Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Terracan

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Terracan

    Преди 3 дни изкарах моя Теракан от сервиз след сериозен ремонт в следствие на именно такива симптоми с покачването на нивото на водата в преливното казанче и последващо прегряване, особено когато го прави само на дълъг път, както е посочил колегата 40-50 км (а ако продължи да се експлоатира, разстоянието ще намалява още).

    По принцип тези симптоми са класически за гарнитура на главата. Според моя механик обаче конкретно за двигателя на Теракана това не е цялата история. Много майстори се лъжат по тези симптоми, сменят гарнитура на главата и проблемът привидно е решен, но след 15-20 хил. км се завръща и собственикът почва да се върти в един омагьосан кръг от "майстора е бил скапан", "сложили са ми кофти гарнитура" и "тоя двигател е супер скапан - само гарнитури на глава постоянно трябва да сменям".

    Ето какво ми предложи моя майстор като обяснение и решение на този проблем. Буталата на 2.9 CRDI-то (ако четат хора с бензинови V6, много се радваме за тях и няма с какво да им помогнем ) се движат в едни тръби наречени ризи (на англ. sleeves), които се втъкват в цилиндровия блок. Един вид стената на цилиндъра си е отделна част и при това е консуматив. За съжаление тези ризи се износват по горния ръб, а именно на него ляга гарнитурата на главата. Така при смяна на гарнитура понеже всичко се стяга добре изглежда, че всичко е наред, но неравностите по ръбовете на ризите образуват слаби места и съвсем скоро от там започва да изпуска и да надува охладителната система.

    Смяната на тези ризи, за съжаление, не е никак лека и евтина процедура, тъй като (ако се прави както трябва) включва изваждане и пълно разглобяване на двигателя. Хубавото е, че така всичко може да се огледа, главата да се прати на проверка и шлайф, да сме подменят всички дребни трудно-достъпни неща, които може да са се поизносили. Колата стои поне 10 дни "изкормена" в сервиз и цялото удоволствие излиза м/у 2000 и 3000 лв в зависимост кой къде си пазарува и какви части взима.

    Самите ризи в БГ ги намерих само оригинални по 300+ лв бройката, което ми се видя неоправдано и си ги поръчах от сайт. За съжаление сайта с най-добрата оферта (около 350 лв за целия комплект) ги нямаха налични, а не ми се чакаше, затова ги взех от друг сайт за около 780 лв комплект в това число доставка на следващ работен ден до България с DHL. Линкове на лични, че не знам какви са правилата.

    Проверката, шлайфането и корекция леглата на валовете (което при някои може да не се наложи, но при мен трябваше - след няколко прегрявания главата леко се беше изметнала) ми излезе около 300 лв.

    За труд майсторът взе 800 лв.

    Всичко останало са консумативи - гарнитури (на глава, на капак, на картер, на колектори - взех пълен комплект, излиза по-изгодно), дихтунги на дюзите, гумички на клапани, масло, маслен филтър, ангренажен ремък (грехота е двигателят да е разглобен и да не се смени ангренажа).

    Най-важният въпрос обаче е "Траен ли е ефектът?" и за съжаление за сега ще остане без отговор, поне от мен, поне докато не навъртя достатъчно километри, за да мога да кажа от собствен опит. Това което знам със сигурност е, че майсторът е правил тази процедура на няколко джипа - собствения си и на 2-3-ма колеги, от които не съм чул някой да има оплаквания.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170614_144952.jpg
Прегледи:1
Размер:544.2 КБ
ID:5759760Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170614_144747.jpg
Прегледи:1
Размер:545.5 КБ
ID:5759761Натиснете снимката за да я уголемите

Име:19149323_10155344796512673_2153615226163736817_n.jpg
Прегледи:1
Размер:55.1 КБ
ID:5759762

    Коментар


    • От: Terracan

      Баси катилите тея КОРейци, проектират двигателят за бензинов и муслагат дизелова горивна система.... Що за простотия е това със сменяемите ризи.
      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
      Ford Fiesta 1.4 Tdci

      Коментар


      • От: Terracan

        Защо реши че е проектиран за бензинов?

        Коментар


        • От: Terracan

          Нямам спомен да съм виждал дизел с ризи. Но моя опит не е много голям де...

          Коментар


          • От: Terracan

            Не говорете глупости за ризите - ако не сте чували не значи, че това решение на двг е лошо, точно обратното! Ако бяха "катили" нямаше да са преуспяваша нация. Нека не се изказваме неподготвени само и само нещо да напишем!
            Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
            0882 52 00 52 - Жоро

            Коментар


            • От: Terracan

              Първоначално публикуван от zoro-1 Преглед на мнение
              Не говорете глупости за ризите - ако не сте чували не значи, че това решение на двг е лошо, точно обратното! Ако бяха "катили" нямаше да са преуспяваша нация. Нека не се изказваме неподготвени само и само нещо да напишем!
              В спора се ражда истината, ся ако искаш няма да пишем нищо и да "цапаме" темата. Директно във ФБ ще преместим "спора".
              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
              Ford Fiesta 1.4 Tdci

              Коментар


              • От: Terracan

                Смятам да си сменя хидравличното масло. Питането ми е от къде се източва?
                До колкото помня процедурата е следната. Налива се маслото, пали се, волана от се върти в двете посоки до край, долива се, гаси се и пак.

                Коментар


                • От: Terracan

                  Предстои ми смяна на каре на заден карда, и реших да потърся както винаги в редовните доставчици със ОЕМ части. Преди две седмици последно бях гледал цени в Базис и последно карето беше 47 лв, днес поглеждам.... същото каре 88лв Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kare kardan 3.jpg
Прегледи:1
Размер:156.4 КБ
ID:5760306
                  Погледнах в Кели-то където имам добра отстъпка , ами там е 47 , колкото преди беше в Базис :Натиснете снимката за да я уголемите

Име:каре кардан.jpg
Прегледи:1
Размер:192.6 КБ
ID:5760307
                  Мисля си ,че двойна разлика не е нормална и решавам да се поразтърся освен по номер аи по размер..... още по-фрапираща разлика :
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kare kardan 2.jpg
Прегледи:1
Размер:387.4 КБ
ID:5760308
                  Можете ли да кажете , струва ли си да се доверявам на марката МОбис, предполагам това каре няма да е вечно. Знам че на Блупринт частите също са много качествени, а за най-евтиният вариант на KBS нищичко не знам.
                  Бих се радвал на малко мнения преди да купя което и да е.
                  Благодаря.
                  Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                  Ford Fiesta 1.4 Tdci

                  Коментар


                  • От: Terracan

                    Принципно логото МОБИС слагат на оригиналните корейски части.

                    Коментар


                    • От: Terracan

                      Ясно, въпроса е че за 2 седмици цената се е покачила двойно, което налага търсенето на еквивалент. А еквивалентите са с коренно различни цени и не знам дали са зареди качествата им или зареди маркетинг.
                      ПП Едно каре ли е необходимо за задният кардан?
                      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                      Ford Fiesta 1.4 Tdci

                      Коментар


                      • От: Terracan

                        Погледни тук :http://myterracan.ru/forum/index.php?topic=7742.0 . Може да ти е от полза.

                        Коментар


                        • Terracan

                          Колеги някой ревизирал ли си е клапан-отдушниците на дифове, СК и раздатка? Знаете ли им принципа на работа на тези клапани, че при проверка нивото на маслата в задният диф и раздатката при развиване на пробката се усеща вакум. Тези клапани еднопосочни ли са, че пробвах този на задният диф пуща само на вън. Така ли трябва да е? При загряване и разширяване на маслото създалото се налягане се освобождава през клапана, а при изстиване от къде трябва да "смукне" въздух.
                          Преди време пак нещо я чесахме тая тема ама май не стигнахме до никъде. Та ако някой е наясно как работят тези клапани по при цип, не само на Тераканите да драсне два реда.
                          HYUNDAI TERRACAN 2.9 CRDI ,05 163hp
                          VW PASSAT 1.9 TDI AFN ,98 110hp
                          Няма да е все така!
                          Нула две осмици 724 пет едно пет 1

                          Коментар


                          • От: Terracan

                            На старите дифове бях с клапани. На новите съм изкарал маркучи от отдушниците нависоко. Маркуча от предният е при тези от скоростите и раздатката почти до предният капак, под стъклото, а от задният излиза при гърлото на резервоара.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • От: Terracan

                              При мен на предният диф фабрично изведен до радиатора. Въпроса е на СК, раздатка и заден диф са с клапани и не ми харесва как работят.
                              Пък те може и така да си работят по принцип и да дърпат въздух през семерингите, ама тогава пак остава риска да засмучат вода примерно. Та мисля, че не работят коректно.
                              Някой колега с по масовите ЛР или ТЛК не се ли е сблъсквал с тези клапани да разясни как работят.
                              Та да знам как да ги лекувам.


                              HYUNDAI TERRACAN 2.9 CRDI ,05 163hp
                              VW PASSAT 1.9 TDI AFN ,98 110hp
                              Няма да е все така!
                              Нула две осмици 724 пет едно пет 1

                              Коментар


                              • От: Terracan

                                Махаш ги и на тяхно място слагаш щуцери на които нахлузваш маркучи които да излизат някъде на високо където ти е удобно, а в горният им край правиш уши за да не се пълнят с боклуци.
                                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X