Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Ами мисля че той е в тази система. Отвори го с GMapper и го настрой в WGS 84, после насложи растера за да се убедиш.

    П.П Пробвах го ,абсолютно се припокриват векторните със растерните данни.
    Изпращам ти един файл с по ярки линии. Да може да се привърже към растерно изображение, което е в WGS84.
    WINTOPO Free към ProgeCAD
    Инсталирай ProgeCAD2008(не 2009). Там всичко е на ред.От Zamunda.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от tabak; 21-12-09, 00:02.

    Коментар


    • #77
      До: Създаване на DEM модели, програми и източници

      Не е май-не може жикс да започва със 7.Тия хоризонтали и без това са накъсани- дали може в аутокад да се даде на всички линии на екрана да ги направи на пунктирни линии? Може визуално да стане по-добре.Демек-вместо да се опитваме да ги свържем, което е времеемемкото-да ги донакъсаме на пунктири..и да имаме векторни пунктирни хоризонтали

      Макар че и така си е добре, не навсякъде се четат векторизираните стойности на хоризонталите, но не е болка за умиране
      Последно редактирано от 100yanov; 21-12-09, 00:44.

      Коментар


      • #78
        До: Създаване на DEM модели, програми и източници

        Сега ще ти пратя картинката
        Ярките хоризонтали са от 5к.
        5k си изглегдат добре- такава им е гъстотата. Терена е полу-планински и за това са толкова на гъсто.
        Ето ти и как изглежда в 3D.
        За 5к няма даима проблеми, но 25к според мен е ако ги отделиш, ще отделиш и част от хоризонталите.
        Само от хоризонталите, човек ако не специлист трудно би си представил терена, дори и в най общ вид.
        Естествено че не са от тях. Това са директно взти от SRTM 30 m, които глобално дават добра представа. Другото е кътовски труд за нищо.
        Аз не съм специалист, но дори да ми кажат че са от 5к няма да мога да дам становище насложени така.
        Ако се положи къртовски труд да се опишат хоризонталите и със "Z" стойността отива се на Dem и после каквото искаш.
        GMapper може- по-долу, но цветовете можеш да ги изменяш и настройваш спрямо нивата.
        И Лека
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от tabak; 21-12-09, 01:29.

        Коментар


        • #79
          До: Създаване на DEM модели, програми и източници

          Странно изглежда..хоризонталите си отговарят, но насложени изглеждат претрупани...ти какво мислиш? Като цяло ми се струва, че хоризонталите от 5к идват малко нагъсто
          Утре мога да пробвам да отсея черното и синьото с фотошопа...почнахме цветоотделки да правиме "-)
          Демек да си е всичко векторно. Сигурно някъде има готова карта на растителната покривка векторна от корин, и тя ако се насложи

          Бре,това не го направи от тези хоризонтали?Не е възможно толкова бързо!-srtm отдолу?

          от 25к няма да мога да ги отделя,абсурд
          Виждам. А може ли програмата да прави шадер ефект-в смисъл само векторните хоризонтали върху бяло със сенки на склоновете в 3д?Ще го пробвам това утре (днеска де) с ГМаппера.
          Лека
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от 100yanov; 21-12-09, 01:40.

          Коментар


          • #80
            До: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
            Странно изглежда..хоризонталите си отговарят, но насложени изглеждат претрупани...ти какво мислиш? Като цяло ми се струва, че хоризонталите от 5к идват малко нагъсто
            Утре мога да пробвам да отсея черното и синьото с фотошопа...почнахме цветоотделки да правиме "-)
            Демек да си е всичко векторно. Сигурно някъде има готова карта на растителната покривка векторна от корин, и тя ако се насложи
            Между другото програмата Изитрейс се справя много добре с цветоотделки от растерни карти има специален инструмент за целта, даже и да има разпокъсани хоризонтали има разни филтри които автоматично да ги свързват и въобще много възможности за векторизиране, за жалост в демо режим работи с растер с размери 2000х2000 пиксела и до 60 векторни елементи на слой които са до 24.
            Ето ти векторна карта на Корине ето тук. Ако ти трябват шейповете в същата статия го има къде е източника на информация.

            Коментар


            • #81
              До: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Благодаря за инфото.Инсталнах progecad, не намерих easytrace. Шейповете от Корин май са за цяла Европа, би трябвало да има отделени само за БГ някъде .
              Сравних чрез наслагване landskape от Гугъл с останалото инфо за по-горният картен лист и установих, че хоризонталите от гугъл описват добре релефа,за разлика от реката, която е много зле -отрязан е цял завой. Ако това с хоризонталите е валидно за по-голяма част от планините, би могло кеша от landskape да се ползва за нещо като растерна основа с шадер за някои проекти-аз свалих част от западна Бг.Иначе започвам да се замислям за картите 10К на планините-имам 2 налични и хич не са лоши-като 5К са, а в един 25К има 4 ...и сигурно ги има по всички горски стопанства- Caracondjul ще каже де.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от 100yanov; 24-12-09, 23:15.

              Коментар


              • #82
                До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                Eто оттук можеш да си свалиш тези които ти трябват за дадена област от Европа. По принцип ги имам свалени за България, но трябва да ги видя де съм ги дянал на компа.
                http://www.eea.europa.eu/themes/landuse/clc-download

                Коментар


                • #83
                  До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  icpart,свалих за Бг,като отворих за проба, излиза така-нещо до настройки ли е? И да те питам до къде стигна с палитрата за К25-видях,че си коментирал с Ведрин? Честита придобивка,дано ти върши работа.
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от 100yanov; 25-12-09, 23:13.

                  Коментар


                  • #84
                    До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Колеги,някъде из форума попаднах на пост от Иван Алексиев, че хоризонталите за БГ били с размер 90 Гб (за съжаление нямам спомен къде беше) и затова не могат да бъдат интегрирани в картите-някой от форума или от Offroad-team могат ли да дадат малко повече инфо за това? Все пак темата е за ДЕМ модели, а генерирането на хоризонтали е първата им производна..
                    Поздрави

                    Коментар


                    • #85
                      До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      Попаднах на още една интересна визуализация на SRTM /Corine данните в сайта http://www.opencyclemap.org/ .
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #86
                        До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        Тъкмо сега проучвам въпроса как може да се създаде топокарта в openstreetmap (просто има неограничени възможности за картиране, май е време да създадем отделна тема за проекта ) Иначе сайтчето го знам отдавна, за жалост покритието за България като веломаршрути е още много бедно. А иначе може да бъде много полезна информация за всички МТБ байкъри. И най-важното е че се конвертира ежедневно (е почти) в карта за Гармин.

                        Коментар


                        • #87
                          До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
                          ...
                          И да си караме с обикновените хоризонтали, знаейки, че сме +/- 20-30м разлика от реалната височина, но имайки пред вид, че сме в близост до опасен скален откос или нещо друго от сорта, което да е обозначено със съответен знак, линия или надпис.В картата на БГmountains не видях такива освен едни стандартни триъгълничета за скали, които не са особено подходящи за скални откоси.
                          В BgMountains има дефинирани стандартни полигони за скален откос и сипей. Преди ги слагахме по означенията на топокартите, но се оказа, че там нивото на детайл е твърде незадоволително. В момента (на Рила) ги слагаме по визуална инспекция на въздушните снимки.

                          Със символа за скала обозначаваме единични скали със съответната им височина в метри, това по руското топо. Има разлика между единични скали и скалисти откоси в случая - точка/полигон.

                          Що се отнася до точността на височината на изохипсите - точността за нас е задоволителна. В BgMountains на терен разликата с картните изохипси и показанието на GPS-алтиметъра (60CSx, при добро сателитно покритие и грешка на позицията +- 3м в продължение на поне половин час) е 0-15 метра. Това са изохипси през 10 метра на база SRTM, обработени и напасвани в GM.

                          Големият проблем за мен както много пъти съм повтарял, е малката резолюция на данните (90 метра), а не точността им. Малката резолюция генерално води до нежелано изглаждане на терена и оттам до грешни преценки при придвижване в пресечена местност.

                          Долкото мога да преценя - векторизирането на хоризонталите по БГ топокарти в Балтийска система няма да е особено умно предвид разликата с височинната система и алгоритмите за автокалибрация, заложени в ГПС-машинката. Просто машинката (60CSx) постоянно ще се стреми да автокалибрира алтиметъра по WGS84, а хоризонталите ще са по друга система, и оттам една променлива разлика. Приравняването с променлив коефициент може би ще позамаже нещата, но мисля недостатъчно точно.

                          Коментар


                          • #88
                            До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            Здравей Icpart,
                            Ами тя си е съзадена. Така изглежда в GMapper:
                            Прикачени файлове

                            Коментар


                            • #89
                              До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              Ами има някои тънкости при описанието да речем на туристически и веломаршрути. А и сега поразучих този проект и определено е бъдещето, тъй като е отворен има много големи възможности за развитие пък и предлага много повече възможности отколкото другите подобни онлайн карти.
                              А по въпроса с DEM моделите някой да знае случайно откъде даже и само като демо изображения могат да се свалят стерео космоснимки по които се генерира височинен модел и с какъв софтуер се обработва тази информация?

                              Коментар


                              • #90
                                До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                http://www.dnevnik.bg/pazari/compani..._zemi/?print=1

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X