Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Климатик без вентилатор или отоплителен радиатор на фреон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
    ...Задължително ли е използването на части от климатичната инсталация ?
    И аз бих се замислил за няколко стари амонячни хладилника, обърнати наопаки като действие. Ама не знам доколко са икономични. Щото фреоните освен всичко друго, си искат компресор/и.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • bokomo
      bokomo коментира
      Редактиране на коментар
      Няма как да се топлиш с амонячен хладилник. Или поне няма да е по-евтино от обикновен нагревател.

    • Ясен
      Ясен коментира
      Редактиране на коментар
      Амонячният (абсорбционен) хладилник има КОП нещо като 1.2-1.3. През 2021г други предимства, освен че може да работи на газ, няма.

      Ако ще е така аз мога да си туря маслен радиатор с КОП 1.0 и хич да не се занимавам.

      Търсим решение за КОП 3.0 и нагоре.

  • #17
    Всъщност единият вариант, за който си мисля е на мястото на вътрешното тяло да се сложат един или по-скоро два автомобилни кондензатора под 45 градуса наклон за да се спести място и се изгради куфар от гипскартон около тях , който задължително трябва да стига до пода и тавана за да осигури отоплението на цялото помещение ,а не само на горната част ! Отворите могат да се скрият с декоративни решетки. Радиаторите трябва да се свържат последователно за да не се връща фреон с висока температура към компресора ! Без конкретика се получава малко като сватбарскопанаирджийска стрелба!

    Коментар


    • Zarhi
      Zarhi коментира
      Редактиране на коментар
      Ще се пръснат веднага. R134a при 50 градуса е 13 bar.

  • #18
    Първоначално публикуван от Zarhi Преглед на мнение

    Това е вярно за R410A.

    Новите машини на R32 безпроблемно поддържат 60 градуса в кондензатора. Те и затова са много по-тихи. Турбините въртят съвсем бавно, но изкарват топъл въздух с над 50 градуса.
    Само че тази топлина трябва да се отнема ефективно, иначе се връща в компресора и го прегрява.

    Във вътрешното тяло на '12'-ка има 8 до 12 тръби по 1.2м в паралел. С турбина ефективната мощност е 6-7 kW.

    Проблем ще е да се намери модел който не следи наличието и работата на турбината.
    Друг проблем е температурната инерция. Вътрешното тяло има два ( по-скъпите 3 ) термо датчика: входящ фреон, изходящ въздух ( входящ въздух ). Управлението очаква като пусне турбината изходящия въздух бързо да приближи температурата на фреона. Това с голям метален радиатор няма как да стане, ще си измисли някаква грешка и ще спре.
    т.е. за експриментиране ще трябва модерна машина, с 3 термо датчика. датчика за фреона на входната тръба, изходяща температура близо до него и входяща някъде отстрани на радиатора.

    PS: в момента R32 на дребно е около 30лв/кг. R410a е над 50лв/кг и ще поскъпва.
    Точно поради горното, реших че вместо да си купувам поетапно няколко хиперинвертора, ще си произведа няколко с R32 от повредени висок клас произведени за R410.
    До тук съм приготвил два с капилярки с роторен и скрол компресор, както и два с ТРВ съответно с роторен и скрол компресор.
    Първият с роторен компресор и ТРВ е готов, само трябва да сменя външните тела, като ще отчета и разликата при два еднакви климатика с различните фреони.

    Относно въпроса от първият пост на Ясен - има топлообменници фреон-вода, които могат да се сложат до радиатор и да си топлообменят гравитачно, без помпа.

    Погледни обявите и виж дали цените ще те устройват като за експеримента.

    P.S. За след зимата съм планирал да си произведа една термопомпа която да грее по един радиатор в кухнята и банята, както и бойлер целогодишно.
    Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 14-12-21, 12:33.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • Паджеровод
      Паджеровод коментира
      Редактиране на коментар
      А маслата на 32 и 410 съвместими ли са?

    • Джоу (x3mrjoe)
      Джоу (x3mrjoe) коментира
      Редактиране на коментар
      Късият отговор е, че аз ги сменям с SL на Suniso, + още нещо от мен, което ползвам от 25г за всичката си техника.

      P.S. Errecom имат POE 32 и 68 специално за R32, въпреки че всичкото POE е и за R32, но за съжаление не можах да намеря в наличност в България.

  • #19
    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    ..
    Водата ще я мисля в свое жилище - евентуално, ако не реша да вкарам фреона направо в пода.
    Когато правих подобни сметки(за наето помещение), стигнах до извода,че каквито и да е инфрачервени излъчватели, ще са най-ефикасни (разликата в цената с термопомпа се зануляваше след 10 години)
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите

    Коментар


    • DBRS
      DBRS коментира
      Редактиране на коментар
      Най евтината ТП, беше +4400лв. (знаеш има и доста по-скъпи)
      2 вариант - 2 климатика с КОП 5 (не и при -15) ~ 3600лв. (с КОП 4 ~2200лв.)
      Двете стаи при -20гр. навън, с три кварцови х 1200W ставаха на баня. Такива студени дни за 3 години общо имаме под 20.... (дефакто 3квт кварц никога не е включван).
      Инсталирам кварца и "депозита" с който разполагам за ток е +3520лв. (това грубо при 20ст/квтч са +5800 часа отопление при -20гр., +10800 часа при -10гр.)
      1200 часа х 1,2квт отопление на сезон, не се прави на това място(тия часове всъщност са важните в избора)

    • IvanIvanovi
      IvanIvanovi коментира
      Редактиране на коментар
      какви са тези кварцови, я дай нещо модел, марка

    • DBRS
      DBRS коментира
      Редактиране на коментар
      кварцови много, https://www.google.com/search?source...w=1600&bih=761
      освен тях, сега се появиха едни за стена/таван, но доста по-скъпи.

  • #20
    bokomo коментира
    Днес, 12:30
    Няма как да се топлиш с амонячен хладилник. Или поне няма да е по-евтино от обикновен нагревател.
    Не е баш така. Май не си виждал или си забравил какво представляваха амонячните хладилници "Мраз" например. Едно нагревателче дълго 10-15 см. с мощност 80-90 W , вътре една "камера" 20х30 см. с три, после "в по-модерните" станаха 6 витки заскрежена тръба, а отзад на хладилника - нещо като радиаторите по кината и големите зали по Таатово златно време. И грееха доста по-яко от тях (снимка от нета):

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:hladilnik-mraz-80-2-1.jpg Прегледи:0 Размер:508.4 КБ ID:6799656
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • Bogoljub Gagic
      Bogoljub Gagic коментира
      Редактиране на коментар
      Та, мисълта ми беше, че с 80 W излъчваше топлина като печка "Лъч" 2 kW ...

    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      Да греят, колко да греят... С повече от 90-100 вата мощност няма от къде да греят.

  • #21
    Направи си една двукиловатова криптокопачка с пасивно (водно)охлаждане, и отоплението ще ти излиза безплатно, че даже и на минус.

    Ако бях в къща отдавна да съм го реализирал - в апартамента ми е малко трудно, предвид нужните хоризонтални тръби из целия апартамент и дебелите бетонни стени.

    Пробвано в стаята ми - като набримча картата на MAX, 450-те вата от компютъра са съвсем достатъчни даже да стане леко топло в стаята, с бонус за месеца около 25 долара, ако помня добре. Но фучи доста, макар да съм с тихи охладители.
    Последно редактирано от sparkybg; 14-12-21, 13:51.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      Е то не е велика философия - дъно за копачки (не са скъпи), 5-6 видеокарти с прилежащото им захранване, водно охлаждане на всичко това (не е нужно да е скъпо), чиито радиатор топнат в топлообменник (кофа с вода), от там нататък си е обикновено парно с циркулационна помпа.

      Вариант 2 (май по-добрия) е цялото дъно с видеокартите с махнати вентилатори на всичко, директно топнато в съд с подходяща течност. После какво към радиаторите - дали същата течност (глицерин предполагам) или втори топлообменник, въпрос на вкус.

      Всичкото това паркирано в мазето например.

      На първо четене ще струва колкото хубав климатик, но доколкото топленето е отпадък и имаш бонус от копането, ще се изплати доста по-бързо от климатик. Лятото ще мързелува, освен ако не го насочиш да ти топли водата в бойлера.

    • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
      ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
      Редактиране на коментар
      5-6 видекарти са 20 000 и са около 2-3 киловата . За моето парно ми трябва 4-5 киловата . Сметката хич не излиза
      Ако имаш канал за евтини карти .. веднага ти ставам клиент
      Иначе аз съм го измислил , без водно ... в отделно помещение да си работят риговете , от там въздуговоди до другите помещения , а лятото имам 10 метра комин , който да праща толото навън .
      Ама инвестицията ми е непосилна .

    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      Не знам какви карти визираш, ама аз не визирам тия по 3 бона. Преди 2 месеца проверявах - месечен профит около 25 долара с един брой RX580, струваща малко над 300 кинта, ако копая биткойн. Имаше и неща по на далавера, но не чак с много. Но най-важното е че и нула профит да изкарваш, отоплението ти е без пари.

      19 карти са ти 6 бона, дъното за тях e 500 кинта, захранване + процесор няма да е велик разход - предполагам за около 8 бинки макс ще имаш над 5 киловата копачка, която ще ти носи около 700-800 кинта месечно ако работи на макс, тоест ще се изплати за 2 отоплителни сезона, през които отоплението ще ти е бонус (при мерак и топлата вода). Абе все едно 5 киловатово котле. Като се настроят и картите като хората, може да го накараш да поддържа например 60-70 градуса и като няма консумация ще си самонамалява мощността, тоест скоростта на копане. Хем ще си ходиш по гащи вкъщи (или по без ), хем някой ще ти плаща за това.

  • #22
    ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
    Днес, 14:11
    Аз съм в къща , можеш ли да ми дадеш решението с копачките ?

    И солари на покрива да не забравите - да подпомагат копачката.... И накрая ще се върнем на термопомпа за 100-на хиляди €.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      Сметките са елементарно прости. С моя компютър мога да изкарвам нещо като 20 долара на маец над цената на тока, при сегапшните цени. С посоченото горе - 100 - 150 долара. За един отоплителен сезон ще излезеш на минус 1000 кинта като стой та гледай.

      Тя и топлофикация беше изгодна когато топлото за нея беше отпадък. Във всички останали случаи, комбинирана с прилежащото ни крадене и загуби по трасетата, е дива простотия.

  • #23
    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Не е баш така. Май не си виждал или си забравил какво представляваха амонячните хладилници "Мраз" например. Едно нагревателче дълго 10-15 см. с мощност 80-90 W , вътре една "камера" 20х30 см. с три, после "в по-модерните" станаха 6 витки заскрежена тръба, а отзад на хладилника - нещо като радиаторите по кината и големите зали по Таатово златно време. И грееха доста по-яко от тях (снимка от нета):
    Че не съм виждал амонячен хладилник този век, наистина не съм виждал. Обаче мисля съм наясно с принципа на работа и с този цикъл не можеш да добиеш COP > 1. Субективният фактор понякога е много сериозен. Познавам човек, който твърди, че такова нещо

    https://www.emag.bg/dekorativna-kami...ch-Action=view

    си топли много хубаво. Кой съм аз да споря с него, човека си е доволен.

    Коментар


    • #24
      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      В момента се отоплявам с климатици. Те имат фундаментален недостатък - турбина която фучи в стаята.

      Да, знам че има тихи - ама те не са достатъчно тихи.

      .
      Какви са ти климатиците, на каква степен сила на обдухването си го настроил, къде е насочена струята от вътрешното тяло, на каква температура е зададена?

      От 15 години се отопляваме само и единствено с климатик, инверторен Daikin който не е сменян, ремонтиран (пу-пу) и е съответно на 15 години, значи винаги при всяка зима е настроен на 21- 23 градуса, винаги, зиме и лете е на най-ниска степен на обдухване силата на вентилатора, при отопление и при охлаждане, монтажа на вътрешното тяло е монтиран странично от прозореца и обдухва странично като преминава през целия прозорец до балконската врата, така гони целия студен поток излъчващ от прозореца и балконската врата, спим където е климатика, нито шум се чува, нито усещаме струята въздух, като за през нощта има функция сън която така и не се е налагало да се включва.

      Споре мен Ясене, най-вероятно си го настроил или на автоматичен режим при което обдухването винаги в началото ще е на максимум и ще фучи, или обдухването ти е настроено на силен или средно ниво, а ако си задал температура над 28 градуса, това пък кара климатика да преминава по-често към дефрост в зависимост от минималните външни температури и влажност на въздуха.

      15 години спим през зимата нормално, няма духане, няма шумове, има правилния климатик, правилния монтаж, разположение на вътрешното тяло и правилните настройки .
      Последно редактирано от Еделвайс; 14-12-21, 18:04.

      Коментар


      • Еделвайс
        Еделвайс коментира
        Редактиране на коментар
        Тогава има и друго решение, в момента в който някой си ляга да спи, изключва климатика и да пусне висок клас например Адакс - конвектор, задължително със дигитален терморегулатор с висока чувствителност, като 1000W ще е достатъчно, за да поддържа температурата създадена от климатика през деня, това според мен е много добър компромис и вариант за абсолютна тишина за през нощта.

      • sparkybg
        sparkybg коментира
        Редактиране на коментар
        @bokomo: Климатика над дивана си го чувам перфектно, но си и спя перфектно под него. Висок клас Mitrubishi, пуснат на най-тихия тих режим, който е наличен. Няма климатик, дето да не се чува.

        Може би ви е малко физическата активност, и съответно умора. Аз ако съм физически изморен нищо до 80-ина децибела не може да ме разкандардиса да заспя, както ще да жужи или бръмчи, а рядко имам случаи да си чувам ръчния часовник от половин метър и това да ме дразни.

      • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
        ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
        Редактиране на коментар
        Мен не ме дразни шума , а постоянното духане . Като стигне зададената температура , климатика спира да топли и духа само студено .... много неприятно . Може да му е подобен проблема на Ясен
        Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 15-12-21, 17:51.

    • #25
      Адакс и компания - у лево. Вижте колко струва токът. Търсим нещо с КОП повече от 3.

      Климатиците знам какво може да им се настрои и по-добро от това което е, няма да стане. Ако се разбера с хазяите за изолация ще фучат по-малко ама аз искам да не фучат никак.

      Коментар


      • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
        ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
        Редактиране на коментар
        Те и климатиците няма повече от 3 , на минусови температури.

      • stankos
        stankos коментира
        Редактиране на коментар
        Разчастваме вътрешното тяло и търсим варианти за увеличаване на топлообменната повърхност и ускоряване на естествената конвекция !

    • #26
      А старо външно тяло от по-голям климатик ?

      Коментар


      • #27
        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Адакс и компания - у лево. Вижте колко струва токът. Търсим нещо с КОП повече от 3.

        Климатиците знам какво може да им се настрои и по-добро от това което е, няма да стане. Ако се разбера с хазяите за изолация ще фучат по-малко ама аз искам да не фучат никак.
        Не игнорирай кварцовите и инфрачервените отоплители, най-евтината кварцова 800-1000W е под 18лв.(самоделката пък е под 3лв. ) Разликата в цената с хубав климатик с КОП 5 се избива най-рано след 5 сезона тежки зими!
        ако е наличен климатика, комбинацията нощем да е кварца, е най-ефикасното.
        пп
        има готови топлообменници единия кръг с фреон другия с квото решиш.
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


        • #28
          За скромният си житейски път съм стигнал до извода, че нещата се случват по два начина - с технология или с хамалогия.
          Поне единият винаги работи.

          В случая, като няма безшумни за ухото на Ясен климатични турбини, както каза и Спарки, трябва да намалим чувствителността на ушите на Ясен.
          Варианта със шамари, да му свирнат ушите повече от турбините, не става, щото жена му е свеСна, та остават 100 лицеви, 100 коремни преси и 100 набирания за време или 3 тигела до Шела и обратно за под 10 Мин общо, и после няма да се сети и да вечеря.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • Savov
            Savov коментира
            Редактиране на коментар
            Не с лошо! 200 мл уиски вечер ще вършат по-добра работа.

          • sparkybg
            sparkybg коментира
            Редактиране на коментар
            Мда, за черния дроб включително.

            Аз ако друсна 200 преди лягане, като си затворя очите почва да ми се премята стаята, та се налага да "заземявам" с единия крак. Иначе в будно състояние нищо ми няма.

          • Джоу (x3mrjoe)
            Джоу (x3mrjoe) коментира
            Редактиране на коментар
            Аз, откакто се строшѝх преди 6÷7г мнооого рядко пия, но преди десетина дни врътвах по чашка-две с вечерята, и едвааам се премествах в леглото по някое време, когато на телевизора му стане скучно сам и почва да ме потупва по рамото малко преди да почнат сутрешните блокове по телевизиите.

        • #29
          Монтирах конвектор с вода в кухнята.работи на най-ниската степен на вентилатора. И го чувам от съседната стая като не работи телевизора.
          Имам климатик, най-скъпия на панасоник купуван преди 13-15 години, но го пускам само на отопление като ни е нямало за дълъг срок в къщи и в най-големите горещини през лятото.
          ТП ми е с по-малък КОП от климатика, но предпочитам тишината.


          П.П. Какво означава "хиперинвертор"?
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • s_s1
            s_s1 коментира
            Редактиране на коментар
            А сложно-как на практика е реализирано?
            "Нормалния климатик има компресор он-офф на 220-230В 50Хц и такъв вентилатор на външното тяло.
            Иверторния е с ДЦ компресор, и вентилатори на външното и вътрешното тяло.
            А що е хиперинвертор-а като принципна схема?

          • Джоу (x3mrjoe)
            Джоу (x3mrjoe) коментира
            Редактиране на коментар
            Ами по-сложно няма как да стане в коментар, дори в пост или няколко.

            Не знам как си с химията и физиката, но ако са ти ( или били) интересни, почети малко за термодинамиката, а после основи на хладилна и климатична техника, и ако разбираш материята и ти е интересно, тогава се поинтересувай от последните технически достижения.
            Ако ти е сложни и/или безинтересно, вадиш 2.5÷3 и си купуваш хиперинвертор който работи при ниски температури, а при по-нормалните е много икономичен.

          • гоше
            гоше коментира
            Редактиране на коментар
            По-малкото братче на мегаинвертора ))

        • #30
          Теоретично знам някои неща, но много схематично и на ниво от преди 15-20 години. Чел съм наръчника за климатични инсталации на Георги Гатев, а на практика мога да монтирам климатични моно сплит системи, справям се с откриването на дребни повреди и големи пропуски на флуид.
          И така чакам обяснение за разликата м/у инвертор и "хиперинвертор".

          П.П Ползвал съм "хиперинвертор" 7000 БТЮ купуван от Варнаклима 1999 г. но втора употреба. И като му изгоря траф-а през 2005-2006 г. си купих LG 9-ка "прост" инвертор за 1790 лв. Монтираха го на същото място в същото помещение и на същата стойка на външното тяло. Харчеше средномесечно толкова колкото и "хиперинвертора". Стаята беше с площ 10м2 северна с евтина ПВЦ дограма отвън с 5 см. рехав стиропор изолация, а от вътре с гипскартон лепен на топки.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X