Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Lada Niva - прегряване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Lada Niva - прегряване

    Здравейте, карам една нива 1,7 карбуратор от 200 година/65000км. Наскоро отиде за ремонт на радиатор парно (течеше в купето) в небезизвестния М-комплект. След като я взех (казаха че са и сменили и охлаждащата течност ) тръгнах по магистралата от София и докато стигна до пловдив колата прегря, изхвърли водата и т.н. След като я върнах в София вече излизаше белия пушек от ауспуха и колата си загряваше постоянно. Смениха гарнитурата и термостата, който беше излязал от строя. Няколко дена след това пак започна да грее. Гледам че радиатора в горната част е студен, а водата пак се губи (или я изхвърля или отива в някой от цилиндрите). Бял пушек няма. Сменихме водна помпа защото имам съмнения, че може да е от водната помпа. Вече в друг сервиз, защото тези в ЕМК определено не ми харесаха. Не може да правиш охладителна система и да не забележиш че термостата не отваря или водната помпа не върти. Да не говорим че кой знае как са сменили гарнитурата, може и да не са шлйфали главата. Накратко : Къде може да е проблема след като е сменено всичко (само радиатора остана може да е запушен) и ако може препоръчайте сервиз в София, където да я направят както трябва. Сега я водих в младост 4 на фантастико, ама още не мога да кажа нищо. Тия от ЕМК само за окачване и сединители стават , за двигател/охлаждане или си нямат понятие или са решили, че като съм си платил веднъж ще си плащам още като поп. Благодаря много
    Александър

  • #2
    До: Lada Niva - прегряване

    emk33 - само за ауспух, и то само на Дружба. Нищо друго не им давай в ръцете и не вземай от тях.

    Защо загрява:

    - може да има пропуск от горивна камера към охладителна уредба - това прави газови тапи
    - може да има пропуск в радиатора на парното - колкото и да е странно, оттам СМУЧЕ въздух (освен че губи вода) и пак газови тапи.
    - термостат от емк33 = беля
    - може да е спукан охладителния радиатор. И оттам може да смуче въздух, освен да губи вода
    - на твоята Нива перката на радиатора електрическа ли е (има и двата вида)? Ако да, включва ли се изобщо?
    - водната помпа да не върти - а какво ще прави, по дяволите? Ладовите помпи въртят, даже и когато вече текат като чешма. Няма как да им се повреди перката, защото е чугунно блокче. (изключение - помпите на пълноинжекционните двигатели, но твоя не е такъв)
    - може просто да не са я обезвъздушили като хората. Не е тривиално, като на колите с разширителен съд под налягане.

    Коментар


    • #3
      До: Lada Niva - прегряване

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      emk33 - само за ауспух, и то само на Дружба. Нищо друго не им давай в ръцете и не вземай от тях...
      Само за ауспуси-ДА.Но точно в дружба-НЕ!!!Хем ми е приятел този...
      Само в Павлово.Там нямам забележка.И КИА-та отива там тия дни,че е сложно...
      0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

      Коментар


      • #4
        До: Lada Niva - прегряване

        Първоначално публикуван от ninja_1 Преглед на мнение
        Само за ауспуси-ДА.Но точно в дружба-НЕ!!!Хем ми е приятел този...
        Само в Павлово.Там нямам забележка.И КИА-та отива там тия дни,че е сложно...
        Значи вече И там не...

        а правеха много добри кривочи по мъгляво описание ("да мине под дясната седалка, да излезе зад ръба на вратата, дължините да са като на оригиналното...")

        По темата за прегряващата Нива - проверявал ли си какво и колко има в картера? Там трябва да има масло, но след прегряване и бял пушек, може да има ВСИЧКО.

        Коментар


        • #5
          До: Lada Niva - прегряване

          Колеги, благодаря за помощта. Сменихме водната помпа и колата спря да загрява(засега). Маслото ще го сменя задължително, защото след като е избила гарнитурата може да се е омешало с какво ли не.
          1. Перката доколкото знам е електрическа, включва се след определена температура и върти със сигурност.
          2. В сервиза в Младост 4 до Фантастико ми казаха, че в горната си част радиатора остава студен , нещо което и аз бях видял.
          3. Откъде да си взема читав термостат за да не ме боли главата после.
          4. Не е ли възможно именно такава "тапа" в охлаждаща система да е извадила и без друго не особено издръжливата водна помпа от строя?

          Можете ли да препоръчате сервиз за радиатори (мене ми казаха някакъв на бистришко шосе) . Обезвъздушаването не трябва ли да стане именно от радиатора за парното защото е най високата точка на системата? Можете ли да ми препоръчате добро масло защото последните два пъти ми слагаха някакво Liqui Moli след около 5000 км двигателя става значително по-шумен от колкото е непосредствено след смяната.
          И последно - НЕ ХОДЕТЕ В ЕМК. На всичко отгоре като ми правиха парното свалили таблото и строшили копчето за настройка на осветеност на таблото. Много ме дразни като има нещо така строшено идиотски, не че без него не върви колата...
          Александър

          Коментар


          • #6
            До: Lada Niva - прегряване

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            emk33 - само за ауспух, и то само на Дружба. Нищо друго не им давай в ръцете и не вземай от тях.

            Защо загрява:

            - може да има пропуск от горивна камера към охладителна уредба - това прави газови тапи
            - може да има пропуск в радиатора на парното - колкото и да е странно, оттам СМУЧЕ въздух (освен че губи вода) и пак газови тапи.
            - термостат от емк33 = беля
            - може да е спукан охладителния радиатор. И оттам може да смуче въздух, освен да губи вода
            - на твоята Нива перката на радиатора електрическа ли е (има и двата вида)? Ако да, включва ли се изобщо?
            - водната помпа да не върти - а какво ще прави, по дяволите? Ладовите помпи въртят, даже и когато вече текат като чешма. Няма как да им се повреди перката, защото е чугунно блокче. (изключение - помпите на пълноинжекционните двигатели, но твоя не е такъв)
            - може просто да не са я обезвъздушили като хората. Не е тривиално, като на колите с разширителен съд под налягане.


            Много благодаря за помощта. Може ли да ми кажете как да проверя дали има пропуск от горивната камера(малко лаик си падам)? Някакъв съвет при смяната на маслото - достатъчно ли че е да се източи старото или ще има нужда от по сериозно чистене. За обезвъздушаването - това беше пъвото нещо което ми мина през главата като замириса на изгоряло. От сервиза казаха че "може и момчето да е забравило".
            Благодаря.
            Александър

            Коментар


            • #7
              До: Lada Niva - прегряване

              Водната помпа на този двигател обикновено не се поврежда през целия му живот. Газовата тапа със сигурност не е причина. Обичайната повреда е пропуск на течност около вала, а обичайната причина за това - антифриз "Софийска Вода". Има и помпи-ментета, но в завода не ги слагат.

              Читав термостат - Елва, Булавто (двете са едно и също), Арменеца, магазина на Симеон.

              Ако горната част на радиатора остава студена, много вероятно е и долната да остава студена (водата там се движи надолу). Може и да са му запушени горните няколко тръби. Признавам си, че не знам на карбураторните 1.7 кой включва перката. На радиатора няма място за датчик.

              Сервиз за радиатори - нов струва 70-80лв. За да го смениш, убеди се първо, че старият е проблемен.

              Обезвъздушаване на Нива: Спираш на слабо нагорнище или на равно, включваш парното, наливаш бавно охладителна течност в радиатора. В празна охладителна система трябва да влязат поне 7 литра, преди да запалиш мотора. Ако искаш да наливаш бързо, а не бавно, трябва да отвиеш горния маркуч от радиатора и да наливаш през него. Като се напълни, затваряш капачката и довеждаш разширителния съд до максимума (3см над минимума). Минаваш 1 кръгче из квартала, отваряш внимателно радиатора и доливаш. Пак доливаш в разширителния съд.

              Как да установиш пропуски от цилиндрите - не е тривиално. Обикновено се установява по свещите (една от тях да е много различно оцветена) или по миризма от ауспуха. Също по налягането в охладителната уредба, а в тежки случаи - по мехури в антифриза.

              За маслото: Първо налей някакво масло, мини 200-500км и го смени. При смяната, можеш да промиеш с промивно масло (има българско, евтино е и на кутията пише как се използва) и после да налееш другото, с което вече да караш 10000км или на колкото си решил че го сменяш.

              Не прави глупости като масло М10Д, М16Д или нафта за промиване.

              Аз използвам масло Приста Ултра 5W40 (синтетично), но по-важното е изясненият произход, а марката е на второ място. Всякакво съвременно масло с вискозитетен клас 15W40, 10W40 или 5W40 става за Нива. Ако е по-стара - 20W50 или 15W50.

              Ако искаш практическа помощ с охлаждането, обаждай се - ще изясним нещата.

              Коментар


              • #8
                До: Lada Niva - прегряване

                Пак пиша в тази тема защото пак си имам дертове с прегряване...
                Ето симтомите:
                При движение на ниски обороти/висока предавка (2000об/мин на четвърта например) и при по продължително каране в задръстванията в София днес стрелката редовно си стига 100 градуса. Налага се да пускам парно+вентилатор в купето на макс за да охлади. Пипам маркучите - топли са и трита които влизат/излизат от термостата. Радиатора е топъл, но не е горещ. Има и студена зона около перката, което може би е нормално. Перката е постоянно зацепена и върти. Охладителната течност е на нормално ниво. Скоро е сменяно и масло.

                Утре ще разгледам свещите за евентуални следи от избила гарнитура (вече веднъж се случи, а нямам доверие на тези които я сменяха).
                Ще сменя охлаждащата течност с вода и ще обезвъздуша системата. Радиатора нямам къде да го промия с маркуч, освен да отида в някоя автомивка.
                Другото ми съмнение е евентуално термостата да прави някакви бели.
                Освен и него да го сменя, не се сещам какво друго мога да направя.
                Утре смятам да се боря с проблема, ако някой може да даде съвет или да предложи помощ ще съм благодарен.
                Александър

                Коментар


                • #9
                  До: Lada Niva - прегряване

                  Долната тръба на радиатора гореща ли е в такъв момент?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Lada Niva - прегряване

                    Да, гореща не мога да кажа - по скоро топла. Може да си задържиш ръката на нея, но е топла - не е студена.
                    Предполагам се съмняваш дали не е запушен радиатора... Мисля, че не е. Преди 1-2 години го промиваха доста обстойно и го почистихме от разни слочести пилета заклещени по него...
                    Последно редактирано от axlastro; 04-12-09, 18:38.
                    Александър

                    Коментар


                    • #11
                      До: Lada Niva - прегряване

                      Бре! Трябва да го покажеш това.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Lada Niva - прегряване

                        Абе направо някаква мистерия е това. Изобщо не знам защо така става.
                        Иначе на баира като се кача и няма проблем, катери се зверски и не прегрява.
                        Единствено си мисля да не би пак да е дала фира гарнитурата.
                        Иначе мога да ти го покажа, много е странно.
                        Александър

                        Коментар


                        • #13
                          До: Lada Niva - прегряване

                          Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                          Пипам маркучите - топли са и трита които влизат/излизат от термостата. Радиатора е топъл, но не е горещ. Има и студена зона около перката, което може би е нормално. Перката е постоянно зацепена и върти. Охладителната течност е на нормално ниво. Скоро е сменяно и масло.
                          ..................
                          Другото ми съмнение е евентуално термостата да прави някакви бели.
                          Освен и него да го сменя, не се сещам какво друго мога да направя.
                          Утре смятам да се боря с проблема, ако някой може да даде съвет или да предложи помощ ще съм благодарен.
                          ... на мен също ми прилича на скапан термостат / до колкото разбрах е монтиран в сервиз с лоша слава и след това не е сменян /
                          Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили “Титаник”.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Lada Niva - прегряване

                            Утре ще боря коли. Обади се по някое време.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Lada Niva - прегряване

                              ДА. ЕМК33. Направо утре си мисля да прескоча до магазина на Симеон, да си взема един читав термостат за 15-20 лева и да си го монтирам. После ще сменя течността за охлаждане с вода и ще покарам малко - ако спре да прави магарии, слагам антифриз и си свиркам. Ако продължи - или ми е запушен радиатора, или ми е избила гарнитурата. Синкав пушек и мирис от ауспуха не съм забелязал, нито мехури в разширителния съд, нито каквито и да е други признаци. Няма загуба на охлаждаща течност, нито гори масло. Затова първо ще почна с дребните неща.
                              Александър

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X