Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фотографията през нощта

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Фотографията през нощта

    Първоначално публикуван от kosio7808 Преглед на мнение
    Една снимка от залеза над Варна.
    Не можеш да публикуваш снимка от частен албум. Виждат я само твоите приятели и по-оранжевите модератори. За да я видят всички, или си отвори албума, или я публикувай другояче.

    Коментар


    • #62
      От: Фотографията през нощта

      Първоначално публикуван от Андрей Боянов Преглед на мнение
      Получава се хубав ефект. Най-добре от три снимки - едната с "нормална" експозиция, другата - недоекспониране, а третата - преекспонирана.

      После малко фотошоп и резултатът е повече детайли от тъмните части (или от облаците, ако е през деня )

      Колега имаш ли възможност да ми обясниш малко за""нормална" експозиция,недоекспониране,преекспониране" За какво по точно иде реч!?

      Коментар


      • #63
        От: Фотографията през нощта

        "Нормална":





        "Недоекспонирана":





        "Свръхекспонирана":





        "Нормална":





        "Недоекспонирана":





        "Свръхекспонирана":




        Слагам термините в кавички, понеже при нощната фотография тези понятия са много по-субективни. В случая - примерите са за това което мозъчето на фотоапарата мисли за нормално, недоекспонирано и свръхекспонирано.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #64
          От: Фотографията през нощта

          Ето две снимки и от мене




          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9994_f.jpg
Прегледи:1
Размер:100.3 КБ
ID:5230990 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5345_filtered1.jpg
Прегледи:1
Размер:89.7 КБ
ID:5230991

          Коментар


          • #65
            От: Фотографията през нощта

            Нищо не разбрах? Като термини нещата не са ми ясни! И да ми показваш хиляди снимки,ясно няма да ми стане! Какво значат тези работи в кавичките,и как настройваш апарата за да ги правиш! Аз имам Nicon D40 с китов обектив 18-55

            Коментар


            • #66
              От: Фотографията през нощта

              Може би мониторът ти е нагласен различно от моя и не виждаш снимките както ги виждам аз.

              Съвсем опростено - представи си че апаратът ти е готвач, и че снимката е манджа.

              Апаратът има електроника, която решава "ей на тая снимка ще и метна три черпака светлина, и ще стане супер манджа".
              В огромен процент от случаите апаратът е достатъчно умен за да "сготви" снимката като хората. "Решението" на апарата да пусне толкова и толкова светлина в манджата в конкретния случай цитиран по-горе наричаме "Нормална експозиция" (понеже на теория "нормална експозиция" би трябвало да е тази която фотографът харесва, но това е друга история):




              Само че на теб манджата не ти харесва. Снимката ти се вижда прекалено светла. И нагласяш апарата да пусне по-малко светлина от това което електрониката му иска да пусне. И ето ти недоекспонирана снимка. По-тъмна от предишната:





              Или пък, напротив, решаваш че апарата трябва да метне няколко черпака светлина повече. Ето ти свръхекспонирана снимка:




              В повечето случаи модерните апарати умеят доста добре да решат колко точно светлина да пуснат. И снимките стават читави. В някои случаи обаче се бъркат, или пък фотографът иска снимката нарочно да е по-светла или по-тъмна. В такива случаи се прави "Компенсация на експозицията". При твоят Никон - става въпрос за бутончето "- +" вдясно от бутончето "info" (горе до off/on ключа). Натискаш бутона "-+" и въртиш кнобката на палеца надясно или наляво. Поиграй си, веднага ще разбереш как работи. Само не забравяй да го върнеш на нула като ти омръзне да си играеш.
              Последно редактирано от Goblin; 04-12-10, 15:08.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #67
                От: Фотографията през нощта

                Да разбрах! Пойграх си но не мисля че ще го ползвам,не разбирам какъв е смисъла! Са почвам да чета "Wiley HDR Photography" пък да видим дали ще ми допадне

                Коментар


                • #68
                  От: Фотографията през нощта

                  Смисълът:

                  Правилната експозиция е такава, че най-ярките места да не са "прегорели", а и в най-тъмните все пак да се вижда нещо. Това през деня лесно се постига, защото няма чак такива разлики в осветеността в рамките на един кадър.

                  Нощем, динамичния обхват на лентата/матрицата (разликата от най-яркото до най-тъмното, които може да възприеме едновременно) лесно може да не стигне и както и да се гласи експозицията, има едновременно прекалено тъмни и прегорели до бяло места. В такива случаи е смислено да направиш няколко снимки с различна експозиция, а после да ги комбинираш в една, на която се вижда всичко, което искаш.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Фотографията през нощта

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SAM_0066-.JPG
Прегледи:1
Размер:146.1 КБ
ID:5237902
                    0осем9осем7шест0осем7едно
                    Миро

                    Коментар


                    • #70
                      От: Фотографията през нощта

                      Я да продължа поста на Джорджо от острова:




                      Хайде и една луна от ферибота:



                      Още малко залези:





                      LZ1HKW
                      Реглаж на преден и заден мост
                      My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                      Коментар


                      • #71
                        От: Фотографията през нощта

                        Ето и един нощен опит от мен в новогодишната нощ.

                        RAV 4
                        F650GS

                        Коментар


                        • #72
                          От: Фотографията през нощта

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8529050.jpg
Прегледи:1
Размер:80.3 КБ
ID:5242419






















                          Последно редактирано от Peppy; 11-01-11, 11:26.
                          Публикувайте отговор

                          Коментар


                          • #73
                            Фото поздрав за колегата freeflyer, с уважение за неговия труд!




















                            Последно редактирано от Peppy; 11-01-11, 11:29.
                            Публикувайте отговор

                            Коментар


                            • #74
                              От: Фотографията през нощта

                              Мисля ,че тука е мястото за въпроса ми, а именно - имам голямо желание да щракам светкавици в небето.Обаче си нямам и на идея как да го направя.Преди години ми обясниха за лентовия Зенит как става , обаче така и не се захванах .Сегашното ми фото е Olympus E410 с китовите обективи.По същия начин като фоерверките ли е, или има и още нещо.Ще се радвам ако някой сподели личен опит
                              Последно редактирано от FREEFLYER; 15-01-11, 22:30. Причина: допълнение
                              RAV 4
                              F650GS

                              Коментар


                              • #75
                                От: Фотографията през нощта

                                Статив и дълга експозиция. Щракаш и чакаш. Ако хванеш -добре. Ако не, пак щракаш. Времетраенето на експозицията можеш да си го научкаш след няколко опита. Обърни внимание и на блендата.
                                LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X