Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автоматично палене на фаровете

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Автоматично палене на фаровете

    За схемата има и още по-прост вариант. С MOSFET транзистор. Тогава отпада и диода (MOSFET-ите си имат вътрешен). А за диодите - може Шотки диоди. Пада им е около 0.2-0.3V при тоя товар. И двата чарка ки има в Comet. за стотинки. Дори има по 2 диода в общ корпус - точно таман за случая.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      До: Автоматично палене на фаровете

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      За схемата има и още по-прост вариант. С MOSFET транзистор. Тогава отпада и диода (MOSFET-ите си имат вътрешен).
      Ценер? Малко от тях.

      Коментар


      • #18
        До: Автоматично палене на фаровете

        Мда. За 5 стотинки. Между маса и гейт. 15 волтов, примерно.

        Макар че и без ценер според мен няма да има проблем.

        А за тия, на които им гасне рано лампата, може да се направи елементарно закъснение, до колкото време искат. Малък 10 стотинков транзистор+резистор+кондензатор, примерно.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          До: Автоматично палене на фаровете

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Мда. За 5 стотинки. Между маса и гейт. 15 волтов, примерно.

          Макар че и без ценер според мен няма да има проблем.
          Трябва ти между сорс и дрейн. Иначе на изключване бобинките на релетата подскачат 20-200 волта. Може и направо на бобинката, обикновен изправителен, от активния край към +.

          Коментар


          • #20
            До: Автоматично палене на фаровете

            ...или по-високоволтов MOSFET.

            А напреженията скачат, като са разтоварени. Мосфета вътрешно си има капацитет, че да ги поизгаси. Тоя-пречещия, неговата кожа.

            Или IRF540, примерно.


            Ама, много задълбахме, май.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              До: Автоматично палене на фаровете

              Колеги, предварително се извинявам за отклонението от темата!
              sparkybg, имам питане към теб за една радиостанция. Дай скайп или GSM

              Коментар


              • #22
                До: Автоматично палене на фаровете

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                ...Ама, много задълбахме, май.
                Млъкваме!

                Коментар


                • #23
                  До: Автоматично палене на фаровете

                  Първоначално публикуван от chefovasilev Преглед на мнение
                  Колеги, предварително се извинявам за отклонението от темата!
                  sparkybg, имам питане към теб за една радиостанция. Дай скайп или GSM
                  0889072757
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Автоматично палене на фаровете

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Млъкваме!
                    Защо да спирате, давайте и други идеи!

                    За съображенията на колегите:

                    Съпротивлението на крушката е много нелинейно, щом през нея захраниш реле и тя позагрее жичката, съпр. скача с пъти и релето не е сигурно сработило. Пробвах, наложи се да сложа съвсем дребно реленце с рийд-ампула, но става много по-ненадеждно от обикновен транзистор. А в случая е Дарлингтон и е о.к.

                    Диодите са добре и така. Напрежението на самоиндукция е с обратен знак и първо няма да мине през D1 и D2, а ако мине D3 го шунтира точно на колектора на тр-ра. Ценер не се слага за такива случаи. Не, че не може, но няма см.

                    За взимането на сигнал от алтернатора - става по-сложно. Вижте на схемата по-долу при нашия случай, че на извода към лампата за заряда има напрежение постоянно - при подаване на контакт през лампата, а при заработване на двиг. от помощния изправител в алтернатора. Ако се сложи само реле към маса първо ще има върху него около 5V, а после 12V. Не е начин... Ако се върже последователно - същите проблеми от по-горе.

                    Времезадръжката ще е полезна, но ще усложни нещата. По-важното е, че фаровете не светят докато подгряват свещите дълго през зимата и веднага след това - стартерът.
                    Всъщност лампите за заряда и маслото гаснат почти едновременно при нормална работа.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Автоматично палене на фаровете

                      Крайно време е да направя курса по електроника за форума.

                      Напрежението на самоиндукция е с обратен знак, гледано върху бобинката. От гледна точка на транзистора, в момента на изключването напрежението върху колектора скача много над захранващото.

                      А за релето и крушката - мислех, да е свързано паралелно на крушката, а не последователно. Както и да е. Нямам с какво да чертая тук. Накрая ще надраскам схемата с молив и ще я снимам с телефона.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Автоматично палене на фаровете

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение

                        Напрежението на самоиндукция е с обратен знак, гледано върху бобинката. От гледна точка на транзистора, в момента на изключването напрежението върху колектора скача много над захранващото.
                        Упс, вярно! Изпаднал съм в заблуждение, значи D3 отпада, а ще трябват още два диода между изводи 2 и 3; 5 и 6 на релето.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Автоматично палене на фаровете

                          да. Или само един от колектора към +

                          Коментар


                          • #28
                            До: Автоматично палене на фаровете

                            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                            Упс, вярно! Изпаднал съм в заблуждение, значи D3 отпада, а ще трябват още два диода между изводи 2 и 3; 5 и 6 на релето.
                            Няма сми. В случая пазим транзистора. Горе да си скача, колкото му е кеф, ама единствения диод D3, примерно 20 волтов, не му дава, понеже го държи през другите 2 диода да не може да скочи на повече от 20V над масата. Баш там си му е мястото.

                            Ама си мисля че ще да е по-добре TVM. Не знам обикновен ценер колко ще изкара.

                            Утре ще надраскам схемата, ако намеря време.

                            Ако се ползва MOSFET, тока през лампата изобщо не му пречи. MOSFET-а не харчи ток, когато е включен, за разлика от BJT-то. А през 1к ще се заредят доволно бързо паразитните му капацитети. И заради това и предложих MOSFET. Като ключ си е по-добре от всякъде. Силата на биполярните е другаде.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Автоматично палене на фаровете

                              С MOSFET ще е по-добре определено. Аз действах с подръчни средства и притиснат от времето...

                              Коментар


                              • #30
                                До: Автоматично палене на фаровете

                                Аз пък съм си сложил зумер, който се включва при запален двигател(кл15) и загасени светлини(от + кабел)
                                Последно редактирано от krumal; 20-10-08, 21:28. Причина: грешка

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X