Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коментари относно техниката, с която снимаме

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Коментари относно техниката, с която снимаме

    Който твърди, че разликата при ИСО1600 между 350Д и 30Д не е огромна, нека поне си признае, че говори наизуст! За това мога да споря доживотно! Разликата е огромна и ако не ви се вярва, елате при мен с един 350Д и да си поговорим с факти.
    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

    Коментар


    • #32
      До: Коментари относно техниката, с която снимаме

      Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
      Който твърди, че разликата при ИСО1600 между 350Д и 30Д не е огромна, нека поне си признае, че говори наизуст! За това мога да споря доживотно! Разликата е огромна и ако не ви се вярва, елате при мен с един 350Д и да си поговорим с факти.
      Аз говоря наизуст (не съм имал 30Д, имах 350Д от който бях много доволен) и за това няма да давам мнение кой колко шуми, но ще изкажа нЕкои сЪображения за Размера на матрицата, броя пиксели и Шума. Естествено технологията също е от голямо значение както и последващият процес, но физиката си е физика.
      Та така ще споделя малкото си познания по въпроса.
      Светлината е поток от Фотони, колкото повече - толкова по-силна (много опростенческо но доста вярно), колкото е по голяма площа на която пада светлината толкова повече фотони попадат на нея при един и същ интезитет (осветеност), съвременните датчици не могат (почти съм сигурен в това) да уловят единичен фотон, поне тези във фотоапаратите, така че им трябва Статистика - повече от Х фотона - има осветеност, повече он nX - еди какво си ниво и така нататък, прагът Х е различен за различните сензори, но около него става най-интересно, малко отгоре, малко от долу (нали е статистика) сензора може да покаже сигнал, може и да не покаже, Всъщност това е и Шума - разминаването на показанието на сензора с реално получената информация - Пример снимате нощно небе (черно, тъмно, няма светлина) - ще забележите че на снимката ще се появят "нови" цветни звезди (затова и астрофотографията ползва огромни матрици с малко, но големи пиксели при това добре ОХЛАДЕНИ).
      Нещата стават още по лоши ако се опитаме да свалим прага на чуствителност Х, т.е. да вдигнем ИСО чуствителността на матрицата, тогава отклоненията стават още по-големи, затова и всички препоръчват снимане на по-ниско ИСО (когато е възможно), което води до по-чист кадър с повече детаили.
      Кои са начините за борба с шума на матрицата, нови технологии на фоточустителният слой - са добро нещо, но всички ги имат най-радикалният начин е увеличаването на фоточустителната площ - размера на пиксела! Така от сапунерките се минава към APS формата (Д30) и от там към ФулФреим 24х35мм (има и нагоре средноформатни, но там цените почват да са твърде Професионални) прочете тук за размерите http://www.dpreview.com/learn/?/Glos...r_sizes_01.htm
      и броя пиксели в матрицата - колкото повече - толкова по-малки (за да се съберат) и съответно - толкова по чуствителни трябва да бъдат за да компенсират по-малката си плош. И от там по-шумни!!!
      Има много системи за подтискане на шума, но всички те в една или друга степен УНИЩОЖАВАТ детаилите (затова аз малко радикално си ги изключвам (не във всички апарати обаче това е възможно))

      Та на въпроса на Стас, ето едно сравнение между няколко апарата http://www.dpreview.com/reviews/comp...n_d3x&show=all
      където се вижда, че 350Д и 30Д имат Много близки показатели (размер на матрицата, брой и размер Пиксели, подобна ако не същата технология на матрицата CMOS) т.е. най-вероятно матриците постигат близки нива на шума (тук както вече споменах говоря на изуст, макар от собствен опит да мога да твърдя, че на 350Д 800ИСо са перфектно използваеми, дори известно време снимах само на 800ИСО) и разликата би се появила единствено от последващата обработка на кадъра, не от самата матрица!
      Виж тук по-интерсни са апарати като Никон Д700 с неговите 1.4Мп/см2 срещу 2.4 на 350Д/30Д....
      Но да не забравяме, че шумът е само един от многото показатели, като Динамика, резолюция, цветопредаване....
      Така че апарата е комплексен Инструмент изтъкан от маса Компромиси! Но е Само инструмент и в правилните ръце може да "Свири", а в неправилните......
      Успех

      Коментар


      • #33
        До: Коментари относно техниката, с която снимаме

        Е, да... ама виж например нещо по-ново и по-висок клас, да кажем Никон Д300 или Канон 50Д. Над 1.5 пъти повече пиксели на квадратен сантиметър, а по-нисък шум от 350Д или 30Д . Дори и да ги сравним с архаичният Канон 1Д, който е хем фулфрейм, хем само 4 мегапиксела и въобще не ми се смята колко пъти по-малко пиксели на квадратен сантиметър има, пак имат по-нисък шум . Та не е само до размери и насищане с пиксели. Това правило важи само за еднакви матрици, тогава наистина колкото повече мегапиксели и колкото по-малък размер, толкова повече шум. Обаче когато се правят технологични крачки, много неща могат да бъдат компенсирани.

        И пак да си кажа за обективите . Само стабилизацията(в тяло или обектив) в повечето случаи ти разрешава сваляне на ИСОто с 1-2 стойности, т.е. там където с 30Д и нестабилизиран обектив ще ти се наложи да снимаш на 1600 ИСО, то с 350Д и стабилизиран ще можеш да снимаш на 800 или дори 400, което определено е по-добре . Същото е и с блендите, всяка използваема по-отворена бленда, ти разрешава снимка с един стоп ИСО по-надолу.

        Пък и темата с шума доста се злоупотребява. Колко от вас правят снимки за билборди? Защото на 15" монитор се забелязва доста по-слабо, а при фоторамки или разпечатване на 10х15 съвсем изчезва от който и да е ДСЛР.
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #34
          До: Коментари относно техниката, с която снимаме

          Теорията е хубаво нещо, но предимно като инструмент за обяснение на фактите. Аз продължавам да каня който желае да направим сравнение на телата 350Д и 30Д. С еднакъв обектив и при еднакви условия. След това, ако искате обяснете теоретично разликата.
          ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
          СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

          Коментар


          • #35
            До: Коментари относно техниката, с която снимаме

            Наскоро ми се отдаде възможност да снимам успоредно при еднакви условия с новия 50Д на Канон, оборудван със средна хубост обектив и с моят стар Канон 300 Д със скъп обектив.
            Констатацията ми е, че при недостатъчната светлина, в която се налагаше да щракам, кадрите на 300Д станаха далеч по добри от тези на 50Д
            Какъв е изводът от това, сами преценете !
            Ендурото и сексът не са шега работа !
            -------------
            Животът се измерва с броят на издишванията !

            http://sixdayscrazyjob.com
            http://crazy-job.com

            Коментар


            • #36
              До: Коментари относно техниката, с която снимаме

              Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
              Теорията е хубаво нещо, но предимно като инструмент за обяснение на фактите. Аз продължавам да каня който желае да направим сравнение на телата 350Д и 30Д. С еднакъв обектив и при еднакви условия. След това, ако искате обяснете теоретично разликата.
              Колега, по-горе съм дал кропове от тест правен в студио.
              Какво повече от това?Не виждаш ли, че ако има подобрение в шума на 30Д, то е макс. 5%
              0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
              Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
              Суперскан България www.decbg.com
              Машинно почистване на DPF/FAP филтър

              Коментар


              • #37
                До: Коментари относно техниката, с която снимаме

                Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                Теорията е хубаво нещо, но предимно като инструмент за обяснение на фактите. Аз продължавам да каня който желае да направим сравнение на телата 350Д и 30Д. С еднакъв обектив и при еднакви условия. След това, ако искате обяснете теоретично разликата.
                При еднакви обективи, естествено че по-високият клас тяло, ще има по-добри резултати. Това за което говоря поне аз е, кое е от по-голямо значение - тяло или обектив .

                Но точно между тези двата, разликата в шума наистина е доста малка.
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #38
                  До: Коментари относно техниката, с която снимаме

                  Еми не е вярно!
                  Аз лично съм ги пробвал с еднакъв обектив.
                  Но няма да споря повече, защото очевидно за някои хора принципа - "Би трябвало да няма разлика" е достатъчен мотив за позиция. А за мен това е неприемливо.
                  ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                  СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                  Коментар


                  • #39
                    До: Коментари относно техниката, с която снимаме

                    Автор - някъде от нета:

                    Януари.
                    Снимах котката си със сапунера. Ужасно.Ще се наложи да си купя DSLR.Посъветваха ме за Никон Д300.Сега ще видят.
                    Февруари.

                    Разбрах, че китовата оптика абсолютно не ме устройва. Никаква звънтяща рязкост, нито размиване, пък и бокето - някакво нервно. Снимах котката, мустаците са неясни, съвсем мазно по краищата.
                    Март.

                    Купих Никон 17-55/2.8.Остър като бръснач. Снимах котката, вижда се всяко косъмче от мустаците. Сега ще видят.
                    Април.

                    С кропка снимат глупаците. Купих си Никон Д700 - сега снимам котката на тъмно при ИСО 25600. Наложи се да сменя 17-55 с 24-70.
                    Април.

                    Диапазонът на фокусни разстояния не ми е достатъчен. Котката се крие върху гардероба. Купих си 14-24 и 70-200 на 2.8. Сега снимам котки по съседните покриви.
                    Юни.

                    Разбрах, защо истинските фотографи снимат с праймове. Купих си 85/1.4 Снимах котката - мустаците са на фокус, останалото приятно размито. Сега ще видят.
                    Юли.

                    Прочетох на форума, че съвременната оптика няма художествен рисунък. Купих стари ръчнофокусни 50/1.2 и 85/2.0 Опитах се да хвана котката на фокус, но не се дав мръсницата.
                    Август.

                    На фотофорума оплюха моята котка. Хоризонтът бил крив. Купих си карбонов статив Манфрото с либела. Сега ще видят.
                    Септември.

                    Каквото и да си приказваме, няма истниска пластика в цифровите фотографии. Купих си професионалн лентов Никон Ф6. Любувам се на благородното лентово зърно. Само дето ме дразни котешкат козина н скановете.
                    Октомври.

                    Във фотолабораторията затриха лентата с новите фтографии на котката ми. Купих си увеличител Durst, котката се научи да живее при червената светлина на Аладиновия фенер.
                    Ноември.

                    Мъдростта идва с опита. Продадох всичките Никонски боклуци на някакъв новак, заедно със специален шкаф за съхранение на оптиката. Купих си Лайка М7. Ето това е истински рисунък. Само котката се опитва да излезе непрекъснато от кадър, опитвам се да се науча да отчитам паралакса.
                    Декември.

                    Разбрах какъв глупак съм бил. Продадох Лайката, купих си Хаселблад ( отначало мислех да взема Броника, но си казах - стига толкова компромиси)За да купя цифров задник, се опитах да продам няколко снимки на котката, но на фотостока не ги харесаха. Наложи се диа си продам колата. За цифров задник не ми стигнаха парите, но пък сега си имам студийно осветление.
                    Януари.

                    Хасито е тежко - падна върху котката, сега тя пълзи по бавно на три лапи, по-удобно е да я снимам. Пък и снимките се получават по-драматични.
                    Февруари.

                    Най-накрая! Получи се. Хасито си лежи в шкафа, а котката я снимам с Холга-пинхол. Получих прекрасни отзиви на anti_photo, но кой знае защо всички смятат, че това е автопортрет.
                    Март.

                    Ура! Само съжалявам за котката.Донесох днес в къщи карданна камера 4х5", показах я на котката, я тя измяука жално, допълзя до перваза и се хвърли от 16-тия етаж.Слязох долу и за спомен заснех кървавите парцали с мобилен телефон. За експеримент публикувах снимката на фотосайта, а тя стана снимка на деня! Сега разбирам, че ако бях заснел котката от 16-тия етаж през клоните с телеобектив, щеше да е много по-яко.Пак ще трябва да се купи DSLR. И чифт котки.



                    Всичко тепърва започва!
                    LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                    Коментар


                    • #40
                      До: Коментари относно техниката, с която снимаме

                      ЖИстокооооо
                      Благодаря, отдавна не съм се хилил така.
                      Последно редактирано от Stas; 06-04-09, 21:29.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Коментари относно техниката, с която снимаме

                        Аналогичен случай у наше село !

                        Само че размесен с месечни припадъци по ДжипоЪпгрейтунг .

                        Направо не се издържа вече.
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #42
                          До: Коментари относно техниката, с която снимаме

                          Първоначално публикуван от pacific Преглед на мнение
                          Автор - някъде от нета:

                          Януари.
                          Снимах котката си със сапунера. Ужасно.Ще се наложи да си купя DSLR.Посъветваха ме за Никон Д300.Сега ще видят.
                          Февруари.

                          Разбрах, че китовата оптика абсолютно не ме устройва. Никаква звънтяща рязкост, нито размиване, пък и бокето - някакво нервно. Снимах котката, мустаците са неясни, съвсем мазно по краищата.
                          Март.

                          Купих Никон 17-55/2.8.Остър като бръснач. Снимах котката, вижда се всяко косъмче от мустаците. Сега ще видят.
                          Април.

                          С кропка снимат глупаците. Купих си Никон Д700 - сега снимам котката на тъмно при ИСО 25600. Наложи се да сменя 17-55 с 24-70.
                          Април.

                          Диапазонът на фокусни разстояния не ми е достатъчен. Котката се крие върху гардероба. Купих си 14-24 и 70-200 на 2.8. Сега снимам котки по съседните покриви.
                          Юни.

                          Разбрах, защо истинските фотографи снимат с праймове. Купих си 85/1.4 Снимах котката - мустаците са на фокус, останалото приятно размито. Сега ще видят.
                          Юли.

                          Прочетох на форума, че съвременната оптика няма художествен рисунък. Купих стари ръчнофокусни 50/1.2 и 85/2.0 Опитах се да хвана котката на фокус, но не се дав мръсницата.
                          Август.

                          На фотофорума оплюха моята котка. Хоризонтът бил крив. Купих си карбонов статив Манфрото с либела. Сега ще видят.
                          Септември.

                          Каквото и да си приказваме, няма истниска пластика в цифровите фотографии. Купих си професионалн лентов Никон Ф6. Любувам се на благородното лентово зърно. Само дето ме дразни котешкат козина н скановете.
                          Октомври.

                          Във фотолабораторията затриха лентата с новите фтографии на котката ми. Купих си увеличител Durst, котката се научи да живее при червената светлина на Аладиновия фенер.
                          Ноември.

                          Мъдростта идва с опита. Продадох всичките Никонски боклуци на някакъв новак, заедно със специален шкаф за съхранение на оптиката. Купих си Лайка М7. Ето това е истински рисунък. Само котката се опитва да излезе непрекъснато от кадър, опитвам се да се науча да отчитам паралакса.
                          Декември.

                          Разбрах какъв глупак съм бил. Продадох Лайката, купих си Хаселблад ( отначало мислех да взема Броника, но си казах - стига толкова компромиси)За да купя цифров задник, се опитах да продам няколко снимки на котката, но на фотостока не ги харесаха. Наложи се диа си продам колата. За цифров задник не ми стигнаха парите, но пък сега си имам студийно осветление.
                          Януари.

                          Хасито е тежко - падна върху котката, сега тя пълзи по бавно на три лапи, по-удобно е да я снимам. Пък и снимките се получават по-драматични.
                          Февруари.

                          Най-накрая! Получи се. Хасито си лежи в шкафа, а котката я снимам с Холга-пинхол. Получих прекрасни отзиви на anti_photo, но кой знае защо всички смятат, че това е автопортрет.
                          Март.

                          Ура! Само съжалявам за котката.Донесох днес в къщи карданна камера 4х5", показах я на котката, я тя измяука жално, допълзя до перваза и се хвърли от 16-тия етаж.Слязох долу и за спомен заснех кървавите парцали с мобилен телефон. За експеримент публикувах снимката на фотосайта, а тя стана снимка на деня! Сега разбирам, че ако бях заснел котката от 16-тия етаж през клоните с телеобектив, щеше да е много по-яко.Пак ще трябва да се купи DSLR. И чифт котки.



                          Всичко тепърва започва!

                          Не можещ да си представиш колко е Вярно това!

                          Коментар


                          • #43
                            До: Коментари относно техниката, с която снимаме

                            Разказа е просто убийствен, хем смешен, хем тъжен, защото много хора наистина изпадат в такива крайности. Чета го 3 пъти вече и не спирам да се смея. В същото време осъзнавам, че и аз съм имала такива пориви, но засега успявам да се овладея

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X