Обява

Свий
Няма добавени обяви.

„Вечна" память: къде може?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: „Вечна" память: къде може?

    Е как да не е ясно какво се случва!? Спазваш обичаите на населеното място. Ако си на брега на Ганг - пускаш по течението, ако на баира кацат лешояди - правиш "въздушно". И понеже тука нямаме много опции, местните власти /даже и да няма църковни/ са го регламентирали черно на бяло, даже и при липса на наследници. А иначе юристите могат да си искат всяко нещо да е вкарано в някакъв закон, че да си осигурят работа и за правнуците.

    Коментар


    • От: „Вечна" память: къде може?

      Без да искам имам бегли впечатления. относно "бизнеса с умирането" и мога да твърдя. че конкуренцията. наистина е сериозна.
      От години в него доста безпардонно нахлуват индобългарите и вече май са монополисти в "бранша". както и цветята. проституцията. такситата/поне в София/. вторичните суровини и т.н.
      Life is too short to drive dull cars!

      Fight global warming !
      ... turn on your A/С !

      Коментар


      • От: „Вечна" память: къде може?

        Стройната нормативна уредба е основна (а за държави като БГ и единствена) гаранция срещу произвола на централните и местни власти над гражданина. Това е следствие от калпавия механизъм на формирането им-имат твърде слаба до почти никаква обратна връзка с избирателите. Зачитането на интересите на тези последните като правило е "едно към както дойде", а малкото изключения само потвърждават това правило. Колкото по-ясно и непротиворечиво е написано кой какво може, толкова по-малко ще са опититие за нарушения, тълкуване и т.н., а с това по-малка и нуждата от хора със специални знания в това как да се случват или да не се случват определена категория свинщини.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • От: „Вечна" память: къде може?

          Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
          ... Как последните могат да бъдат „извадени от уравнението"
          А трябва ли непременно да бъдат вадени?
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • От: „Вечна" память: къде може?

            Всички големи градове имат общинска погребална служба. Цените обикновено са наполовина на частните. Ниската цена обаче там се компенсира с анархия, корупция и произвол в големи количества. И икономията често излиза през носа. С други думи-бедните пак са прецакани, защото търпят мърлявата работа и произвола на администрацията. Имах един колега навремето, който си изкара цялото студентство като шофьор на катафалка. Случките, дето е разправял, са като на филм.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • От: „Вечна" память: къде може?

              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
              И такива теми ли имало тука....

              Няма как да бъде погребан някой в гробището на населено място, на което не е бил жител приживе. Както и няма как да бъде погребан извън гробище. Някога е можело. Вече не може. Въпросът е уреден с наредби на всяка община и понеже съм се занимавал с въпроса-всичките до една са абсолютно незаконни, защото няма закон, който изрично да предвижда приемането им. Има една наредба на МЗ, която им дава право да приемат устройствени планове (по ЗУТ) на гробищните паркове, но те са излезли доста по-далеч, регламентирайки условията и реда за извършване на погребения с в тях.

              По българското право обаче наследниците на починалия нямат изрично регламентирано право да погребат близкия си, поне що се касае до т.нар. "гражданско погребение". В Закона за вероизповеданията е регламентирано право на регистрирани религиозни организации да притежават и поддържат за своя сметка гробищни паркове, а за гражданите-право да извършват религиозни обреди. Но това е само и единствено, когато е налице връзка между лице и религиозна институция. Т.е. правото ти на вечен покой е гарантирано само ако ти и наследниците ти сте обвързани с една и съща църква. Ако си атеист, а наследниците ти също, не е ясно какво се случва.
              Имам документ за временно жителство на село. Върши ли работа
              Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
              „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
              LZ1EMS

              Коментар


              • От: „Вечна" память: къде може?

                Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                Имам документ за временно жителство на село. Върши ли работа
                Вероятно.

                Впрочем крайно време е да си регистрирам някакво вероизповедание.

                Коментар


                • От: „Вечна" память: къде може?

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  Всички големи градове имат общинска погребална служба. Цените обикновено са наполовина на частните. Ниската цена обаче там се компенсира с анархия, корупция и произвол в големи количества. И икономията често излиза през носа. С други думи-бедните пак са прецакани, защото търпят мърлявата работа и произвола на администрацията. Имах един колега навремето, който си изкара цялото студентство като шофьор на катафалка. Случките, дето е разправял, са като на филм.
                  За филмите съм съгласен, другото ако не е частен случай са глупости. Градове и градчета си имат общинско предприятие/фирма "обреди" или там каквото и да е - Сватби и погребения например, за селата е ясно. Ся, как е по места, нали е ясно, че зависи от местната власт, не от държавата и от разни мастити юристи. Ако пуснат честни частници да си развяват байряка, ще дойдат от другия край на България чак. Хляба, Смъртта, боклука са постоянен пазар. Само че при смъртта близките са обикновено в шок и докато се ориентират кое какво някои хорица вече са информирани и им влизат директно с офертата. Това ми го е казвал бившия шеф на нашето общинско предприятие /понастоящем частник/ - като починала майка му забравил телефони, забравил всичко, не знай откъде да почне. Иначе си имат твърд ценоразпис за всичко, правят всичко, за някои неща се явяват и подизпълнители на частниците, ония разбира се си слагат горницата. И вече ако се допусне разходите да отиват при едни, печалбата при други - филмът е ясен.
                  Затова - на село.

                  Коментар


                  • От: „Вечна" память: къде може?

                    Как е на село
                    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                    LZ1EMS

                    Коментар


                    • От: „Вечна" память: къде може?

                      Според обичая. Той пък зависи откъде са се преселили някога предците и т.н. Няма никакъв проблем обаче да звъннеш на някой телефон дето го има навсякъде по кибритчета, календарчета, картички в пощенските кутии, лепенки там дето се купува хляба и т.н. А ако човекът е свършил в болнично заведение, със сигурност някой от работещите там ще ти го даде /телефона/, ако агентите вече не са на място и так дале.
                      Впрочем, случката в Бургас. Там май схемата е много яка и да не би да се пробва опорочаване на досъдебното производство, знам ли.

                      Коментар


                      • От: „Вечна" память: къде може?

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        ... да не би да се пробва опорочаване на досъдебното производство, знам ли.
                        Нека да кажем че имам наблюдения в по-малко прискърбен случай. Със същия организатор.

                        Човекът има малко агресивен "маркетинг" ама работата му има чисто парична насоченост. Поне така изглежда засега.

                        Коментар


                        • От: „Вечна" память: къде може?

                          Общините масово са възприели формален критерий-вписване в регистрите. Това ще рече постоянен или настоящ адрес. Но трябва да се прочете наредбата на конкретната община, в чиито граници попада селото.

                          Абсурдни ситуации с агенции-бол. Имал съм случай да прибирам труп от погребална агенция със съдебен изпълнител. Човекът починал в болница и понеже им се развалили камерите, прехвърлили няколко трупа от моргата в камерите на частна агенция. Роднините са в чужбина, най-ранният полет е след две седмици. Идват в болницата да си приберат починалия, но него го няма. Отиват да си го приберат от агенцията...ония даааа...ама тука ни дължите едни 150 лева за всеки ден престой в камерата. Общо 15 или 16 дена бяха. И няма да ви дадем трупа, докато не платите. Според тях-имали право на задържане. У нас обаче право на задържане може да има само върху движими вещи, намиращи се в граждански оборот. Трупът на починалия нито е вещ, нито е разрешено с него да се извършват сделки. Това каза и съда де. Та ходихме със съдебен изпълнител да приберем починалия. Отне близо три години... Вчера четох, че някой е разиграл същата схема с трупа на момчето, блъснато преди няколко дни на пешеходна пътека в Бургас. Когато в агенцията се е изсипала полицията и прокуртурата, са сметнали за по-разумно да го предадат на роднините без много шум...

                          На село нещата са доста по-прости. Монополист на пазара обикновено е дядо поп.
                          Последно редактирано от santaclash; 24-11-17, 16:33.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • От: „Вечна" память: къде може?

                            Не по темата точно , но при нас не се практикува та ми е странно . Случая е от северна Германия . Почина човека , по желание на родата го кремираха . След това в една урна дадоха на близките каквото е останало . Погребението щяло да бъде в гората . Пристигат опечалените с урната , и се появява горския . Ама наистина горски , с камуфлажа без пушката де . Няма поп , едно девойче посвири малко с цигулка . Под едно дърво изкопали дупка около 80 см , поставиха урната вътре . Заровиха я , сложиха малко листа в кръг и една шайба от дърво отгоре , и това било . По късно щели да поставят малка табелка с името и датите .

                            Коментар


                            • От: „Вечна" память: къде може?

                              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                              ...

                              На село нещата са доста по-прости. Монополист на пазара обикновено е дядо поп.
                              Хехе, на село от десетилетия дядо поп не е на едно ниво с Даскала, за Кмета да не говорим. По католишките не знам как е, по нашите села попове няма, щото беднотия, па и народа не е кой знай колко религиозен. На 5-6 села има някой старец да набикаля и това е. Ако има камбана, да я ударят се плаща 10ина лева, сега май към 20 станало и то не е задължително. За опело и такива работи си го търсиш, па не е задължително. Гробищата са си на кмета, той се грижи за тях и си има някоя жена от кметството или читалището дето да прочете там каквото трябва. Пазар няма, копачите се знаят кои и колко, транспорт дава някоя от кооперациите или катафалка и това е. Преди имаше и духова музика, допреди десетина години беше едва ли не задължително, ама и те почти изчезнаха.

                              Пламене, адети/обичаи/ по света всякакви има.

                              Коментар


                              • От: „Вечна" память: къде може?

                                В наше село дядо поп е институция, за някои неща равна ако не на кмета, то поне на общински съветник. Даже по телевизията го даваха: http://btvnovinite.bg/article/bulgar...agentsiya.html
                                Една фирма дори успя да затвори-щото камионите минавали пред тях и му вдигали прах.
                                Та...светът е шарен...
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X