Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Прилагам обработен с фотошоп,некалибриран обаче файл-в този си вид става ли за направа на ДЕМ? Защото, ако не-каузата е загубена май.
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #62
      До: Създаване на DEM модели, програми и източници

      Той не става за DEM в този вид. От тук нататък трябва да се векторизира, което е обемистата(хамалска работа). Става чрез RasterDesing, VerticalMapper или други програми. Може би с MapWeL става значително по-бързо. Icpart може да пробва и да каже.А също и Vedrin.Te могат да имат най-бърз резултат.

      Коментар


      • #63
        До: Създаване на DEM модели, програми и източници

        Да, за най-бърз резултат става дума.
        Последно редактирано от 100yanov; 19-12-09, 13:22.

        Коментар


        • #64
          До: Създаване на DEM модели, програми и източници

          Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
          Да, за най-бърз резултат става дума.
          Стоянов прикачи обработеното изображение ако го има заедно с калибровката също, мога да го пробвам да се векторизира с Мапвел да видя как ще се справи.

          Коментар


          • #65
            До: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Качих на спелеото,защото форума не поддържа 7zip.

            Коментар


            • #66
              До: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Здравей 100yanov,
              Един бърз вариант за векторизиране, но без "Z" кордината дава програмата WINTOPO. Във векторен вид са но за DEM модел не става. Ако крайната цел е само векторен вид на хоризонталите, без зададена Z стойност само за визуализация не е чак толкова лош изгледа.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от tabak; 20-12-09, 19:31.

              Коментар


              • #67
                До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                Според мен съсвсем коректно си ги е векторизирало, имайки пред вид основата. Това все пак е едно добро начало.Лошото е,че картата е в 70г-не знам как се калибрира векторна карта, не се сетих отначало да отворя калибровката на растера и не знам мап файла дали става за векторна карта?

                Следващата стъпка теоретично е свързване nа парчетата в цели хоризонтали, след това- задаване на z, генериране на DEM,и накрая....умножено по...около 1300 по 16 = около 21 000 карти К5...
                Някой може ли да преведе "упътването за инсталация" на R2 и да го качи някъде, примерно на спелеото? Мисля да се пробвам с някоя карта и да засеча време някой ден..така ще разберем ко,колко човекочаса ще са нужни.
                Поздрави

                Коментар


                • #68
                  До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  Според мен за един картен лист 5к ще са необходими поне минимум 7-10 работни дни.(работейки по шест часа - иначе очите ти стават на понички). Работил съм с RasterDesing. С него се спестява малко от времето при въвеждане котите на хоризонталите.
                  Последно редактирано от tabak; 20-12-09, 22:40.

                  Коментар


                  • #69
                    До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Днес разгледах по-подробно картата на DHV, kakto i тази на BG Mounteens, и и ми дойдоха едни такива мисли.. дали не търсим под вола теле в името на перфекционизма..да искаме чак да видим отвесните скали и каньони на дема-то там обикновено няма и добро покритие,така че има риск да се пребием,преди да се усетим.....с две думи, мислех си за някакви хубаво измислени ,ярки ?! векторни знаци,които направо да се слагат върху генерираните хоризонтали и да става веднага ясно за какво иде реч. В картата на DHV има подобни решения за скални откоси и падини, може би има начин да се измисли и нещо по-стилизирано...като например обозначението за пътните откоси, но оранжево...
                    И да си караме с обикновените хоризонтали, знаейки, че сме +/- 20-30м разлика от реалната височина, но имайки пред вид, че сме в близост до опасен скален откос или нещо друго от сорта, което да е обозначено със съответен знак, линия или надпис.В картата на БГmountains не видях такива освен едни стандартни триъгълничета за скали, които не са особено подходящи за скални откоси.
                    Последно редактирано от 100yanov; 20-12-09, 22:46.

                    Коментар


                    • #70
                      До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      Ами те на растерните изображения си ги има. Просто трябва да се оцветят с ярък цвят. Това е възможно да стане и на растерното изображение и то си става една добра допълнителна информация, когато са налице 5к картите. Имам предвид без да се налага да се векторизират.

                      Коментар


                      • #71
                        До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        Това се отнася и за 25К тогава

                        Коментар


                        • #72
                          До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          Не съм сигурен поради лошата разцветка на 25К. Освен това там трудно ще се отделят хоризонталите. Почти е невъзможно с това многообразие от цветове участващи и натрупващи се, като нюанси в хоризонталите.

                          Коментар


                          • #73
                            До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            На 5К ако се добави цветна растителна покривка...то работата отива към това да се ползват растерни карти, допълнени с векторно добавена информация....което може и да не е толкова лошо решение....особено за уреди, които поддържат растери.Не знам дали е възможно да гледаш едновременно растерна основа и отгоре векторни леери-например пътища, коти, откоси и тн, със съответните левели
                            Последно редактирано от 100yanov; 20-12-09, 23:01.

                            Коментар


                            • #74
                              До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              RAsterDesing предлага такива решения, дори добавяне на картинки или векторни данни от сателитни и/или други аерофото снимки. Последния обучаващ урок на програмата е на такава тематика.

                              Коментар


                              • #75
                                До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                Ми..това е интерсно,на сайта им ли е този урок? Вероятно и с други програми става, въпроса е крайният ефект. Имаш ли идея сега този dwg файл как да се обърне във WGS?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X