Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Климатик без вентилатор или отоплителен радиатор на фреон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Климатик без вентилатор или отоплителен радиатор на фреон

    В момента се отоплявам с климатици. Те имат фундаментален недостатък - турбина която фучи в стаята.

    Да, знам че има тихи - ама те не са достатъчно тихи.

    Това което си представям е нещо като пасивен радиатор, само че за фреон. Ясно е, че обикновен радиатор за вода не може да се ползва защото няма да износи 40 бара, а и има твърде голям обем.

    Вероятно може да се изработи - по същество, това ще бъде медна ламарина или алуминиева ламарина със запоена или заварена за нея медна тръба 8мм.

    Само че не знам откъде да почна сметката - температурата на топлоносителя ще бъде 35-45 градуса поради ограничения на технологията, каква площ ще трябва за да отдава примерно 3 киловата?

    Приемам и идеи за подобрение на технологията. Комфортът и технологичната простота са по-важни от цената.

  • #2
    Площта на въпросния радиатор трябва да бъде около 2х по-голяма от идентичен, работещ на 70-80 градуса. Инж Владислав Павлов, член е на форума - може да ти помогне. Ще ти изпратя тел му.

    Коментар


    • #3
      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      температурата на топлоносителя ще бъде 35-45 градуса поради ограничения на технологията, каква площ ще трябва за да отдава примерно 3 киловата?
      Много голяма. Радиатор, около 2 киловата при 45 градуса е с размер 60/200 сантиметра някъде. С двойна пита. При отсъствие на вентилатор търси височина, получавава се естествена циркулация. На моя 200 сантиметров радиатор като му сложа ръка отгоре направо усещам "духане".
      יעבור
      «И това ще мине»

      Коментар


      • #4
        Тези неща не се ли правят с топлообменник агент-вода?

        Коментар


        • #5
          Термопомпа , не е ли твоето решение , с нормални радиатори на вода ?
          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

          A1+

          Коментар


          • #6
            Що не си го отрежеш от някой достатъчно голям фризер или от няколко, ако външния вид няма значение и се търси само тишина.
            ​​​​​
            Мен ме дразнят изключително много, колкото и да са тихи, та бих преглътнал донякъде вида или ще му заложа някое параванче като в училищата от едно време.
            Ама аз чувам пищящи зарядни и машинки против гризачи, та се броя извратен.

            Коментар


            • Ясен
              Ясен коментира
              Редактиране на коментар
              Толкова големите фризери имат топлообменници с вентилатори, аз не искам това. И не може да е грозно.

          • #7
            Идеите с водна циркулация са отвъд мащаба на възможната инвестиция, а и водата си има своите недостатъци.

            Водата ще я мисля в свое жилище - евентуално, ако не реша да вкарам фреона направо в пода.

            Коментар


            • bokomo
              bokomo коментира
              Редактиране на коментар
              Преди години, когато попитах специалист за такава концепция (подово на фреон) бях звучно нахокан.За да получа такова нещо трябва аз да си направя инсталацията по пода, самия под, контролера за външното тяло и да си нося сам гаранцията.

              Сега може и да има фабрично решение.

          • #8
            И да успееш да излъчиш същото количество топлина която е вкарвал климатика, пак ще ти е студено. Без вентилатор ще топлиш тавана, а краката ти ще са лед.
            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

            Коментар


            • Ясен
              Ясен коментира
              Редактиране на коментар
              Зависи, зависи.

              Конвекция в зле изолирана стая действително топли главно тавана. Ако наблегнем на излъчването а не на конвекцията, нещата са други.

              Пък и с добра конвекция могат да се решат нещата. Хората се топлят на парно от има-няма 100 години и им се получава.

          • #9
            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            ...
            Само че не знам откъде да почна сметката - температурата на топлоносителя ще бъде 35-45 градуса поради ограничения на технологията, каква площ ще трябва за да отдава примерно 3 киловата?
            ...
            Това е вярно за R410A.

            Новите машини на R32 безпроблемно поддържат 60 градуса в кондензатора. Те и затова са много по-тихи. Турбините въртят съвсем бавно, но изкарват топъл въздух с над 50 градуса.
            Само че тази топлина трябва да се отнема ефективно, иначе се връща в компресора и го прегрява.

            Във вътрешното тяло на '12'-ка има 8 до 12 тръби по 1.2м в паралел. С турбина ефективната мощност е 6-7 kW.

            Проблем ще е да се намери модел който не следи наличието и работата на турбината.
            Друг проблем е температурната инерция. Вътрешното тяло има два ( по-скъпите 3 ) термо датчика: входящ фреон, изходящ въздух ( входящ въздух ). Управлението очаква като пусне турбината изходящия въздух бързо да приближи температурата на фреона. Това с голям метален радиатор няма как да стане, ще си измисли някаква грешка и ще спре.
            т.е. за експриментиране ще трябва модерна машина, с 3 термо датчика. датчика за фреона на входната тръба, изходяща температура близо до него и входяща някъде отстрани на радиатора.

            PS: в момента R32 на дребно е около 30лв/кг. R410a е над 50лв/кг и ще поскъпва.
            Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
            Suzuki Grand Vitara 1.6
            LZ1ZPM

            Коментар


            • Ясен
              Ясен коментира
              Редактиране на коментар
              Р32 и Р410а са почти еднакви като температурни режими. Това че МОЖЕШ да накараш термопомпата при голяма температурна разлика не я прави непременно ефективна при голямата температурна разлика. При малката със сигурност е по-добре.

              И да, ако се занимавам ще ползвам вероятно R32. Управлението горе-долу си го представям и без електрониката във вътрешното тяло.

          • #10
            От скромния ми опит с продажба на радиатори. Мощност за отопление на помещение е 70 вата на 1 м3. Това е средно положение, ако си гол без изолация и дограма завишаваш, ако си много изолиран намали. По тази формула съм сковал 3-4 парна, включително вкъщи. Работят добре. Е, малко позавишавам, като сметна радиатора примерно за 500х1000 мм, слагам следващия размер. Това за температура 60/40. Можеш да ги приравниш към по-ниска температаура от някой каталог за радиатори. На Корадо преди имаше мощности по три температури в каталога. Погледни на сайта им.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • #11
              Не е за пренебрегване и моментът в който климатикът ще мине в режим обескрежаване.,, Всички в помещението ще слагат ушанки?
              Е, поне климатикът ще се обескрежава бързо...
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • Ясен
                Ясен коментира
                Редактиране на коментар
                Това хич не се различава от ситуацията с обикновения климатик който си размразява външното тяло. Няма да работи няколко 1-2 минути.

            • #12
              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Идеите с водна циркулация са отвъд мащаба на възможната инвестиция, а и водата си има своите недостатъци.
              Какви/колко са ограниченията пред възможната инвестиция ? Освен климатиците има ли нещо изградено като отоплителна инсталация?

              Коментар


              • Ясен
                Ясен коментира
                Редактиране на коментар
                Ограниченията са че къщата е под наем и не съм планирал да вземам своя. Ако беше моя - да се занимавам с трайни инсталации, ама сега съм сложил климатици и толкова.

            • #13
              Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение

              Освен климатиците има ли нещо изградено като отоплителна инсталация?
              Не.
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • #14
                Темата е: Търся практическо решение,че ми се въртят 3-4 в главата или Теоритични постановки и да не се задълбочавам ? Задължително ли е използването на части от климатичната инсталация ?

                Коментар


                • #15
                  Топлината при климатика се получава в една "точка" и технически разумно няма как да се "разнесе" на голяма площ - голям нискотемпертурен топлообменник с естествена циркулация на въздух. Това, което е термично и икономически изгодно е малък по размери топлообменник, с добро обдухване.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X