Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Виско съединител и смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: виско съединител - discovery

    Първоначално публикуван от gele Преглед на мнение

    Значи съмнявам се в перката поради следните неща.
    Когато взех джипа , колкото и да го карам градско , уреда за измерване на темепературата на водата се покачваше около 1,2 мм . ..........Проблема в момента ми е че не съм видял този термостат да отвори, той отваря на 88C. И съответно има въздух в маркуча след него който стига до радиятора и съответно до другата пробка .


    Мерси.

    Поздрави,
    Ангел
    Колега, като гледам датата в която си писал то си беше доста студено. На мойто Диско в града му трябваше доста време да загрее добре - хоризонтална стрелка и то само в движение. Като спра и след 3 минути стрелката пада на въпросните 1,2 мм, но все още в работния обхват. Имайки предвид температурите по това време и това че парното трябва да загрее това огромно купе... Лазар е прав, че загрява като го покараш на над 2000 оборота - в града минавам по 10 км и стрелката си стои долу. На дълъг път нещата си идват на мястото . Виско перката си ми работи и термостата ми отваря на 72 градуса.

    За сметка на това лятото при 42 градуса навън и 22 в купето, при доста натоварен двигател стрелката не се качва и на милиметър от средата. Не можеш да осигуриш добро охлаждане в жега и натоварен двигател, а и зимата да ти загрява и стопли купето за 5 минути. Иначе нямаше да предлагат печки и подгряване на седалките . Все пак това е джип и то от истинските...
    ---------------------
    Шофирайте разумно!
    [IMG]http://htftp.domainbg.com/zzlatev/LR_enthusiast_resize.jpg[/IMG]

    Коментар


    • #17
      Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

      От както съм купил моето Диско, виското не му работи т.е. винаги е постоянно позацепено в някакво положение и духа та знае ли се...
      След 2 години експлоатация реших че е време да си сменя вискомуфата.
      Поръчах на Лазар де Падок (защото мен ме мързи да се науча да работя с кредитни карти) една муфа и тя взе че дойде за 70-80 лв барабр с транспорта и доставка до врата от местния неформален представител на Падок - бат Лазар.
      Около тежките празници тези дни остана и 1-2 часа време да си ръчкам по машината и се захванах. Няма да описвам колко време съм се чудил и вайкал, как ще излезе муфата от там, само ще дам синтезиран алгоритъм.

      1. Необходими инструменти:
      - ключ обикновен (звездогаечен не става) 32 мм - за развиване на виското
      - ключ 8 мм, може и звездогаечен, може и накрайници от Гедоре
      - отверка права или кръстата за скобите на маркучите
      2. Последователност от действия
      2.1 Напръсквате с WD40 или нафта или спирачна течност или каквото там намерите гайката на виското, където е завито към оста на водната помпа.
      2.2 Отивате да пушите, пиете, ядете или други дейности поне 30 минути.
      2.3 С ключ 32 правите неуспешен опит да развиете гайката на виското, като го вкарвате между перката и двигателя. Има достатъчно място не се притеснявайте. ВИСКОТО Е С ОБРАТНА РЕЗБА (ЛЯВА).
      2.4 След като се убедите, че не можете да отвиете виското, защото ремъка приплъзва, намирате от някъде едно малко парченце дърво, правите клин ( 8 ) и го вкарвате отдолу между ремъчната шайба на водната помпа и ремъка. Тъй като там е много тясно и не може клина да се вкара с ръка - се връзва на подходяща тел (ПВ-А1 - 2.5 мм2 например) и се намества. След това се напъва пак гайката на виското и трябва да се отвие. При мен стана с рязко удряне по гаечния ключ посредством чук. Ако не се отвие - търсите алтернативни решения. След като тръгне да се отвива - се оставя в това състояние на оста на водната помпа.
      2.5 Не се опитвайте да отвиете виското от оста на помпата и да го извадите без да демонтирате въздухозаборника - пробвах - не става.
      2.6 Трябва да се освободи въздухозаборника на радиатора, като за тази цял се демонтират маркуча към радиатора (3) и маркуча (7) от интеркулера (5) до всмукателния колектор (6), като се разхлабят скобите (4). Няма опасност от драстична загуба на охладителна течност, защото маркуча е на най-високата точка. Изтича 100-200 грама. ВАЖНО - преди свалянето на маркуча от радиатора се убедете, че охладителната система не е под налягане.
      2.7 След демонтиране на маркучите се пристъпва към освобождаване на въздухозаборника, който се държи само на 2 гайки М5 - позиция (2) на снимката. Шпилките са заварени към радиатора (или носещата му конструкция).
      2.8 След сваляне на гайките М5 въздухозаборника се освобождава като се издърпва леко нагоре, тъй като отдолу и отстрани е на улеи в които влиза.
      2.9 След като се освободи въздухозаборника се отваря свободен достъп по перката с виското и тя може да бъде демонтирана (заедно с виското).
      2.10 Демонтира се перката и се монтира на новото виско. Перката се държи на 4 болтчета М6 + федер шайби задължително. При монтажа на перката към виското да се използва някаква течност против саморазвиване на болтчетата. Аз използвах грунд за метал, защото нямах нищо друго под ръка.
      2.11 След това всичко се повтаря в обратна последователност.





      Тук вече е монтирана перката на новото виско.
      Ако някой може да ми обясни защо перката ми е супер несиметрична ...
      Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
      LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
      Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

      Коментар


      • #18
        До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

        Поздравления, полезен материал. Аз бих пуснал нещо подобно за 3.5 V8, но нямам снимков материал. А то е почти същото. Само не се налага да се откачат маркучите от радиатора и въздухозаборника е на 4 винтчета, не на гайки. Останалата част от описанието е напълно приложима. Другата разлика е в перката - моята е с повече лопатки, но това няма връзка с демонтажа.
        В ръководството на Хайнес пише, че за дизеловите двигатели гайката на виското е с лява резба. Това в първия момент м е накара да си мисля, че на бензиновите вероятно е на дясна резба. Оказа се, че е на лява както и при дизеловите, но това лесно се преценява на място като се види ъгъла на лопатките и посоката на въртене.
        Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

        Коментар


        • #19
          До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

          И на моите перката е нсиметрична.Трябва да е нещо с центробежните сили и баланса на виското спрямо перката.Силикона да се сьбира неравномерно и да се налага балансиране с положението на перките.

          Имаш дадено положение като гледам на виското - влиза само по 2 начина на перката и това ме навежда на тая мисьл.


          Един вьпрос - не е ли по-лесно да махнеш радиатора при смяна на виското???Питам просто,не се смей,такова нямам и ми е интересно щото на една от моите смяната на виско е лесно,че има място,но на другата давя радиатора и става по-бьрзо.Един и сьщ мотор и на двете коли.
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #20
            До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
            И на моите перката е нсиметрична.Трябва да е нещо с центробежните сили и баланса на виското спрямо перката.Силикона да се сьбира неравномерно и да се налага балансиране с положението на перките.

            Имаш дадено положение като гледам на виското - влиза само по 2 начина на перката и това ме навежда на тая мисьл.


            Един вьпрос - не е ли по-лесно да махнеш радиатора при смяна на виското???Питам просто,не се смей,такова нямам и ми е интересно щото на една от моите смяната на виско е лесно,че има място,но на другата давя радиатора и става по-бьрзо.Един и сьщ мотор и на двете коли.
            Няма шанс да стане по-лесно и бързо със сваляне на радиатора. При всички положения трябва да се направи това което съм описал + още един куп други работи за да се свали радиатора.
            Въпреки че е дълго и широко моето обяснение, процедурата мога да я направя за 10-15 минути.

            А перката към виското може да се зацепи на произволно място. Четирите отвора са симетрични откъдето и да ги погледнеш - пробвах. Четох и упътването на виското - нищо не пише по въпроса.
            Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
            LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
            Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

            Коментар


            • #21
              До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

              Ради, знам как се пише с мишката букви и цифри много е гадно.
              Ще се опитам с "картинки" да го ..... Дано да се рабере.(за мен бе върхово постижение да го науча )
              Прикачени файлове
              Land Rover Discovery:
              - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
              Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

              Коментар


              • #22
                До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

                и аз имам същият проблем, перката ми построянно се върти, ама дали въобще има смисъл да я оправям, какво става когато карам с постоянно зацепена перка
                Discovery I, 300 TDI

                Коментар


                • #23
                  До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

                  духозаборника на радиатора, като за тази цял се демонтират маркуча към радиатора (3) и маркуча (7) от интеркулера (5) до всмукателния колектор (6), като се разхлабят скобите (4). Няма опасност от драстична загуба на охладителна течност, защото маркуча е на най-високата точка. Изтича 100-200 грама. ВАЖНО -маркуча от радиатора се убедете
                  Аз успях да го сменя без да разглобявам нищо ,перката излиза и без да се вади въздуховода,иначе колегата е прав
                  _[img]http://htftp.domainbg.com/zzlatev/LR_enthusiast_resize.jpg[/img]_
                  Disco 200 TDI

                  Коментар


                  • #24
                    До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

                    Първоначално публикуван от alexstoilov Преглед на мнение
                    и аз имам същият проблем, перката ми построянно се върти, ама дали въобще има смисъл да я оправям, какво става когато карам с постоянно зацепена перка
                    Здарвей колега по принцип двигателя се охлажда повече,ако термостата не е наред.По-висок разход и по-шумна работа на мотора
                    Тя по тринцип се върти постоянно обаче от инерционни сили понякога.
                    За това провери дали е дефектирала наистина преди да предприемеш ремонт.Има теми във форума как се проверява
                    [SIGPIC][/SIGPIC]

                    Коментар


                    • #25
                      До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

                      Първоначално публикуван от 5-ракиев Преглед на мнение
                      Ради, знам как се пише с мишката букви и цифри много е гадно.
                      Ще се опитам с "картинки" да го ..... Дано да се рабере.(за мен бе върхово постижение да го науча )
                      Аз всичкото това го знам, даже работя на Corel Photo Paint или на Adobe Photoshop, даже и с предпечат съм се занимавал, ама така в по автентично някак си ...
                      Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                      LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                      Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

                        Първоначално публикуван от clumber Преглед на мнение
                        Аз успях да го сменя без да разглобявам нищо ,перката излиза и без да се вади въздуховода,иначе колегата е прав
                        Аз не успях обаче, явно има някое място което не съм пробвал от там. Ако наистина може да извади без да се сваля въздухозаборника, процедурата ще трае не повече от 5 минути ... айде 10 с пушенето
                        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

                          Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
                          ...
                          Ако някой може да ми обясни защо перката ми е супер несиметрична ...
                          Това е за борба с шума и резонансите. Като е такава неравноделна, може да работи със всякакви обороти без да вие и без да създава вредни вибрации.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

                            Браво, Радо. Както си я подкарал, ще ме накараш да съжалявам, че се набутах с ремонтното ръководство за Диско 1'. Обичам нещата, поднесени по този начин /от кадърен инДЖинер/. Кратко и пълно, точно и ясно и без нищо излишно. Между другото покрай ремонтите да не си пропушил?

                            Първоначално публикуван от alexstoilov Преглед на мнение
                            .........., перката ми построянно се върти, ама дали въобще има смисъл да я оправям, какво става когато карам с постоянно зацепена перка
                            Перката винаги се върти. И при здрав виско-съединител. Не трябва да бърка с постоянно зацепена перка. Не че може да не е. Понеже много колеги казват "ми тя постоянно се върти", да уточня, че ако е зацепена постоянно, още при стартиране на мотора, перката, че се върти със същите обороти като на оста. Точно това е и идеята на виско-съединителя. С повишаване на температурата на силикона, приплъзването намалява и съответно перката започва да се върти със скорост все по-близка до тази на вала. И още нещо: постоянно зацепената перка, товари оста прекалено много и постоянно. Да не говорим пък как загрява такъв мотор. Преди години имах един Транзит, който го яздих 230000км без перка. Получих я на ръка от предния собственик и така я предадох на следващия. Поведението на стрелката за температурата беше аналогично на Диското, само че Форда имаше и парно
                            За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

                              незнам моята каква е, но при изгасен двигател неможе да се задвижи с ръка, а при току що стартиран двигател неможе да се спре с ръка (естествено съвсем леко я бутам и не намаля оборотите)
                              Discovery I, 300 TDI

                              Коментар


                              • #30
                                До: Смяна на виско муфа на Диско 1. Решение.

                                Първоначално публикуван от alexstoilov Преглед на мнение
                                незнам моята каква е, но при изгасен двигател неможе да се задвижи с ръка, а при току що стартиран двигател неможе да се спре с ръка (естествено съвсем леко я бутам и не намаля оборотите)
                                За нова си 100%. Купувай.
                                Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                                LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                                Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X