Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Openstreetmap е много хубав проект, обаче се допълва от ентусиасти, някои от които идея си нямат как коректно да качват тракове. Например един тип се юрка с колело и стар телефон с GPS по Благоевград и вижте какво чудо е качил ... За датум не е и чувал. Сега е подкарал и офроуд тракове по Рила - някакви безутешни криви линии, без никаква информация и водещи до никъде ...
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #92
      До: Създаване на DEM модели, програми и източници

      ipcart,извинявам се за предишния линк-чак сега видях, че излиза така. Намерих малко инфо тук http://bgarmy.eamci.bg/Scripts/isapi...THEMEID=100246

      Тук не става дума за стереодвойки, а само за аерозаснимане, но...

      А тук още един линк, в който лично аз намерих много полезна информация

      http://geodesyplus.wordpress.com/cat...D1%8F-history/
      ( не знам как се прави "линк към линк"-ако може някой да ме светне)
      Последно редактирано от 100yanov; 17-01-10, 11:56.

      Коментар


      • #93
        До: Създаване на DEM модели, програми и източници

        Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
        Ами има някои тънкости при описанието да речем на туристически и веломаршрути. А и сега поразучих този проект и определено е бъдещето, тъй като е отворен има много големи възможности за развитие пък и предлага много повече възможности отколкото другите подобни онлайн карти.
        А по въпроса с DEM моделите някой да знае случайно откъде даже и само като демо изображения могат да се свалят стерео космоснимки по които се генерира височинен модел и с какъв софтуер се обработва тази информация?
        Здравей icpart,

        Това може да ти е интересно:
        http://esribulgaria.com/p.php/class/software/item_id/27

        Също и програмата Erdas Imagine:
        http://www.erdas.com/

        Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
        ipcart,извинявам се за предишния линк-чак сега видях, че излиза така. Намерих малко инфо тук http://bgarmy.eamci.bg/Scripts/isapi...THEMEID=100246

        Тук не става дума за стереодвойки, а само за аерозаснимане, но...

        А тук още един линк, в който лично аз намерих много полезна информация

        http://geodesyplus.wordpress.com/cat...D1%8F-history/
        ( не знам как се прави "линк към линк"-ако може някой да ме светне)
        Здравей Стоянов,

        Наистина много добри статии!
        Последно редактирано от asterix85; 17-01-10, 14:38.

        Коментар


        • #94
          До: Създаване на DEM модели, програми и източници

          Информация за стерео приоложенията и тяхнито разнообразие. Темата е многа разнообразна, но в посочения по долу линк материли с различни приложения на стерео информацията:
          http://www.pcigeomatics.com/search/?...ereo&sa=Search

          http://www.pcigeomatics.com/support/...reo_photos.pdf

          И едно филмче на приложението по-долу( има го и на испански):
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от tabak; 17-01-10, 16:35.

          Коментар


          • #95
            До: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Здравейте.Питането ми е някой знае ли как се създават 3Д модели на участъци с отвесни скали,каньони,ждрела?Достатъчен ли е стандартния ГИС софтуер или е необходим специализиран като 3Д Студио Макс например? Интересно ми е също как са картографирани подобни места в Бг-пък и по света) -пак ли от самолетни стереоснимки?И как се картографират през 21 век...?
            Поздрави
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #96
              До: Създаване на DEM модели, програми и източници

              В Civil3D няма проблеми, като се създават така наречените структурни линни. Въпроса е да имаш хоризонталите: Като гледам на Google, понеже познавам добре "дефилето" Ветрен дол-Велинград, скалните масиви изобщо не са отразени. Но това е положението
              GMapper поне може да визуализира така:

              П.П - И от Google:
              Бях правил нещо но, но сигурно съм го затрил. Структурните линии са си елемент при проектирането в Сивил3д. Почти винаги се използват при създаване на тарен. Autocad i Progecad, нямат такива възможности.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от tabak; 28-01-10, 12:19.

              Коментар


              • #97
                До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                Това със структурите линии е интересно,само civil 3d ли го поддържа? В смисъл дали proge cad или autokad 2008 също го имат? И накрая все пак би трябвало да се получава 3Д dxf файл, който би трябвало да може да се отвори с ГМ. (а и със 3Д студио).Имаш ли някакъв скрийн на скалист участък, моделиран с тези структурни линии,съответно в кад и ГМ вариант? И обратно -как изглеждат хоризонталите,генерирани от участък, създаден със структурни линии?Лелееее, в какво се забърках,пусто любопитство..

                Коментар


                • #98
                  До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  Здравей 100yanov.
                  По-долу две картинки. Първата без структурна линия, втората е със такава. Това е елементарен пример, как и могла да изглежда една линия на прекъсване. Това и аз не знам. Според мен тези които съм виждал до сега са само дават представат за 3d. Истинските 3д движението трябва да се извършва, като в ГМаппер. Igo 8 имаха такава. Ставаше и за PC.
                  Ами той и источника могат да се конвертират в DEM. Правих го текущо без запомняне, но ще пробвам. Мисля че в DEM няма да има проблем.
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от tabak; 30-01-10, 14:51.

                  Коментар


                  • #99
                    До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Интересно...а дали би могло да бъде приложено при ГПС карти, Враца например?Или конкретно за някой район или парк?Нямам представа как се правят 3д GPS карти..
                    Вторият файл с какво може да бъде отворен? В смисъл-файл,при който са използвани такива структурни линии
                    Имам пред вид такива ситуации.
                    Последно редактирано от 100yanov; 30-01-10, 14:56.

                    Коментар


                    • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      Ето на бързо трансформирани в DEM. Снимките могат да се насложат върху DEM. Може но е доста игра докато се рабере на какъв ъгъл в пространството трябва да се завърти DeM модела, че снимката да си дойде на мястото.
                      Например както Google изображенията(които са под ъгъл могат се наслагват), така би могло да се насложи снимка.Е трябва да се определя и избира мащзб.
                      Да, не съм опитвал само си мисля, че би могло да стане. Може би най-ления вариант е снимки на GOgle с голямо приближение. Тогава ще стане значително по-бързо.

                      Изглежда интересна. Като ми остане време ще я поразгледам. Може да е като в Google летенето.
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от tabak; 30-01-10, 16:56.

                      Коментар


                      • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        Много яко! Значи можело.Не разбрах как снимките могат да се насложат върху дем само че-какво имаш пред вид?
                        Имаш пред вид да рендерираш дем със снимка ли?Като въртиш дема?
                        Аха.Аз си играх преди време да слагам така снимка в гугъл,бая играчка беше. Но всяка снимка си е един частен случай.
                        Не знам дали примерно Гранд каньон или някои други такива забележителности по света нямат подробни 3д гпс карти, които да имитират движението както компютърна игра...но там на дъното на каньона едва ли ще има обхват де..
                        Релефа на гугъл е заоблен обаче
                        Що се отнася до рендериране, имаше една програма Terragen, там можеш да вкарваш и демове, и да летиш над тях на опр. височина-без да влизаш в хълмовете,, и да слагаш снимки...не знам дали някой го вълнува това де
                        Последно редактирано от 100yanov; 30-01-10, 16:51.

                        Коментар


                        • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          100yanov, може да се каже. че си почти на дъното на Grand_Canyon. Виж картинката

                          Като извадиш от 1200-500 получаваш окло седемстотин. Това е само едно сечение. Има и с дълбочина километър. Черното е от настройките на фона.
                          Третата е Реална снимка
                          Прикачени файлове
                          Последно редактирано от tabak; 30-01-10, 18:11.

                          Коментар


                          • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            Ти направо ме разби с тоя ДЕМ! Но там мащаба е друг също-до колкото съм чувал, стената Ел Капитен е висока към 1 км. Естествено да попитам- какво показва дема в ГМ, като кликнеш на Опшънс, и
                            -снимката с профила и черното небе нова функция ли е в ГМ, не я знам , ако е така
                            Това дали не е с мащаба на Искърското дефиле..
                            Страхотия...
                            Ми щом имаш дем, значи сигурно можеш да направиш карта за там...питах се какви ли са техните комерсиални гпс карти?
                            Макар че съвременните натовски 50К са много зле
                            Последно редактирано от 100yanov; 30-01-10, 18:40.

                            Коментар


                            • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              Що се отнася до рендериране, имаше една програма Terragen, там можеш да вкарваш и демове, и да летиш над тях на опр. височина-без да влизаш в хълмовете,, и да слагаш снимки...не знам дали някой го вълнува това де
                              Да определено мен ме вълнуват такъв сорт прогарми. Подобна е и програмата Kashmir3D която е безплатна, но последните версии които излизат са само на японски език. Преди време почнах да и правя локализация на английски но още не е завършен превода.
                              Табак ако усъвършенстваш по нататък методиката за направата на такъв 3D модел за отвесни стени дали ще можеш да направиш малко упътване за създаването му.
                              Между другото като се замисля дали няма някакъв начин да се генерира автоматично такава линия тъй като обикновено се сещам например при генерирането на изолинии от SRTM данните там където е откоса на скалата обикновено има рязка концентрация на гъсто разположени линии. Например това се вижда много лесно ако се генерират например с много малка стъпка например около 5 метра.

                              Коментар


                              • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                Здравей Icpart,
                                Така изглеждат хоризонталите през два метра на повърхнината със стените. И допълнително хоризонталите в 3D.
                                Прикачени файлове

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X