Обява

Свий
Няма добавени обяви.

„Вечна" память: къде може?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: „Вечна" память: къде може?

    Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
    Само да припомня на Ясен и на другите, заявили желание за донорство да не разпространяват много това си желание и готовност, или поне да не бързат да подписват документи с подобен текст. Чувал съм, че бизнесът с резервни части понякога ползва и доста нехуманни средства. Инак, подобна позиция и готовност е достойна за уважение.
    Бизнес с резервни части от вида който си представяш, няма. Не че няма известно насилие над реда в опашката на чакащи, но идеята да утрепеш някого за да му вземеш някой орган предполага И впечатляващо платежоспособен пациент, И сведения чии точно имунологичен профил е съвместим с него, И подробни сведения за здравния статус на потенциалния донор. Три малко вероятни необходими условия. Отделно какъв е капацитетът на тукашната медицина за трансплантации. Дедо Окам се появи гладко избръснат и каза че тва няма да го бъде.

    Ако някой е решил все пак да вземе мои органи преди да са ми станали ненужни и има капацитета да преодолее всички тези трудности, моите възгледи по въпроса или публичното им възприемане едва ли ще го спрат.

    Коментар


    • #62
      От: „Вечна" память: къде може?

      Впрочем четох тези дни статия по въпроса. Ключов дял от донорството в световен мащаб са жертвите от ПТП.

      От една страна, медицината напредва и това разширява обхвата от състояния, които могат да бъдат решени с трансплантация. Т.е. нуждата от донорски органи расте.

      От друга страна, транспортът става все по-безопасен и потенциалните донори намаляват. Предполагаемото развитие на самоуправляващите се коли вероятно ще намали още жертвите и съответно донорите.

      Та след години, ... не се знае. Особено ако изкуственото отглеждане на органи се замотае. То не изглежда да се замотава де, напредват с видима скорост.

      Коментар


      • #63
        От: „Вечна" память: къде може?

        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
        Колко излезе навлото от Варна до Сф, ако знаеш?
        Забравил съм - бе преди около 2г... По спомени - между 1000 и 2000лв транспорта... Връщането - след седмица или две... Но приятеля бе чужденец на високо ниво, което може да е довело и до по-високи, и до по-ниски от нормалното цени...
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #64
          От: „Вечна" память: къде може?

          Няма да се плашите, „сите ке умрем". Трудно е да се асимилира извън думите, но факт. Подготовката в името на благото на близките не е срамна.
          Последно редактирано от emanuilis; 24-07-17, 21:04.
          Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
          „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
          LZ1EMS

          Коментар


          • #65
            От: „Вечна" память: къде може?

            Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
            ...в името на благото на близките.........
            .....пък в една фирна където бях средна ръка шеф, за рождения ми ден колегите(подчинените) ми подариха книга със заглавие "Изкуството да бъдеш егоист" ........ела да ги обсъдим "близките"
            0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

            Коментар


            • #66
              От: „Вечна" память: къде може?

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              Забравил съм - бе преди около 2г... По спомени - между 1000 и 2000лв транспорта... Връщането - след седмица или две... Но приятеля бе чужденец на високо ниво, което може да е довело и до по-високи, и до по-ниски от нормалното цени...
              Скоро ползвах транспорт за близка от Варна - по 70 стотинки на пропътуван километър в двете посоки , кола намерих от Варна.
              Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
              Място и хора към които да принадлежи ...

              Коментар


              • #67
                От: „Вечна" память: къде може?

                Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                И в прагматичният стил на темата да отбележа:

                Ако си мислите, че като смените измерението нещата няма много да се променят като отношение, много се лъжете.

                Като сдадете багажа всички които се сещат за вас ще продължат да го правят, но все по-рядко и без поклоннически походи, освен за сефтето.
                Спомените ще си останат, но може би по-изчистени и по-идеализирани, но и по-избледнели.
                Децата ви ще се сещат за вас, но ще си продължат по своя личен и различен път с техните си семейства.
                Повечето ще липсват на жените/мъжете си 2-3-5г., а може и цял живот, но той трябва да се споделя с някой.
                На приятелите си също ще липсвате, но и те трябва да си пият кафето или бирата с някой с който разбира се да споделят, както може би е било и с вас, кръчмите, планината или морето, та и там нещата ще са по същият начин, и не защото причината е във вас, а защото живият живот е по-силен и няма да спре с вашето отсътвие.

                ... тааа, инджойвайте се яко до като ви има !
                Много точно описание на това което ни очаква въпреки всички усилия направени от нас в съзнателния ни трудов живот отдадени на многобройни каузи за добруването на деца , внуци и прочие...(Душманье) дето ни чакат тихо .....

                А може би трябва да сме малко повече егоисти и да си отделим лъвското парче от каймака за себе си и за любимия до нас !

                От време на време ме навестява една идея да направя в един подходящ ъгъл на семейния ни имот една каменна стена на която да монтирам паметните плочи на деди и прадеди за да не забравят децата ни и техните деца от къде са произлезли.

                Нещо като родословно дърво , че с този интернет и разпиляването на поколенията по света паметните плочи на дедите ни обраснаха в забрава и храсти.
                Последно редактирано от Николай Колев; 24-07-17, 23:47.
                Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                Място и хора към които да принадлежи ...

                Коментар


                • #68
                  От: „Вечна" память: къде може?

                  Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
                  ...
                  А може би трябва да сме малко повече егоисти и да си отделим лъвското парче от каймака за себе си и за любимия до нас !
                  Точно поради тази причина преди четвърт век реших, че "Искам да си направя всеки ден Великден, или Нова година, и да си докарам Швейцария У България" ®.

                  ... а малко преди това, когато всички се бяха залетели нанякъде, известната личност от Слатина (и набор на Гагич) "Бай Добри" (който, както наскоро разбрах, е преминал в отвъдното) изрече култовата реплика "Да летАт къдЕ щАт, я от Слатина не мърдам !".
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #69
                    От: „Вечна" память: къде може?

                    Всички ги чака същото. И тях. Въпросът е какъв пример ще видят, пък може и обществото/мисленето да се промени за добро в резултат на всичко това.
                    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                    LZ1EMS

                    Коментар


                    • #70
                      От: „Вечна" память: къде може?

                      След максимум десет години всеки гроб буренясва. Не го мисля. Занимава ме мисълта как да съм по-малко отвратителен като старец за младите около мен - да помня да не си вадя зъбите на масата, да не мириша постоянно на урина и да не пърдя без задръжки. Да съм по-малко инатлив и да се съгласявам с младите, когато казват, че къпането не убива. И да не забравя какво е трябвало да помня.

                      Коментар


                      • #71
                        От: „Вечна" память: къде може?

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        ......................
                        От друга страна, транспортът става все по-безопасен и потенциалните донори намаляват. ...........
                        Как точно? С 200 кс от 1.5 мотор ли? От 130 на 140км/ч. ли? Скоро и "ниско над тополите. По пътищата е "Хасан сече" и не само по българските.
                        За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                        Коментар


                        • #72
                          От: „Вечна" память: къде може?

                          Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
                          Как точно? С 200 кс от 1.5 мотор ли? От 130 на 140км/ч. ли? Скоро и "ниско над тополите. По пътищата е "Хасан сече" и не само по българските.
                          Матрялът, обаче по-често е "тотале шаде". За части не става.
                          Черно, мирише и разваля характера!

                          Коментар


                          • #73
                            От: „Вечна" память: къде може?

                            Факт е че по една или друга причина жертвите намаляват. Това в цивилизования свят де, у нас сме малко на границата на цивилизацията и имаме нещо като проблем. Но пък иммае донори. Нищо че нямаме условия за трансплантации.

                            Коментар


                            • #74
                              От: „Вечна" память: къде може?

                              Много мъдри думи видях в коментарите на някои колеги по-горе и аз също мисля така, без да съм мъдър. Чак такова вдълбочаване в мисли за благото на роднините след деня на раздяла, обаче, ми се струва като леко тщеславие, та даже и в контекста на източното православие направо на гротеска отива. В някои култури това може и юридически да е подковано, ама чак па толкоз? Нормално е и е общоприето бабите да си гласят дрехи, постелки и някой лев и това е. От финансова гледна точка /макар че тук едва ли става въпрос за това/ наистина в малкото населено място е евтино, в голямото - не чак. Ей го на село - копане, сандък, камбана, духова музика /то и това отпадна/, транспорт - всичко позволява натискане на цената надолу, даже ако се мине на приятелски начала може и почти на нула да се слезе, ако се търси такъв ефект. У града всичко е по ценоразпис, заравняване, запръстяване и другите подробности и т.н. На мнение съм че човек трябва да живее добре, да мисли за другите и кога може да прави добри неща, да се придържа към традициите от предците и към обичаите на населеното място където му е минал съзнателния живот и където все пак трябва да е оставил някаква диря. Всякакви екзотични привкусици са неуместни в тая област, според мен.
                              По-здрави!

                              Коментар


                              • #75
                                От: „Вечна" память: къде може?

                                Не съм на кой знае колко, но половината съм извървял със сигурност. За това време не съм видял да се търкалят неприбрани трупове по улицата - все някъде са прибрани. Съвсем егоистично е да поставяш условия по прибирането на близките си, дето и без друго не си ги питал дали са имали желание да са ти близки. Тяхно право е да решат. Можеш обаче да ги поставиш пред свършен факт и да не им дадеш възможност да избират къде и как да приберат каквото е останало от тебе. Ако перефразираме някои бисери върху тютюневите изделия - "Животът е опасен за вашето здраве. Откажете се сега!"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X