Обява

Свий
Няма добавени обяви.

2020 коледата невъзможна...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Да ви имам проблемите,тук има еленчета дърпащи шейната на дядо ви Коледа покрай палмите
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • Ясен
      Ясен коментира
      Редактиране на коментар
      А какво са калифорнийски цици? На коя от категориите в порнхъб съответства? (проверих - там "калифорнийски" няма, явно е някакъв местен лаф)

    • santaclash
      santaclash коментира
      Редактиране на коментар
      Прасета и в Израел гледат. В наколни кочини-за да стъпват по свещената земя....

    • BENZBOSS
      BENZBOSS коментира
      Редактиране на коментар
      Цици като цици бре Ясене ма тук им викат Калифорнийки,нещо ммммммм на Щатска гордост го избиват,иначе и на поглед и на мачкане си е цица като цица

  • #17
    Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
    коледа до колкото разбрах е, празнуваме раждането на спасителя, като колим прасе, забранено между другото и в трите религии Не е ли абсурдно питам аз
    Като бях беден студент, работех по строежите. Имаше една бригада зидаро-кофражисти. Турци от кв. Долни Воден, Асеновград (там са предимно турци). Запознахме се, сприятелихме се.

    Веднъж си говорим и единия казва:
    - Вчера виках ветеринар, че едното прасе нещо не е в ред.

    Аз:
    - Вие, нали такова, мюсюлманите не ядете свинско? Какви прасета ...
    - Е, то ние не сме чак толкова силно вярващи, че да не ядем свинско

    Та се оказа, че много турски семейства от Долни Воден гледат прасета и хапват свинско. И си празнуват Коледа, но не като религиозен празник. Събират се роднини и приятели - да се видят, да оправят прасето, да хапнат, и да пийнат.
    Nissan Terrano 2,7 TDI

    Коментар


    • santaclash
      santaclash коментира
      Редактиране на коментар
      Те и алкохол не трябва да пият примерно...ама на мен едни от най-бруталните студентски запои са ми точно с една такава компания от Ахмет, Мехмет, Фейзула и ...другите вече не ги помня. Пиеха като смоци!

  • #18
    Католически, дрън-дрън ярина.

    Коледата не е нито католически, нито православен, нито даже въобще християнски въпрос.

    Коледата са леко похристиянчени езически ритуали около слънцестоенето, каквито всички в Европа сме имали под една или друга форма.

    Всички са свързани с това, че зимата е студена, тъмна, гладна, гадна и няма да е никак зле ако приключи. Също можем да заявим (на зимата и помежду си) че сме по-корави от нея и нейните номера не ни минават. Имаме си ядене, имаме си пиене, имаме си дебели дрехи, имаме си джелезо, владеем огъня, издържаме на студ и тн.


    Поради неточности на календара и административни неуредици в ранното похристиянчване на тия неща, както и неофициално поддържане на пред-християнските обичаи, към момента имаме следните форми (без да претендирам за изчерпателност):

    - Никулден (по стар и по нов стил, значи х2)
    - Кукери (на различни дати в различни региони)
    - Прескачане на огън под разни форми
    - Скачане в студена вода под разни форми
    - Коледа (пак х2)
    - Хелоуин / Вси светии (х2)
    - Колене на прасе (според ситуацията)
    - Новогодишни празници (календарен артефакт, взел елементи от коледата, но съществувал много от преди соц-а)

    И те така. Всеки може сам да види общото между всички тия неща - като скитане по съседите, целенасочено ядене и пиене, правене на страшен и от този род неща.

    Впрочем колене (на прасе), коледа, Кольо и думата за студено на много европейски езици (колд, калт и тн) имат общ корен.

    Коментар


    • davc
      davc коментира
      Редактиране на коментар
      Имаше се (от Ясен) предвид, нов и стар стил. Като туриш за празник и пренасяне на мощите, стават четири.

      ПП
      Хм, а дали мръши и мощи имат общо в етимологията...

    • Ясен
      Ясен коментира
      Редактиране на коментар
      Мърши и мощи мисля че не. Мощи е от мощ, мога, т.е. тяло. Мърша мисля че е откъм към мръсно, ама не съм сигурен.

    • davc
      davc коментира
      Редактиране на коментар
      Това не беше сериозно. Малко цинично като за майтап, но да кажем, неуспешен майтап.

  • #19
    Коле, наборе, брат, коледа няма нищо общо с колене (в етимологията, не в практиката). От календи иде работата!
    А по януарските календи са едни от изразените дионисиеви оргии (то всичкото върви във времето - приема се и се надгражда) - свинско (в оригинал козе и овче) и винско, демек. Идеята е това, което е писал Ясен: "Е нема ми се такова таковата, а па да видим!".
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • Ясен
      Ясен коментира
      Редактиране на коментар
      Ааа, забравих - и календите са в кюпа.

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Календите са дали името на календара.

      За Коледа съм почти напълно сигурен, че си идва от колене. Не на прасе де, на младенци.

      Много народ си няма и идея кое и какво се чества и празнува, и си карат по пътя на най-малкото съпротивление.
      Масово се знае, че минаването под масата на Великден се прави "за здраве и берекет", а то има съвсем друг смисъл и символика.

    • davc
      davc коментира
      Редактиране на коментар
      И на календара.

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X