Обява

Свий
Няма добавени обяви.

TLC 90 3.4V6 Mods

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: TLC 90 3.4V6 Mods

    Разходка над с. Подгумер. Качеството на клиповете е значително по-добро от предходните, използвано е гопро 4 и стабилизатор.



    Някой ще се познае ли на кросарките в началото на втория клип?

    Коментар


    • От: TLC 90 3.4V6 Mods

      Наскоро забелязах, че прените тампони и шарнири са за смяна и реших да ги заменя с полиуретанови. Купих комплект за двата моста и за кормилната рейка и работата започна. Тампоните за задния мост бяха сменени заедно с целия мост, сложих мост с електрически блокаж и оригиналния мост с отворен диф ще остане за резерва. Подробно за това по-късно.
      Предния мост също се оказа доста играчка. За тези, на който им предстои подобна процедура, трябва да са наясно с няколко възможни проблема.
      Предните долни носачи се свалят доста трудно. Почти сигурно ще се наложи да срежете реглажния болт, защото се е "заварил" в тампона. Т.е. освен нови тампони, трябва да имате и реглажния болт с номер: 0132-002. Въпросния болт не се намира лесно, подгответе се с 4 такива (15лв за копие, 20лв за оригинален) преди подмяната. На снимката от ляво на дясно: единствения оригинален от колата запазен болт, в средата оригинален резервен на тойота и в дясно копие на фебест.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180421_092801_111.jpg
Прегледи:1
Размер:373.8 КБ
ID:5788348
      След като имате болтовете и тампоните трябва да проверите дали те влизат в отворите на долните тампони. Вътрешните отвори на полиуретановите тампони не бяха обработени добре и се наложи малко пристъргване на реглажните болтове за да влезнат. Всичко това е добре да се подготви предварително, за да не Ви забави в сервиза.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180421_131127_111.jpg
Прегледи:1
Размер:318.0 КБ
ID:5788349
      Монтирани изглежда така:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180421_173410_111.jpg
Прегледи:1
Размер:285.2 КБ
ID:5788350
      Със стрелка съм посочил въпросните проблемни тампони.

      Коментар


      • От: TLC 90 3.4V6 Mods

        За подмяна на задния мост с друг, основното което трябва да се съобрази е предавателното отношение. Оригиналното стоково предавателно отношение е написано на идентификационната табелка на тойота. Някъде под VIN номера, трябва да има следното: А/ТМ което определя типа на трансмисията. За моделите след 1990та изглежда примерно така: А02А, първата буква е размера на дифа, следват цифрите 01 до 07 определят предавателното отношение в случая 02 - 3.58, последната буква е типа на диференциала: отворен, брой пиньони, блокировка. Подробна таблица с означенията може лесно да бъде открита в нета.
        За да работи електрическата блокировка е необходимо да се прехвърли част от ел. инсталацията. В ТЛК90 без блокаж, извън купето излиза само една букса, която се свързва със датчиците за АБС-а. При конвертирането и монтирането на ел. блокаж, трябва освен моста да имате и следното:
        1. Бутон за включване на блокажа, разположен в ляво под кормилото. Като отворите таблото ще видите оригинална букса към него.
        2. Кабел от ел блокажа и абс датчиците до връзката под купето (в лявата част до гредата на шасито). Ако колата Ви е била без блокаж, то отдолу имате само една букса. За да вържете блокажа към този кабел трябва да имате и 3.
        3. Кабел с 3 букси излизащи под купето и връзващи се на три основни места. Първото е към кабела идващ от ел. блокажа и абс-а под купето. Втория край е в ляво от краката на шофьора, три букси свързващи се към инсталацията на джипа. Третия край се свързва към светлините на задния ляв стоп. Разклонение има и към подгревите на седалките, ако има такъв. Към този кабел, на колонката на вратата има закачен и блок за управление 4.
        4. Блок за управление на блокажа.
        За да монтирате всички тези кабели и блока за управление е необходимо да се разглоби цялата лява част на джипа, да се свалят корите, да се отвори под таблото, да се отворят кабелните тунели в ляво под шофьорската седалка. Реших да запазя оригиналната инсталация на джипа и до нея да пусна новите кабели. Побраха се в оригиналните кабелни тунели.
        Някъде от нета ми попадна следното ръководство за ел. инсталациите: 1996+Toyota+Land+Cruiser+EWD.
        Подведен от него, разглобих доста повече от необходимото да търся елементи от ел. инсталацията, които не се намират на местата описани в това ръководство.
        За момента ми остана съвсем малко работа за да съм сигурен, че конверсията е преминала успешно. При разкачането на инсталацията и свалянето на моста от донора 3 от кабелите на буксата към ел. мотора на дифа са се извадили и не съм сигурен дали съм го сложил на правилните пинове. Става дума за следната букса:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180418_091559_111.jpg
Прегледи:1
Размер:410.2 КБ
ID:5788369
        Пинове 1,2, 3 бяха излезнали и ги наместих според схемата от ръководството, което се оказа че не е точно за ТЛК90.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shema dif.jpg
Прегледи:1
Размер:67.5 КБ
ID:5788370
        Пин 1 изобщо го няма на схемата, 2 и 3 ги вързах и който кабел остана сложих на 1. Ще съм благодарен, ако някой може да каже или да снима разположението на кабелите на тази букса. Към момента, когато включа блокажа на ниските предавки, индикатора на таблото започва да мига, но никога не съм го виждал да спре да мига, дори когато умишлно го пробвах с колела в калта и тръгване на място с мръсна газ. Светва постоянно още и индикатора за ABS.

        П.с. Полуоските на мост със и без блокаж са еднакви.

        Колата ще може да се види на живо в края на седмицата на траяла в с. Лазарово.

        Коментар


        • От: TLC 90 3.4V6 Mods

          Замяна на задния мост от отворен на такъв с ел. блокаж, част 2.

          След няколкото запитвания къде точно е записано предавателното отношение на мостовете, прилагам снимка на табелката от моя джип. С червено е оградена важната информация.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180317_121334_1111.jpg
Прегледи:1
Размер:381.1 КБ
ID:5788956

          След смяна на ел. инсталацията горният ляв стоп остана без светлини. Причината е, че оригинално на този джип светлините са били само долу на бронята, но там от калта и водата дефектират често и предишния собственик ги е изместил горе. За целта беше запоил кабели към светлините за долния стоп и допълнително монтирал крушки към горния стоп, който оригинално е без такива. Съответно нямаше букси, а директно запоени кабели
          Проблема реших кардинално. Поръчах си нов ляв стоп (стария с тези доработки не ми допадна) с всички кружки оригинално в него и оранжев мигач (както си е по българския стандарт). На пазара могат да се намерят много варианти, с крушки, без крушки, с кружки само на светлините за задната, с червени, с бели мигачи...трябва да се пита за точния вид. След като се намери, да го купите заедно с буксата и кабела към стопа.
          Инсталацията която съм сложил, се оказа че е от варианта само с допълнителна задна светлина на горния стоп. Т.е. като закачих буксата, стопове, мигачи и габарити не работеха.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180516_144432_1111.jpg
Прегледи:1
Размер:244.5 КБ
ID:5788958
          На снимката са отбелязани липсващите пинове за съответните светлини. Втората букса на снимката е с всички кабели за светлините, която дойде заедно с фара.
          С пробна лампа намерих кои кабели са за липсващите светлини на инсталацията в колата. Там се оказа друга букса (друг стандарт, но същия размер и цветове на кабелите и пиновете). Видях, че пиновете между буксите са съвместими и могат да се прехвърлят от една на друга. След просвирване на кабелите установих, че цветовете също си отговарят и трябва само да ги наредя спрямо резервната букса дошла заедно със стопа.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180516_144048_1111.jpg
Прегледи:1
Размер:313.0 КБ
ID:5788959
          За да се извадят пиновете е необходимо да се махне стопорната капачка на буксата, оградил съм я в червено на горната снимка. След като се извадят се подреждат на буксата от новата инсталация (но само със задна светлина на нея), като за да монтирате пиновете, стопорната капачка няма нужда да се сваля.

          За да довърша конверсията към ел. блокаж ми остана да подменя и кабела под джипа между моторчето на блокажа, абс датчиците и инсталацията към купето.

          п.с. Джипа завърши на 3то място на траяла в с. Лазарово, само на 8т зад втория.

          Коментар


          • От: TLC 90 3.4V6 Mods

            Само около месец след смяна на всички тампони с полиуретанови и изненада, тропане от мостовете отпред и отзад. Поглед отдолу и хоп, изненада.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180521_165547_1111.jpg
Прегледи:1
Размер:276.6 КБ
ID:5789247
            Всички по-натоварени тампони са дали фира, другите и те са тръгнали да се предават.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180521_165557_111.jpg
Прегледи:1
Размер:268.8 КБ
ID:5789248
            Тампоните са се накъсали като кашкавал, материала от който са забъркани е пълен боклук.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180521_170744_111.jpg
Прегледи:1
Размер:200.8 КБ
ID:5789249
            С вносителите от offroadtuning.com, Стара Загора се разбрахме да ми върнат парите за тампоните, очевидно разходите (който не са малки) за подмяната им на двата моста ще остане за моя сметка.

            Коментар


            • От: TLC 90 3.4V6 Mods

              Здрасти колега!
              Подчертавал съм го в мои изказвания, че ако си цениш живота, здравето и труда си, слагай само оригинални Тойотски чаркове. Полиуретанът изглежда красиво, лови окото дето се вика, и хората които се хващат по външното винаги си падат по него.Но не може да бие оригиналните втулки никога по качество на погасяването на трептенията, по срок на използване и най-вече по начин на разрушаване.За което имам предвид и най добрите полиуретанови образци за втулки по окачване.Ясно е че ще си има почитатели по определени причини.
              С полиуретан работя от 1980г, германски.Да по-добър е от гумата в някои отношения за машините на които работя, но за Тойота, не жалете пари, слагайте оригинални гумени втулки.
              Само ще добавя, че при монтаж на гумените втулки, и особено гумено-металните такива, всички болтове трябва да се стягат след като въпросните детайли по окачването са в средно положение на хода им.А не когато колата е на подемника и окачването ѝ виси или пък е на земята с окачването, сплескано от теглото на автомобила с допълнителни 200-300кг оборудване в багажника.
              Със здраве и успех!
              Мето
              1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

              Коментар


              • От: TLC 90 3.4V6 Mods

                Първоначално публикуван от metotem Преглед на мнение
                ...
                Мето
                Сложих полиуретанови, защото ги дават по-здрави и дълговечни при по-високи натоварвания от оригиналните. За погасяването на трептенията си прав, оригиналните поемат повече, по-меки са, но аз целях друго. Уви, не уцелих качествени. В друг мой проект съм ползвал полиуретанови тампони от реномирана фирма и са перфектни.

                За стягането на болтовете по окачването в нормално положение, а не на подемник - абсолютно вярно, така беше направено и при мен.

                Коментар


                • От: TLC 90 3.4V6 Mods

                  Колкото и да са качествени полиуретановите тампони не могат да заменят оригиналните. И това важи не само за Тойота.
                  Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                  Коментар


                  • От: TLC 90 3.4V6 Mods

                    Преди оффроад събора в Приморско реших да довърша задния блокаж. За целта разглобих електромоторчето му. Дългото му бездействие в предишната кола е станало причина за блокирането му. Почистване, смяна на лагерите и О-пръстените и се оправи. Разглобяването не беше от най-лесните. Желязните болтчета навити в алуминиевия корпус бяха като заварени. Ако Ви предстои отваряне на подобно моторче, пригответе си и лагер 608Z (двойно затворен).
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180902_183741_.jpg
Прегледи:1
Размер:253.3 КБ
ID:5798410
                    Устройството му на работа е доволно лесно. Електромотора задвижва редуктор, като срещу него работи спирална пружина, която служи и да го върне в изходна позиция.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180902_183748_1.jpg
Прегледи:1
Размер:259.2 КБ
ID:5798411
                    Магнитите на електромотора се разлепиха и се наложи впоследствие да ги залепя отново с двукомпонентно лепило.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180902_194151_kapak.jpg
Прегледи:1
Размер:253.0 КБ
ID:5798412
                    Вътрешния капак се оказа доста корозирал. Натоварването върху него не е голямо, реших че и метал пластика ще свърши работа да покрие дупките. Масло от там няма как да влезе от дифа, защото корпуса на дифа го пази.
                    Разгледах кабелите излизащи от него. Те са общо пет. Два по-дебели: зелен и зелен с червено на едната букса - тя е за захранване на моторчето. Другите три са отделени и са по-тънки, те са за обратната връзка. Преди да го монтирате е лесно да се тества с подаване на 12В, след като се убедите че моторчето се движи нормално, с уред за проводимост проверете и трите кабела за обратната връзка.
                    С този джип успях да се класирам отново трети в клас стандарт в блатния траял на Приморско 2018.

                    Коментар


                    • От: TLC 90 3.4V6 Mods

                      Дойде ред и на кормилната рейка. Лек теч от нея през уплътнението към кормилния прът провокира ревизирането и'. Рейката е захваната с три тампона към джипа, маркирани със стрелки на долната снимка. Тампона маркиран със зелена стрелка е лесен за намиране, двата маркирани с червено се оказа че тойота не ги продават отделно и вървят с цялата рейка. Така поне ми обясниха в официалното им представителство у нас.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180921_195442_1.jpg
Прегледи:1
Размер:132.0 КБ
ID:5798768
                      Могат да се намерят афтърмаркет след малко търсене в българските онлайн магазини.
                      Оригинален ремонетен кит се доставя по поръчка, номера му е 04445 - 35160.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180921_215246_.jpg
Прегледи:1
Размер:234.0 КБ
ID:5798769
                      Той обаче НЕ включва лагерите. Те са два. Единия е 6005W, отворен, съчмен с метален сепаратор(на долната снимка).
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180924_200510_.jpg
Прегледи:1
Размер:131.7 КБ
ID:5798770
                      Втория лагер също не е от най-лесните за намиране и поне при мен беше за смяна. Номера му е 1935, т.е. 19х35х7мм. Добре е да сте се снабдили с него предварително, за да не чакате за доставка. Оригинален на koyo струва ~20лв.
                      При разглобяването/сглобяването за да не се наложи да ползвате примитивни методи е добре да се снабдите с бит с външен шестостен 32мм. Повечето сервизи нямат такива. Трябва Ви, за да отворите това:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180925_175937_.jpg
Прегледи:1
Размер:208.5 КБ
ID:5798771Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180925_180153_.jpg
Прегледи:1
Размер:189.3 КБ
ID:5798772
                      Ако някой има идея от къде може да се закупи такъв, може да ми пише на лични.

                      Коментар


                      • От: TLC 90 3.4V6 Mods

                        Може да се направи от подходящ шестостен при стругар и после да се закали и завари към стандартен камък с подходящ размер. Може дори да се ползва дълъг камък 32, само с преходник от шестостен между камъка и въпросната част, направен например от подходяща гайка. Това последното е 10 минути стругарска работа, а даже и това му е много.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: TLC 90 3.4V6 Mods

                          Варианти за изработка и уйдурми много, търся нещо готово. Имам оригинални такива, но по-малки размери.

                          Примерно това, но ако може по-качествено. Тези не съм ги чувал.
                          https://www.steeldesign.bg/bg/marki/...id=16&select=4
                          Последно редактирано от LZ2BVB; 26-09-18, 12:43.

                          Коментар


                          • От: TLC 90 3.4V6 Mods

                            На това на снимката размерите са му за вътрешния шестогран. Колко трябва да е вътрешния за да дойде външния на 32 ще трябва да мериш в магазина, ако намериш такъв.

                            Иначе ти казах - стандартна гайка за ключ 32 + струг + 10 минути + 5лв (поне мен за едно престъргване ще ме е срам да взема повече, ако с това си вадех хляба).
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: TLC 90 3.4V6 Mods

                              Този пост за съжаление няма да е много конструктивен и ще съдържа малко негативен опит, който придобих. Надявам се, да отговаря на правилата на форума.
                              След частичното рециклиране на хидравличната рейка, започна теч от семерингите към маншоните на накрайниците. Теча постепенно се усили и стана сериозен. Случи се, да съм в София и реших да взема друга рейка, да я сменя и впоследствие да оправя мойта и да остане за резерва. Малко ровене и звънене по телефони и попаднах на фирма "бритакар" в студентски град, където уж имаха налични нови и втора ръка. Отидох на място и се оказа че нямат налично нито нови, нито употребявани. Разбрахме се да ми доставят нова. Първоначалната цена, на която се бяхме разбрали се повиши защото уж имало разлика между рейките между дизеловите и бензиновите версии. Предложиха ми да я доставят бързо срещу допълнително заплащане. Рейката не беше доставена в уговорения срок (в резултат на което пропуснах едно състезание) и съответно нуждата от бърза доставка отпадна. Казах на продавача, че не желая да заплатя бърза доставка, след като частта няма да пристигне в уговорения ден и той се съгласи с това. Разбрахме се, рейката да бъде монтирана в посочен от него сервиз, като така за нея ще имам 1 година гаранция. Рейката беше доставена директно в сервиза и там беше монтирана от тях. Взех си фактурата за ремонта и поисках старата рейка. Оказа се, че продавача е донесъл новата рейка и е взел старата ми. Това не ни влизаше в уговорката, но от сервиза са му я дали след искането от продавача. Свързах се с продавача на тел. 0889200200 или 0895200200 и там ми беше обяснено че са взели рейката и са я изхвърлили и не могат да я намерят. Отказаха ми връщане, замяна или каквато и да е друга компенсация. Два дни след тази случка мой приятел от друг непознат за продавача номер запита дали имат втора ръка рейка точно за този модел и се оказа че имат налична за 800лв... Идните дни ще последва жалба в полицията и в НАП (не ми дадоха касова бележка за рейката) срещу въпросната фирма за кражба и за неиздаване на касов бон, но за да избегнете подобни проблеми бих препоръчал да не работите с тях. Наясно съм, че нито рейката нито финансовата и стойност ще ми бъдат върнати, но проблемите който ще се предизвикат от жалбите ще ми донесат морална компенсация.

                              Коментар


                              • От: TLC 90 3.4V6 Mods

                                Първоначално публикуван от LZ2BVB Преглед на мнение
                                Този пост за съжаление няма да е много конструктивен и ще съдържа малко негативен опит, който придобих. Надявам се, да отговаря на правилата на форума.
                                След частичното рециклиране на хидравличната рейка, започна теч от семерингите към маншоните на накрайниците. Теча постепенно се усили и стана сериозен. Случи се, да съм в София и реших да взема друга рейка, да я сменя и впоследствие да оправя мойта и да остане за резерва. Малко ровене и звънене по телефони и попаднах на фирма "бритакар" в студентски град, където уж имаха налични нови и втора ръка. Отидох на място и се оказа че нямат налично нито нови, нито употребявани. Разбрахме се да ми доставят нова. Първоначалната цена, на която се бяхме разбрали се повиши защото уж имало разлика между рейките между дизеловите и бензиновите версии. Предложиха ми да я доставят бързо срещу допълнително заплащане. Рейката не беше доставена в уговорения срок (в резултат на което пропуснах едно състезание) и съответно нуждата от бърза доставка отпадна. Казах на продавача, че не желая да заплатя бърза доставка, след като частта няма да пристигне в уговорения ден и той се съгласи с това. Разбрахме се, рейката да бъде монтирана в посочен от него сервиз, като така за нея ще имам 1 година гаранция. Рейката беше доставена директно в сервиза и там беше монтирана от тях. Взех си фактурата за ремонта и поисках старата рейка. Оказа се, че продавача е донесъл новата рейка и е взел старата ми. Това не ни влизаше в уговорката, но от сервиза са му я дали след искането от продавача. Свързах се с продавача на тел. 0889200200 или 0895200200 и там ми беше обяснено че са взели рейката и са я изхвърлили и не могат да я намерят. Отказаха ми връщане, замяна или каквато и да е друга компенсация. Два дни след тази случка мой приятел от друг непознат за продавача номер запита дали имат втора ръка рейка точно за този модел и се оказа че имат налична за 800лв... Идните дни ще последва жалба в полицията и в НАП (не ми дадоха касова бележка за рейката) срещу въпросната фирма за кражба и за неиздаване на касов бон, но за да избегнете подобни проблеми бих препоръчал да не работите с тях. Наясно съм, че нито рейката нито финансовата и стойност ще ми бъдат върнати, но проблемите който ще се предизвикат от жалбите ще ми донесат морална компенсация.

                                В крайна сметка доставената и монтирана на колата ти от Бритакар рейка нова ли е , и работи ли безпроблемно за сега ?
                                Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                                Място и хора към които да принадлежи ...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X