Аре стига бе.
Ако това са хора на пожарната и са ги пратили с два шланга и 3-4 пръскачки за лозе.....
Не знам.Може па и да си има тактика на гасене на пожар в планината.
Съжалявам за ентусиазма на всички тук но ако е само това от снимките разходите на трите коли са неоправдани.
И не ме питайте аз защо не отидох МОЛЯ ВИ.
Евала на трите коли.Познаваме се с всички така че комплиментите от моя страна по техен повод е безмислен.
Не се доказват за първи път.
Обяснявам , каква е системата за гасене на горски пожар, според това, което видях, без да съм специалист.
Първо се намират близки източници на вода. До източника се паркира, пожарен автомобил, с мощна помпа. От тази помпа , по краищата на пожара, се разпъват ОПОРНИ шлангове, в които се подава налягане. На местата на снадките има разклонители, тройни и четворни с кранове. Ако стане нужда, към крана се включва оперативен шланг, с който се работи и крана се отваря. След загасяването, на локалните пламъци, крана се затваря, шланга се откачва и се премества на друго място.
Когато източникът на вода е отдалечен към една пожарна кола се аташират и няколко водоноски с по маломощни помпи, които се самозареждат и зареждат пожарната кола.
При борба с горски пожар, всеки трябва да има на гърба си индивидуален спасителен пожарогасител, с който да си проправи път при евентуално обръщане на огъня. Също така и кислородна маска, за да диша няколко минути до напускане на пожара.
Кислородни маски в планинските служители, не забелязах. Вероятно тези пръскачки за лозе, заместват индивидуалния пожарогасител.
Още повече трябва да оценим СМЕЛОСТТА на тези хора, които с оскъдни технически средства, се борят за парка.Радиостанции също нямат. Ако има покритие GSM, ако не - без !
P.S. Пръскачките, могат да са мечта, в някой случай. Когато гасихме подхода към царевицата, на връщане от събора със стелки от кола, пръскачка за лозе щеше да ни е като Спейс Шатъл , в технологично направление ))
Някой беше казал , че пожара е тръгнал от запалени стърнища ... Бях на мястото и честно да ви кажа , няма и ПОМЕН от стърнища ПОНЕ на 30 километра радиус ... Изводите - от Вас !
Манастира беше на около 1 км. от пожара ,но нямаше опасност .Вятъра духаше в обратна посока . Групата ни беше от 12 доброволци момчета и момичета ,които се справиха с изкачването и работиха с желание и ентусиазъм . Аз се записах към тях пред манастира случайно ,но ме изненадаха приятно . Трябва система за качване на вода - система от помпа , водосборник и шлангове . Погребаха България като държава ,но поне като територия и природа можем да я опазим !
Коментар