Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Макро фотография

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: До: Макро фотография

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Какво е това?
    Кантар, от тези, дето се слагат на рамото. Произведен от Кантарджиев - Габрово. Даван за проверка до '56-та година на миналия век, а сигурно още продават с него по пазарите чушки и домати, но най-вече зеле през есента.

    Коментар


    • От: Макро фотография

      Лелеий-й, знам ги тези кантари, как да не ги знам! Ма като е типосан "макро" е неузнаваем...
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Макро фотография

        Ще помоля (за кой ли път) да ме извините за един компромис: любопитен сюжет за сметка на образното качество.

        На стр. 11 в тази тема (пост № 205) бях илюстрирал как мравките "доят" листните въшки. По-точно ги ритат, тъпчат и нервират, докато въшките започнат да изпускат някакъв сладък сок, който е голям деликатес за мравките.

        После няколко пъти виждах и малко снимах същата история; даже свикнах - щом мравки тичат трескаво по растение, значи "Търсете листната въшка".

        Преди 2-3 часа, в Южния парк снимах жълъди, както са си на дървото - и то само за да пробвам едно приспособление. Направи ми впечатление, че едно жълъдче е нападнато от мравки. И току-що виждам, че преди мравките са го нападнали листните въшки. Защото - да! - цялото калпаче на жълъдчето е овъшлено!

        Накратко - макар и подготвен, не очаквах сюжетът "Търсете въшката" да се повтори метър и половина над главата ми и то на жълъдче.

        Поздрави!






        Искам България чиста!

        Коментар


        • От: Макро фотография

          Да освежим темата с малко морски мотиви от днес





          www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
          0898777327

          Коментар


          • От: Макро фотография

            Едно макро, което изключително ми радва окото. Представлява снимка на изсъхнал мъх на камък...


            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 036.jpg
Прегледи:2
Размер:222.6 КБ
ID:5204824
            Публикувайте отговор

            Коментар


            • От: Макро фотография

              Много доволен останах от OLYMPUSA страхотно макро щрака. Ето първите опити

              Есенно минзухарче



              Това не знам как се казва, цвета е не по-голям от 50 стотинки.



              Тук чак на снимката видях че има буби











              Надявам се да задобрея още

              Коментар


              • От: Макро фотография

                Здравейте!

                Нека ви разкажа за един експеримент в "два такта".

                В "Макрофотография" на Майкъл Фриймън (от една популярна илюстрована поредица за цифровата фотография) е описано снимане със... скенер.

                Фриймън пише: "Скенерите притежават изключителни качества, от които не най-маловажното е разделителната спсобност. Дори скромните модели осигуряват висока за фотографските стандарти разделителна способност - поради простата причина, че скенерите са конструирани за репродукция в мащаб 1:1, докато изображението от фотоапаратите винаги трябва да се уеличава."

                Разбира се, така могат да се фотографират само плоски обекти - или "сравнително плоски", такива, на които образът няма да се наруши особено при леко сплескване.

                В книжката се препоръчват няколко трика, аз засега съм използвал най-елементарните начини. (Скенерът ми е със скромни до средни възможности.)

                ***

                Днес видях един красив повяхващ лозов лист и се сетих, че през пролетта бях сканирал - съответно - пролетен лист. Ето ги и двата:

                Разликата е, че пролетният лист е сканиран като филм, като прозрачен предмет. Става според мен красиво, но има 1. ограничения за размера на обекта и 2. усложнения със закрепването му (тук е направено по най-простия начин; затова се оказват лошо орязани краищата ).



                А днешния обект го сканирах "отразяващо" като снимка. Май също се получи добре, не на последно място, защото се сетих леко да му избърша праха с влажна кърпа.



                Поздрави!
                Искам България чиста!

                Коментар


                • От: Макро фотография

                  Преди години си поекспериментирах да снимам с обърнат обектив, снимката е на захарни кристали, поставени върху картичка (вижда се растера) а онова овалното в дефокуса е оризово зърно.

                  Постановката е малко смешна, китовия обектив (18-55) се държи обърнат с челната леща към сензора (на ръка), ползвана е вградената светкавица, но понеже нещата са си в сянка (т.е. много близо до "дупето" на обектива, накъде на 2-3см) използвах домакинско алуминиево фолио като отражател.

                  Като цяло си е неблагодарна работа, но пък за задоволяване на любопитството и колкото да си поиграе човек наистина става.

                  За подобни снимки може да се ползва и обръщащ пръстен за да се закрепят 2 обектива "чело в чело" - такъв с резба за филтър от 2-те му страни - навивате пръстена на единя обектив, после закачате и другия, но така и не намерих стимул да продължа да си играя с подобна конфигурация.

                  Пускам снимката само за онагледяване на метода - не ви го препоръчвам по никой начин и подобни експерименти си ги правете на своя глава :-)


                  Прикачени файлове
                  LR Disco II, Td5

                  Коментар


                  • От: Макро фотография

                    Първоначално публикуван от damyan_rm Преглед на мнение
                    Пускам снимката само за онагледяване на метода - не ви го препоръчвам по никой начин...
                    Прекалено строг (към метода) си. Поначало това с обърнатия обектив си е от основните техники за макро и нерядко - след достатъчно проби и грешки - позволява добри резултати (такива са представени и в този подфорум, ако не даже и в тази тема). Самият аз го открих за себе си късно - с помощта на колеги от този форум. И съм по-скоро доволен.

                    Номерът си има неудобства и несъвършенства, но има и огромното предимство да е доста достъпен. Иначе безпроблемното макро е с макрообектив и други разни сечива. Само че те не само струват баща си и майка си, но и питат за леля си, вуйчо си, баба си и т.н.

                    Поздрави!
                    Искам България чиста!

                    Коментар


                    • От: Макро фотография

                      Ето една загатка и от мен. Какво е това?

                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от ipserver; 01-11-10, 16:23.
                      VW Passat 2.0-16V

                      Коментар


                      • От: Макро фотография

                        Покрай номера със скенера (пост 247 тук) си рекох да направя цяла есенна колекция и днес започнах, а в близките дни ще я допълня. Ето няколко експоната, а за другите - добре дошли в албума ми "Златна есен"

                        http://www.offroad-bulgaria.com/album.php?albumid=2043











                        Поздрави!

                        P.S. Ipserver, гатанката е лесна. Това е много добра снимка на красива гъсеница - красива за гледане, а не да ти лази по ухото например. Вероятно е фотографирана без кой знае какви приспособления и от доста близо. Красива снимка все пак.
                        Последно редактирано от дядо Ники; 04-11-10, 14:58. Причина: Да отговоря на гатанката
                        Искам България чиста!

                        Коментар


                        • От: Макро фотография

                          Мерси! Определено е без приспособления, не си носех макро обектив, но не се сдържах да не я щракна като ми позираше така добре
                          VW Passat 2.0-16V

                          Коментар


                          • От: Макро фотография

                            Днес пробвах да направя макро видео на ето този фото модел:







                            Коментар


                            • От: Макро фотография

                              Ето и резултата

                              Коментар


                              • От: Макро фотография

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SNB11376.jpg
Прегледи:1
Размер:222.9 КБ
ID:5229325 Една от добрите ми макро фотографии
                                Дарин 0897042636
                                ВАЗ 2105

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X