Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Данък МПС при продажба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Данък МПС при продажба

    Не успях да намеря информация или поне която да разбера
    Продажба на МПС към днешна дата, тоест 13 Януари, нотариуса изповяда сделката с данъка от 2023.
    Аз съм продавач, данъка за 2024 е вече излязъл но не съм плащал никаква част от него.
    Въпросът е необходимо ли е да се подават някакви декларации в уФщината за преизчисляванети му?
    И каква част от годишният данък се дължи за първата половина от януари?

    Почти съм сигурен, че трябва да се декларира, абсурд е нещо да се случи само.
    По-скоро дали има някакви срокове за това.
    Враг усраине

  • #2
    Нищо не дължиш, новият собственик дължи вкл за месеца на придобиването . Декларация не подаваш
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      Звучи абсурдно,нооооо....преди 4 си продадох Пикасото с платен данък за миналата година. Като отидох в данъчното да си плащам данъците,за него ми искаха данък,само за времето което е било мое. Та явно,както автоматично ти завеждат колата,така автоматично и ти я отписват. Ни за покупка ни за продажба съм ги информирал.
      Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

      Коментар


      • #4
        Да напиша и аз нещо... може да съм, карък знам ли. Купих кола Април 2023-та. От Бургас. Нотариуса каза - всичко вече е автоматично, няма нужда да се ходи в данъчното, или в КАТ! Явно е така, помислих си, когато ми излезна данък за новозакупения автомибил за периода след изповяданата сделка и до доста бързо, под месец по спомен. Платих си го, естествено.
        След това продадох старат си кола Юни 2023-та. Нотариуса се кълне - Всичко вече е автоматично! Няма до ходиш в данъчното, или в КАТ! Хубаво, ама онзи ден проверявам и колата си седи и дължа данък за 2024-та, все едно не съм я продал! Сега ще ходя до данъчното да попълвам декларация и да представя договора за покупко-продажба, защото всичко вече е "автоматично".
        Едно само не ми е ясно. Как в единия случай, всичко се случи светкавично автоматично, а в другия, данъкът си виси за мен, половин година по-късно!?

        Коментар


        • #5
          Тоест иската да кажете, че след някой и друг ден/седмица/месец от ePay задължението за вече продаденият автомобил ще изчезне само?
          И не е нужно да правя нищо?
          Звучи прекалено хубаво
          Враг усраине

          Коментар


          • Esper
            Esper коментира
            Редактиране на коментар
            Според мен нещо в конкретната уфщина не работи.
            Аз ще изчакам.
            След месец-два ако не изчезне ще ходи на място.
            И без това нема да ми хрумне да им пращам още през януари данък за 12 месеца напред.
            Даже да имам намерение да го ползвам.

          • IvanIvanovi
            IvanIvanovi коментира
            Редактиране на коментар
            Аз съм ти казал какво пише в закона за 13те дни, но ако внесеш пари, няма да ти се разсърдят в МДТ

          • Esper
            Esper коментира
            Редактиране на коментар
            Да, да. - мерси.
            Говорех, че и останалите данъци няма начин да плащам толкова рано!

        • #6
          Първоначално публикуван от Двигателист Преглед на мнение
          ...След това продадох старат си кола Юни 2023-та. Нотариуса се кълне - Всичко вече е автоматично! Няма до ходиш в данъчното, или в КАТ! Хубаво, ама онзи ден проверявам и колата си седи и дължа данък за 2024-та, все едно не съм я продал! Сега ще ходя до данъчното да попълвам декларация и да представя договора за покупко-продажба, защото всичко вече е "автоматично"...
          Е, това е за да може нещата средностатистически да са верни.
          На мен пък автоматично ми отписаха от данъчното автомобил който не съм продавал, и все още е мой...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #7
            Ми живи хора работят на компОтери бе! Понякога е ОК, а друг път не баш. Ма по-рядко има грешки де! Има редки случаи, в които до съответната община не достига информация за новопридобито нещоси.
            Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

            тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

            Коментар


            • Двигателист
              Двигателист коментира
              Редактиране на коментар
              О, да. Не е нещо фатално, ще я отпишат по стария начин, както навремето. Но сега сещам да те попитам, защото знам, че си компетентен по тези въпроси - какво трябва да направя, ако имам подозрение, че купувача изобщо не си е направил труда да я пререгистрира в КАТ и тя все още се води на мен в базата данни на КАТ?

            • KingofROAD
              KingofROAD коментира
              Редактиране на коментар
              КАТ май вече го няма. Сега се нарича Пътна полиция.

          • #8
            Първоначално публикуван от Двигателист Преглед на мнение
            ...Едно само не ми е ясно. Как в единия случай, всичко се случи светкавично автоматично, а в другия, данъкът си виси за мен, половин година по-късно!?
            Eeee тия процеси винаги са асиметрични
            Ако ти вземат пари по грешка става за милисекунда.
            Връщането - месеци.

            Враг усраине

            Коментар


            • #9
              Двигателист коментира
              Днес, 21:02
              О, да. Не е нещо фатално, ще я отпишат по стария начин, както навремето. Но сега сещам да те попитам, защото знам, че си компетентен по тези въпроси - какво трябва да направя, ако имам подозрение, че купувача изобщо не си е направил труда да я пререгистрира в КАТ и тя все още се води на мен в базата данни на КАТ?

              Дишай правилно! Два месеца след нотариалната заверка автомобилът се дерегистрира! Това на практика от към средата на 2018-та. За преди това е друго решението.
              Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

              тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

              Коментар


              • Двигателист
                Двигателист коментира
                Редактиране на коментар
                Благодаря за информацията!

            • #10
              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
              Е, това е за да може нещата средностатистически да са верни.
              На мен пък автоматично ми отписаха от данъчното автомобил който не съм продавал, и все още е мой...
              Баш късметлия!

              Коментар


              • Asen Kushlev
                Asen Kushlev коментира
                Редактиране на коментар
                Докато не иде на преглед и не го пратят в данъчното, вече трудно се облажаваш от грешки.

            • #11
              Аз също съм имал такъв късмет в миналото.
              В данъчното половината данък, който трябваше да се води на жената по това време липсваше.
              Плащах само моята половина, като тогава работеше и отстъпка на база “удостоверение за катализатор”.

              Така години наред плащах около 25лв данък при реален приблизително 150лв.
              Продаде се без никакви фокуси и далаверата са свърши
              Враг усраине

              Коментар


              • #12
                Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                Не успях да намеря информация или поне която да разбера
                Продажба на МПС към днешна дата, тоест 13 Януари, нотариуса изповяда сделката с данъка от 2023.
                Аз съм продавач, данъка за 2024 е вече излязъл но не съм плащал никаква част от него.
                Въпросът е необходимо ли е да се подават някакви декларации в уФщината за преизчисляванети му?
                И каква част от годишният данък се дължи за първата половина от януари?

                Почти съм сигурен, че трябва да се декларира, абсурд е нещо да се случи само.
                По-скоро дали има някакви срокове за това.
                По принцип трябва да платиш само за тези 13 дни. Дефакто ще ти пратят хабер за целия данък, който е от две плащания, до края на юни и края на октомври. Поне аз така си мисля. Ще трябва да идеш да ти го коригират ръчно. Ако платиш, има една декларация за надвзет данък, която гледат като дявол тамян. Аз продадох юни с платен за цяла година данък, реших да пробвам да си върна остатъка, но в нашето данъчно имали нареждане да не връщат . Нямах време да се занимая лично и да ида да им пусна тази декларация, сега чак ме е яд защо не им развалих спокойствието. Съвета ми е да изчакаш, сега започва изчислението и до месец-два ще разбереш като/ ако ти пратят писмо с дължимите данъци.
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • #13
                  Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение

                  ... Ако платиш, има една декларация за надвзет данък, която гледат като дявол тамян. Аз продадох юни с платен за цяла година данък, реших да пробвам да си върна остатъка, но в нашето данъчно имали нареждане да не връщат . ...

                  Мммм чак толкова едва ли някога ще се напия
                  Тия мизерници вече са ги сметнали, това ми дойде още 1 първата седмица на Януари:

                  Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fackung_taxes.jpeg Прегледи:0 Размер:151.5 КБ ID:6951418

                  Ще почакам някакво време тия 2 вноски да изчезнат като задължение.
                  Не изчезнат ли или ако не се променят сами ще ида да смърдя на место.

                  За предплатен данък - потвърждавам.
                  У Винкеландия е същото - кръв повръщам, пари не връщам.

                  Бях платил целият данък за 1 мотор, продаде се към април месец.
                  Пратих да питат у данъчното декларация нещо, да повръщат паре, да приспадат...

                  ДедOFF!

                  Кой евал-евал, имал паре-дал и все такива.

                  Та ако имате идея да продавате нещо през годината - за бога НЕ ПЛАЩАЙТЕ за цяла шибана година!
                  Враг усраине

                  Коментар


                  • #14
                    Големи бързаци ваще бирници. При нас по-към края на февруари, писмо ако не забравят да ми пратят към края на март.
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • Esper
                      Esper коментира
                      Редактиране на коментар
                      Бързи са - белким некой се преебе и да га цък вАднъг.
                      Обаче аз не съм такъв човек

                  • #15
                    Днес имах възможност да се отбия до данъчно и питах.
                    Казаха, че автоматичното преизчисляване се инициирало в момента, в който новият собственик мине през КАТ.
                    Ако нямало човешка грешка при въвеждането на данните там, в данъчното се връщала информация за събитието.
                    Данъка на продавача се преизчислявал до датата на продажбата.
                    Според каката би трябвало да се преизчисли за 1 месец.

                    И тя посъветва да се изчака минимум месец след сделката.
                    Ако няма промяна в дължимата сума се декларира мануално с договора.

                    Надявам се, че всичко ще се случи по служебен ред.
                    Или ще се случи или нема - явно зависи от... Какво ли не
                    Враг усраине

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X