климатик без вентилатор или отоплителен радиатор на фреон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Това, което ми е попадало от хиперите - двойнороторен компресор, свързан хидравлично по каскадна схема. Триредов външен топлообменник, синхронен мотор и на външния вентилатор с регулиране на оборотите. Компресорът тръгва и работи буквално от нула, можеше да работи с под 100 вата мощност, а можеше да вдига и два пъти от обявената по табелката...

    Коментар


    • #32
      Това се опитах да направя с едно Мицубиши, но при марката компресора тръгва само ако е с точното съпротивление и електрониката го разпознае.
      Моят е 9.2cm³, като същият за R32 e двойнороторен, но не можах да намеря подходящият за моята електроника, като и малко по-голям ме устройваше.
      Оказа се, че само баш на моят съпротивлението е много специфично.
      Така или иначе цената на подобен компресор за R32 e 1000 и малко без ДДС, и го няма наличен, а а китаяците ми поискаха 600$, като отделно трябва и доставка, която през Бабàта винаги е дебела.
      Изтеглѝл съм "късата" и няма да мога да го напомпам, та ще го правя с този за модела.

      Както и да е, него си го правя за в хола, където климата работи нон стоп, а компресора му е 650W с добър COP.
      За сега там ще подменя Хитачито, което ми е в багажника, готово с R32, за да видя разликата със същото, което в момента работи с R410a.

      P S. Днес си купих чисто нов скрол компресор за Панасоника, който мисля да сменям в събота.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • #33
        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Теоретично знам някои неща, но много схематично и на ниво от преди 15-20 години. Чел съм наръчника за климатични инсталации на Георги Гатев, а на практика мога да монтирам климатични моно сплит системи, справям се с откриването на дребни повреди и големи пропуски на флуид.
        И така чакам обяснение за разликата м/у инвертор и "хиперинвертор".

        П.П Ползвал съм "хиперинвертор" 7000 БТЮ купуван от Варнаклима 1999 г. но втора употреба. И като му изгоря траф-а през 2005-2006 г. си купих LG 9-ка "прост" инвертор за 1790 лв. Монтираха го на същото място в същото помещение и на същата стойка на външното тяло. Харчеше средномесечно толкова колкото и "хиперинвертора". Стаята беше с площ 10м2 северна с евтина ПВЦ дограма отвън с 5 см. рехав стиропор изолация, а от вътре с гипскартон лепен на топки.
        Ами СОР-а.
        Хиперинверторите са с голям СОР на отопление, особено при ниски температури.
        Примерно Акебоното на Хитачи държи СОР при -15°С който е и при +7°С.
        Подобна е серията Амбър на Gree, както и някои от сериите при почти всички читави марки.

        По принцип, колкото по-малка е машината, толкова е по-ефективна.

        Хиперинвертор по-голям от 12-ка (или 35-ца) не съм виждал.
        От 12 нагоре коефициента на топло им пада на всичките.
        Може и да има, но аз не съм виждал, защото гледам има хиперинверторни термопомпи, но те са малко по-различни, затова и са леееко по-скъпи.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #34
          То по логиката за СОРа, ТП вода-вода също е хиперинвертор. За тази цел ползвам древно Мицубиши на R22 и при това с капилярка, но се справя добре колкото модерен хипер дупер на въздух.

          Коментар


          • #35
            ТП вода-вода, дори и да не е Мицубиши, си се справя перфектно, щото водата се предполага, че е 12÷14°С, ама айде да е 10.

            В горният пост имам предвид само външни тела с въздушен топлообмен, който при мен зимата често се случва да е с температури от -15°С за по няколко дни, като понякога може и паднат до -17÷18°С.

            И пак в моят случай, климатиците бачкат постоянно, защото къщата трябваше да се бута и не съм сменял дограми, като е изолирана частично.
            Поради промяна в концепцията и това ще се промени, но не по-рано от края на пролетта.

            Относно термопомпите въздух-вода, чета от 8:00 до преди час (с малки почивки, че ми писва), та се оказва, че СОР-а им е добър докато не падне под нулата, след което падал и под 2, защото било по-важно да се пази компресора, отколкото да се мисли за сметките на потребителя.

            Може и да има разни маркови с по-добри показатели на цени от 12÷15 за малките, но и те не конкурират климатиците когато са въздух-вода.

            На мен ми трябва малка термопомпа с която да топля бойлер, лира в банята, както и един радиатор в кухня 15÷17m², в която не искам да слагам климатик по обясними причини, и която е е от север, както и засенчена от големи липи.

            След като сменя външното тяло на едно Хитачи 12-ка, което в момента е с R410a, с такова на което съм сменил маслото и фреона с R32, и ако всичко е наред, мисля да го направя на термопомпа, която би ми свършила перфектна работа за нуждите които имам.

            ... та за това и мисля да почетат за термопомпите, заводските нововъведения при тях, както и за това кой какво е постигнал с преработката на климатици в такива, като ще се опитам да се възползвам от всичко това, ако е възможно, разбира се.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #36
              В отделен пост за питането на Ясен.

              Гледам, продават подово-таванни тела, които би трябвало да са по-тихи, на цени от 300 кинта за употребявани, като има всякакви размери.

              Мислил ли си по темата ?
              ​​​​​
              Бях се огледал в тях, защото единият от климатиците го приготвям за моята спална, която се ползва само за такава, но не ми хареса СОР-а им (който не знам защо е по-малък), та реших там да е Панасоник скрол (за да не ми бучи външното) 12-ка, което е повече от необходимото (особено след като запуша 5 от седемте крила на прозорците, които така или иначе са плътно запèрдени), а и вътре този модел го дават тих, но съм взел и още едно различно вътрешно тяло, което може да пробвам, ако това от комплекта не ми хареса.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #37
                Моята самоделна ТП вода/вода от години се справя чудесно. Ясен я познава добре. По неговия казус - вместо вътрешното тяло - пластинчат топлообменник - циркулационна помпа - ПАНЕЛНИ радиатори. Боя се само, че климатиците му са малки.
                "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                Коментар


                • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                  ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                  Редактиране на коментар
                  В сондаж ли е ТП , или в течаща вода ?

              • #38
                Не е ли по-добре да се вържат чилъри вместо вътрешните тела, ако е възможно де, щото въобще не съм се интересувал от тях след като отпаднаха като вариант при мен ?
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • s_s1
                  s_s1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Лелеее, колко съм невеж... А какво е "чилъри"?

                • Джоу (x3mrjoe)
                  Джоу (x3mrjoe) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Вътрешно тяло което се монтира като радиатор, като повечето могат да се монтират и хоризонтално на тавана, което е по-ефективно ако се ползват изключително за охлаждане.
                  Рядко се използват за битови нужди, като кое къде ще е монтирано обикновено е работа на проектантите, ако са предпочели този начин за климатизация.

              • #39
                "Хиперинвертор" е маркетингово празнословие.

                Има обаче няколко фокуса, които повишават ефективността на модерните термопомпи, особено при голяма температурна разлика и които понякога усложняват разгадаването на тръболяка:

                1. Топлообменници на неочаквани места. Например фреонът преди ТРВ да се охлажда от този който се връща от изпарителя.
                2. Малки ТРВ на неочаквани места. Примерно от горния край на резервоара след основното ТРВ и към средна точка на компресора.
                3. Активно охлаждане на намотките на мотора на компресора (с фреон, и там има ТРВ).
                + датчици за контролиране на всичко това.

                В индустриалните хладилни инсталации самото ТРВ представлява турбина или скрол експандер с генератор който връща ток. Не знам слагат ли вече такива и в домашните климатици.

                Коментар


                • #40
                  Че е маркетингово е ясно, но чак празнословие.
                  Все пак трябва да има прост и леснозапомнящ се термин за техниките с по-висок СОР насочени към масовият потребител.
                  Пълно е и с климатици на повече от нормални цени, които вършат перфектна работа на охлаждане.

                  И в битовите климатици могат да се набият по 5 ТРВ-та, както и ЕРВ-та (ако това е правилно на кирилица), съответно и още електроника да ги управлява прецизно, но и цената ще скочи нагоре, като ако стане извънгаранционен проблем ще е по-евтино да си сложиш друг климатик.

                  "Много автомати - слаби резултати" както казват "байовците".

                  Това е и причината да пробвам и двата варианта, с ТРВ и с капилярки, пък какво ще стане - ще видим.

                  Тия дни го дават хубаво време, та ще сменя външното тяло на едно от Хитачитата ми, което е с ТРВ и роторен компресор, и което съм заредил с R32 след профилактика.

                  P.S. Пристигнаха ли ти някакви коледни идеи относно по-тихият топлообмен ?
                  Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 26-12-21, 21:09. Причина: P.S.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X