Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Система за взаимопомощ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Система за взаимопомощ

    на мен ако ми звъннат по всяко време на денонощието ще помогна с каквото мога.
    оная нощ вадихме до 4 сутринта закъсал уаз на балкана.ама хора сме кво да прайш .тъй че бива да има нещо такова и хората които координират да имат и станции щот не навсякъде има джиесем обхват.неговоря за големите населени места а за планината .

    Коментар


    • До: Система за взаимопомощ

      Аз предлагам нещо друго. Нека всеки да се замисли в каква ситуация би използвал системата. Ако закъсам някъде в гората няма да стартирам системата, ами ще се обадя по телефона на djordjo или на V0id защото са ми в региона. Ако закъсам на асвалта няма да ги занимавам ами ще се обадя на пътна помощ (имам пет номера в телефона си). Но ако се окажа в село с горски пожар и с недостатъчен транспорт за евакуация на мен или на други хора бих стартирал системата. Това е просто пример, и е просто мое мнение, не ангажирам никого с него.
      Нека колегите кажат кога биха или не биха стартирали системата с прости примери, или направят за себе си равносметка. А и това не е задължително за никой, ето на мен не ми стигат възможностите и времето за МСС и макар да прегръщам идеята няма да се включа, но тук бих участвал с голямо удоволствие.

      Коментар


      • До: Система за взаимопомощ

        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
        Горното на практика не работи в релано време. Дотук само обаждането, логване в портала (ако предположим че човека е достатъчно наясно), търсенето в списъка и избора на човек стана повече от пет десет минути и то в идеалния случай... В случай на катастрофа, силно притеснение и т.н. въобще забравяме за тази идея... Това от една страна. От друга простото публикуване на едни данни като отделни теми отново върши работа само в ограничен обем лица... Да не говорим за това че ако вътре в една система се съберат наистина много хора опазването на техните данни става вече сериозен проблем. Аз и в момента се притеснявам от идеята един списък с имена, адреси и данни да си стои свободно пък дори и в рамките на определена група... Я си представете какво става като станат хората повече?

        Освен това кой ще преценява дали и кога да се отзовава... Я си представете някой шегобиец който реши да ви събере на една полянка ей така да види какво става...

        Не става така. За да работи такава система трябва да има ясна йерархия, защита на данните и добре изградена защита от злоупотреби... А колкото до идеята системата да се използва и за нуждите на другите организации то съм напълно съгласен че това е идеално приложение...
        Да , така е. С цената на 5-10 мин. дори и повече.
        От друга страна...дежурства,диспечери 7 денонощия 365 дни годишно?!

        За опазването на данните е друга тема.Там нищо не мога да кажа.Ако е рекъл някой да извади телефон за злоупотреба ,то ще го намери и в купувам продавам.

        Шегобийци има много и навсякъде фалшиви тревоги също.Това е неизбежно.

        Представете си и следната ситуация за панинаря Х .
        Той по настоящем би трябвало да е член на БТС а там има и Планинска Спасителна Служба.
        Такаа...Навел се човека да пие вода от изворчето и телефона му цопнал във водата и се понамокрил....после полегнал да отпочине под дебелата сянка и не пристигнал навреме....Какво се случва? Хукваме да го търсим

        Такива случки и примери ще има до безкрай ако системата проработи.
        Според мен тя трябва да бъде елементарна , проста и лесно изпълнима.
        ------------------------------------
        тел. O878 9ЧЧ 999

        Коментар


        • До: Система за взаимопомощ

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Забравих и още един притеснителен момент. При влизането в групата Пълноправни участници никой никъде не е ясно показал с какво, кога и как би се отнесъл към евентуална молба за помощ...
          ...
          Нека не бъркаме понятията... Пълноправен участник към момента означава само и единствено че някой е решил да сподели лични данни и професия а не че се включва в организация за взаимопомощ...
          Ако визираш моята молба, аз много правилно правя разделението. Дори мисля, че по-горе писах какво евентуално би съдържала една молба на кандидат за организация за взаимопомощ.
          При мен възможността за реакция е свързана с момента когато си изгася телефона. За моя радост и съжаление телефона ми е само един което означава, че ми звънят служебно и всякакви досадници страдащи от безсъние. Гасенето за съжаление не е твърд ориентир защото зависи от момента когато си легна от 22,30 - 04,30. Момента когато ставам е ясен 8,30.
          Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

          Коментар


          • До: Система за взаимопомощ

            Ами то такива ситуации като с планинаря може да има много, най-елементарната е да ти е паднала батериата или да се е скапала клетката на оператора, после друга ситуация е да се скапе сървъра. Нали знаете че нещастието се случва когато се струпат много беди наведнъж в определен порадък. Но това не бива да спира създаването на такъв клуб. Наистина трябва да има ерархия и наистина човек трябва ясно да е заявил желанието си да участва в нея. Никой никого не кара насила.
            Дори само на един човек да се помогне си струва всичките средства и усилия.

            Коментар


            • До: Система за взаимопомощ

              Надявам се нещата да се отсеят и накрая да се изясни как и по какъв начин ще работи.
              Наистина би било полезно .
              ------------------------------------
              тел. O878 9ЧЧ 999

              Коментар


              • До: Система за взаимопомощ

                И аз пак да си кажа. Съгласен съм с това Дружество при условие, че то е нещо като паник бутон и последна надежда. Дадох този пример и преди: Примерно, ако спукаш гума в центъра на София и нямаш крик не е удачно да я ползваш. Ще звъннеш бавно и спокойно няколко телефона и ще си решиш проблема. Спукаш ли гума на пътчето между гара Бов и Змиица, докато караш пострадал човек и нямаш крик, е вече съвсем друг въпрос. Има го варянта със въненето на Пешо, който е на кино и си е спрял звука на телефона, след това на Сашо, който няма покритие, после и на Жоро, който най-сетне вдига, ама е на 4 ракии и не може да кара, но поема щафетата и звъни на брат си, който веднага тръгва от Дружба(за който не знае пътчето, за което говоря е в Искърското дефиле)... И резултата е, че крика е доставен след 2 часа. И то, ако не е паднала батерията на телефона до тогава. А през това време пострадалия вече може да не е само пострадал... При достатъчно членове на системата в гореописаната ситуация е възможно номер 58 от списъка, който принципно живее във Видин да минава през дефилето на път за София и да е при теб за 5 минути. Или пък номер 74 от списъка, който живее в Сливен точно в този момент да паркира пред квартирата на дъщеря си в Илиенци, която следва в София и да пристигне за 20 минути. Примери колкото искате.

                Освен това аз лично вече почнаш да правя разлика между Дружеството за взаимопомощ(може и не с това име) и Системата за комуникация. Втората си я представям като просто един инструмент за комуникация, който би могъл да е в услуга на всички групи в портала.
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • До: Система за взаимопомощ

                  Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                  В много от случаите смисъл от помощ има само ако тя бъде организирана в достатъчно спешен порядък... Иначе е безсмислена...
                  Именно! И как ще стане това, ако тази система за взаимопомощ няма денонощно (всеки божи ден от годината ...) оперативни дежурни, разполагащи с всичката необходима информация и технически средства, за да могат да задействат нещата?!?
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • До: Система за взаимопомощ

                    Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                    Ами то такива ситуации като с планинаря може да има много, най-елементарната е да ти е паднала батериата или да се е скапала клетката на оператора, после друга ситуация е да се скапе сървъра. Нали знаете че нещастието се случва когато се струпат много беди наведнъж в определен порадък. Но това не бива да спира създаването на такъв клуб. Наистина трябва да има ерархия и наистина човек трябва ясно да е заявил желанието си да участва в нея. Никой никого не кара насила.
                    Дори само на един човек да се помогне си струва всичките средства и усилия.
                    Това за туриста с телефона... Дадох за пример пещерното спасяване... Ами, хората гледат да си спазват контролните часове, защото се знае, че тия от АСО бият лошо, ако се вдигнат под тревога и те намерят да снимаш сталактити примерно . Е, принципно можеш да се откупиш с много ракия, ама...
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • До: Система за взаимопомощ

                      Да , така е. С цената на 5-10 мин. дори и повече.
                      От друга страна...дежурства,диспечери 7 денонощия 365 дни годишно?!
                      Както и по-горе писах в много случаи след 5-10 минути които са изминали за намиране на правилния човек и още толкова след това смисълът от каквито и да са действия се загубва...
                      Според мен е възможно с малко повече находчивост и използване на съвременни технологии Системата да работи идеално... Но това разбира се ще изисква съответните пари, време и усилия... Ако няма желаещи и такива които смятат че си заслужава няма да има и система...

                      Шегобийци има много и навсякъде фалшиви тревоги също.Това е неизбежно.
                      Само след първия майтап повечето разумни хора ще се откажат от каквито и да са подобни участия нататък в това поне съм сигурен... За който не мисли така да си представи как го разкарват през 03:00 за да си направят майтап и след това да ми каже че е навит на по нататъшно участие...
                      Затова като разумни хора би следвало да вземем достатъчно мерки срещу подобни събития... Поне аз така си мисля... И тъй като не съм убеден в полезността на разните списъци достъпни навсякъде можете да проверите че моите данни ги имат само хората от МСС... под друга форма не бих си предоставил данните...
                      Представете си и следната ситуация за панинаря Х .
                      Той по настоящем би трябвало да е член на БТС а там има и Планинска Спасителна Служба.
                      Такаа...Навел се човека да пие вода от изворчето и телефона му цопнал във водата и се понамокрил....после полегнал да отпочине под дебелата сянка и не пристигнал навреме....Какво се случва? Хукваме да го търсим
                      Идеална ситуация за илюстрация на моите думи. Първо на сайта на ПСС ясно пише всеки който тръгва на поход да уведоми близки или приятели за маршрута си и предполагаемото време на пристигане... за да може ако не пристигне службата да бъде уведомена... Второ ако този човек постъпи така както колегата е описал това просто би означавало пълно безхаберие от негова страна. Би следвало при пристигане в хижата да потърси друг начин за оповестяване и да уведоми този който се грижи за неговата сигурност... Ако просто си полегне и въобще забрави това ще е добра причина за неговото изключване от организацията...

                      Такива случки и примери ще има до безкрай ако системата проработи.
                      Според мен тя трябва да бъде елементарна , проста и лесно изпълнима.
                      Така е и затова Системата трябва да има ясни и точни правила чието спазване да се контролира по ясен и точен начин...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • До: Система за взаимопомощ

                        Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                        Това за туриста с телефона... Дадох за пример пещерното спасяване... Ами, хората гледат да си спазват контролните часове, защото се знае, че тия от АСО бият лошо, ако се вдигнат под тревога и те намерят да снимаш сталактити примерно . Е, принципно можеш да се откупиш с много ракия, ама...
                        Е ние няма да бием. Просто човека се изключва от клуба.

                        Коментар


                        • До: Система за взаимопомощ

                          Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                          Именно! И как ще стане това, ако тази система за взаимопомощ няма денонощно (всеки божи ден от годината ...) оперативни дежурни, разполагащи с всичката необходима информация и технически средства, за да могат да задействат нещата?!?
                          Повечето хора могат да получават СМС-и денонощно. Не си спират телефоните. Има и такива, които не ги чуват, но други успяват да се събудят като получат. Така благодарение на модерните технологии оперативните дежурни са на лице. Техническото средство за задействане е отново твоя телефон. Пращаш СМС и готово. Не ти трябва да знаеш кой къде е, в какво състояние и с какви средства и подготовка. Съобщението се получава от всички и който може отива или се обажда. Това естествено означава, че тази система не е Бърза помощ или Полицията и на нея не може да се разчита на 100%, но в критична ситуация дори няколко процента шанс за помощ могат да са безценни.
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • До: Система за взаимопомощ

                            Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                            Е ние няма да бием.
                            А, това за без бой говорехме само за външни лица . Боя на завеяни членове или откупуването им с бира и/или ракия е отделна тема .
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • До: Система за взаимопомощ

                              Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                              Именно! И как ще стане това, ако тази система за взаимопомощ няма денонощно (всеки божи ден от годината ...) оперативни дежурни, разполагащи с всичката необходима информация и технически средства, за да могат да задействат нещата?!?
                              Ето това вече е сериозен въпрос. Значи за самото разпращане ма SMS-и мисля че можем да го автоматизираме напълно тъй че това не ме безпокои. Проблем е наличието на 24 часово дежурство на Модератор който да оторизира използването на Системата. Не смятам че ще съберем достатъчно пари за да назначим необходимите трима четирима и затова като че ли единственото решение е дежурства които да се разпределят справедливо... От дежурния единствено ще се иска да оторизира едно искане или да приеме обаждане и го изпрати през Системата...

                              Но все пак моля първо да решим създаването и едва след като я направим да решаваме технически въпроси. По-горе колегата добре спомена шегобийците - нека не им поднасяме тема за работа
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • До: Система за взаимопомощ

                                Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                                Именно! И как ще стане това, ако тази система за взаимопомощ няма денонощно (всеки божи ден от годината ...) оперативни дежурни, разполагащи с всичката необходима информация и технически средства, за да могат да задействат нещата?!?
                                Не съм виден компютърен специалист, но и моите мисли все вървят натам.

                                Почти не се сещам как може да се реализира система за оповестяване с толкова критичен филтър срещу фалшиво или злоумишлено задействане без човешко участие.

                                А иначе, самата система за оповестяване е достатъчно предизвикателство.

                                Дори само заради нея си заслужава ровенето...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X