Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снимане на светкавици и гръмотевици.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Снимане на светкавици и гръмотевици.

    Някой знае ли, на какъв режим трябва да съм, като снимам светкавици и гръмотевици ? Пробвах на повечето, но не става. Ще съм благодарен, ако някой ми каже, как.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

  • #2
    От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

    Краткия отговор е да се откажеш.
    Сложния изисква специален спусък

    А ако успееш да снимаш гръмотевица печелиш нобелова награда
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

      Играх си около час, е не успях, затова попитах. Знаех си, че е от техниката, но имах малка надежда.
      Предлагам темата да не се затваря, а всеки които е снимал, да качва снимки, защото поне на мен ми е интересно.
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • #4
        От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

        По принцип на "B" (bulb), или поне на някакво дълго експониране от порядъка на над 5 сек. и чакаш на късмет да падне някоя там, накъдето си го насочил. Иначе просто не можеш да я хванеш, щото нито ти, нито апарата сте по-бързи от нея . Ама зависи и от апарата де - може и въобще да не става.

        п.п. Имах разни, ама заминаха с един лаптоп, дето ми го отмъкнаха преди време.
        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

        Коментар


        • #5
          От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

          Статив. Тъмен филтър ND8, ND16, ND32, зависи колко е светлината. Достатъчно тъмен за експонация около 15-20 секунди примерно. Нагласяш статива, кадрираш към място където се очаква да святка, ръчен фокус на безкрайност, затворена бленда, това е. Правиш кадри с дълги експонации, после избираш сполучливите.
          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

          Коментар


          • #6
            От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

            Не то не е до апарата (само), ама просто не е особено лесно
            Статив и уменията да си настроиш скорост бленда и баланс на бялото ръчно са задължителни.
            Дългата експозиция хубаво, ама пък така пада рязкостта на кадъра
            Фокусът и той ръчен

            Примерно В, ИСО 400, ф/5.6 и след третата виждаш горе долу на къде си и правиш корекции на скорости исота и прочее

            И ако си купиш има специални спусъци дето се задействат като блесне светкавицата няма да ти пречи
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

              Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
              По принцип на "B" (bulb), или поне на някакво дълго експониране от порядъка на над 5 сек. и чакаш на късмет да падне някоя там, накъдето си го насочил. Иначе просто не можеш да я хванеш, щото нито ти, нито апарата сте по-бързи от нея . Ама зависи и от апарата де - може и въобще да не става.

              п.п. Имах разни, ама заминаха с един лаптоп, дето ми го отмъкнаха преди време.
              Така пробвах, ама не извадих късмет. Куца ми техниката, там е проблемът.
              Плача за нов апарат, но всичко с времето си.
              И все пак, някой ако е снимал, да качи някоя снимка.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • #8
                От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

                След първата обикновено има две три четири следващи - държиш го спусъка примерно 30 сек - нощно време не можеш да оплескаш особено експозицията и все нещо ще хванеш
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #9
                  От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

                  Искаш, не искаш, апарата винаги ще е на М щото bulb има само при ръчен режим.
                  Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                  Из "Златния телец"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

                    Трябва ти дистанционно (кабелно), има ги в ибей по три-четири долара.

                    Денем - както писа колегата по-горе, трябва ти тъмен филтър. Нощем - нагласяш като за нощна експозиция.

                    Експозицията - в ръчен режим (М), нагласяш си бленда и скорост на вкус.

                    "стрелба"-та я нагласяш да е на серия (на никона съм забравил кой точно режим беше, там единична, бавен откос, бърз откос).

                    Фокусирането - ръчно, фокусираш си предварително.

                    После блокираш дистанционния спусък (всичките имат блокаж), и отиваш да гледаш мача. Апарата прави примерно експозиция 30 секунди, след това понеже е в режим откос - подхваща нова снимка за още 30, и така нататък.

                    После отиваш да си прегледаш стотиците снимки и запазваш каквото е уловило светкавица.

                    Проблемът е ако ти е включен режима "Взимане на тъмна снимка при дълга експозиция". Тогава след всяка Х секундна снимка имаш още Х секунди мъдруване на апарата. А светкавиците гадовете все тогава решават да светнат.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

                      Изравя от мазето смяната или бейрет или там каквото има и те ти сичко на куп.
                      Само не знам къде продават филми все още
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

                        Благодаря Ви за отговорите. Но като че ли, не ми е били писано с този фотоапарат, да снимам светкавици. Като си взема д7000, ще снимам, но всичко с времето си.
                        Благодаря, още веднъж !
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #13
                          От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

                          И с д7000 обаче ще ти е бая трудно да гепиш гръмотевица, всъщност сещам се за един начин.
                          подаръци за мъже от FACOM
                          промоция на читави инструменти

                          и на хоби такива

                          тел. О879 Ч8Ч 2З5

                          Коментар


                          • #14
                            От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

                            Какъв е този апарат, та не може с него? Няма такава работа да не може. То и с повечето сапунерки ще може да се снимат светкавици. Само трябва повече да се дебне за подходящи условия.
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Снимане на светкавици и гръмотевици.

                              Една от снощи над Стралджа. Автор: Пламен Илиев
                              Попитал съм го каква технология е ползвал лично той, чакам за отговор и ще споделя опита му.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:981707_636005743094628_830002882_o.jpg
Прегледи:1
Размер:105.3 КБ
ID:5492627

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X