Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От виско към електрическо охлаждане

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: От виско към електрическо охлаждане

    [QUOTE=Янко Желязков;3483028]С какво въртиш съответната тествана перка?[/QUOTE

    В домашни условия имам струг, различни ел. мотори, двигатели,шайби , редуктори и стига да ми се "играе" (занимава с глупости) мога да тествам при различна температура и обороти . Ако реша и радиатор и високодебитен центобежен вентилатор ще включа в играта .Разполагам с оборотомер, термометър .,амперклещи (може и товара да се отчете...........и т.н..-)
    -Всичките изпълнения имат "логика", ако трябва да се доказва "правота" пред "специален" клиент или да сравнявам различни муфи.
    За практиката и на ръка да се завърти (перката) се усеща разликата между здрава и изпуснала муфа,особенно, ако се загрее.
    Не е проблем на студен или загрял двигател (на място) да се измерят разликите в оборотите на шайбата и перката, (при различени оборотни режими ) но трябва оптичен оборотомер.
    По същия начин не ми е необходимо да се "втелявам " при проверка на цилиндрите и ( в повечето случаи) след превъртане на коляновия вал (директно или индиректно ) имам представа, какво да очаквам (после мога да си "играя" пред клиента за нагледното потвърждение ).

    И да не се "апим",вземете една изпуснала и една здрава муфа и си направете пробите.
    ( Недостатъци има и "теста" с вестника, когато се прави от някой "Мунчо","Чунчо"....)
    А за да не спорим за температурата, до която се нагрява муфата, може да вземете (инфрачервен) термометър и след поредното препятствие да замерите и споделите резултата.

    -Коригирана ВИ муфа (добавяне на "силикон") с колко % се промени, спрямо оригинала?
    Последно редактирано от petkov_bb; 23-07-19, 20:18.

    Коментар


    • От: От виско към електрическо охлаждане

      Преди добавянето на силикон поне според мен леко се забавяше със зацепването.
      Отиваше на едни 96-97гр.и тогава си духваше.
      Това ми даде повод да я сваля,а бях я монтирал нова преди дни и посетя човека в Сливен,тъй и тъй ми е на 15 мин.път.
      Както споменах и по-горе човека ме пита къде се кара предимно колата и съответно каква настройка искам?
      Ако не се лъжа ми добави 20 кубика силиконов гел,пак направи проверка с развъртане на стенда,загряване и каза,че сега трябва да зацепва на 90-92гр.
      Така и стана...

      Коментар


      • От: От виско към електрическо охлаждане

        Сменяш виското. Връзваш вентилатора на климатика да се включва отделно през трипозиционен ключ(положения - принудително включено/включено през термошалтер/напълно изключено). Слагаш и читав дигитален термометър да гледаш точно какво се случва. И тогава вече си истински Кияджия.
        Като измененията по колата са сравнително малки и евтини, а виското и без друго трябва да си се сменя/рециклира чат-пат.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • От: От виско към електрическо охлаждане

          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
          Ама разбира се , даже може и да е бял . Само дето първо трябва да :



          ... и вече ( евентуално) имаш що годе нормална охладителна система .

          ..следва електрическата система , запалителната , захранващата , ... плюс чук , клещи и тел . Последното : за из път . Все пак автомобилът е истински .

          Да се чуди човек що гагичосаните еврогейци го дават като "тъмен пример" .
          Това е кола за друг тип собственици.Всеки си решава какво му върши работа, според нуждите и възможностите.Където може да отиде УАЗката, нито една Кия не може.Повечето го дават за тъмен пример защото произхождат от племето на гъзоръките и са си го взели, щото са чули от някой, че е яката раУта, за без пари и мноУ гази, ама не са чули как и колко му се прави ремонт.Една много малка част от тези, които ги плюят са хора перфекционисти, които все ги дразни нещо, все нещо подобряват и не могат да свикнат с мисълта, че тази техника си работи с всички недодяланости от завода, тях винаги мога да ги разбера.
          Виж като вземе да ми се пъне някой гагич, дето са му затъкнати ръцете да ми обяснява колко било гадно и колко недосделано, като той представа си няма кое точно е гадно и недосделано, мога само да се посмея от сърце.

          Фронтерите са намесени, защото и при тях проблема е сходен, а имат и много добри ел. вентилатори, на много народни цени, които могат да бъдат присадени на Кия-та.Кубатурата е сходна, радиаторите са сходни по обем, мощността също.Вече колегата да си прецени какво иска да направи, за мен категоричен отговор няма, ако е изпълнено грамотно ще работи с кой да е от двата варианта, виското като плюс мога да кажа, че е по-надеждно ако гази в много дълбоки води.

          Коментар


          • От: От виско към електрическо охлаждане

            Абе, на Фруктиерата електрическите перки две еднакви ли са?

            Коментар


            • От: От виско към електрическо охлаждане

              Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
              .Вече колегата да си прецени какво иска да направи, за мен категоричен отговор няма, ако е изпълнено грамотно ще работи с кой да е от двата варианта, виското като плюс мога да кажа, че е по-надеждно ако гази в много дълбоки води.
              Всеки,които се е занимавал с "корекции" на фабрични решения,рано или късно е стигнал до формулираната от Търтея в 99 пост аксиома. Много неща стават ,но си имат своите + и - и цена!

              Коментар


              • От: От виско към електрическо охлаждане

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Абе, на Фруктиерата електрическите перки две еднакви ли са?
                Да, поне изглеждат така - не съм задълбавал по темата!
                Honda XL600LM, 1987
                Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                Коментар


                • От: От виско към електрическо охлаждане

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  Има една разлика, която пропускаш. Перките, вързани към виско муфа, са огромни. Именно защото нямат оборотите на електрическата, а трябва същия обем въздух да прекарат.
                  Перките, вързани към виско муфа са големи, за да работят достатъчно и на ниски и на високи обороти на мотора. Имах подобни на автора терзания преди мнооого години. Оказа се че в сервизното ръководство на возилото си пише колко въздух и при какви обороти прекарва парката с виското. Еми оказа се че трябва да взимам електрически вентилатор с МНОГО сериозни параметри (30А+), за да мога поне да доближа виското. Да, ама алтернатора 60А.

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  Кое е по-ефективно не може да се каже.
                  Съвсем си може - виското. Имаш само едно преобразуване на енергия. При вентилатора имаш още едно + още един комплект въртяща се механика (четкова на всичкото отгоре), с присъщите им загуби. Отделно високите обороти водят още загуби спрямо по-ниските на виското.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: От виско към електрическо охлаждане

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Перките, вързани към виско муфа са големи, за да работят достатъчно и на ниски и на високи обороти на мотора. Имах подобни на автора терзания преди мнооого години. Оказа се че в сервизното ръководство на возилото си пише колко въздух и при какви обороти прекарва парката с виското. Еми оказа се че трябва да взимам електрически вентилатор с МНОГО сериозни параметри (30А+), за да мога поне да доближа виското. Да, ама алтернатора 60А.


                    Съвсем си може - виското. Имаш само едно преобразуване на енергия. При вентилатора имаш още едно + още един комплект въртяща се механика (четкова на всичкото отгоре), с присъщите им загуби. Отделно високите обороти водят още загуби спрямо по-ниските на виското.
                    Относително
                    С ел перка можеш много прецизно да държиш температура и да работи само когато искаш.
                    Също така при каране на магистралата не ти дърпа коне щото не се върти хич.
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • От: От виско към електрическо охлаждане

                      Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                      ...Фронтерите са намесени, защото и при тях проблема е сходен, а имат и много добри ел. вентилатори, на много народни цени, които могат да бъдат присадени на Кия-та.Кубатурата е сходна, радиаторите са сходни по обем, мощността също.Вече колегата да си прецени какво иска да направи, за мен категоричен отговор няма, ако е изпълнено грамотно ще работи с кой да е от двата варианта, виското като плюс мога да кажа, че е по-надеждно ако гази в много дълбоки води....
                      Аааа , разбрах . Е, така вече сме на едно мнение .
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • От: От виско към електрическо охлаждане

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Относително
                        С ел перка можеш много прецизно да държиш температура и да работи само когато искаш.
                        Двустепенна система съм виждал, безстъпкова с променливи обороти - тсъ. Прецизно?

                        Подходящо оразмерена охладителна система с подходящо сложен термостат, в комбинация с виско, няма никакви проблеми да поддържа достатъчно прецизна температура.

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Също така при каране на магистралата не ти дърпа коне щото не се върти хич.
                        При каране над определна скорост (доста под магистралната) дърпа крайно малко - въздуха се опитва да я върти по-бързо отколкото може мотора.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: От виско към електрическо охлаждане

                          Механична перка си върти винаги. Ел такава само като я пуснеш. Ако алгоритъма на работа ти е читав е в порядък по прецизно от механиката.
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: От виско към електрическо охлаждане

                            Интересно защо "отпаднаха" перките с електомагнитен съединител-теоретично имат от предимствата на двете системи + опростена конструкция.

                            Коментар


                            • От: От виско към електрическо охлаждане

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              ...Ако алгоритъма на работа ти е читав...
                              Колко пък да е читав? Поне до към преди 10 години масово беше прост термоключ с датчик, единичен или двоен + евентуално релета. Ако пък управлява компир, температурата в някоя точка може и да я държи съвсем постоянна, но като вероятността да се случи дискотека по таблото...

                              ЗЛПС

                              Твърдо зацепена механична перка върти винаги. Виското върти когато реши.

                              А колко коне отнема зависи и от скоростта. Колкото по-висока, толкова по-малко отнема. При 140 и 3000 оборота например отнема колкото да създаде.... бученето, дето се чува като зацепи. При такава скорост допълнителен поток не може (или е нищожен) да докара, съответно и работата за създаване на такъв не се случва. Случва се предимно вдигане на шум.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: От виско към електрическо охлаждане

                                Виското също се върти винаги
                                Ма ти това го знаеш

                                Няма система която има само плюсове
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X