Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

    Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
    В подкрепа на горното ще кажа, че около мен всички смениха по 3-4 коли, докато аз си карам 124-ката 8 години. Ама вече и аз ще я сменям, като следващата ще е с доста по-къс експлоатационен срок при мен.
    Смятай аз как съм тук, като спра пред кафето с Тойотата и не могат да ме познаят........ти,ИЗМЕННИК........ПРЕДАТЕЛ......
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

      Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
      Смятай аз как съм тук, като спра пред кафето с Тойотата и не могат да ме познаят........ти,ИЗМЕННИК........ПРЕДАТЕЛ......
      Да се видиш, че и ника ти един тойотски...
      Ford Maverick II 2.3 XLT
      Ford Mondeo MK5

      Коментар


      • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

        Вместо да се коментират добрите масла, които си заслужава да наливаме, се навлиза в полемика за най-относителната тема, кога да се сменя маслото и се изтъкват някакви десетки хиляди километри като оптимум, без да се зачитат десетките фактори, от които зависи този интервал и единственото сигурно становище е колкото по-рано, толкова по-добре, защото всеки налива различно масло, с различен живот, кара различен двигател, при различни условия и стил на шофиране, а зачита ли се факта, че има двигатели убийци на масла, да ви давам линк към списъка, нали се сещате какво ще се случи ако на такъв двигател му сменяте маслото на 15-20к. защото някой си бил казал, че е глупаво да го сменяш на 5-10к.

        Коментар


        • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

          Да караш минерал тия дни и да го сменяш на 5000 вместо синтетика на 10 000 си е меко казано странно.

          Да сменяш синтетика на 5 си е меко казано Тьпо.

          Минало бешало преди 20 години какво е било,и аз съм карал въздушен боксер със скапани масла ма там ремонта му е няколко часа,а и това имаше едно време,сега.........първото изречение.


          И добрите масла се коментираха,АмсОйл било скапано та се включих в темата да го видя колко е скапано,кой анализ го показва това ма няма и няма,едни голи думи само.
          Сега чакам да се оплюе 5W50 или 15W50 на Мобил та пак да се метна у темата
          Последно редактирано от BENZBOSS; 04-02-19, 19:35.
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

            Първоначално публикуван от Rakeem Преглед на мнение
            Вместо да се коментират добрите масла, които си заслужава да наливаме, се навлиза в полемика за най-относителната тема, кога да се сменя маслото и се изтъкват някакви десетки хиляди километри като оптимум, без да се зачитат десетките фактори, от които зависи този интервал и единственото сигурно становище е колкото по-рано, толкова по-добре, защото всеки налива различно масло, с различен живот, кара различен двигател, при различни условия и стил на шофиране, а зачита ли се факта, че има двигатели убийци на масла, да ви давам линк към списъка, нали се сещате какво ще се случи ако на такъв двигател му сменяте маслото на 15-20к. защото някой си бил казал, че е глупаво да го сменяш на 5-10к.
            Е давай го тоя списък...
            Виден столичен ихтиолог

            Коментар


            • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

              Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
              Сега чакам да се оплюе 5W50 или 15W50 на Мобил та пак да се метна у темата
              Мобил спряха да продават синтетични масла през 1999г. Веднага след делото с Кастрол.
              Ти сигурен ли си че 5w50 15w50 на Мобил са синтетични?
              Последно редактирано от kinex; 04-02-19, 22:12.

              Коментар


              • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

                50 на цивилка? Щооооо?

                Коментар


                • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  50 на цивилка? Щооооо?
                  Щото без пари /или поне е толкова евтино, че даже не му знам цената/. И в жегите по задръствания не се гасят и климатика не спира. Това за V8 W140, а другите сме с техните си предписани масла. Аз съм с Мобил, ама нещо Кинекса...
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

                    Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                    ама нещо Кинекса...
                    http://xtremerevolution.net/a-defini...ts-world-1999/

                    Коментар


                    • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

                      Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
                      Мобил спряха да продават синтетични масла през 1999г. Веднага след делото с Кастрол.
                      Ти сигурен ли си че 5w50 15w50 на Мобил са синтетични?
                      Обратното - Кастрол се изцвъка с името Синтек,Мобил си продават каквото имат за продаване там от синтетиките.
                      Вече може да се спори типа синтетика,да се сравнява АмсОйл примерно с Мобила ма чак до там еле в тая тема аз не скачам.
                      Последно редактирано от BENZBOSS; 04-02-19, 23:31.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        50 на цивилка? Щооооо?

                        Ами защото като ти сложат летва на дадени масла да имат единиц макс това и това за да ги одобрят пък твойта кола е мислена преди някой мислител да измисли тия граници ..........и търсиш масло с подобни показатели,че като покарш час по улиците си само ти с четвърт век кола.

                        Виж какво има 5/50 и 15/50,кои Поршетата вьздухари и разни боксери го карат,какво имат другите и прецени дали мога да го карам 7-8-9000 мили без да му се притеснявам вместо да набия минерална на половин цена и да сменям на 5.



                        И краткия отговор - що па не,не му пречи,даже напротив,кеф ти зима,кеф ти лято,кеф ти обороти,Баха половината такова карат,аз по магистралката колко и да го напьна все си е масло.

                        Кажи сега ЗАЩО да сменям на 3000 мили?Да пестя 8 долара ли,на 9 долара кутия цигари?Той ще ги убие на гориво само до масларя и обратно
                        Последно редактирано от BENZBOSS; 04-02-19, 23:44.
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          50 на цивилка? Щооооо?
                          Баш, че даже и на атмосферни печки !

                          Поне 10г. до лятото на 2014 всичките ми коли бяха само със Selenia Touring 5W50, като раздавах и на приятели щото на пациентите им се виждаше скъпа и се дърпаха.
                          Беше нещо 15-17лв, но не мога да се сетя моя или клиентска цена, като я имаше само в кенове по литър.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:195778655.petronas-selenia-touring-5w-50-1l.jpg
Прегледи:1
Размер:15.2 КБ
ID:5808333

                          Трябваше да сложа и на Мусото, което наскоро бях взел, но точно бях сменил течности и ангренаж на Ситроена, и понеже там заминаха 7л, а бях дал и на приятел, от кашона с 20 кена имах само 6 или 7, а не исках да го бъркам с друго.
                          Проблема беше, че фирмата с която работех го беше свършила, и понеже беше в края на Юни казаха, че ако не успеят да докарат до края на Юли, което било по-вероятно, италианците през август си ебавали мамата, та най-рано в края на септември, което хич не ме устройваше и минах на друга марка и 5W40.

                          P.S. Преди нова година за сефте видях масло 5W60 при колега от Форума, но той да си каже.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

                            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                            Ами защото като ти сложат летва на дадени масла да имат единиц макс това и това за да ги одобрят пък твойта кола е мислена преди някой мислител да измисли тия граници ..........и търсиш масло с подобни показатели,че като покарш час по улиците си само ти с четвърт век кола.

                            Виж какво има 5/50 и 15/50,кои Поршетата вьздухари и разни боксери го карат,какво имат другите и прецени дали мога да го карам 7-8-9000 мили без да му се притеснявам вместо да набия минерална на половин цена и да сменям на 5.



                            И краткия отговор - що па не,не му пречи,даже напротив,кеф ти зима,кеф ти лято,кеф ти обороти,Баха половината такова карат,аз по магистралката колко и да го напьна все си е масло.

                            Кажи сега ЗАЩО да сменям на 3000 мили?Да пестя 8 долара ли,на 9 долара кутия цигари?Той ще ги убие на гориво само до масларя и обратно
                            Само да споделя, че за цивилна употреба 10W60 е измислено баш за Поршетата.
                            Също мой любим вискозитет, но поради ясни причини от него няма Лонглайф.

                            Според мен, според вида и целите на техниката която се кара, читавите масла без значение от марката са с вискозитети 0W40 или 10W60.

                            Но, с изключение на една българска марка, всички 0W40 които съм виждал са за автомобили без DPF, демек 229.5 по MB. В 10W60 не съм се заглеждал, но съм почти сигурен, че и то е без 1 в края.
                            Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 05-02-19, 00:23.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

                              Мешай нищо му няма,аз мешам 0/40, 5/50, 15/50,къде какво остане,10 000 ги няма за нищо,тия Европата им дава по 20-30 000,и да ги умешаш с 5/40 пак му няма нищо,литър 2 на 9 общо му дреме на мотора,той върви и с дизелово 15W40 по спецификация та литър 5/40 ще му се опьне.

                              Виж ако ми сложа Приста Шмиргел там не знам вече,до 3 няма да изкара.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • От: Видове моторни масла според техния състав и произход. Предназначение

                                Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                                Обратното - Кастрол се изцвъка с името Синтек,Мобил си продават каквото имат за продаване там от синтетиките.
                                Вече може да се спори типа синтетика,да се сравнява АмсОйл примерно с Мобила ма чак до там еле в тая тема аз не скачам.
                                Моята истина е че на синтетичните масла пише 100% синтетик. Така е лесно и работи.
                                Иначе темата с манипулациите е необятна и направо влиза в графа световни конспирации.

                                За тези които не са на ти с родния английски, един бърз превод с Гугъл на статията която пратих на брат ти.


                                ОПРЕДЕЛЯЩ МОМЕНТ ЗА СИНТЕТИКА, ОТ KATHERINE BUI, LUBRICANTS WORLD, 1999

                                10 ОКТОМВРИ 2017 XTREVOLUTION
                                Още през 1999 г. Castrol и Mobil 1 се борят за това, което може да бъде рекламирано като „Synthetic“. Резултатът е имал дългосрочен ефект върху автомобилната индустрия за смазване по целия свят. Наскоро бях в състояние да извадя оригиналната статия на няколко уебсайта на дилърите на AMSOIL и помислих, че ще го добавя и за удобство.
                                Част 1

                                Въпреки че областта не е широко отворена, новото решение потвърждава, че определението за „синтетичен“ все още е в голяма степен в ръцете на търговците.
                                Синтетичен. Думата се превърна в почти забрана в индустрията, особено сред научните и техническите организации, като Обществото на автомобилните инженери (SAE) и Американския петролен институт (API).
                                Попитайте маркетолог за продукти от моторни масла, формулирани с хидрообработени минерални масла, и може да получите определение, което включва ефективност на разходите и избор на потребителите. Попитайте инженер, участващ в производството на полиалфаолефини (PAOs) или естери и съставът може да бъде определящ фактор. Въпреки интензивния дебат за произхода на синтетиката, абсолютната дефиниция остава в неопределеност в продължение на много години, като голяма част от отговорността е поставена върху производителите на базови масла и търговците на смазочни материали.
                                Едва наскоро, в решението на Националното отделение по реклама (NAD) на Съвета на деловите бюра за по-добро дело, първото основно действие и решение в Съединените щати поставиха силно предимство за по-широко описание на маркетинга на синтетични продукти. В тази първа част от историята от две части, Lubricants World разглежда въпроса за решението на NAD и изследва оживения дебат около дефиницията за „синтетичен“.
                                Решението
                                В решение, издадено през април 1999 г., NAD разгледа жалби, подадени от Mobil Oil Corp. относно истинността на твърдението на Castrol North America Inc., че Syntec® осигурява “по-добра защита на двигателя” за всички други моторни масла, както синтетични, така и конвенционални, и че естетите на Syntec осигуряват „уникално молекулярно свързване“. Mobil натоварва, че рекламите неточно представят, че сегашната формулировка на Syntec е синтетична. Предизвикателството беше подадено въз основа на изявленията на Castrol, направени в поредица от телевизионни реклами, публикации в уебсайтове, етикети на опаковки и брошури.

                                NAD раздели решението си на три въпроса, повдигнати в жалбата. Дали преформулираното синтетично моторно масло Syntec? Кастрол обосновава ли претенциите си за превъзходство? Syntec е влошен?
                                Синтетичен?
                                NAD установи, че представените от рекламодателя доказателства представляват разумна основа за твърдението, че Castrol Syntec, както е формулирано понастоящем, е синтетично моторно масло. NAD отбеляза, че Mobil продава хидроизомеризирани базови запаси като синтетични в Европа и другаде. NAD отбеляза, че действията, предприети от SAE за заличаване на всяко позоваване на „синтетичен“ в описанието на базовите запаси в раздел J354 и последващото премахване на API от API за „синтетични“ в API1509, са решения на индустрията да не ограничават използването на термина „Синтетичен“ за определението, което сега предлага Mobil. Освен това, SAE Automotive Справочник за смазочни материали, широко публикувана публикация, посочва базовите масла, направени чрез процесите, използвани за създаването на хидроизомеризирана основа на Shell, силно напукване, а процесите на реформиране могат да бъдат пуснати на пазара като „синтетични“.

                                Superior?
                                Въпреки предходното си решение, NAD препоръчва Syntec да не може да обяви претенция за по-висока защита.

                                Деградирали?
                                NAD установи, че макар Mobil да представи ясни доказателства, че Castrol е направила съществена промяна в формулировката на Syntec, не е достатъчно да се докаже, че Syntec е „деградиран“.

                                Реакция
                                в индустрията В изявление за света на смазочните материали адвокатът на Кастрол каза: „Решението на НАД е било ясно. Приемайки позицията на Кастрол относно подходящата дефиниция на синтетичната база и заключвайки, че Castrol Syntec е напълно синтетично масло, NAD приема огромните доказателства, представени от Castrol, които включват мненията на водещи учени. , .и изявления на Shell, Exxon и други източници в индустрията. NAD също така се позовава на отхвърлянето от SAE на ограничителна дефиниция от типа, предложен от Mobil. Всъщност, въпреки че имаше правото да го направи, Mobil не се опита да обжалва решението на NADS. "

                                Марк Sztenderowicz, старши изследовател от екипа на базата на нефтени технологии на Chevron Products Co., заяви, че компанията му се съгласява с решението на NAD. „Силно се чувстваме“, каза той, „че„ синтетичният ”е доста широк термин и редица базови стопанства освен ПАО отговарят на описанието. До степента, до която NAD стигна до подобно заключение и не желаеше да ограничава „синтетични“ до тясна дефиниция, ние се съгласяваме. Освен това се съгласяваме с това, което считаме за разумно тълкуване, че потребителите възприемат думата „синтетичен“ като нещо, което е създадено от човека, но не е направено задължително от определено съединение или компонент. ”
                                Позицията на
                                Mobil за Mobil твърди, че Castrol заблуждава потребителите, че Syntec е напълно синтетично моторно масло, въпреки че Syntec вече не е синтетичен. Изследователят твърди, че след години на производство на Syntec с PAO, Castrol заменя PAO, който е съставлявал близо 70% от обема на продукта, с хидрообработено минерално масло приблизително през декември 1997 г. В резултат на независим лабораторен тест, проведен от Savant Inc., Mobil твърди, че пробите на Syntec, закупени през юни и декември 1997 г., съдържат 93% и 80% PAO. Други проби на Syntec, един от тях, закупен през декември 1997 г. и четири, закупени през 1998 г., не съдържат PAO, а вместо това съдържат 100% минерално масло.

                                Освен това Mobil твърди, че Castrol е влошило Syntec, като е заменило хидрообработеното минерално масло за PAO в ущърб на потребителя. Въпреки че Syntec е в състояние да отговори на минималните индустриални стандарти, Mobil твърди, че по никакъв начин не доказва, че настоящият Syntec е толкова добър, колкото е бил направен с PAO.
                                Позицията на
                                Castrol Castrol защитава твърдението си, че Castrol Syntec е синтетичен въз основа на естеството на използваните в състава базови смеси (Shell's hydroisomerized basestocks). Това се потвърждава от становищата на експерти по химия; органи от Shell и Exxon; Справочник за автомобилни смазочни материали на SAE; доклад на д-р Мартин Волц, учен от Mobil; и независим експерт по моторно масло. Castrol също твърди, че данните му показват, че сегашната формулировка на Syntec осигурява по-голяма защита от старата формулировка и всъщност е по-добра от Mobil 1®, синтетичното масло на Mobil.

                                В отговор на твърдението на Mobil, че Castrol е заблудил потребителите си, като не ги е информирал за промяната във формулировката, рекламодателят представя изявление на Richard Kabel, експерт по моторно масло. Кабел твърди, че производителите на моторни масла, включително Mobil, редовно правят промени в своите формулировки, без да разкриват тези промени на потребителите. Той заяви, че програмата за сертифициране и лицензиране на индустрията има за цел да предостави на производителите на моторни масла гъвкавостта да променят своите формулировки, докато петролът продължава да отговаря на индустриалните стандарти.
                                Дефиницията на „синтетичен“
                                Дебатът относно употребата на думата „синтетичен“ създаде буря в началото на 90-те години, когато натискът от страна на индустрията за смазочни материали призова API и SAE да определят стандарт или официално определение за материала. Аргументът се фокусира върху разработването на базови масла с много висок вискозитетен индекс (VHVI), които някои твърдят, че осигуряват свойства, подобни на PAOs, но струват само наполовина. VHVIs или хидроизомеризирани бази се създават чрез химично превръщане на молекулите на избрана суровина в различен набор от молекули, предимно чрез химическо пренареждане или разлагане на структурата на захранващите молекули. PAOs са получени от химически процес, който комбинира малки молекули, за да се правят по-големи комплексни молекули от желания тип.

                                SAE, неспособен да разреши дебата, премахна препратките към думата „синтетика“ от своите терминологични книги и ръководства (J357) съответно през 1995 и 1996 година. API премахна препратките към „синтетични“ от системата за лицензиране и сертифициране на двигателни масла (API1509).
                                Определението на Mobil
                                В жалбата, подадена от Mobil срещу Syntec на Castrol, производителят на PAO твърди, че истинските синтетични материали трябва да бъдат формулирани от малки молекули, подложени на химическа реакция, а не от естествен петрол.

                                Mobil представи свидетелски показания от професор JM Perez, експерт по смазване и технология от държавния университет на Пенсилвания, който каза на NAD, че истинските синтетични материали изискват "образуването на химически продукти от прости добре дефинирани молекули чрез синтез или химична реакция." , хидроочистване и хидрокрекинг, тъй като някои от многото химически и физически етапи на преработка, приложени към нефта, произвеждат различни полезни продукти, но казват, че не произвеждат синтетични продукти. Той твърди, че хидроизомеризацията не създава синтетичен материал, защото не създава и не изгражда молекули, а просто пренарежда същите молекули, които присъстват в оригиналната нефтена фракция.
                                Професор О.Л. Чапман, експерт по синтетична химия от Калифорнийския университет, също свидетелства, че синтетичните материали са конструирани от чисти съединения, които сами по себе си не са естествени и че полученият синтетичен материал има добре определени свойства. PAO и естер, каза той, са изградени от чисти малки молекули, които вече са били обект на химическа реакция, и не са изградени от природен петрол.
                                Mobil също така твърди, че дефиницията за синтетичен препарат от Castrol противоречи на дефиницията, използвана от други производители на моторни масла и Агенцията за опазване на околната среда (EPA). Под 40AFR435.11 (x) на EPA, "терминът" синтетичен "материал. , , означава материал, получен чрез реакция на специфична пречистена химическа суровина, за разлика от традиционните базови течности като дизелово и минерално масло, които се получават от суров петрол единствено чрез физически процеси на разделяне. "
                                Изследователят отбеляза също, че Exxon на своя уебсайт заяви, че синтетичната смазка е „смазваща течност, получена от химически реагиращи материали от специфичен химичен състав, за да се получи съединение с планирани и предсказуеми свойства. , , По подобен начин Mobil твърди Chevron, Lubrizol, Mobil, Valvoline и Quaker State за всички разпространени дефиниции на синтетични, които не включват хидроизомеризирано масло.
                                Състезателят твърди, че Castrol дори не отговаря на определението за синтетично масло, което разпространява на своя уебсайт. Определението на Castrol гласи: „синтетичните смазочни материали са произведени химикали. , , създадени в лабораторията чрез комбиниране на молекули ”и“ лубрикант, получен чрез синтез, а не чрез извличане и усъвършенстване ”. чрез редица процеси на рафиниране. "
                                Въпреки факта, че етикетът не съдържа твърдението, че Syntec е напълно синтетично моторно масло, Mobil твърди, че телевизионните реклами на Castrol, брошури, етикети, уеб сайтове са създали автоматична асоциация за потребителите, че всеки продукт на Syntec е синтетично масло. В отговор на твърденията на Castrol, че SAE е променило определението за синтетични вещества, за да включи минерални масла, Mobil твърди, че юридическият администратор на SAE, Steven P. Daum, е заявил, че „SAE не е издало нито официално определение, нито е възприело позиция на обществото, представлява или не представлява такива материали. SAE не дава становища за това какви продукти могат да бъдат предлагани на пазара или рекламирани като синтетични моторни масла. "
                                Освен това, Mobil оспорва твърдението на Castrol, че в раздел J357 на „Физични и химически свойства на масла за двигатели“ на SAE са описани базовите запаси, използвани при производството на моторни масла, които признават хидроизомеризираните основи на Shell като синтетични. Предизвикателят твърди, че разделът е общо ръководство за свойствата на моторното масло и че сегашната версия не дефинира и дори не използва думата „синтетични“. Mobil твърди, че книгата изразява възгледите на авторите, а не на SAE.
                                Определението на
                                Castrol Castrol отличава „синтетичните“ от „конвенционалните“ масла в дефиницията си. Конвенционалните масла, според Castrol, са взети от земята, пречистени и рафинирани без реформиране чрез химични реакции. Castrol описва синтетични масла, произведени със запаси, в които молекулярната структура на веществото, като восък, е била разрушена и трансформирана чрез химическа реакция, за да се създаде нова молекула, различна от естествено срещащите се вещества.

                                Кастрол нарича Нобелов лауреат Роалд Хофман и Франк HT Роудс, професор по химия в Университета Корнел, които определят синтетичния материал като „продукт на планираната химическа реакция”. , но простото "физическо разделяне, пречистване или трансформация (например замразяване или кипене) не представлява синтез."
                                Сър Джон Мейриг Томас от Кралския институт на Великобритания стигна до подобно заключение, заявявайки, че въпреки че няма нетно увеличение на размера на молекулата в хидроизомеризацията, това не пречи на процеса да създаде синтетично вещество. Освен това той отбелязва, че процесът на изомеризация на линеен парафин в парафин с разклонена верига прави процеса на производство на хидроизомеризирана основа на Shell колкото синтез, колкото натрупването на по-големи въглеводороди от по-малките.
                                JG Helpinstill, който работи за Exxon в изследователската и развойна дейност в областта на крайния продукт и крайния продукт, заяви, че е подходящо да се класифицират като синтетични материали, които не се срещат в природните ресурси на земята в търговски количества, а вместо това се правят от съществени химически модификации на други естествено срещащи се или физически възстановими вещества.
                                През 1993 г. Castrol твърди, че SAE е помолена да изключи хидроизомеризираните продукти от дефиницията на синтетичните базови запаси чрез определяне на синтеза като включване на по-големи молекули от по-малки компоненти. SAE, според Castrol, реши през 1995 г., както и API, да преразгледа своите насоки, за да елиминира всяка дефиниция на синтетичната. Рекламодателят се противопостави на предизвикателството на Mobil преди NAD, което наистина е опит да се отвори дебат, който преди това беше загубен в тези индустриални организации. Освен това, Castrol твърди, че SAE's Automotive Lubricants Reference Book посочва, че базовите масла, направени чрез тежки процеси на напукване и реформиране, могат да бъдат пуснати на пазара като синтетични.
                                Кастрол също така твърди, че базисните запаси, като хидроизомеризираната база на черупката, се продават като синтетични в 37 страни, включително Съединените щати, и че истинският интерес на Мобил е да защити господството си на пазара. Рекламодателят твърди, че Mobil, чрез своя съюз с British Petroleum, също предлага на пазара хидроизомеризирани основи като синтетични в Европа и другаде.
                                В частно интервю с Lubricants World, адвокатът на Castrol от Paul Weiss каза: „Както NAD признава, научното и индустриално съгласие е, че синтетичните бази са произведени чрез планирана химична реакция, при която молекулната структура на веществото е трансформирана. , Синтетичните основи се използват за производство на моторни масла, които отговарят на високите технически характеристики. ”Освен това, той твърди, че решението на NAD потвърди, че използването на разумно подбрани синтетични базови горива е от съществено значение за формулирането на напълно синтетично моторно масло, което отговаря на високите изисквания на потребителите. се очаква от синтетични моторни масла.
                                Той каза: „Следователно NAD признава, че съставът и производителността са важни характеристики на синтетичните смазочни материали. Castrol изисква пълните синтетични моторни масла на Syntec да отговарят на тези изисквания и да надхвърлят производителността на конвенционалните продукти. ”
                                Реакция
                                в индустрията В дискусиите на Смазочния свят с няколко смазочни компании случаят повдигна многобройни мнения.

                                Индустриален експерт от голяма нефтена компания предпочита описанието на синтетичния, използван от Обществото на триболозите и инженерите за смазване (STLE), което определя синтетиката като изкуствени съединения, които не се срещат в природата, и че комбинирането на материали с ниско молекулно тегло чрез химикали реакцията в по-високомолекулни структури прави тези продукти. Говорителят каза: „По наше мнение, че отговорността [да се постави отговорността за определяне на синтетика в ръцете на производителите или търговците на смазочни материали] ще доведе до непоследователно прилагане на базовия блок, и ще се стигне до несъответствия в качеството на крайния продукт.”
                                Той също така твърди, че въз основа на синтетични продукти на PAO акцентът трябва да се основава на по-скоро представяне, отколкото на състав. "Това не означава, че" единственият начин да се постигне засилено представяне е чрез използването на PAO. В Европа, например, петролът е формулиран на различни нива на качество, където потребителят е информиран за това какво ще постигне всеки етап в неговия автомобил (разширени канали, двигатели с високи обороти и др.). Пазарът на смазочни продукти в Северна Америка има дълъг път за развитие на този вид пазар. "
                                Sztenderowicz обаче прилага дефиницията в речника на Webster в химически контекст. Речникът дефинира синтетичните като „от, свързани с, или произведени чрез химичен или биохимичен синтез, особено произведен изкуствено,“ със синтез, определен като „производство на вещество от съюза върху химични елементи, групи или по-прости съединения или чрез деградация на комплексно съединение. "
                                Chevron Products Co. произвежда VHVI линия от неконвенционални базови масла (UCBOs) в своето базово масло в Ричмънд. Въз основа на тези дефиниции, Sztenderowicz каза: „И двата Chevron PAOs и UCBOs ​​отговарят на това описание.“ Той отбеляза, че дефиницията ясно свързва синтетика със състава или произхода, но не с конкретен състав, произход или производствен път. „Смятаме, че базата, в която молекулите в голяма степен се променят по някакъв начин от тези, които се появяват в суровините, може да се класифицира като синтетична“, обясни Sztenderowicz. „Изпълнението е въпрос, отделен от това дали основният флуид се смята за синтетичен или не. Асоциацията се основава изцяло на маркетингови претенции. В реалния случай, работата на смазочното вещество е функция както на основния флуид, така и на добавките, които съставляват продукта.
                                Henkel Lubricant Technologies се позовава на традиционната дефиниция, описана от ASTM D 4175 от Американското дружество за изпитване и материали. В този случай синтетичните се определят като произлизащи от химическия синтез на относително чисти органични съединения от един или повече от голямо разнообразие от суровини. Henkel произвежда естерни бази, използвани в производството на синтетични или синтезирани смазочни материали, включително полиестери, диестери и естери на димерни киселини. Говорител на компанията каза: „ние чувстваме, че определението за синтетика трябва да включва комбинация от изпълнение и композиция.“
                                Motiva Enterprises LLC дефинира синтетиката като „изкуствено създадена, а не естествена“.
                                Нито един от независимите производители, с които се е свързал Lubricants World, не е казал, че е чул за случая или решението. Дени Мадън от Amalie Oil Co., който купува и произвежда готови продукти, използвайки както PAOs, така и VHVI базисните запаси, каза: „Лично аз винаги съм изпитвал странно чувство, че един парче суров петрол е синтетичен, когато самото естество на рафинирането е синтезиращ процес , Разбирам, че трябва да има начин за разграничаване между видовете базово стопанство и да се извършва по-механична, физическа и химическа активност, когато се произвеждат РАО и други така наречени синтетични запаси, но всички суровини се синтезират, за да се направи много различни продукти, смазващи или по друг начин. Как се чувствам по темата? Объркани! "
                                Резултат
                                Castrol Северна Америка Инк. Се е съгласил да модифицира своята изключителна защита на двигателите и "уникални молекулярни връзки" реклама в рекламата на моторните масла Syntec, но продължава да рекламира продукта като синтетичен. Кастрол казва, че е в процес на по-нататъшно усъвършенстване и преформулиране на Syntec. Адвокатът на Кастрол добави отделно към Смазочния свят: „Решението на НАД не прави никакви промени. Вместо това, той потвърждава съществуващия консенсус, постигнат от индустриалните групи, експерти и учени. "

                                Говорител на Mobil заяви пред Lubricants World, че „Mobil е разочарован от решението на NAD, че според него Castrol Syntec може да бъде рекламиран и пуснат на пазара като синтетично моторно масло. Mobil подаде предизвикателството, за да защити потребителите и целостта на напълно синтетичните моторни масла. Mobil 1, най-продаваното напълно синтетично моторно масло в света, предоставя няколко важни предимства, които не се предлагат от конвенционалните смесени или хидрообработени моторни масла - предимства, които могат значително да подобрят работата на двигателя дори при екстремни условия. да обжалва решението.
                                Експертите от индустрията имаха смесени реакции по отношение на въздействието на решението за разработване на общоприето определение за синтетика. Говорител на Хенкел заяви: „Ако техническите общества възприемат по-широката дефиниция на синтетика, това ще доведе до по-ефективни характеристики на пазара и терминът„ синтетичен ”ще стане безсмислен. посока, която исторически е подкрепяла и поддържа синтетика, тъй като в момента те са дефинирани. PAOs ще продължат да процъфтяват и да подкрепят нуждите на нишовите пазари, които изискват най-висококачествените налични запаси.
                                Джо Геагеа, мениджър на екипа за продукти за базови масла Chevron, предложи: „В момента в Северна Америка няма строго дефинирано какво представлява синтетичният продукт и не очакваме това да се промени. Това, което наистина смятаме, че ще излезе от това решение, е осъзнаването, че няколко вида запаси, по-специално някои по-нови UCNOs, основателно могат да се считат за синтетични и са жизнеспособни основни продукти за формулиране на синтетични смазочни материали от най-високо качество. С други думи, решението изпраща съобщение, че „синтетичен“ не е синоним на „PAO“.

                                Част 2

                                Както се съобщава в част 1 от тази история (през октомври 1999 г. Lubricants World), Националният отдел за реклама (NAD) на Съвета на по-добрите бизнес бюра реши през април 1999 г., че моторното масло Castrol Syntec може да бъде пуснато на пазара като синтетично. Решението е последвано от жалба, подадена от Mobil, че от декември 1997 г. Castrol вече не използва полиалфаолефини (PAOs), а хидрообработени базови масла за формулиране на продукта. Решението е окончателно, но въздействието, което би могло да има върху индустрията за смазочни материали, може да отвори шлюзовете за това как се предлагат синтетичните продукти.
                                Търговският пазар на PAO може да бъде проследен още в началото на 70-те години, когато бяха изготвени специализирани продукти от PAOs. Обаче, до момента, в който „Mobil Oil“ пусна на пазара своите продукти от Mobil 1 преди 25 години, PAOs се превърнаха в основен потребителски лубрикант.
                                От този момент пазарът на PAO е пътувал по дълъг и криволичещ път, наслаждавайки се на бавен, но стабилен растеж, като в същото време отблъсква критиките на високата цена в сравнение с конвенционалните масла. През последните 10 години пазарът на PAO стана значително, първо в Европа, а след това и в Северна Америка, като очакваше двуцифрен ръст. Отчасти растежът може да се дължи на по-строгите изисквания в Европа, които създадоха пазарна ниша за синтетични и полусинтетични продукти. Оттогава търсенето се разшири до Северна Америка и други континенти.
                                Това е изобретяването на процеса на хидрокрикинг в края на 50-те години на 20 век, последвано от развитието на хидродеафизирането или хидроизомеризирането на Chevron в края на 80-те години, което създава процес за развитие на хидрообработения пазар.
                                През 90-те години се появи промяна в технологията за хидродеафиниране, което донесе големи обеми висококачествени базови запаси на по-ниска цена. Голяма част от този капацитет се използва за производство на базови масла от група II. Въвеждането на базови запаси от група III, осъществени единствено чрез хидропреработка през 1996 г. от Chevron, Petro-Canada и няколко други компании за базови масла, създаде второ поколение масла с много висок вискозитетен индекс (VHVI) по отношение на качеството и потенциалния капацитет - Високопроизводителните базови стопанства се превърнаха в основна тенденция. Тези базови масла, които струват повече от групата II, но по-малко от PAOs, не използват процес на рафиниране на разтворители, а някои казват, че те могат да имат много по-високо ниво на ефективност в сравнение с конвенционалните масла, почти се доближават до тези на PAOs.
                                Повишената строгост на спецификациите на смазочните материали е движещата сила както за необходимостта, така и за наличието на PAOs и VHVIs, но все още е твърде рано да се каже в коя ниша тези видове базови запаси попадат на пазара. Независимо от това, решението на NAD повдигна няколко въпроса, свързани с маркетинга и прилагането на думата „синтетичен“, която може да разреши някои от тези несъответствия. В тази втора серия от две части Lubricants World постави въпроса за пазарното въздействие на решението на NAD на представителна извадка от представители от различни сегменти в индустрията за смазочни материали.

                                Въздействие върху отделни компании
                                На въпроса как решението на NAD може да повлияе на отделни компании, отговорите бяха толкова разнообразни, колкото и продуктите на всяка компания. Castrol, чиято формулировка на Syntec, използваща хидроизомеризирани базови масла вместо PAO, е инициирала жалбата на Mobil, заяви, че тя е „удовлетворена“ от резултата от решението.

                                „Castrol се гордее с това, че е основен световен доставчик на синтетични смазочни материали и очаква с нетърпение да продължи участието си на този изненадващ пазар”, заяви говорител на компанията. „Castrol се ангажира да модернизира своите продукти и да произвежда най-висококачествени синтетични моторни масла. Ще продължим да проучваме начини да гарантираме, че Syntec ще остане водещ производител в синтетичната категория. "
                                Марк Перник от Chevron Chemical заяви: „До този момент повечето производители на смазочни материали предприемат консервативен подход към решението и продължават да използват PAO в техните синтетични формулировки. Всъщност, Mobil вече е вдигнал лоста за качество, като разработи нова формулировка на Mobil 1 Tri-Synthetic PAO. През последните 5 години Chevron Chemical произвежда ново поколение PAOs, които подобряват производителността за по-дълги интервали на смяна. Тези продукти подобряват важните свойства като VI, окислителната стабилност и летливостта от традиционно наличните PAOs.
                                Джо С. Коста, мениджър на специални / ниша смазочни материали в Conoco Lubricants, каза: „Това решение ще окаже минимално въздействие върху нашата компания, тъй като ние сме готови да предоставим оптимални смазочни материали, за да отговорим на нуждите на нашите клиенти, независимо от маркетинговата дефиниция на „синтетично базово масло“. Conoco е взел важно решение да се ангажира с силно хидрообработените / хидроизомеризирани базови запаси. И все пак, ние доставяме и смазочни материали на базата на "химически синтезирани" базови масла, като PAOs ... Ние продължаваме да предоставяме пълно предлагане на нашите клиенти, така че те винаги да имат най-високата стойност на продукта, за да задоволят техните нужди. "
                                Chevron, която произвежда неконвенционални базови масла (UCBOs) и PAOs, смята, че въздействието върху неговия пазар ще зависи от нуждите и предпочитанията на клиентите. Joe Geagea, мениджър на екипа на Chevron Base Oils Products, твърди, “като цяло очакваме значителен ръст в сегмента на UBCO при някои краткосрочни разходи на сегмента на PAO, последван от растеж на двата сегмента в дългосрочен план”. Мениджърът на Chevron Base Oils Product Development добави: "В допълнение към очаквания ръст в продажбите на UCBO, нашите колеги с готови масла търсят възможности за използване на UCBOs ​​в синтетичните продуктови линии на Chevron."
                                Хенкел, който произвежда естерни бази, използвани в производството на синтетични или синтезирани смазочни материали, може да има малко влияние върху компанията въз основа на решението на НАД. Говорител на Хенкел каза: „Продуктите на Хенкел са ориентирани към производителността и са насочени към клиента“.
                                Ед Нюман добави: „AMSOIL е признат лидер в разработването на синтетични моторни масла и ние винаги се стремим да поддържаме най-високите критерии за ефективност на нашите продукти. Поради тази причина ние не предвиждаме никакво отрицателно въздействие, защото [нашите] клиенти са склонни да се фокусират повече върху критериите за ефективност, отколкото върху поименните маркери. "
                                Официалната позиция на Valvoline по отношение на решението е посочена по следния начин: „Valvoline няма да коментира решения или решения, които влияят на нашите конкуренти. Нашите собствени продуктови формулировки са поверителни поради конкурентни причини. "
                                Подобно на много от независимите производители на смазочни продукти, които са проучени, Amalie Oil Co., независим смесител и опаковчик за моторни компании, които купуват и произвеждат готови продукти, използвайки както PAOs, така и VHVIs, заяви, че не е чул достатъчно за случая, за да направи решение. Въпреки това, Дени Мадън от Амали описа решението като шокиращо и объркващо за пазара.
                                Джордж Кроу, председател на Кооперативната компания за преработка и маркетинг на Cross Oil, отговори на решенията на NAD по следния начин: „Да започнем с една много важна предпоставка, че моторното масло в края на краищата е предимно пазарно събитие. Ние не говорим [за] дали тези масла отговарят на изискванията, за които са били смесени; по-скоро говорим за нападението върху дългогодишното господство на Мобил на синтетичния пазар. И те изградиха тази позиция около PAOs. Ако друг продукт действително може да даде еднаква производителност на PAOs, тогава Mobil е в неблагоприятно положение за разходите. Това определено ще засегне Mobil, като производител на PAOs… Това ще засили позицията на производителите на VHVI, които стават все по-многобройни. В този случай Petro-Canada, Chevron, Shell Europe, Exxon, Texaco и скоро Sun ще могат да се конкурират, икономически, с Mobil. В миналото,
                                Кроу продължи: - Сега, след като казах всичко това, и ако Мобил е в състояние да запази имиджа си и рекламата си силно, те ще могат да продължат да поддържат своето първо място в синтетиката. Може да се наложи да намалят цената си за PAOs или да се върнат към използването на всички или някои VHVI материали за икономическа конкуренция. Или просто не правете толкова пари, колкото конкурентите им ще продават литър синтетичен продукт. Мисля, че това ще доведе до по-голяма конкурентоспособност на PAO с VHVI и ще повиши търсенето на VHVI в бъдеще. Мисля, че това е добър ход за индустрията, добър ход за Castrol, и жалко събитие за Mobil. За Cross Oil той няма да има непосредствено въздействие. Но малко по пътя, ако искаме да влезем в бизнеса с опаковки с готови масла,
                                Влияние върху синтетичния пазар на базови масла
                                През последните 7 или 8 години синтетичните вещества като цяло са се увеличили. Една марка, която илюстрира тази тенденция, е Syntec на Castrol, чийто пазарен дял през последните 5 години е нараснал от почти нищо до 20%. Почти всяка голяма нефтена компания в момента има линия за синтетични продукти. Въз основа на тази тенденция, решението на NAD е определило тон, който може значително да повлияе на „синтетичния“ пазар на базови масла, по-специално на предлагането и търсенето на PAOs и VHVI.

                                Говорител на Castrol оцени: „Както се казва в решението на NAD, синтетичните моторни масла, приготвени с висококачествени хидроизомеризирани основи - подобно на базовия блок, използван в Castrol Syntec - ясно отговарят на спецификациите на синтетичните моторни масла, формулирани с PAO. Поради тази причина такива запаси са били и ще продължат да бъдат конкурентни на базовите запаси на PAO. Castrol вярва, че потребителите ще продължат да се възползват от тази конкуренция. "
                                Експерт, запознат с PAOs, не е съгласен. Той каза: „Пазарът чете прекалено много в решението и се опитва да хвърли по-широка мрежа за други основни минерални масла. Много е важно да се отбележи, че претенцията на Castrol е направена за много специфичен продукт от много специфична суровина. Кастрол твърди, че XHVI на Shell от поток от суров парафин е синтетичен. Говорителят посочи, че това е частта от решението, която има най-голямо потенциално въздействие. Качеството на продуктите от група III е несъвместимо и техните физически свойства са различни от един производител до друг. Ако тези продукти трябва да се класифицират като синтетични и доставчиците използват някои от по-лошото качество на група III в синтетичния пазар, потребителите ще бъдат подведени и нишата с висок марж, разработена от съвременните синтетични продукти, ще се понижи. "
                                Смазочните материали на Коста Коноко предложиха: „Понастоящем предлагането и търсенето на PAOs като базови запаси от смазочни материали като цяло са балансирани. По този начин решение или решение, позволяващо използването на друго (особено по-евтино) петрол в сегмента на пазара, който понастоящем е зает от PAO, очевидно ще създаде временна мекота на пазара на PAO. "
                                Лок от Шеврон твърди, че съдебните заседатели все още не са разбрали въздействието на решението на НАД. „Много от нашите клиенти все още изучават това решение и решават какви действия да предприемат. В близко бъдеще, високоефективните базови масла от група III вероятно ще получат известен обем за сметка на PAOs. Но засилената конкуренция най-вероятно ще увеличи общия размер на синтетичния пазар, което ще позволи непрекъснат растеж както на PAO, така и на групата III на UCBOs. ,
                                "Наличието на нови напълно хидрообработени базови масла от група III, чиито капацитет се измерва в хиляди барела на ден, ще позволи на производителите да определят високи резултати в основните приложения", каза Лок. Той също така предложи: „Ние смятаме, че това развитие може допълнително да увеличи вече здравословния растеж на синтетичния пазар, до такава степен, че и РАО и Група III на UCBO могат да съществуват съвместно на пазара
                                “. смятат, че пазарът ще започне да диференцира продуктите по производителност, а не по дефиниция, която може да е оправдана. "

                                Нюман от AMSOIL предложи: „Ние сме загрижени за посланието към потребителите. Решението на NAD ще доведе до по-голямо объркване на пазара сред потребителите. Дори експертите не са напълно съгласни по този въпрос. Ако базовата скала от група III е приемлива като „синтетична“, тя помага на всички продукти от група III и отслабва значението на думата „синтетичен“. Не всички смазочни материали от група III са създадени еднакви. Той добави, че „истинските синтетични материали ще продължат да предлагат значителни предимства на производителността, включително високо и нискотемпературно изпълнение при екстремни условия, окислителна стабилност и по-ниска волатилност, за да назовем само няколко.
                                Какво е напред?
                                Синтетичният пазар е изправен пред много други предизвикателства освен тези, които са пряко свързани с решението на NAD. Консолидациите, сливанията и придобиванията променят ключовите играчи в индустрията. Движени от търсенето и увеличаването на спецификационните пречки, производителите на базови масла и производителите на резервни части може да се наложи да се справят с работата, състава и предлагането на синтетика. Икономиката също ще играе важна роля в управлението на пазара.

                                Тези фактори обаче са несигурни. Сигурно е, че „синтетиката”, компонент на по-висока производителност, ще остане силно присъствие на пазара. При сегашното си несигурно състояние, всяко решение - било то чрез съдебната система или NAD - може да наклони везните при определяне на произхода и пазара на синтетични материали, независимо дали те са PAOs или хидроизомеризирани бази.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X