Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Покупка на джип....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Покупка на джип....

    Става въпроса за това с кръглите фарове, от 2002 г., сега видях че те са само CRD. По голямата версия също ме кефят, и по специално след "99 г., тези с заоблените форми, но гледам, че масово са автоматици, а аз предпочитам с ръчни скорости, а и са малко над бюджета ми.

    Коментар


    • #32
      От: Покупка на джип....

      Няма изискване на автора колата да е автоматик. Това дойде от предложението за Черокито, щото с автомата върви и по-читавата раздатъчна кутия (NV242), при този модел. А тя пък идва с по-големия мотор 2,8CRD. А е по-читава, щото има и режим за движение с постоянно включен преден мост през междуосев диференциал.
      Тук е момента да обясним на човека, че е доста полезно за пътното поведение и особено при често променящи се пътни настилки(примерно при зимни условия и др), задвижването на четирите колела да е постоянно. Това далеч не при всички джипове е така, поради разни причини. Т.е. при голяма част джипове, не бива да се кара на настилки с добро сцепление с включен преден мост, понеже им липсва междуосев диференциал. Нужно е и водача да е наясно кога какво да включва или изключва. При друга част, пак липсва междуосев диференциал, и пак единия мост се включва и изключва но не със зъбни предавка "твърдо", а с помощта на различни съединителни муфи когато се установи необходимост. Това става без намеса на водача, когато единият мост започне да боксува, плавно и бързо се включва автоматично и другия. Голяма част от последните имат опция двата моста да се включат още преди да се е появила необходимост, когато водача прецени(с бутон). Но и тук важи, че в този режим не бива да се шофира по пътища с добро сцепление. Форда, който е Мазда е също на такъв принцип, и бутона е именно за това. Недостатък е малко закъсняващото автоматично включване и че работата на по-читаво работещите такива системи се обезпечава от електроника. Освен това пътното поведение като цяло им е като на кола с един задвижващ мост.
      Чероки с дизелов мотор и да се смята за сравнително надежден и безпроблемен е само разискваното в темата 2,5/2,8CRD. При тях има основно две разновидности на системата 4х4. При едната, предния мост се включва твърдо с лост, когато е необходимо(основно извън пътя, на сняг и пр.) . При другия има възможност това да става през диференциал и 4х4 да се ползва и постоянно, при всякакви условия. И при двата има и понижаващи предавки.
      С бензинов двигател Черокитата стават, но са далеч от икономични до към 15/100 градско...

      Изобщо не е много трудно да систематизираш търсенето. Отваряш сайт за продажба на коли, задаваш филтър за джипове до определената сума, и определените изисквания, разглеждаш, четеш за които ти харесат. Като отсееш няколко модела питаш пак тук, и отиваш да пробваш лично. Ето един сайт за разход на гориво по марки и модели - http://www.spritmonitor.de/de/uebers...70&powerunit=2 - предполагам че също ще ти е от полза.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #33
        От: Покупка на джип....

        Да, колегата не е поставил изискване за автоматик, но още в първото си мнение попита какво ще му препоръчаме-автомат или ръчка. Затова му и отговорих, че не знам да има автомат на Чероки 2.5 ТД, или поне аз не съм виждал да се предлага такъв. Иначе има обяви за 2.5 CRD и 2.8, които са в ценовия диапазон от 8000 лв., макар да са само на страница и малко от общо всички обяви в специализирания сайт..........всичките от които общо пък са само на 2 страници за цяла БГ Та и избора на такъв е ограничен.
        SUV

        Коментар


        • #34
          От: Покупка на джип....

          Първоначално публикуван от JakDousan Преглед на мнение
          Става въпроса за това с кръглите фарове, от 2002 г., сега видях че те са само CRD. По голямата версия също ме кефят, и по специално след "99 г., тези с заоблените форми, но гледам, че масово са автоматици, а аз предпочитам с ръчни скорости, а и са малко над бюджета ми.
          На твое място бих се насочил към HONDA CRV, има слънчеви италианки и бюджета ще ти стигне за обслужване, гуми и газова...........но не съм на твое място
          ________________________________________________
          Subaru OUTBACK 2,5
          Hyundai TUCSON 2.0

          Коментар


          • #35
            От: Покупка на джип....

            Хонда с газ- ремонт на клапани на определен пробег. Иначе отлична репутация на CRV за практичен и безпроблемен автомобил.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #36
              От: Покупка на джип....

              Само за протокола - РЕМОНТ или РЕГУЛИРАНЕ на клапани имаш предвид?!
              Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

              Коментар


              • #37
                От: Покупка на джип....

                Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                ако за това Чероки говориш, бюджета ти е на границата да не стигне, но с повечко обикаляне, може и да стане.
                [ATTACH=CONFIG]840195[/ATTACH]

                Търсиш автоматик и фултайм
                това е твоята жипка и по възможност 3.7 бензин и е с автомат
                Лесно беше само вчера
                Jeep Cherokee - Liberty 3.7
                Fab Fours Legend
                Nissan Terrano II 2,4

                Коментар


                • #38
                  От: Покупка на джип....

                  Благодаря за съветите и инфото колеги. Сега се зачетох за това как работят диференциалите/блокировките и изникнаха въпроси, та да питам. При Черокито / тези от 2001 насам / блокировката ръчна ли е или автоматична, гледам че за тях пише че са с раздатката 231 е парттайм, та какво ще рече това, и Форда/Маздата до 2005 г. модела при тях доколкото разбрах е с автоматична блокировка, но пък имат копче/врътка за включване на 4х4, та това полуавтоматично ли се води или не. И по принцип Жипката ще я карам по междуселски път/извънградско и малко градско, по рядко извън пътя но и там ще ходя, та кое ще е по добре - с ръчни или автомат. блокаж на дифа.
                  Ще извинявате за малко тъпите въпроси ..ама като не знам по добре сега да питам.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Покупка на джип....

                    Първоначално публикуван от krasi-mir Преглед на мнение
                    Само за протокола - РЕМОНТ или РЕГУЛИРАНЕ на клапани имаш предвид?!
                    Според впечатления от колеги-вероятно ст.д. за регулиране на клапани.
                    ''Моите" предложения- Хонда ЦРВ или Хюндай Санта Фе I (предпочитам бензин/газ). За определения бюджет-има за подбор и обслужване.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Покупка на джип....

                      Първоначално публикуван от krasi-mir Преглед на мнение
                      Само за протокола - РЕМОНТ или РЕГУЛИРАНЕ на клапани имаш предвид?!
                      Което се достигне първо
                      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                      Коментар


                      • #41
                        От: Покупка на джип....

                        Цецо, това е отговор като за мен (върл Хондаджия), въпросът е, с какво този отговор ще помогне на човекът, изрекъл това:
                        Първоначално публикуван от JakDousan Преглед на мнение
                        ... Не съм много запознат с джипките и системите 4х4, изчетох няколко теми и коментари и сега съм още по объркан. ...


                        п.п. Не предлагам CR-V, всъщност нищо не предлагам, защото не съм дорасъл. Просто си чета една полезна тема. Извинявам се за офтопика.
                        Последно редактирано от krasi-mir; 24-11-15, 21:35.
                        Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                        Коментар


                        • #42
                          От: Покупка на джип....

                          Дума да няма, CRV е СУВ с много добра репутация като надеждност. Регулиране на клапаните се прави на всеки двигател за което това е предвидено. И въпреки че с ползването на пропан бутан за гориво, това може да се налага на по-кратък интервал, не би трябвало да се отчита като недостатък. В този смисъл не съм съвсем коректен, че съм писал "ремонт", но понякога и до там се стига.
                          Накара ме да се замисля, та и аз не предлагам, казвам какво бих си взел. Понеже съм почитател на дизела, а и системата на задвижване ми харесва, бих си взел Санта Фе 1. Но откъм разход в пари(ако е достатъчно важно), бензин на газ е по-добре, та за тези условия бих взел CRV. Той е и по-динамичен, ако това е от съществено значение. Все пак при бензина, има още някои варианти, върху които бих се замислил, най-вече заради трансмисията но не защото на Хондата е лоша или няма да върши работа за описаните цели.

                          Конкретно на въпросите на автора:

                          231 - раздатка парт тайм. Предния мост се включва със зъбни колела(посредством лост). Това е най-простата схема, същата като на руски джип УАЗ. При нея предния и задния мост се свързват механично и се задвижват с еднакви обороти. Когато джипа завива, колелата на единия мост, трябва да изминават по-дълъг път, от тези на другия но в случая това е невъзможно, защото се задвижват еднакво. В действителност джипа завива(по-трудно) , но има приплъзване на колелата за да се компенсират разликите. Освен това в трансмисията се получават допълнителни напрежения, които са толкова по-големи, колкото по-трудно приплъзват колелата върху настилката, а и съответно толкова по-трудно става завиването. Но на твърда настилка с добро сцепление, няма и голяма нужда от втория мост... Той се включва само на по-"хлъзгаво", извън пътя, на сняг, на трева, в кал, на рохкава почва и пр. когато от него има или непосредствено предстои да има необходимост. Предимство на тази система е простота, здравина, и в зависимост от изпълнението - икономия на гориво от изключване на единия мост. Недостатък е, че трябва известна съобразителност за да се ползва пълноценно и безопасно. Също така при нормално шосейно каране автомобила се задвижва от един мост, със съответното пътно поведение.
                          В случая на същото Чероки, имаш раздатка 242, но мисля че тя се предлага само с автоматичната предавателна кутия и по-големия дизел 2,8CRD, след определена година на производство(някой да ме поправи ако бъркам). Тази раздатъчна кутия, е една от малкото които предлагат едновременно възможност да се движиш постоянно в режим 4х4 на всякакъв терен, ползвайки междуосев диференциал в нея, както и възможност да изключиш предния мост когато не ти е необходим, с цел икономия на гориво. Повечето джипове, които са с постоянно задвижване на четирите колела, нямат опцията да изключват единия мост. Единствено (от разпространените тук) още при Митсубиши (Super Select)има раздатъчна кутия с аналогично действие на NV242 на Jeep. Естествено, постоянното задвижване през диференциал, променя към по-добро и цялостното поведение на автомобила на пътя, при завои, висока скорост, потегляне, ускоряване и пр.
                          Подробност е, че повечето джипки с междуосев диференциал в раздатката, имат възможност за неговото ръчно или автоматично блокиране, с което задвижването става еднакво като на парт-тайм, с твърдо свързано задвижване на двата моста. Същото твърдо свързване става и с бутона, на джипки като описания Форд/Мазда. Преди да се натисне бутона, втория мост се задвижва автоматично, като се включва от механизъм в определена степен(не ударно), когато системата отчете боксуване на другия мост. В някои системи, включването става и преди реално да е започнал другия мост да боксува, когато системата прецени. За целта си има компютър, датчици и алгоритми на работа. Има и варианти работещи на чисто механичен принцип, със съответните вискосъединители, или хидравлична помпа и др. При тях обаче си трябва определена разлика в оборотите на двата моста(т.е единия да боксува), за да сработят.

                          За целите за които се търси стават всякакви джипки. Дори по-височка кола. Просто трябва да се подбере по-надежден и с по-ниски разходи. Но преди всичко трябва човек да си го хареса.
                          Затова написах - избери си няколко, да те устройват на вид, разход гориво(има къде да погледнеш в нета поне за ориентир), после пиши на какво си се спрял. Ще ги изкоментираме накратко, кое колко си заслужава, после ги пробваш наживо и в крайна сметка си решаваш.

                          Извинявам се за дългия пост, почти никой не чете такива, но дано поне да е от полза на питащия.
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #43
                            От: Покупка на джип....

                            Като спомена Супер Селекта на Митсубиши се сетих за това:
                            http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=148236
                            Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                            Коментар


                            • #44
                              От: Покупка на джип....

                              Така, значи започнах по сериозно да оглеждам Черокито, но тези дни видях в една автокъща в София / живея близо до София / 2 много добре изглеждащи Мазди трибют, и двете 2.0 - 124 к.с. 2002 и 2003 г.,внос от Швейцария и един Маверик 2.0 2002 г. също от Швейцария. Прочетох за тези джипове и разбрах, че и при двата модела двигателя е от Форт Мондео, здрав и сравнително надежден мотор, и че тези джипове били много здрави и сравнително безпроблемни. Притеснява ме обаче едно нещо - частите. Онзи ден минах по Симеон и влязох в два магазина за резервни части за Мазда и ей така попитах за части за Трибют, ония ме изгледаха странно и ми каза, че имал, но зависи какво търся но били скъпи. И в двата магазина ми казаха че за тези джипове частите в България били кът, много трудно се намирали, някой с поръчка и били много скъпи и ми препоръча да не си взимам такъв джип, вика "бега далече от това". Това така ли е, и хората тук с такива джипчета откъде купуват.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Покупка на джип....

                                Първоначално публикуван от JakDousan Преглед на мнение
                                Така, значи започнах по сериозно да оглеждам Черокито, но тези дни видях в една автокъща в София / живея близо до София / 2 много добре изглеждащи Мазди трибют, и двете 2.0 - 124 к.с. 2002 и 2003 г.,внос от Швейцария и един Маверик 2.0 2002 г. също от Швейцария. Прочетох за тези джипове и разбрах, че и при двата модела двигателя е от Форт Мондео, здрав и сравнително надежден мотор, и че тези джипове били много здрави и сравнително безпроблемни. Притеснява ме обаче едно нещо - частите. Онзи ден минах по Симеон и влязох в два магазина за резервни части за Мазда и ей така попитах за части за Трибют, ония ме изгледаха странно и ми каза, че имал, но зависи какво търся но били скъпи. И в двата магазина ми казаха че за тези джипове частите в България били кът, много трудно се намирали, някой с поръчка и били много скъпи и ми препоръча да не си взимам такъв джип, вика "бега далече от това". Това така ли е, и хората тук с такива джипчета откъде купуват.
                                http://www.offroad-bulgaria.com/show...92#post2872092

                                Ппи търсене вероятно ще излязат и още теми.
                                Hyundai Tucson JM 2.0 CRDI 4WD

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X