Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Данък МПС при продажба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    каката не си е чела закона скоро

    Чл. 60. (1) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г.) Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.

    (2) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., бр. 106 от 2004 г.) За превозните средства, придобити или регистрирани за движение през текущата година, данъкът се плаща в двумесечен срок от датата на придобиването им, съответно на регистрацията им за движение, в размер 1/12 част от годишния данък за всеки месец до края на годината, включително месеца на придобиването, съответно на регистрацията им за движение.

    (3) (Отм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г.).

    (4) (Отм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г.).

    (5) (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2000 г., бр. 112 от 2003 г., отм., бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г.).

    (6) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., доп., бр. 98 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., изм., бр. 92 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) Заплащането на данъка е условие за редовност при периодичния технически преглед на превозното средство. Заплащането на данъка се удостоверява със:



    1. проверка чрез автоматизиран обмен на информация между информационната система за електронно регистриране на извършените периодични прегледи на пътни превозни средства, поддържана от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, и:



    а) системата за обмен на информация, поддържана от Министерството на финансите в изпълнение на чл. 5а, или



    б) съответната система за администриране на местни данъци и такси на общината, или



    2. представяне на издаден или заверен от общината документ.

    (7) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., отм., бр. 105 от 2006 г.).

    ( (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., изм., бр. 105 от 2006 г.) За придобитите превозни средства в неизправност данъкът се заплаща по реда и в сроковете по ал. 2.

    (9) (Нова - ДВ, бр. 112 от 2003 г.) Извън предвидените случаи, при промяна на обстоятелство, имащо значение за определяне на данъка, данъчното задължение се изменя от началото на месеца, следващ месеца, през който е настъпила промяната.
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #17
      Това, че купувача ще плати данък и за януари не знам дали автоматично освобождава мен от 1/12 задължение.
      Логично е иначе двама човека ще платят данък за едно също нещо.
      Обаче пък това са 2 различни общини в случая а данъка е общински и вероятно има разлика.,
      Все тая - не е толкова важно.
      Интересуваше ме основно трябва ли да се декларира но явно и по принцип не трябва.
      Ще видим на практика.
      Враг усраине

      Коментар


      • #18
        Да, по принцип не трябва, нито за продавача, нито за купувача. Продавах кола наскоро, също и купувах/регистрирах. Задълженията за старата изчезнаха, за новата платих само остатъка от датата на регоистрация в КАТ до края на годината.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          И аз да потвърдя, че данъчните задължения за продадената консерва изчезнаха автоматично без намеса от моя страна.
          Бяха казали, че има вероятност да дължа все пак нещо за тези 13 дни от началото на 2024 година но не - вече няма никакъв дължим данък.

          За винкеландия това.

          Нова консерва още няма но там явно ще бъде в сила цитата от закона по-горе.
          Враг усраине

          Коментар


          • #20
            Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
            И аз да потвърдя, че данъчните задължения за продадената консерва изчезнаха автоматично без намеса от моя страна.
            Бяха казали, че има вероятност да дължа все пак нещо за тези 13 дни от началото на 2024 година но не - вече няма никакъв дължим данък.

            За винкеландия това.

            Нова консерва още няма но там явно ще бъде в сила цитата от закона по-горе.
            За новата е същата работа, от КАТ пращат хабер на данъчните, те ще ти го лепнат бързо.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • #21
              Аааа в тая посока съм сигурен, че по-бързо работят нещата

              И още едно питане: До кой месец от годината може да се продаде консерва с данъка от предишна година?

              Март, Април или крайният срок в който трябва да се плати поне част от данъка за текущата година?
              Мисля, че този срок беше юли!
              Враг усраине

              Коментар


              • rsimeonov
                rsimeonov коментира
                Редактиране на коментар
                До Юни може с данък от миналата година.

            • #22
              Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
              Аааа в тая посока съм сигурен, че по-бързо работят нещата

              И още едно питане: До кой месец от годината може да се продаде консерва с данъка от предишна година?

              Март, Април или крайният срок в който трябва да се плати поне част от данъка за текущата година?
              Мисля, че този срок беше юли!
              По едно време беше до края на Март, но сега взеха да вадят новите данъци много по-рано и май скъсиха срока. Нотариусите ще ти кажат най-точно.
              п.п. За сметка на това удължиха ГТП-то с миналогодишен данък до края на Юни.
              Ford Maverick II 2.3 XLT
              Ford Mondeo MK5

              Коментар


              • #23
                Днес намерих време да отида до данъчното да подам декларация и да отпиша колата. Все още си я водеха на мен и дължах данък. Столична община... Сделката беше Юни 2023-та, при нотариус в София област - (просто купувача е оттам). Дали това е причината за прекъсването в трансфера, не знам... Честно казано, не знам и в каква посока и по какъв начин се подават данните (нотариус, данъчно, кат...), но дано Стоян Боюков е прав и да не започнат да идват глоби при мен, за нарушения извършени от купувача.

                Коментар


                • #24
                  Според каката в данъчното от регистрацията в КАТ на новият собственик получавали информация служебно и спирали партидата на старият собственик.
                  Ако там нещо се обърка или пък по някаква причина не последва нова регистрация остава като при старият собственик - твоят случай.

                  Вероятно е права понижи имах подобен случай преди години с малък мотор.

                  Продадох го но след това не го регистрираха в КАТ, което си е решение на новият собственик.
                  Сделката не беше пред нотариус.
                  Декларирах в данъчното и чак тогава изчезна задължението.
                  Обаче ходих и до КАТ, където ми казаха, че ако няма нова регистрация, както в случая според техните документи се води мой завинаги.
                  За всеки случай оставих копие от договора там но не останах с впечатление това да променя нищо официално.
                  Дали за това но е факт, че НЕ съм получавал нищо свързано с този мотор, поне до момента.
                  Враг усраине

                  Коментар


                  • Esper
                    Esper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Дано да е така, то аз май няма как да проверя дали в КАТ това има все още има общо с мен или не.
                    Както казах не останах с впечатление, че като оставих договор там направиха реално нещо.
                    Но и не е имало повод за повторна проверка.

                  • piron45
                    piron45 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Когато си продадох мотора без нотариус само оставих едно копие в общината за да ми го отрегистрират. Не е имало проблем.

                  • Esper
                    Esper коментира
                    Редактиране на коментар
                    И при мен няма.
                    Към КАТ само съм мнителен.
                    Но това го казва човек, който ако види камера му натежава крака е му щтръква среден пръст.
                    Тоест пълен дегенерат

                • #25
                  Днес си платих авто данъците. На 30,01,24 продадох единият служебен бус, днес не ми излезе данък за него!!! Само за вторият но аз него си го ползвам и не смятам да го продавам.
                  Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
                  0888854582
                  Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
                  Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

                  Коментар


                  • #26
                    Някой знае ли дали нотариусите изискват бележка за платен данък при смяна на собственост? Или взимат информацията от системата. Защото ако платя онлайн, бележка няма

                    Коментар


                    • #27
                      Първоначално публикуван от neumoren Преглед на мнение
                      Някой знае ли дали нотариусите изискват бележка за платен данък при смяна на собственост? Или взимат информацията от системата. Защото ако платя онлайн, бележка няма
                      Не искат, преди 4-5 години продадох кола и им казах да си го търсят по системата, така и направиха. Преди три години продавах друга кола, пак не съм давал нищо.
                      Ford Maverick II 2.3 XLT
                      Ford Mondeo MK5

                      Коментар


                      • neumoren
                        neumoren коментира
                        Редактиране на коментар
                        винаги съм давал бележката при продажба. Зачудих се може ли да минем без това, но явно не

                    • #28
                      Разбира се, че искат. Потвърждавам от последната седмица за две продажби искаха, това в София и Пловдив. Данъкът на едната кола беше платен онлайн и изискаха собственика да извади бележка дубликат на платения данък.
                      TLC LJ70 2LT
                      Mitsubishi Pajero II 3.0 V6

                      Коментар


                      • neumoren
                        neumoren коментира
                        Редактиране на коментар
                        пак от общината, нале? Значи няма смисъл от онлайн плащания

                      • Asen Kushlev
                        Asen Kushlev коментира
                        Редактиране на коментар
                        Защото нотариуса му е по-лесно. И на ГТП доскоро държаха, но от поне 4 години всичко плащам онлайн, да си ги търсят в системата.

                      • Asen Kushlev
                        Asen Kushlev коментира
                        Редактиране на коментар
                        Както казах, два пъти продавам без бележка.

                    • #29
                      Аз оставих на нотариуса разпечатка от плащането на данъка за миналата година.
                      Може да не е било изобщо нужно не не ми пречеше да го изпринтиря.
                      В данъчно не съм ходил да плащам на гише от...
                      Не знам - не помня кога е било.
                      Май тогава на джендърите все още им викаха, че са просто обратни
                      Враг усраине

                      Коментар


                      • #30
                        Утре ще минавам на ГТП 3008та.Та може ли да мина с данъка от миналата година или трябва да плащам и за тая?Нещо ми се върти ,че до края на март можеше или беше до средата на година май!

                        Коментар


                        • Asen Kushlev
                          Asen Kushlev коментира
                          Редактиране на коментар
                          Може до края на Юни с миналогодишния.

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X