Обява

Свий
Няма добавени обяви.

MapInfo Vertical Mapper

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • MapInfo Vertical Mapper

    Mapinfo Vertical Mapper



    Година: 2009
    Последна версия: 3.5
    Разработчик: Pitney Bowes Mapinfo
    Платформа: Windows XP
    Език на интерфейса: английски
    Излекувана Версия: 3.0 с обновление до 3.1 и 3.1.1
    Системни изисквания: процесор от Pentium II нагоре
    128 MB RAM
    47 MB свободного място на твърдия диск (включително 30MB за обучаващи файлове)
    SVGA монитор или с по-голяма резолюция; high color (16 bit) (препоръчително)
    Windows® 2000 SP4
    Windows® XP Professional SP2
    Windows® XP Home SP2
    Windows® XP (64-bit) running in 32 bit mode
    Windows® Vista (Ultimate)
    Описание: Vertical Mapper е надстройка на MapInfo за създаване на грид повърхнини от точкови или линейни данни, чрез различни методи на интерполация. Средства за 3D анализи (Viewpoint analysis) и визуализация (генериране на контури и 3D изгледи). Програмата поддържа пет метода за интерполация на пространствените данни (Kriging,TIN, IDW, Natural Neighbour и Bilinear) и включва математически модели за изграждане на повърхнини (анализ на разстояния, зони на видимост, гравитационен модел на Хаф за един или няколко източника).

    Експорт и импорт на данни:
    - графични - GRD, текст, Classified, CRC500, GSC, DTED, Geosoft Mona, UK Ordinance Survey, SDTS, MIG;
    - растерни изображения: JPEG, TIFF, BMP;
    - триизмерни обекти: 3D DXF, 3D Studio Max, VRML, TAB, текст

    Снимки:



    П.П.: За съжаление това е най-пълното описание на програмата на български в интернет пространството. Повече информация за програмата може да прочетете ТУК или ТУК.
    Последно редактирано от asterix85; 19-10-09, 22:57.

  • #2
    До: MapInfo Vertical Mapper

    Здравейте,

    В прикачения файл K-3-34-(200)_contours.zip съм направил примерна векторизация на хоризонталите на карта K-3-34-(200) с вкарана Z-координата към тях. Z-координата в .shp файловете е както като атрибутна информация, така и във формат ArcView 3.1. Хоризонталите на карта K-3-34-(200) са през 1м.
    ...
    Също прикачвам няколко снимки на създадени грид повърхнини от тези хоризонтали чрез различни методи на интерполация с Vertical Mapper 3.1.1. За различните методи съм ползвал техните стандартни настройки във Vertical Mapper.

    .......................

    Triangulation....................................Inverse distance
    with smoothing (TIN).........................weighting


    ........................

    Natural Neighbour-simple..................Rectangular (Bilinear)

    ........................

    Kriging............................................. Kriging_var
    ...................................................(това не знам как се получи)


    ........................

    Custom Point Estimation.................... Triangulation Elevation Grid (TIN)
    .........................................................генерирана с Global Mapper



    ...надявам се да ви е интересно
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от asterix85; 19-10-09, 18:05.

    Коментар


    • #3
      До: MapInfo Vertical Mapper

      Здравей Asterix85,
      Мен повече ме впечетлиха подробностите в хоризонталите, които генерират доста подробна повърхнина. Успя ли да автоматизираш до някъде векторизирането им ??
      По-долу модела с TIN повърхнината създадена с LandDesktop.
      Не мога да прикача картинката от 137Кб.
      Последно редактирано от tabak; 19-10-09, 10:41.

      Коментар


      • #4
        До: MapInfo Vertical Mapper

        Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
        Здравей Asterix85,
        Мен повече ме впечетлиха подробностите в хоризонталите, които генерират доста подробна повърхнина. Успя ли да автоматизираш до някъде векторизирането им ??
        Здравей tabak,

        Нека бъда искрен - не успях Макар и за векторизирането да ползвах Easy Trace до голяма степен хоризонталите ги векторизирах полуавтоматично. Отвратително досадна работа...Предполагам и затова хората от Easy Trace правят обучения и лекции при закупуването на програмата, така че да се усвоят предварително тънкостите и методите при векторизирането на големи проекти. Сама по себе си програмата е неизползваема, ако не знаеш как да работиш с нея ...
        ...
        Както сам си забелязъл хоризонталите на карта K-3-34-(200) са през един метър, така че би трябвало полученият DЕМ модел да е с точност под 1м
        По-долу модела с TIN повърхнината създадена с LandDesktop.
        Не мога да прикача картинката от 137Кб.
        Ще се радвам ако успееш да прикачиш снимката, примерно може да ползваш сайтовете imagehack, snimka.bg и др. Също ако можеш опиши и настройките при създаването на TIN повърхнината с LandDesktop - максимална дължина на страна на триъгълник, разстояние на съвпадение до точка и т.н. Ако това е възможно разбира се ...мен например ме домързя да го направя за предния коментар ...

        Поздрави,
        астерикс
        Последно редактирано от asterix85; 19-10-09, 18:49.

        Коментар


        • #5
          До: MapInfo Vertical Mapper

          Здравей Asterix85,
          Картинката утре ще я предоставя, защото е на друг компютър. LandDeskopt i Civil3d не изискват предварителна настройка при правене на TIN модел на повърхнината. Изисква се след направата на модела, да се коригитат някой триъгълници, ако нещо не е наред. Направата на повърхнина е почти автоматично.
          При DEM модела в GlobalMapper също, може да се рендира с customer и да се виждат нещата по-добре.
          LandDeskopt i Civil3d имат много добри упражнения и аз едва ли бих могъл да го обесня по-добре. Там стъпка по стъпка е описаната процедурата по създаване на модел на повърхнина. Нещата не са никак сложни - следват се стъпките.

          Привет

          Коментар


          • #6
            До: MapInfo Vertical Mapper

            Asterix85,
            Нямам намерение да публикувам "картинките" в imagehack, snimka.bg и др., освен ако някой не прояви интерес. Но в snimka.bg няма проблеми.

            П-долу проложени картинки от модел на tIN повърхнина на К3_34(200), направен чрез предоставените хоризонтали от Asterix85.

            Последната е рендиране на DEM модела в GlobalMapper.

            Поздрави
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от tabak; 20-10-09, 00:12.

            Коментар


            • #7
              До: MapInfo Vertical Mapper

              Здравейте.Питането ми е следното- имам група от файлове, правени в Mapinfo, които отварям с Гмаппер чрез .таб файла. Имам съмнение обаче, че програмата не отваря коректно, а по подразбиране слага GEO/WGS84.
              Ето съдържанието на един .таб файл, отворен с notepad.

              !table
              !version 300
              !charset WindowsCyrillic

              Definition Table
              Type NATIVE Charset "WindowsCyrillic"
              Fields 8
              Quad Char ( ;
              Code Integer ;
              Descript Char (15) ;
              System Char (50) ;
              Group Char (250) ;
              Litol Char (250) ;
              Age Char (50) ;
              process Char (50) ;
              Никъде не виждам дефинирана WGS. Възможно ли е това да е българската система 50, и ако да, как да я вкарам като къстъм датум в ГМ? Надявам се, че не е "секретна" като система 70 и някъде и има описани параметрите...
              Файлът е геоложка карта

              Коментар


              • #8
                До: MapInfo Vertical Mapper

                Изчетох статията на Йовев за 50 година http://clg.cc.bas.bg/text_gr1/JOVEV_%20LINK.pdf ,обаче-
                При въвеждане на къстъм датум се изискват 3 или 7 трансформации спрямо WGS84,които не ги разпознах там.Ако има някой по на ти с геологията и Мапинфо,моля да помогне.
                И Честита Коледа

                Коментар


                • #9
                  До: MapInfo Vertical Mapper

                  Честита, весела и щастлива Коледа,
                  На всички членове и гости на форума offroad.
                  100yanov архиварай и изпрати файла. Ще пробвам да го трансфорирам към WGS84. Не съм сигурен, че ще стане. Пробвал съм 1970 към WGS84, но не съм имал време да проверявам дали всичко е наред.

                  П.П За тези, които харесат забележителностите на природата:Файла е свален, но е около 50 Mb

                  http://w.vbox7.com/play:cf87650b
                  Последно редактирано от tabak; 26-12-09, 15:52.

                  Коментар


                  • #10
                    До: MapInfo Vertical Mapper

                    Готово.

                    Коментар


                    • #11
                      До: MapInfo Vertical Mapper

                      Не съм сигурен, но 100yanov откъде рабра че системата е 1950. Разграфката е същата, която DHV предложи за сателитните карти от SasPlanet. Oсвен това като зададеш S-42Pulkovo в MapInfo , картата почти няма нiкакви изменения.
                      Може би DHV или Icpart да дадат точно становище.
                      Привет

                      П.П - Картите са си много читави и са в WGS84. По-долу наложено изображение на част от картата и разграфката на DHV.
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от tabak; 27-12-09, 03:45.

                      Коментар


                      • #12
                        До: MapInfo Vertical Mapper

                        Здравейте и честита коледа и от мен !
                        100YANOV би ли ми пратил някой от тези слоеве и на мен, мисля, че мога да помогна.
                        А да попитам това карта от геоложката картировка 100К ли е, че по колоните в атвибутната информация на нея ми прилича. Ако е тя координатите са Lon\Lat за да преминеш във WGS84 просто дай File -> Save Copy As... избери си слоя който искаш да презапишеш въвWGS84, задай му Projection и си готов

                        Коментар


                        • #13
                          До: MapInfo Vertical Mapper

                          The Sandman,
                          Картата е такава, каквото описваш. И тя си в WGS84 с географски координати и лесно се преобртазува в UTM.
                          Картата е на бгспелео в директорията на 100yanov.

                          По-долу картата и насложено изображение от 30 м на SRTM. Тук нещата си съвпадат
                          Прикачени файлове
                          Последно редактирано от tabak; 27-12-09, 11:30.

                          Коментар


                          • #14
                            До: MapInfo Vertical Mapper

                            Tabak, отворих само файла W (water) в ГМ и експортнах като kmz във всички варианти- WGS,S42,UTM- на практика и трите съвпадат едно с друго, но винаги има едно отместване около 150м посока изток-североизток от ГЕ. Освен това мислех, че .tab файла на Мапинфо отговаря на .map файла на Ози, тоест вътре би следвало да е описана проекцията и датума, а там не намирам нищо познато, за това така си помислих. Може би The Sandman може да каже.
                            Прикачени файлове

                            Коментар


                            • #15
                              До: MapInfo Vertical Mapper

                              100yanov зависи от къде са взети данни за реката. Едва ли от преки измервания. Може от растерна карта в същия мащаб. Но 150 м си е много нещо. Насложи растерна карта 25К или 50К и ще се ориентираш за точността 100yanov сравни с 50К.Грешката в 50К е не повече от 30м, така че търси във векторния файл.
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от tabak; 27-12-09, 12:14.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X