Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скоростна кутия на Нива и борба с нея

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

    И така , колеги. Да поддържаме темата.
    Днес моят майстор отвори кутията. Всичко направи пред мен. Да не обсъждаме колко е майстор. Голям е .
    Оказа се, че няма нищичко износено, повредено или дори признаци за износване освен едната вилка.
    След два часа подробно оглеждане на ВСЕКИ детайл стигнахме до една зегерка.
    Тя не само , че не беше влезнала в гнездото си, ами беше извън шийката (закръглението на вала). От там луфт около 4 мм.
    Отделно вилката беше заминала и от там не може да добута за да фиксира - още 2 мм луфт и ето ти големия проблем на новите 5 степенни скоростни кутии.
    Сглобяването остана за утре. Майстора си е на години , на един инфаркт и работи само на приятели и то на спокойствие.
    Думите му бяха:
    "Ясно, един синхронизатор е 9 лева, но как да ти кажа да ги сменим, като те не са работили".
    Казано по друг начин - извадих късмет.
    Освен това както и до сега - проблеми с пет степенни скоростни съм нямал. Никакви .
    Тази така я купувам.
    Друго което научих днес :
    За скорости и диференциали - САМО ТАД-17 . Руско широкоспектърно масло.
    Концепцията на руснака е военна, та за това.
    Освен това - маслото ТАД-17 се ползва при вертолетите. Абсолютно сигурно и добро за скорости.
    С такива масла 4 степенните скоростни кутии са си извоювали славата на безпроблемни.
    Разбира се, това си е приятелски споделен опит на човек, който е механик по образование от 60 и някоя година.
    Това е работил цял живот. Специализирал е в чужбина - Полша, Чехия и Съюза. Бил е военен (пак механик) на летище и т.н.
    Въобще приятен ден и ремонт с този уникален майстор.
    Благодаря ви на всички споделили моите грижи!

    Коментар


    • #77
      От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

      Ако искаш налей и 300-400мл.масло над пробката.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #78
        От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
        Ако искаш налей и 300-400мл.масло над пробката.
        Това защо?

        Коментар


        • #79
          От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
          Това защо?
          Налей, налей.

          Коментар


          • #80
            От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

            Добре, дано не се гъбаркате нещо.
            До сега такова нещо -"над пробката" не съм правил.
            Интересно ми е ЗАЩО се прави.
            Семерингите после кой ще сменя?
            Нивото до пробката се завихря достатъчно силно при движение.
            Давайте за да е полезна темата отговор на това ЗАЩО.

            Коментар


            • #81
              От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

              Защото е полезно.
              5 предавка е на такова място, че лесно остава почти суха и няма кой да отнася топлината от нея, а точно тя има най-много ядове с прегряване.
              На семерингите нищо няма да им стане, налягане там няма. Хубаво е, разбира се, да са наред при сглобяването.

              Така и така ще купиш 2л масло, просто ги налей всичките, преди да монтираш кутията. Само полза от това.

              Коментар


              • #82
                От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Защото е полезно.

                Така и така ще купиш 2л масло, просто ги налей всичките, преди да монтираш кутията. Само полза от това.
                Налей,не се притеснявай от течове,има си отдушник за налягането на кожуха,който е добре да провериш дали е отпушен преди да сглобиш кутията.

                P.S.Синхронизатор(онова жълтеникаквото със вътрешните зъбчета)се сменя единствено при хъркане(ръмжене при превключване)на предавките,което на ладова кутия се случва много рядко и по принцип се износва синхронизатора на втора.Ролята му е да уеднакви(синхронизира)скоростите на главния вал и съответното зъбно колело ,за плавно включване и няма нищо общо със изключващи предавки.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • #83
                  От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

                  Като съветвате така да се налее стабилно количество масло, да взема да й доля на ниволета =) Октомври сменях маслата по С.К. Р.К. и дифове, та да взема тъкмо да ги проверя на какво дередже са и да вземам шприца да долея в С.К.
                  Лада Нива 21214 1,7i a.k.a. Магаренцето :)

                  Коментар


                  • #84
                    От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

                    КАто източих маслото на кутията (свалена) и си мислех , че теченето е свършило .....точно от кожуха на петата предавка продължаваше да тече след всяко наклоняване на кутията.
                    Та - убедихте ме от "доливането".
                    Ще го направя.
                    Благодаря!

                    Коментар


                    • #85
                      От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

                      Първоначално публикуван от Янко Желязков Преглед на мнение
                      Ти поне си стар Ниваджия и си наясно,че 5-степенните кутий в Нива не издържат.
                      Имах една-рециклирана,харизах я за 140лв.,въпреки,че заради акъла си сложих в нея части за много повече-/яд ме е тогава,че направо не я хвърлих/.
                      На село из гаража ми се мота още един такъв боклук-/по бегли спомени май "изхвърляше" 5-тата/,незнам......,абе боклуци.
                      Стана вече 80 000км. карам с Жигулска.Кутията е на към 400 000км.,е няма ядове,освен една изкъртена зъбчатка на задна скорост от супер як тормоз и лашкане на задна-първа.
                      Та не се занимавай,не си струва,4 степенните вървят по 40-50лв.
                      Не е така,но при такова мнозинство... .Все пак въпрос на експлоатация,консумативи,съединител.Не казвам,че всичките руски са добри,но при евентуален ремонт-с какви части се ремонтира?
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • #86
                        От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

                        Кое не е така?
                        Хайде да се съгласиш с мен,че на едно Жигули-2101-02-03-06 един от най-здравите му агрегати,който надживява и мотор,и купе,и предно окачване,балабар с целия кош на мотора е именно 4ст. кутия.
                        В контраст с казаното на един ВАЗ-21074 и един ВАЗ 21213 най-калпавия им агрегат е именно 5 ст.кутия,която умира още рано-рано-/често и преди 100 000км./
                        Е,извинявай колега,ама аз не съм свикнал да правя ремонти на кутий на все две години или пък да внимавам как и кога съм превключвал на 5-та и от 5-та,защото същата била "пусната горе" ей тъй за експеримента.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

                          От доста 7ци и ниви с 5ск. след 90 г. се счупи само моята(21213),купувана 1999г.от там и то на 2800-3000 км.-лагер на първичния вал.Просто си е бил дефектен.Нивите не са карани на офф.,но половината от пробега им е извън републ. пътна мрежа,а по пътищата не са жалени.ТАД никога не им е сипван,един път е слагана добавка-на онези години някаква руска-модификатора и много бързо се счупиха две скоростни кут.Мисля,че счупи и една от Мотул.Имам подозрения,че плюс конструктивния недост.на 5тата голяма вина имат и маслата и лагерите(това пак не мога да го докажа,но ми се върти в главата,че трябва да са само от две ГПЗ-та,ако не се лъжа 1 и 12 или 15-така съм запомнил от едни стари руснаци.Пак те караха и с двигателно).Ние основно май гледаме вискозитета и да е по-гъстичко.Е от това съм предубеден,макар и да не мога да споря с фактите,които всички излагате.Но ще ти кажа,че съм я карал 21213 карб.-газ доста продълж.с 160,боксувала е зверски и не се е счупила-продадох я на 100 000 в перф.състояние от уплах,че ще се скапят ламарини.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • #88
                            От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

                            Колега това с 160 градуса на водата ли имаш предвид и то доста продължително си я карал.
                            Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

                            Коментар


                            • #89
                              От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

                              160 км/ч с карбураторна Нива 1.7 са приказки в сферата на научната фантастика, пък ако ще и с 6-степенна скоростна кутия да е!

                              Коментар


                              • #90
                                От: Скоростна кутия на Нива и борба с нея

                                Първоначално публикуван от Kara Kolio Преглед на мнение
                                160 км/ч с карбураторна Нива 1.7 са приказки в сферата на научната фантастика, пък ако ще и с 6-степенна скоростна кутия да е!
                                За газ не е хич даже много.
                                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                                Даника
                                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X