Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Табак на тази картинка хоризонталите в кафяво от Google Earth ли са. Интресено ми е също така възможно ли е с Civil 3D да се намести това разминаване от реалните координати. Искам да те попитам дали си забелязал дали това отместване е с постоянна величина или е различно за различните места. Защото ако наистина са по-детайлни данните от Гугъл то определено си струва да се генерира модел от тях дори и за малка площ.

    Коментар


    • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

      Не кафявите са от SRTM и това ме притеснява. Няма проблем да се изместят и в Civil3D и в MapInfo.
      Докато хоризонталите от 25К и SRTM почти съвпадат, то от Google има изместване и са и различни. Ще пратя по-късно .shp файловете по SRTM, Google и растер 25К.
      Качил съм ги на спелеото в папка: Tabak\Analyse
      В Tabak\Analyse_Shange са хоризонталите на Google и растера. Но като ги гледам преценката ми е че са по генерализирани. Файловете са .tab , но се отварят и с GMapper. По-бързо се изместват хоризонталите в MapINfo.
      Привет
      Последно редактирано от tabak; 13-02-10, 12:20.

      Коментар


      • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

        Табак благодаря ти много за файловете. Наистина както и ти спомена тези данни от Гугъл са доста загладени че да имат някаква практическа стойност, данните от SRTM определено са по-точни в случая. Като цяло е направено за потребителя да си генерира лесно и бързо 3D модел на някоя област която го интересува, поне така смятам че такава е била целта на Аутодеск. За обзорно изобобразяване на дадена област вършат работа.

        Коментар


        • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

          Здравей,tabak
          Може да не се пробваш да генерираш повърхнина от GoogleEarth. Наистина изглеждат по релефни, но са доста неточни по отношение на местоположението им. Разминаването им по географ. шир. и геогр. дълж. достига до около 800 м на места
          Опитах да насложа твоите хоризонтали обратно на ГЕ (би трябвало да съвпадат с източника, откъдето са взети).Според мен не съвпадат, освен ако не съм объркал нещо.(картинката по-долу).
          Като цяло е направено за потребителя да си генерира лесно и бързо 3D модел на някоя област която го интересува, поне така смятам че такава е била целта на Аутодеск.
          icpart, и аз така смятам, но може би има разлика в подложката на ГЕ за "някои" страни и за други-просто трябва да се тества.
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от 100yanov; 14-02-10, 12:13.

          Коментар


          • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Не знам кои хоризонтали си взел. Ако са от бгспелео те са в WGS84_UTM35N. Но пак не би трябвало да има разминаване. Писах по горе, че са изместени (тези на Google с около 800 м. Мястото на пказалец с №1, трябва да се намира на мястоото на показалец №2. Трябва да се има впредвид сигурно, че снимките се снимат под определен и това не може да не оказва влиание. Ще преместя хоризонталите да видя къде ще отидат??
            Втората картинка хоризонталите са от SRTM и почти са си на място, а пак са в UTM.
            GoogleEart Pro се среща следния парадокс: Виуализира се едновременно път по GoogleMaps и този при Earth. Разминаването е огромно(560 м на някои места). И мисля че това е от ъгъла на изобразяване.
            Преместих ги, но кашата е пълна.
            На този комютър нямам инсталиран pro Google, но в понеделник ще прикача една картинка. Когато гледах това разминаване за път, някой места от него съвпадат с този на Maps, на други изместването е по X and Y.
            Там хоризонталите са с голяма стъпка.
            Такова измесдтване имаше и при Триград.
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от tabak; 14-02-10, 11:43.

            Коментар


            • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Дай да се уточним, да не се разминем и ние:
              1-какво се разминава-релефът в ГЕ спрямо топокарта К25
              2-релефът в ГЕ спрямо хоризонтали, свалени с civil 3D
              При втория случай трябва да се види къде е проблема- в основата (ГЕ) или в експорта на програмата.И още- същото ли се получава за участък във Франция или Щатите примерно.
              Не разбрах каква е екстрата с ГЕ про.
              Последно редактирано от 100yanov; 14-02-10, 12:19.

              Коментар


              • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                Ефекта се получава и при непрофесионалната версия, като се избере от слоевете пътища и при височина на погледа около 2.5 км. В ляво е пътя, когато се избере от съответния слой. По-долу картинката в разминаването:

                За питане две: Не е при експорта, защото може да се импортират хоризонтали и картинка едновременно. Но резултата е същия.
                За питане едно: Определен връх и хоризонтала му съвпадат с 25К при SRTM, като се вземе предвид разликата във височинните системи. В Google е изместен силно наляво и малко нагоре.
                Прикачени файлове
                Последно редактирано от tabak; 14-02-10, 17:29.

                Коментар


                • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  Ето как изглежда релеф от Google Earth,свален със Google Sketchup, в аутокад.Цифрата са метри според мен.
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Някой пробвал ли се е да направи ДЕМ от 2 сателитни снимки под ъгъл от ГЕ и ако да, може ли да сподели как става, колко е точно в сравнение сЪс СРТМ и АСТЕР, много по-бавно ли е от векторизиране на 5К,може ли да се постигне някаква точност между 5К и другите и изобщо има ли смисъл да го мислим при наличието на "криви"снимки..?

                    Коментар


                    • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
                      Някой пробвал ли се е да направи ДЕМ от 2 сателитни снимки под ъгъл от ГЕ
                      Според мен за да стане това ти трябва сателитна стереодвойка по която да се създаде такъв DEM модел. Освен това мисля че при този метод се използват снимки направени с определена дължина на вълната. Точно по такъв мето е направен моделана на Астер. Има и писано в темата за методите за създаване на ДЕМ модели: http://www.offroad-bulgaria.com/show...740#post847740
                      http://www.spotimage.fr/web/en/807-spot-3d.php
                      Ето и едно сравнение между АСТЕР и SRTM
                      http://www.gisdevelopment.net/technology/tm/tm001.htm

                      Коментар


                      • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        Благодаря, icpart. На сайта http://www.spotmapsbulgaria.com/ някъде пишеше, че вертикалната точност на дем от спот била към 10-15м..платени, за съжеление-не знам какви са тарифите :-) правени от стереодвойки спот. Интимната мисъл ми беше дали не може нещо от спот-орто и гугъл-под ъгъл...да се образува нещо като стереодвойка, да се изсипят триангулачни точки и каквото може още...и да се пробва дали ще се получи нещо по-точно от сртм и астер, ма явно совите не са това, което са. Иначе четох, че всъщност спот демовете са 1 арк секунда- 30м...

                        Коментар


                        • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          След известно ровене,консултации и опити си отговарям сам на въпроса. icpart е абсолютно прав, че е необходима raw стереодвойка за целта. Оказа се, че снимките от гугъл в по-голямата си част за Бг са орторектифицирани,тоест завъртяни като поглед отгоре, демек не стават.Подведох се от сенките. Интересно е кои снимки все пак Не са орто..Тарифите на комерсиалните продукти не са по силите на обикновени юзери, хеле пък с идеални цели. Апропо, опитах се да отворя кмл файла на dhv, но не се отваря коректно при мен (шота по-долу). Иначе инициативата е добра, може също и снимките от бинг да се добавят.
                          Поздрави
                          Прикачени файлове

                          Коментар


                          • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            Апропо, опитах се да отворя кмл файла на dhv, но не се отваря коректно при мен (шота по-долу). Иначе инициативата е добра, може също и снимките от бинг да се добавят.
                            Току що свалих прикачения файл и го тествах - работи нормално. Правен е с последната версия на Google Earth, ако това има значение.
                            Снимките от Bing също ги имам очертани, но във SAS Planet, а от там не може да се експортират в никакъв формат. Може да се импортват от kmz, но не може да се експортват...
                            Прикачени файлове
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              Смених режима на Google Earth от DirecrX на OpenGl и файла се появи - да си призная, никога не съм знаел каква е разликата в тия режими и какво отражение дава на изгледа. Добре е тази тема "Нови снимки в Гугъл Ърт" да си я поддържаме и наглеждаме...каквото ида излезе там, е по-досегаемо от платените продукти, кътани от държавата-мащеха :-:
                              По темата за демовете- някой знае ли дали има комерсиални продукти, примерно карти за GPS,на които хоризонталите са базирани на различни от SRTM демове, визирам SPOT DEMS, не такива, правени от векторизирани топокарти.

                              Коментар


                              • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                Здравейте. Търся Астер или друг ДЕМ за Албанските Алпи- квадрант 42N,19E,защото СРТМ оригиналния е ужасно надупчен, а запълненият,който намерих, не е май много коректно запълнен.Ако има някой,който да е изкарал тегавата процедура по регистрацията..

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X