Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Акция "другата България"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Акция "другата България"

    по повод спонтанно възникналата в тази тема: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...229#post307229
    идея за осъществяване на експедиция до нашите сънародници в Бесарабия, осъществих контакт с българи във форума на град Измаил, които на въпрос, от какво има нужда българската общност ми написаха един примерен списък:

    DVD, CD дискове : кино, художествено(старо и ново), научно-популярни филми, музикални, исторически, документални за съвременното бълг.общество, за проблемите /на БГ/ и т.н.
    ,за българската природа /снимки предполагам/.

    литература,книги /на български/ : художествена литература, научна , особено за бесарабските преселенци, за другите изселници извън България, историческа литература, учебници, фотоалбуми с красивата българска природа, детска литература, детски приказки.

    музыка: МP3 , CD , традиционна народна музика, съвременна муз(поп, рок ). детска музика(прекрасните детски песни от периода на социализма)


    Списания
    : бълг.списания, актуални днес, /ще формираме библиотека в Измаил в базата на българската община/

    Български национални знамена: малки знаменца и големи знамена/желателно с флагшток или дръжки, за да може да се слагат по дворовете/

    Руско-български речници: има голям дефицит за тях, особено за тези, които искат да изучават български език, за младежите.

    техника: компютърна техника, PC, може и second hand, (втора употреба) за българските общества в Измаил, за измаилското неделно училище, за да могат децата да се учат с помоща на съвременната технология и образователни програми. А общината /българската/ може да излезе в интернет за по-добра комуникация с другите /български/ общества и съотечествениците си в България.

    видео прожектор , за демонстрации в малки и средни помещения на български филми на голям бял екран, в голям формат. БГ Обществото в Измаил има нужда от модернизация, разбира се може и втора употреба /прожектора/.

    дискове с компютърни програми:: за изучаване на бълг.език и други. (дори и пиратски)



    и еще, нам было бы очень приятно, если бы ребята из клуба внедорожников посодействовали созданию сайта бессарабских болгар, надо выходить в интернет, ведь большинство болгарской молодежи в Украине уже пользуются совремнными технологиями , интернетом.
    если бы у нас был бы свой сайт , то это бы способствовало обьединению нашей молодежи, поднятию самосознания, получению информации , для всех молодых ребят ,в каком бы уголке Украины они не находились бы. Это очень важно.

    С други думи - имат нужда от много неща, повечето от които можем да осигурим, за други може на следващия път - тук вече всички имат думата......



    Молбата ми към всички които имат възможност е да участват в похода, защото няма по-добър подарък за тези хора от нашето внимание и съпричастност. Останах с впечатление от разговорите си в интернет с тях, че се чувстват забравени и ненужни на никой в България.... А аз съм сигурен, че всеки от вас се е сещал за братята ни и сестрите по света, които съхраняват българския дух в доста по-трудни от нашите условия и всяка вечер се молят за майка България. Вярвам искрено, че ако успеем да направим един такъв поход традиционен, поне 2 пъти годишно, ще помогнем за запазването на българския дух по тези земи. Не знам дали всички се интересуват и са чели нещо по въпроса, но след събитията по разпадането на СССР, в Украйна има настроения за украинизиране на всички които се самоопределят като различна националност.... Сигурен съм, че държавата ни няма да направи нищо по въпроса, така че реакция трябва да има поне от гражданското общество, от което ние сме част. Тази пролет в Измаил, после Болград, после друг град в региона... В цяла Бесарабия над 30% от населението е българско.

    Благодаря на всички, които ще откликнат по един или друг начин...!!!!

  • #2
    До: Акция "другата България"

    Аз смятам че подобна акция трябва да бъде подкрепена. За всичко от списъка по-горе не мисля че ще има проблем но трябва да се провери как точно стои въпросът с внасянето на знамена там че да не стане проблем

    Моля за точни срокове в които да е готово оборудването и моля за точни размери в които трябва да се събере или поне описание на свободният обем на автомобила/ите с който ще бъдат прекарани...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      До: Акция "другата България"

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      Аз смятам че подобна акция трябва да бъде подкрепена. За всичко от списъка по-горе не мисля че ще има проблем но трябва да се провери как точно стои въпросът с внасянето на знамена там че да не стане проблем

      С дисковете също трябва внимание - да не пишат журналята после "заловени трафиканти на пиратски дискове.."

      При това налудничаво управление в Украйна всичко може да се очаква.
      Там вече са забранени филми, които не са преведени на украински вкл. и руските

      Коментар


      • #4
        До: Акция "другата България"

        Знамената могат да бъдат сгънати и опаковани в найлонови торби, за да не се набиват на очи. С дисковете и ДВД-тата също има решение - Всичката информация да е на един хард диск, а един от компютрите да е със записвачка... Така няма да има проблеми, а младежите от българските организации ще свършат останалото....

        Коментар


        • #5
          До: Акция "другата България"

          Със сигурност ще се включа в подготовката и надявам се да имам и възможност да дойда(за сега е само 90% сигурно).
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • #6
            До: Акция "другата България"

            Първоначално публикуван от горби Преглед на мнение
            Знамената могат да бъдат сгънати и опаковани в найлонови торби, за да не се набиват на очи. С дисковете и ДВД-тата също има решение - Всичката информация да е на един хард диск, а един от компютрите да е със записвачка... Така няма да има проблеми, а младежите от българските организации ще свършат останалото....
            За мен не е проблем да прехвърля и сортирам музиката на един ХДД.Вземам един 320 ГБ и ще им запиша много музика
            DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
            Skype: pach_bs

            Коментар


            • #7
              До: Акция "другата България"

              ДВД на хард диск се качва лесно, но се сваля по различен начин. Инъче не работят линковете и т. н. Мога да бъда полезен за музика и филми. Обаче въпросът с авторските права стои със страшна сила. Защото - "миг невнимание, мъртъв за цял живот"! Ако могат да свалят от сървъри или скайп, тогава не е нужно да се носят дискови носители. Мога да обясня как става и те да свалят. А размножаването впоследствие да е тяхна грижа. А е възможно също така да се вземе по 1 диск с авторски права и да се води като подарък, например за културен център или читалище, или каква да е организация с идеална цел. Останалото е шега работа.

              Коментар


              • #8
                До: Акция "другата България"

                Първоначално публикуван от velio Преглед на мнение
                А е възможно също така да се вземе по 1 диск с авторски права и да се води като подарък, например за културен център или читалище, или каква да е организация с идеална цел. Останалото е шега работа.
                Още повече, че тук става дума за работата на български творци. Събрахме пари да пратим човек в Малайзия, така че все би трябвало да успеем и за една торба дискове. А може и да се свържем с хората, които ги издават. Възможно е и те да искат да се включат с материали. Много бързо се заговори за пиратство... най-малкото ще е смешно и жалко да се появим там с няколко ДВДта с МР3 и DIVX, вместо с неща с оригиналната опаковка(списък на музикантите, актьорите и т.н.) и надписи "Отпечатано в България". Може би на много от вас не се е случвало да късат опаковката на оригинален продукт, но останалите знаят, че усещането е съвсем различно от ваденето от записвачката и надписването с маркер. Особено когато става дума за нещо дефицитно от Родината. Щом имат интернет и те могат да точат от торенти, едва ли ще са им интересни МР3ките...

                Пък нищо не пречи и няколко шиша празни дискове да им занесем. Те ще си решат дали да правят копия или да ги ползват за разни архиви.
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #9
                  До: Акция "другата България"

                  Zaarin, от изписаните в първия пост нужди може да се направи извод, че се иска оборудване за някакъв център. Аз нямам представа за нивото на технологично и икономическо развитие на бесарабските българи, но чак пък знамена да се носят - никому не е проблем да си ушие българско знаме, дори и при отсъствие на шевна машина. Въобще, сега като се замислям над написаните нужди, малко недоумявам някои неща, но както и да е. Ако ще се оборудва някакъв български център, от всички информационни носители е необходимо да има по 2 - един оборотен и един архив. И книги от български автори. Актуални вестници, списания - проблемът е решен във всеки български интернет портал. Смислени български списания, както знаем - няма. А компютри, софтуер /!!!/, речници, видео проектор - малко неестествено ми се вижда. Такова обезпечаване нямаше и в Гьоте институт в София. Това е несбъдваема мечта за много училища в България.
                  Относно пиратството - не съм се изразил добре, защото и явно неправилно съм схванал нещата.
                  Последно редактирано от velio; 01-02-08, 18:09.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Акция "другата България"

                    До кокото разбрах аз нещата са за българските училища, българските организации и за подпомагане разпространението на българската култура в противовес на укранизацията на българите по тези места. Софтуера е за обучение по български.... не Windows й office пакет.. Така го разбирам аз... Освен това технологично и иконимически нещата са доста по зле при тях, по думи на мои познати, които са ходили миналата година в Украйна.... Дали тези неща са мечта за българското училище не знам... Но българските ученици в голямата си част са доста задоволени от към технологии, докато там не е точно така. А колкото до знамената - .... може да е продиктувано от сантиментални чувства към знаме от родината.... Не забравяйте, че за тях България е много по извисена и свещена от колкото за нас, които се борим тук с простотията на всички нива........

                    Снимки и фотоалбуми от България ще набавя от фотофорума, барабар с авторските права.... Филми български мисля от колекцията на 24 часа също ще свършат работа....

                    Коментар


                    • #11
                      До: Акция "другата България"

                      Аз не оспорвам акцията, но докато бях студент дойдоха първите бесарабски българи, които трябваше да учат в България. Ами - с ръка на сърцето казвам, че никой от тях нямаше никакво намерение да учи и "България" им звучеше така, както и "Зимбабве". Това, разбира се не е показателно за общността, но е немислимо да се иска от сайт обезпечаване на такова ниво - училища и центрове.
                      Що се отнася до знамето - ако си ушия с ръцете знаме за мен, то ще е далеч по-устойчив символ на принадлежността ми, отколкото купеното от магазин.
                      Технологичната и икономическа задоволеност на българските ученици е приоритет на големите градове. Около тях е тежка мизерия. Майка ми е директор на проспериращо софийско читалище и знам хавата им достатъчно добре.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Акция "другата България"

                        аз затова подчертах, че най-доброто за тях ще е нашето присъствие, разговорите, осъществените контакти... От какво имат нужда ще се разбере на място... Аз предварително ще отида на разузнаване на 16 Март, за да видя на място как са нещата, кои са организациите и да стиковаме похода от тяхна страна и т.н..... Предлагам да не обсъждаме толкова материалната страна... И нищо да не им занесем, ще ни се радват много хората, си мисля....

                        Коментар


                        • #13
                          До: Акция "другата България"

                          Първоначално публикуван от горби Преглед на мнение
                          От какво имат нужда ще се разбере на място... Аз предварително ще отида на разузнаване на 16 Март, за да видя на място как са нещата, кои са организациите и да стиковаме похода от тяхна страна и т.н.....
                          Чудесно! По-добре няма как да е!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Акция "другата България"

                            Тия дни в Метро имаше някаква промоция, български игрални филми на оригинални ДВД-та по левче и нещо. Имаше поне 10 - 15 заглавия.
                            Не чета коментари и не отговарям на такива.

                            И коментаторите...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Акция "другата България"

                              за тази колекция, имам грижата да я събера цялата...... всъщност ангажирах приятели да я съберат, само ще я платя...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X