Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За парите и цените преди и след 10-ти ноември

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Първоначално публикуван от nbajani Преглед на мнение
    Може ли да извадиш Абсолютни Цифри ?

    За външните кредити иде реч -

    Тогава - толкова , и сега колкова ?

    Може и с *индексация*...
    4 фалита малко ли са ти?

    1. 1960-та, външен дълг над 3 милиарда лева.
    2. 1976-1978
    3. 1988-1989
    4. 1997


    Към 1990-та външния дълг е по-висок от БВП, към 1997-ма е почти колкото БВП. За 76-та и 60-та не намирам данни, ама това е без значение, при положение че сме изпаднали във фалит, тоест невъзможност да обслужваме дълговете си.

    В момента дълга е около 25% от БВП. В пъти по-добре сме в това отношение. И с индексация, и без, и всякак. Публична информация е това, и елементарни сметки.
    Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

    Коментар


    • ezhko
      ezhko коментира
      Редактиране на коментар
      Няма страшно. Още няколко чертежи на заем и ще се изравним по дълг спрямо БВП с развитите държави (120%+ за Щатите от началото на декадата до сега). Само че няма да имаме собствено производство, с което да го плащаме. А и дълговете сред населението ще почнат да гърмят. Особено ипотечните. Ще се повтори схемата на Тачър в Англия. Варуфакис добре я е описал.

  • #17
    Спарки, при цялото ми уважение, относно образованието се връщам оттам накъдето си тръгнал. Само веднъж направих грешката да се възползвам от държавното образование в СМГ и малкият син бая се изпоти докато покрие щетите и то не напълно. Частни уроци е вземал само по втори западен език, и то защото му трябваше сертификат С1 писмено, говоримо и сие. НВО-то не е изпит, а подигравка, както се установява от PISA резултатите. Масово не разбират какво са прочели и не могат да приложат в елементарната практика назубреното. А ти и жена ти не сте едновременно историци, географи, литератори и т.н. Никои родители не са,нито пък имат времето. Затова и навсякъде се ползват отделни учители по всеки предмет.
    И аз съм раждан в Тина Киркова, но не желая да плащам за хигиена, а в същото време лекарят да прави допълнителни пари по здравна каса от некадърно секцио, последвано от премахване на матката, за да се овладее (при късмет) кръвотечението. Или да рискувам полудялата от преработване медицинска сестра да "успокоява" детето ми, като го удря по главата. В Румъния вместо този, когото разстреляха, защото ги остави без цент дълг, дойде още по-свиреп комунист и то от службите, който не позволи да си разсипят държавата, под предлог, че я приватизират.
    Само в последните месеци и то на прима виста се сещам за Алексей Петров и Нотариуса. Обикновените убийства, като удушения в колата никой не ги брои. Както и практически безнаказана битова престъпност, повсеместната наркомания и прочие.
    За хляба и млякото ще кажа само, че за разлика от при соца, сегашните предизвикват диви алергии при половината ми семейство, а на другата половина - сериозни проблеми с обмяната на веществата. А мантрата с пазара, при който бедните "предпочитат" евтините боклуци, а и по-добре да мрат, защото щом са бедни, не може да са умни... Дано не стигнеш дотам, работливите афганистанци да ти обясняват къде бъркаш. А дотогава купувай "био" продукти от "фермерски" пазари или от "честни шопи" с крави, които правят по цистерна мляко на ден
    За пенсиите знам, че не съм виждал навремето да ровят пенсионерите в кофата и че се носеха неща от селото към града, а не наопаки като сега. Където са останали села, макар и превзети от многодетни непълнолетни майки.
    Аре със здраве!
    Последно редактирано от ezhko; 19-02-24, 06:56.

    Коментар


    • #18
      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      ...Само веднъж направих грешката да се възползвам от държавното образование в СМГ...
      Сигурен бях че ще се стигне до СМГ и подобни. Еми, както горе споменах, не робувам на елитни училища. СМГ (и не само) е едно от местата, в които като минимум на половината им учеиници не им е там мястото, а са попаднали дали щото на мама и тати болните амбиции са им набивани в главата, дали щото е модерно, дали заради очквания, нямащи много общо с реалността. За всеки ученик си има правилното училище и когато попадне в него се чувства добре и се развива, а когато не, ефекта е обратен. Аз имам приятели, чиито деца са в СМГ или НПМГ, сами са искали да са там, имали са даденостите и се чувстват добре там. Свят шарен. На малкият ти син просто не му е било мястото там. Това няма общо със заложби и интелект. Училището е малко като да го сватосваш.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      А ти и жена ти не сте едновременно историци, географи, литератори и т.н.
      Не ни се е и налагало. Правили сме се на метаматици (и двамата), малко физици (аз), и малко химици (всичките). С другото, и особено посочените от теб история и география, си се справяше сам да си докарва шестиците. Това от първи клас та до сега. Вече си бута сам и математиката, което му беше основната слабост, с изключително малко намеса от наша страна. Основното беше да не подхожда с негативизъм към неща, дето не са му силата (в това отношение беше точно като мен), ами да търси начин да ги пребори и да продължава напред.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      Никои родители не са,нито пък имат времето.
      Именно това за времето е основния проблем в образованието ни. Това не е оправдание за никой родител - защо си създал деца, ако нямаш време за тях? ДЛЪЖЕН СИ да имаш време, иначе си калпав родител! ТОЧКА!!! А то не е и чак толкова много, ако се отделя редовно. По час-два 1-2-3 пъти седмично е предостатъчно, ако е постоянно.

      Но всичко това е без значение. Сравняваме сегашното образование с едновремешното. Еми едновремешното НЕ Е по-различно с много. Някои проблеми са различни (учебния материал и учебниците въобще), но в основата си проблемът до голяма степен в родителите, както и в едновремешния подход да се пълнят тиквите на учениците със суха теория и зубрачество. Е, в това последното разликата спрямо "едно време" е точно нула! Другото - едно време родител да ходи да прави скандали по училищата беше немислимо, а сега е едва ли не всекидневие, особено на местенца, пълни с отрочета на "елита". Балдъза ми е учител по математика на 5-6-7 клас та съм съвсем наясно за какво иде реч и от другата гледна точка, не само от родителската.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      И аз съм раждан в Тина Киркова, но не желая да плащам за хигиена, а в същото време лекарят да прави допълнителни пари по здравна каса от некадърно секцио, последвано от премахване на матката, за да се овладее (при късмет) кръвотечението. Или да рискувам полудялата от преработване медицинска сестра да "успокоява" детето ми, като го удря по главата.
      Да де - сега имаш избор. По Татов Златен Век, нямаше. И не на последно място - по Татов Златен Век нямаше да чуеш по телевизора за изкукалата сестра. Щеше да чуеш как в болницата преизпълнили петилетката за 3 години.

      Пак - не твърдя че в здравеопазването и образованието ни няма проблем. Напротив - има ОГРОМНИ проблеми. Но Татовия Златен Век не е с НИЩО по-добър от сега. С абсолютно нищо.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      Само в последните месеци и то на прима виста се сещам за Алексей Петров и Нотариуса.
      Поне единия е продукт именно на "онова" време, по което въздишате, както и много други застреляни по улиците в последните 30+ години.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      Обикновените убийства, като удушения в колата никой не ги брои.
      Именно де. Ама се кукурига как "едно време било по-сигурно". А не е било. Още на държавно ниво не е било - нужно беше да си достатъчно неприятен на някой "по-равен", за да ти се стъжни живота и да приключиш я в някое мазе, я ня някой остров. Да, в клетка безспорно е по-сигурно. Ама да ми хвалите времена, по време на които ни пазеха с автомати по границата да не избягаме от "рая" - айде нЕма нужда.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      Както и практически безнаказана битова престъпност
      Поредния мит. Да напомням ли че елементарни неща като чистачки изчезваха на 10-тата минута, след като забравиш да си ги прибереш, или удобно си го забравил? Да напомням ли че практически нямаше притежател на МПС, на когото поне веднъж не беше източван бензина? Това без изобщо да споменаваме че се крадяха и компоти от мазетата даже.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      За хляба и млякото ще кажа само, че за разлика от при соца, сегашните предизвикват диви алергии при половината ми семейство, а на другата половина - сериозни проблеми с обмяната на веществата.
      По времето на соца си бил с едни 35 години по-млад, не си се къпал след всяко прибиране вкъщи, евентуално си прекарвал на село извън стерилността на сегашното ни градско съществуване много повече време и прочие неща? Градските хора сега масово имат алергии от какво ли не и масово имат проблем "с обмяната на веществата". Кога за последно си копал или плевил градина? Кога за последно си зарязвал лози? Кога за последно си влизал в кокошарник за да събереш яйцата? Сегашните деца масово не са виждали пиленце на живо, камо ли да го държат в ръце. На сина ми нищо от това не му е спестено, доколкото ни е възможно - и животинки, и ровичкане из двора и прашоляци и всевъзможни "селски" неща. Да чукна на дърво, няма алергии.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      А мантрата с пазара, при който бедните "предпочитат" евтините боклуци, а и по-добре да мрат, защото щом са бедни, не може да са умни...
      Не е мантра - МНОГО хора пестят от качеството на храната, без да имат никаква причина за това, освен манталитета си. И съответно търговеца на пазара, от който пазаруваме, има домати като за мен и домати като за някой, дето не е готов да плати колкото мен. Аз съм на принципа че храната е най-най-посленото, от което трябва да се пести и дори дохадът ми да е 5 пъти по-нисък от сегашния, това пак няма да се промени.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      А дотогава купувай "био" продукти от "фермерски" пазари или от "честни шопи" с крави, които правят по цистерна мляко на ден
      Пак - бъркаш рейса генерално. Когато купувам домати са от кварталния пазар, и не са с етикет "еко", "био" и прочие полюции. С млякото е същата работа, с мед и подобни продукти също. И не изпадам в крайности - пазарувам и обикновени продукти, които съм преценил че стават. Крайностите никога не са добро нещо.

      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      ...и че се носеха неща от селото към града, а не наопаки като сега
      Какво се гледа на село сега, че да го носиш? Ти би ли живял на село и би ли гледал гледал животини? Защото едно време селски двор без поне прасе и кокошки практически нямаше. Кози, крава, зайци също си беше в реда на нещата. Всичко за собствена консумация. Сега станахме граждани и на село ни мирише - еми ще си мъкнем и алергиите и останалите "купешки" екстри. Но пак е въпрос на избор и не на последно място - ако сам не гледаш има от кого да се купи и винаги ще има. За градските чада N-то поколение нещата са по-различни, но това е пложението. На мен ми остава още малко и ставам див селянин при първа възможност.

      Простата истина е че селски човек докато може да мърда не му е никакъв проблем да гледа 5 кокошки и някоя коза например. И хората така живееха. А такъв няма да го видиш да рови по кофите, даже да получава минимална пенсия. Като контрапункт - пенсионерите от моя блок масово подпират пейките пред блока по цял ден, та чак им се чудя как изобщо даянат на такова нищоправене с години. И масово имат проблеми с "обмяната на веществата". Ама това си е техен избор. Моите родители не искат и да чуят за градски живот и са намалили досега си с града почти до нула.
      Последно редактирано от sparkybg; 19-02-24, 11:57.
      Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

      Коментар


      • #19
        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Сигурен бях че ще се стигне до СМГ и подобни. Еми, както горе споменах, не робувам на елитни училища. На малкият ти син просто не му е било мястото там.
        Факт, че не му беше мястото в държавно училище, ама той не беше съгласен с това и се наложи да се убеди на практика. Сега не ще и да чуе за държавната ни образователна система. Научи си урока.

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        С другото, и особено посочените от теб история и география, си се справяше сам да си докарва шестиците.
        ...
        Сравняваме сегашното образование с едновремешното. Еми едновремешното НЕ Е по-различно с много. Някои проблеми са различни (учебния материал и учебниците въобще),
        Пак да повторя - шестиците в нашето училище или на нашето Национално Външно Оценяване не означават нищо. Предлагам ти малък експеримент - попитай синчето през кои държави минава Дунав, коя голяма река минава през Плевен, законите на Крум на какъв език са били записани (и защо са му потрябвали точно на него) и да ти изрецитира (може и изпее) поне едно стихотворенийце за България от началото до края. Това навремето го можехме. И ако решиш да обясняваш как това не му трябвало, защото видиш ли имало интернет, да те светна, че абсолютно аналогични неща се учат в западните училища наизуст, а по-богатите плащат луди пари за училища, в които интернетът е ЗАБРАНЕН. Вкл. Илон Мъск, Гейтс и други светила на съвременното ИТ. Защо ли? Умберто Еко е отговорил в писмото до внука си.
        За по-сложните образователни задачи, свързани с изграждането на лична култура, няма смисъл и да започваме дискусия.

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Да де - сега имаш избор. По Татов Златен Век, нямаше.
        С образованието е в пъти по-добър, особено с техническото, което ще ти го каже всеки работодател в България. И навремето нямах нужда да избирам специално училище, а сега и да си платя - изборът е от минимален, до никакъв. Справка - приемните изпити за предучилищна възраст в единиците приемливи все още училища.

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Градските хора сега масово имат алергии от какво ли не и масово имат проблем "с обмяната на веществата". Кога за последно си копал или плевил градина? Кога за последно си зарязвал лози? Кога за последно си влизал в кокошарник за да събереш яйцата? Сегашните деца масово не са виждали пиленце на живо, камо ли да го държат в ръце. На сина ми нищо от това не му е спестено, доколкото ни е възможно - и животинки, и ровичкане из двора и прашоляци и всевъзможни "селски" неща. Да чукна на дърво, няма алергии.
        Колко дървета е посадил синът ти? Може ли да си сготви сам нещо (поне пържени яйца?)? Да си зашие копче? Да оправи контакт? Учеха се преди 5-ти клас едно време. Сега - не.
        Моите нямат алергии към мед, ягоди, грозде, череши, вишни, ябълки и т.н. които се произвеждат семейно. Но виж гледането на крави и пшеница не става като странична дейност. Оттам и алергиите.

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Пак - бъркаш рейса генерално. Когато купувам домати са от кварталния пазар, и не са с етикет "еко", "био" и прочие полюции. С млякото е същата работа, с мед и подобни продукти също. И не изпадам в крайности - пазарувам и обикновени продукти, които съм преценил че стават. Крайностите никога не са добро нещо.
        А на кварталния пазар ги носят от борсата. А на борсата - от Турция. А за екологичните норми в Турция може много да се говори. Особено ако продуктите трябва да издържат на транспорт и да имат дълъг срок на съхранение. За меда, който се продава по пазарите мога да ти разказвам и показвам няколко седмици истории на ужасите. Доскоро произвеждахме за лична употреба.

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Какво се гледа на село сега, че да го носиш? Ти би ли живял на село и би ли гледал гледал животини? Защото едно време селски двор без поне прасе и кокошки практически нямаше. Кози, крава, зайци също си беше в реда на нещата. Всичко за собствена консумация. Сега станахме граждани и на село ни мирише - еми ще си мъкнем и алергиите и останалите "купешки" екстри. Но пак е въпрос на избор и не на последно място - ако сам не гледаш има от кого да се купи и винаги ще има. За градските чада N-то поколение нещата са по-различни, но това е пложението. На мен ми остава още малко и ставам див селянин при първа възможност.
        Добър въпрос. Като станеш див селянин и почнеш да се храниш от собствено земеделие ще разбереш отговора. И той не е свързан с "наследството от комунизма"
        Аз съм наясно с проблемите на "селската идилия" от има-няма 30-тина години.

        Коментар


        • #20
          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
          Пак да повторя - шестиците в нашето училище или на нашето Национално Външно Оценяване не означават нищо.
          Означават еднакво оценяване на всички, а не отличника от изгорялото пред някой от друго училище да изглежда жалко.

          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
          Предлагам ти малък експеримент - попитай синчето през кои държави минава Дунав, коя голяма река минава през Плевен,
          Ще ми отговори без никакъв проблем - енциклопеця е на тема география. Чак се чудя как ги помни всичките тия неща.

          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
          ...поне едно стихотворенийце за България...
          Таман преди седмица учиха., та и с това няма да има проблем.

          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
          С образованието е в пъти по-добър, особено с техническото, което ще ти го каже всеки работодател в България. Навремето нямах нужда да избирам специално училище, а сега и да си платя - изборът е от минимален, до никакъв. Справка - приемните изпити за предучилищна възраст в единиците приемливи все още училища.
          Предучилищната и до 4-ти клас моя учи в кварталното училище, дето е на 50 метра от вкъщи. В същото училище, в което и аз навремето. Даже и 1-2 даскалици бяха същите като навремето. Разбирам че твоето виждане е друго, но моето не е. Покаже ли волята и даденостите си в някаква определена посока, ще му се помогне с всички налични средства и начини, но другото е негова работа, не моя.

          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
          Колко дървета е посадил синът ти? Може ли да си сготви сам нещо (поне пържени яйца?)? Да си зашие копче? Да оправи контакт? Учеха се преди 5-ти клас едно време. Сега - не.
          От всичкото изброено не може да направи контакт. Аз мога да си сготвя.... пържени картофи, барабар с трудовото едно време.

          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
          А на кварталния пазар ги носят от борсата. А на борсата - от Турция.
          Ми, не ме интересува от къде ги носят, а на какво приличат и какъв вкус имат спрямо градиските ми, които консумирам от юни-юли до октомври. И не, нямат дълъг срок на съхранение - плащам си за такива, дето нямат.

          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
          За меда, който се продава по пазарите
          Мед купувам от двама конкретни човека, на които не им се налага да продават по пазарите - няма никакъв да остане продукция за това.

          Въпоссът не е в конкретностите, а че имаш избор. Това са фактите. Такова нещо като "няма" в момента не съществува, щом има кой да плати за него.

          мога да ти разказвам и показвам няколко седмици истории на ужасите. Доскоро произвеждахме за лична употреба.

          Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
          Добър въпрос. Като станеш див селянин и почнеш да се храниш от собствено земеделие ще разбереш отговора.
          Не е въпрос - наясно съм какво искам, какво не, и какви са ми съзможностите. Не знам дали ще гледам животинки някога, освен някоя и друга кокошка, но градина колкото за собствени нужди - категорично. Сега и с двете се занимават родителите ни, защото искат. С 300 зора ги кандардисваме да не прекаляват с количествата. За всичко което не гледат, има от къде да се купи, без да е от Турция, Гърция, Македония и т.н.

          Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

          Коментар


          • #21
            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Означават еднакво оценяване на всички, а не отличника от изгорялото пред някой от друго училище да изглежда жалко.
            НВО е като да оценяваш Стефка Костадинова и Георги Мамалев на скок на височина, като летвата е поставена на 30 см.

            ПС За Крумовите закони не спомена нищо.
            ППС Природни дадености и системно образование са много различни неща.

            Коментар


            • #22
              НВО е един аршин за всички. Толкоз. И точно това беше ОГРОМЕН проблем за някогашното ни образование - аршинът беше различен, което после тежеше при кандидатстване, в резултат на което деца с дадености в някаква посока оставаха извън системата, в полза на зубрачи, които после бяха едно голямо нищо в професията си.
              За където има наплив, трябва по-висок аршин. Пак за всички. Ама истински такъв, а не кой има най-голям зубрачески капацитет. За съжаление точно по отношение на зубрачествпто абсолютно НИЩО не се е променило в образованието ми.

              ...и да ти кажа, Мъск не ми е никакъв пример за родител, даже тъкмо обратното. На сина ми мога да му осигуря условията да има избор на къде да се развива, да го опазя от някои мои грешки, да му дам възпитанието да е читав човек и да има волята да се развива. Другото не е моя работа, а негова, и това никой не може да му го спести. Колкото повече го галя с перце и му осигурявам специални условия, толкова по-трудно ще се справя в реалния живот. Специалните условия трябва сам да си ги извоюва.

              ПП: За Крумовите закони нито мога да ти дам аз отговор, нито знам как той ще ми отговори. Ще го подпитам от любопитство. За системното образование много добре те разбирам какво имаш предвид, но и в него съществена промяна спрямо едно време няма, поне на ниво средно образование - седим си с някакви 50 годишни разбирания какво трябва да е, което в днешните реалности е нелепица, учебниците препълнени с материал, поднесен зле, с никаква практическа насоченост. И се стига до зубрене без разбиране. Точно в това отношение промяната спрямо някога е нула. Висше съм учил след 1994-та - същата история. Счупват те от теория, учиш по 3 дъски формули, после изпита няма взимане без зубрачество и пищови, и най-накрая за специалност "Приложна геофизика" от всичкото това помниш само заглавията на разделите в учебниците, по практиките си пипнал и изучавал 50 годишна "техника", която вече никой не ползва, защото е безнадеждно остаряла, а най-накрая ако се уредиш да работиш по специалността разбираш че от всичкото 5 годишно зубрене, познанията, дето ти вършат работа за длъжността се побират в един семестър, а останалото, което ти трябва, трябва да го учиш от другаде.
              Последно редактирано от sparkybg; 19-02-24, 15:28.
              Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

              Коментар


              • ezhko
                ezhko коментира
                Редактиране на коментар
                Когато Мъск пази децата си от продуктите, които предлага на нашите, следва да се замислим. Особено ако и капацитети като Умберто Еко правят същото.
                Доброто системно образование не е нещо, което едно дете може само да си осигури или извоюва, колкото и да е талантливо.
                А промяна в образованието ни има - в отрицателна посока. Не без помощта на външни съветници и вътрешни грантаджии. Справка - резултатите от PISA.

            • #23
              Спарки,що се абиш! "Съсипаха я тая държава" и това е,каквото щеш да им казваш.Не може да си точиш бензин от Зила и да си караш Жигулката,дето си я чакал15 годдини- мнооооого гадно.На кой ни остави ТОШЕЕЕЕ?????
              Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
              Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
              Враца

              Коментар


              • ezhko
                ezhko коментира
                Редактиране на коментар
                На Денков

              • sparkybg
                sparkybg коментира
                Редактиране на коментар
                Е някога "великият реформатор" се казваше Благовест Сендов. Неговите учебници даже и за "вишото" можеше да ги четеш и по 10 пъти и нищо да не разбереш. После си купуваш някое непретенциозно книжле с меки корици на същата тема, и луксозното сендово издание отива да събира прах някъде.

              • ezhko
                ezhko коментира
                Редактиране на коментар
                Този поне не стана министър председател с претенции да се пенсионира като външен министър...

            • #24
              Ааааа да кажа нещо по този въпрос щото имам право
              Многодетен баща съм (с едно дете живота е песен) и освен това имам близък досег до училищата отвътре (заради част от работата ни-правим полифонични звънци и др.)

              Като слушам Спарки буквално се умилявам тъй беше първото ни дете - почти 0 проблеми...
              Ама сега не е тъй - влизам изненадващо в час - трагедия хора... Учебен процес няма - учителя е звероукротител.
              Второ - самия учебен материал...
              Тъй като съм учил по "комунистическо" време имам възможност да сравня...
              По старо време учихме много - много материал и тогава всички мислехме кому е нужно това? Защо се учат толкова излишни неща дето никога няма да влезнат в употреба...
              Обаче сега от позиция на времето разбирам...
              Нас ни научиха да учим - ние просто сме свикнали да учим да расъждаваме и това огромно широко профилно учене ни даваше обща култура ама и ни правеше хора...
              А сега ученика учи буквално - чете текста но няма разбиране.Той просто не осъзнава какво казва и защо е така.
              Това е голямата разлика.
              Сегашен ученик : Айде да се опиташ да издържиш (кандидатстваш) за ХХХ изпит.
              Ученика : Аааааааа това за ко мий?! Ама това е много учене не е справедливо няма да мога...
              Комунистически ученик (студент)
              Дай конспекта и кило кафе и утре съм готов...

              Та мисълта ми е - сега само си търсят правата и не им се расъждава..Реално училището те прави човек (освен семейството)
              И как можеш да направиш един недорасляк човек? Как да го направиш по умен? Само с четене и опити опити опити - даже и да не успее- определено ще вдигне общото ниво и култура(малко или много)

              Сега отиваме на следващия тънък момент...
              НЯМА СМИСЪЛ ТВОЕТО ДЕТЕ ДА Е ДОБРЕ АКО ОСТАНАЛИТЕ СА ЗЛЕ...
              Ей това е много важно - и съм го виждал 1000 пъти...Не може да живееш добре ако други са зле-те неминуемо ще повлияят и на твоя живот.
              Една майка се уби да си хвали сина(11клас) колко бил умен красив и какво велико бъдеще го чака...Само учил и тренирал.(това се оказа огромен проблем).Видях момчето - ами наистина е умно и готино с потенциал...
              И знайте ли какво стана? Малко преди нова година това момче си хванало гадже.Според мен-гаджето е хванало него ама...Гаджето било от "проблемните" - ама така яко омотало момчето че...
              17 години отглеждаш човек и накрая за 17 минути няква кифла го съсипа буквално.Секс наркотици бягства от семейството...Всичко падна...заради какво?!
              Така че не може да живееш в изолирана среда - трябва масовката да има някакво ниво...
              Та през комунизма/социализма - имаше някакъв ред и безполезните предмети се оказаха полезни - учат те да мислиш и в крайна сметка вдигат ти нивото..
              Изобщо човек е така устроен - че трябва малко страдание малко мъки и трудности да мине че да му дойде акъла в главата...

              А не както сега:
              Аз се мъча да определя едно безполово същество в класа на едната ми дъщеря... И го питам директно:
              - Ти какво си? Момче ли си момиче ли си гей ли си травестит ли си?
              - Аааааа още не съм решил окончателно - ми отвръща "съществото"... на 16 години е...
              На 16 още не знае дали е момиче или момче?! Ай стига ве и ние чакаме от тоя да стане родител? Или да стане човек и да работи и да ни плаща пенсиите??
              Абсурд.


              Коментар


              • sparkybg
                sparkybg коментира
                Редактиране на коментар
                Аз си имам тинейджър. И да, имал съм проблеми, дори още преди да е тинейджър. И по вестниците са ни писали. И аз не съм бил ангелче. Тия неща са поправими, но трябва работа. Не става с "нямам време".

              • ezhko
                ezhko коментира
                Редактиране на коментар
                Спарки бърка възпитание с образование

              • sparkybg
                sparkybg коментира
                Редактиране на коментар
                Пак се обърка. Спарки казва само че едното не може без другото и че щом си създал дете, неговия провал е твой провал и неговоя успех е твой успех. Плюейки сегашните тинейджъри плюете себе си като родители. Толкова е просто.
                Последно редактирано от sparkybg; 20-02-24, 12:16.

            • #25
              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

              4 фалита малко ли са ти?

              1. 1960-та, външен дълг над 3 милиарда лева.
              2. 1976-1978
              3. 1988-1989
              4. 1997.
              Нещо ми се върти като информация че към 1989 г. външния дълг е бил 6 милиарда долара , затова питах за абсолютни цифри - спрямо сега .

              След това са отказани нови външни заеми (за рефинансиране) и е обявен мораториум върху обслужване на външния дълг.

              Същото се случва и 95-96 г.

              Не съм финансист , но ето това от линка направо изтрепа рибата :
              "" Падането на комунистическия режим води до повишения и нестабилност в реалната цена на хляба през 90-те години, като тя достига нива от 0,35 – 0,39 лв., които са съпоставими с тези от 60-те години. След присъединяването на България в ЕС и най-вече след 2010 г., реалната цена на хляба спада до най-ниските си исторически стойности от 0,18-0,20 лв.""

              Та пак да питам , някой се страхува от връщането на комунизма , или хе така се пустослови от нямане на друга работа...


              Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

              Коментар


              • #26
                Междудругото много се надявах Гърция да тегли майна на кредиторите и да напусне Еврозоната както настояваше Я. Варуфакис , просто така за да се види на чужд гръб какво ще се случи , апокалипсис ли , що ли.

                Но явно бяха купени подходящите хора (ципрас и други) и се размина патакламата...
                Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                Коментар


                • #27
                  Ако беше прочел статията по-внимателно щеше да видиш че цените са приравнени към стойността на лева през 50те или 60те години. Това се прави за да е възможно сравнение въобще. Очеизвадно е че хляб за 20 стотинки в момента няма.
                  Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

                  Коментар


                  • #28
                    Първоначално публикуван от nbajani Преглед на мнение
                    Междудругото много се надявах Гърция да тегли майна на кредиторите и да напусне Еврозоната както настояваше Я. Варуфакис , просто така за да се види на чужд гръб какво ще се случи , апокалипсис ли , що ли.

                    Но явно бяха купени подходящите хора (ципрас и други) и се размина патакламата...
                    Гърция отдавна има механизми срещу такива тъпизми. Как е оценен Варуфакис се видя прекрасно на последните избори - не успя дори да влезе в парламента. До какво води показването на среден пръст на кредиторите ме никаква мистерия именно предвид последните ни 2 фалита. Води до хиперинфлация, ограбване на обикновените хора, разруха и мизерия. Това че ние сме достатъчно гламави да си организираме повторение си е за наша сметка. Гърците умеят да си правят сметката по-добре от нас.
                    Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

                    Коментар


                    • #29
                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

                      Гърция отдавна има механизми срещу такива тъпизми. Как е оценен Варуфакис се видя прекрасно на последните избори - не успя дори да влезе в парламента. До какво води показването на среден пръст на кредиторите ме никаква мистерия именно предвид последните ни 2 фалита. Води до хиперинфлация, ограбване на обикновените хора, разруха и мизерия. Това че ние сме достатъчно гламави да си организираме повторение си е за наша сметка. Гърците умеят да си правят сметката по-добре от нас.
                      Като имат такива мъдри механизми защо стигнаха до фалит преди няколко години.

                      Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                      Коментар


                      • #30
                        Първоначално публикуван от nbajani Преглед на мнение
                        Като имат такива мъдри механизми защо стигнаха до фалит преди няколко години.
                        Не знам по време на фалита да са взимали пенсии по 4 долара. Знам че особено в държавния сектор буквално бяха построили комунизъма.
                        Долните твари, измислили перверзията Erlang, имат "много здраве" от мен. Болезнено!

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X