Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Семеен бюджет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: семеен бюджет

    Нямам нищо против банките,даже днес четох ,че нямало 100% българска банка. И според мене проблемът е че чужденците идвайки в БГ възприемат нашият модел на живеене , и почват да карат като нас по пътищата и т.н. А банките виждат ,че тука живеят глупаци от които могат да ударят кьоравото да им съдерат кожите от такси и комисионни ,а ние си мълчим и търпим.

    Коментар


    • #47
      До: семеен бюджет

      мерси на Алекс Марков за мнението. Хареса ми израза " Да бачкаме здраво и УМНО". Тук ще кажа една история ли , виц ли е , не знам:

      Та живеели къща до къща един българин и един еврейн. Българина се спуквал от работа, нямал време за нищо. Жена и деца имал. Но едвам свързвал двата края, все не стигали парите. Евреина бил много по-добре финансово без да се скъсва така от работа.
      Един ден му дожаляло за българина и му казал :
      - Комшо, спри за малко , спри, помисли ! Жена и деца имаш, ПОМИСЛИ малко !

      .........много я обичам тая история......изводите всеки да си ги прави.

      Коментар


      • #48
        До: семеен бюджет

        между другото не виждам много голяма връзка между темата и банките.

        Коментар


        • #49
          До: семеен бюджет

          Установил съм,че независимо колко печелиш парите не стигат.Ако трябва да се купува нещо по-голямо-се отива в банка-ако можеш да си позволиш месечната вноска.Хубаво е да печелиш повече,но пак няма да ти стигат-проверено е .
          0+

          Коментар


          • #50
            До: семеен бюджет

            Първоначално публикуван от 0n4o Преглед на мнение
            Установил съм,че независимо колко печелиш парите не стигат.Ако трябва да се купува нещо по-голямо-се отива в банка-ако можеш да си позволиш месечната вноска.Хубаво е да печелиш повече,но пак няма да ти стигат-проверено е .
            Даже има и друго, след като надскочиш определена граница, да я наречем на нормално минимално съществуване и вече не мислиш единствено как да изкараш месеца, колкото повече печелиш, толкова по успешно почват да изчезват и все повече да не ти достигат... Странно нещо е човешкото съзнание
            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

            Коментар


            • #51
              До: семеен бюджет

              Темата е много хубава и все актуална, затова да я подновим Попаднах на тази статия, полезна е, кара те да се замислиш:

              "Финансови грешки, които дори умните хора допускат
              Мислите, че знаете какво правите с парите си и всичко е под контрол?

              Всъщност много хора си мислят така, и въпреки това имат дългове. Защо? Има някои основни грешки, които дори интелигентните и финансово образовани хора правят - оставят финансите изцяло на половинката си, купуват неща, само защото са им предложили отстъпка и т. н.

              Bankrate.com обобщава петте най-важни такива грешки:

              1. Броите стотинките, а левовете харчите бързо.

              Понякога когато спестявате пари, това ви излиза по-скъпо.

              Например – карате до най-отдалечения мол в града, само защото в еди-кой си магазин има промоция. Замислете се колко голяма е отстъпката и дали няма да изхабите бензин за повече пари и да загубите часове време, които бихте могли да използвате за нещо по-важно.

              Да не говорим, че веднъж влезли в мола има опасност да купите и други неща, които не са влизали в плановете ви.

              Има една поговорка „Евтиното излиза скъпо“ - причината някои стоки да са по-евтини е, че качеството им е по-лошо. За това винаги първо си отговорете на въпроса „Струва ли си?“

              Съвет: Когато използвате намаление, използвайте спестените пари за нещо смислено. Ако сте купили домашен уред за например 100 лева по-малко, защото сте ползвали промоция, още същата седмица внесете 100 лева в сметката си или ги инвестирайте. Това, че сте ги спестили веднъж, не означава, че ако ги профукате за някоя глупост, сте направили голяма сделка.

              2. Не следите кредитната си история

              Всеки път когато кандидатствате за заем, както и в други случаи, като наемане на жилище например, служители проверяват кредитната ви история. Не допускайте черни петна по нея.

              Съвет: Внасяйте редовно вноските по кредитните си карти или покупки на лизинг и винаги знайте колко дължите и в какъв срок. Правете си такава „ревизия“ преди всяка по-голяма покупка.

              3. Считате, че пестенето на пари е депресиращо.

              За много хора усилието да си изготвят бюджет и самата мисъл, че трябва да ограничат разходите си е толкова потискаща, че не го правят изобщо.

              Съвет: Спестявайте поне в определени сфери. Все има неща, където можете да си позволите да се контролирате по-строго - дали в категория „дрехи“ или „кафета навън“, или „вестници и списания“ - със сигурност има нещо, което не ви е приоритет. Изберете една-две такива сфери и „затегнете колана“ поне там.

              4. Невидимите разходи
              Наричат ги “невидими разходи”, “изтичането на пари” и др. Това са малки суми, които харчите всеки ден без дори да се замисляте, като шоколадчета, капучино от павилиона отсреща и тн. Въпреки че става въпрос за малка сума и наглед незначителен разход, ако пресметнете колко харчите по този начин за целия месец, ще видите, че тя никак не е незначителна.

              Съвет: Пресметнете точно колко пари давате за кафе от автомата на месец, или колко - за вестници и списания, и си записвайте тези разходи. Не казваме да не си купувате вестници и списания, а да сте наясно, с това колко пари харчите за т нар „малки неща“.

              5. Оставяте всичко (или почти всичко) на половинката си.

              Как можете да знаете какво е финансовото ви състояние, ако вие дори не знаете колко ток плащате и в кое чекмедже са сметките за парното?

              Съвет: В управлението на парите на едно семейство трябва да участват и двамата съпрузи. Дори и единият от двамата да надделява по отношение на вземане на решения, а другият да е по-пасивен, важното е и двамата да имат информация за разходите.

              По-голямата част от хората са „виновни“ поне по една точка от гореспоменатото.

              Ако все още сте убедени във финансовата си стриктност, опитайте се да отговорите точно на следните въпроси:

              - Знаете ли със сигурност в кое чекмедже/шкаф се намира последната ви сметка за ток и за колко лева беше тя?

              - Какъв е точният баланс по дебитната ви карта? А приблизителния по този на половинката ви?

              - Каква сума точно се съдържа в момента в портфейла и джобовете ви?"
              ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

              Коментар


              • #52
                До: семеен бюджет

                Аз пък не мога да си направя никакъв бюджет,щото никога не знам кви пари ще изкарам. Може да изкарам 3000лв. за един месец, а може и за два месеца да не изкарам и 300лв. Гадничко е, защото не можеш да си направиш сметката дори за най-близкото бъдеще.
                Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                -----------------------------------------------
                Питието определя съзнанието....
                -----------------------------------------------
                0887770735

                Коментар


                • #53
                  До: семеен бюджет

                  Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                  Аз пък не мога да си направя никакъв бюджет,щото никога не знам кви пари ще изкарам. Може да изкарам 3000лв. за един месец, а може и за два месеца да не изкарам и 300лв. Гадничко е, защото не можеш да си направиш сметката дори за най-близкото бъдеще.
                  Това е риска семейството да зависи от дребен частен предприемач, е монетата има две страни, хубаво е когато падат доста кинти и нямаш мурдаци на и около главата!
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #54
                    До: семеен бюджет

                    Как сте забравили хубавата нашенска поговорка:Дупе знае две и двестаМоже и тако може и овакоЛично аз съм я преживял тая и сега нищо не плаши душите нашиДа му мислат пухчовците с многото кинти
                    К мирной жизни не пригоден.
                    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                    Коментар


                    • #55
                      До: Семеен бюджет

                      Уф да му се не види!Онзи ден пазарувахме с половинката и на раздяла тя ми остави общите пари в мен въпреки моите настоявания да ги вземе!Ха сега кажете,кой е виновен,че си купих 5-ия Victorinox по време на криза?Затова в семейния бюджет трябва да има "змей" да спи върху жълтиците иначе все ще се намери някой юнак да ги използва за...глупости(то си е екипировка е те такова немах!)
                      Тома Томов
                      Вече с Kia Sportage.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Семеен бюджет

                        Здравейте,

                        Да споделя и аз как се оправям с бюджета.
                        Малко е старомодно и не е гъвкаво, но пък при мен работи. Особено ако изпревариш събитията с един месец.
                        Първо се заделят парите за сметки и заеми.
                        След това се заделят парите за храна.
                        Каквото купя с кредитна карта (използвам я предимно за наливане на гориво и текущи консумативи на колата, така имам идея колко отива за нея без ремонтите) - слагам толкова пари в отделна преграда в портмонето. Така като ми дойде сметката съм подготвен, а и разполагам с кешова сума за някои непредвидени моменти.
                        Старая се да поддържам леснодостъпна сума за екстремни случаи!
                        Когато теглих заем за колата, нарочно взех повечко, като от разлика оформих раздели "Екстремен" и "Автомобил". Ако се наложи да се пипнат от раздел "Екстремен" после приоритета за възстановяването им е веднага след сметките и храната. Ремонти и всякакви харчове без горивото се отнасят към раздел "Автомобил". Приоритетът му на възстановяване е след изброените три.
                        В течение на годината, всеки ден си изсипвам стотинките в една ваза. Даже нарочно не давам стотинки ако плащам кеш, за да ми върнат такива . От тази ваза идва основната сума по застраховки, данък и винетка за колата. За друго не се пипа, все едно я няма.
                        След тези разходи идват дрехи и всякакви екстри. По отношение на раздел "Автомобил", ако сумата е по-сериозна мога за я разделя на няколкомесечни вноски, за да остане нещо за екстрите. Щото иначе егати живота.
                        Факт е, че има пари които не работят както трябва (тези от отдел "Автомобил" са на дебитна карта, а тези от отдел "Екстремен" са във валута и дори не са и в банка), но това е моя начин за да осигуря някаква сигурност за близко бъдеще. Пък и сумите не са кой знае какви, за да се влагат в нещо.
                        Ако се изкарат допълнителни пари и всичко по разделите е ОК, част отиват във фонд "Щастливи старчета" и част отиват за глезотийки.

                        Поздрави!
                        Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

                        Фронтера-Б ДБ 2000г. 2.2DTI

                        Коментар


                        • #57
                          До: семеен бюджет

                          Алекс,

                          само допълвам цитата (без да съм 100% сигурен в точния превод от немски), защото е много поучителен:
                          „ Свини! Вечно ли искате да живеете?" Фридрих Велики, крал на Прусия, битката при Лойтен - 1757 г


                          Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                          Пожелавам на всички да сме на "плюс", пък както е казал военначалника (забравих му името) "Напред с***и, да не искате да живеете Вечно?" - Всички сме тука само за малко (ама Много Малко - в исторически мащаб) - та да се насладим на оставщите ни мигове, по най-добрият начин!
                          Последно редактирано от alex_markov; 22-02-09, 09:59.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Семеен бюджет

                            Мога да споделя още един "трик" - имах голям дълг който очаквах да погася от една несъстояла се продажба. И като видях, че не ства по планираният начин се сетих за ПЕНСИОННИЯТ ФОНД, от години внасям 10% (преди данъците!) от заплата та си в този фонд, прегледах го и О- Ужас установих, че там елегантно са сменили правилата и вече НЯМА доходност, та дръпнах парите и оправих голяма част от задълженията си! Но оставих вноските, защото макар и да няма печалба, то поне има Неусетна спестовност - 10% заминават автоматично и въобще не ги усещаш, дори не ги виждаш, а някой ден (дано да не е пак преди пенсия) могат да ти свършат страхотна работа!

                            Коментар


                            • #59
                              До: Семеен бюджет

                              Извинявам се за въпроса защото може би и децата в България знаят какво е бинки, но аз не знам. Може ли някой да преведе моля
                              Ти си това,на което се правиш, затова внимавай на какво се правиш! (Кърт Вонегът)

                              Коментар


                              • #60
                                До: Семеен бюджет

                                Първоначално публикуван от Lidka Преглед на мнение
                                Извинявам се за въпроса защото може би и децата в България знаят какво е бинки, но аз не знам. Може ли някой да преведе моля
                                Ами аз не съм като някой Известни Българисти във форума, но съм чувал, че в Живият - Разговорен език в някой прослойки от населението се прокрадват думите:
                                Бинки, Кинти, Денаро, Мангизи, Сухо, Зелени (по често само за Щатската валута, но понякога и като генерализирано за пари), Кеш, Мъни, Захлебил (в смисъл припечелил нещо) и така до безкрай. Повечето от тези думи имат чуждоезични Корени и основно се налагат сред по "Лабилната" част от населението от Империалистическата пропаганда в лицето на Холивудското (и не само) кино.
                                Успех

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X