Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

    Първоначално публикуван от Жорката Преглед на мнение
    Това води до промяна в скоростта на изхвърлянето на отработените газове, съответно което води до промяна в корекността на показанията на ламбда сондата. Т.е без катализатор (не говорим за задръстени) изгорелите газове излизат с по-голяма скорост, което ламбда сондата отчита като бедна смес и дава импулс за такава към ЕКУ-то, в следствие на което сместа е по-богата т.е. и разхода е по-висок.
    На 5.9 ли му се увеличи разхода след махане на катализатора. С колко.

    Коментар


    • #32
      От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

      Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
      На 5.9 ли му се увеличи разхода след махане на катализатора. С колко.
      Може би с около 2л - преди разхода беше 26/100 а след това 28/100 - това е разход във Варна. Впоследствие сложих метан, защото ползвам джипа всеки ден и то в рамките на града. Интересно е че със същото количество ми падна разхода извън града
      Grand Cherokee ZJ V8 0887493336
      Желязото се кове докато ...се закове...

      Коментар


      • #33
        От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

        Страно е наистина. От 5.9 нямам наблюдения, затова питах.
        При 4.0 и 4.7 разхода пада с 2л градско и 1л извънградско и това при положение че катализатора който се маха няма дори заченки на зацапване.

        Коментар


        • #34
          От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

          Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
          Страно е наистина. От 5.9 нямам наблюдения, затова питах.
          При 4.0 и 4.7 разхода пада с 2л градско и 1л извънградско и това при положение че катализатора който се маха няма дори заченки на зацапване.
          Аз също очаквах разхода да падне изхождайки от резултатите по същата процедура на другите ми коли, но тук се получи обратен ефект. По двг и ходова част всичко е о.к и това ме наведе на мисълта че проблемът с повишения разход е в грешни данни към компа. Възможно е да греша, но повишеният разход си е факт и до днес.
          Grand Cherokee ZJ V8 0887493336
          Желязото се кове докато ...се закове...

          Коментар


          • #35
            От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

            Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
            Страно е наистина. От 5.9 нямам наблюдения, затова питах.
            При 4.0 и 4.7 разхода пада с 2л градско и 1л извънградско и това при положение че катализатора който се маха няма дори заченки на зацапване.
            Има ли някакви допълнителни настройки след отстраняването на катализаторите? Като приемем, че сме ги заменили със резонаторно гърне.
            Jeep Grand Cherokee WJ 4.7 V8 Quadra Drive 2001г

            Honda Shadow 600cc 1998г.

            Коментар


            • #36
              От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

              Няма настройки.
              С ламбда сонда която не е одобрена от производителя Jeep, или е стара и мързелива, почти сигурно разхода ще се увеличи, след махане на катализатора.
              Същото се отнася и за свещите.

              Коментар


              • #37
                От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

                При мен нямаше никаква разлика в разхода след като сложих резонансно гърне ("резнаха" ми катализатора). Единственият проблем беше, че при влажно време светваше "чек"-а. След няколко седмици му сложих универсален катализатор (имаше стикери, че е канадски) и всичко заспа.
                Нa WJ разход в София е 15-16 през лятото, зимата около 19-20/100 км.
                YJ 1995 Sport. 2.5, AX-5, Command-Trac (NP231)
                XJ 1996 Sport, 4.0. AW4, Selec-Trac (NP242) - retired
                WJ 2000 Limited, 4.0, 42RE, Quadra-Drive
                KJ 2002 Limited. 3.7, 45RFE, Selec-Trac (NP242)

                Коментар


                • #38
                  От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

                  Първоначално публикуван от Жорката Преглед на мнение
                  ...без катализатор (не говорим за задръстени) изгорелите газове излизат с по-голяма скорост, което ламбда сондата отчита като бедна смес ...
                  Ти найстина ли вярваш, че скороста на изгорелите газове влияет реално на показаннията на сондата???
                  Най ме е страх от хора без мечти...

                  Коментар


                  • #39
                    От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

                    Първоначално публикуван от onufriz Преглед на мнение
                    Ти найстина ли вярваш, че скороста на изгорелите газове влияет реално на показаннията на сондата???
                    Темата започна да става все по-забавна....

                    Ам'чи .... вятъра кат' духа по-силно .... ми пада шапката ....
                    То, кислорония "датчик" е кат' турбото .... мммдааа ..... колкото повече вятър ... толкова повече ....
                    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                    Коментар


                    • #40
                      От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

                      Аз да питам че ми стана интересно,защо свети и моя чек като нямам такава сонда?Джипа си върви няма ядове просто от време на време святка докато го загася и после го няма?
                      ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                      Коментар


                      • #41
                        От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

                        Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                        .... вятъра кат' духа по-силно .... ми пада шапката ....
                        Циркониевите кислородни сензори не мерят абсолютни стоиности, не мерят тегло, не мерят обем. Всъщност нищо не мерят...
                        Циркониевите кислородни сензори реално сравняват количеството кислород в две отделени пространства. Отношение.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:004.jpg
Прегледи:1
Размер:9.7 КБ
ID:5245840

                        Можем да кажем, че кислорода извън ауспуха (в атмосферата) е постоянна величина.
                        Вътре в ауспуха обаче, част от кислорода е окислил известно количество гориво. Кислорода е станал по-малко. Да кажем 80% от външния.

                        Дали тази газова смес вътре в ауспуха се движи с 100км/ч или с 200км/ч, сместа все ще има 80% от кислорода на външния въздух. За кислородния сензор няма да има разлика. Кислородния сензор не е скоростомер.

                        Единствената промяна за която се сещам при махане на катализатора и повишаване на скороста на изгорелите газове е промяната на инертноста на цялата система. Но понеже с повишаване на скороста инертноста намалява, своиствата на системата се подобряват. Това е на теория. На практика обаче, компа може да влияе на горната сонда според показанията на сондата след катализатора. Като го няма катализатора долната сонда праща на компа, да кажем "неточни" стоиности. Писах по-горе за goal voltage. Мотора работи, може и чека да не светне, обаче мощноста и разхода със сигурност се променят. Разхода по-правили се увеличава.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:16.6 КБ
ID:5245838Натиснете снимката за да я уголемите

Име:003.jpg
Прегледи:1
Размер:17.1 КБ
ID:5245837Натиснете снимката за да я уголемите

Име:002.jpg
Прегледи:1
Размер:15.6 КБ
ID:5245839
                        Най ме е страх от хора без мечти...

                        Коментар


                        • #42
                          От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

                          Първоначално публикуван от D.Bonev Преглед на мнение
                          Аз да питам че ми стана интересно,защо свети и моя чек като нямам такава сонда?Джипа си върви няма ядове просто от време на време святка докато го загася и после го няма?
                          Засича грешка, опитай самодиагностика-http://jeep.avtograd.ru/Grand_Cherok...ines/codes.htm
                          Последно редактирано от Жорката; 22-01-11, 20:34.
                          Grand Cherokee ZJ V8 0887493336
                          Желязото се кове докато ...се закове...

                          Коментар


                          • #43
                            От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

                            Първоначално публикуван от onufriz Преглед на мнение
                            Ти найстина ли вярваш, че скороста на изгорелите газове влияет реално на показаннията на сондата???
                            Нямам претенции да бъда специалист от NASA , писах неща които съм коментирал с майстори когато отстранявах този проблем, и да , мисля че звучи логично скороста на изгорелите газове (когато няма катализатор) да влияе на сондата. Ако това не е вярно моля да ме поправите
                            Grand Cherokee ZJ V8 0887493336
                            Желязото се кове докато ...се закове...

                            Коментар


                            • #44
                              От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

                              Първоначално публикуван от onufriz Преглед на мнение
                              Циркониевите кислородни сензори не мерят абсолютни стоиности, не мерят тегло, не мерят обем. Всъщност нищо не мерят...
                              Циркониевите кислородни сензори реално сравняват количеството кислород в две отделени пространства. Отношение.

                              [ATTACH=CONFIG]292137[/ATTACH]

                              Можем да кажем, че кислорода извън ауспуха (в атмосферата) е постоянна величина.
                              Вътре в ауспуха обаче, част от кислорода е окислил известно количество гориво. Кислорода е станал по-малко. Да кажем 80% от външния.

                              Дали тази газова смес вътре в ауспуха се движи с 100км/ч или с 200км/ч, сместа все ще има 80% от кислорода на външния въздух. За кислородния сензор няма да има разлика. Кислородния сензор не е скоростомер.

                              Единствената промяна за която се сещам при махане на катализатора и повишаване на скороста на изгорелите газове е промяната на инертноста на цялата система. Но понеже с повишаване на скороста инертноста намалява, своиствата на системата се подобряват. Това е на теория. На практика обаче, компа може да влияе на горната сонда според показанията на сондата след катализатора. Като го няма катализатора долната сонда праща на компа, да кажем "неточни" стоиности. Писах по-горе за goal voltage. Мотора работи, може и чека да не светне, обаче мощноста и разхода със сигурност се променят. Разхода по-правили се увеличава.
                              Добре написан и аргументиран пост колега, приемам го за отговор на моя!
                              Grand Cherokee ZJ V8 0887493336
                              Желязото се кове докато ...се закове...

                              Коментар


                              • #45
                                От: "Check Engine" лампа - евентуален проблем с ламбда сонда

                                С което не претендирам за 100% вярност.
                                Ще се радвам някой колега да потвърди или обори.
                                Форум е.
                                В спрора се ражда истината.
                                Най ме е страх от хора без мечти...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X