Обява

Свий
Няма добавени обяви.

DSLR или безогледална система?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • DSLR или безогледална система?

    Предварително се извинявам за досадната тема. Следя безогледалните системи от над 10 години и мисля, че дойде момента в който в един клас, да кажем за напреднали (не професионален) безогледалните тела са поне толкова добри колкото един читав DSLR,поне на хартия. А дали е така?! ​​​​​​
    Е за това е темата, минават ми едни мухи през главата да мина от Никон DSLR система на безогледална.

    Питането ми е струват ли си безогледалните?

    Снимам пейзажи и портрети, ползвам главно вариобективи, имам доста за никон. Минаването на друга система освен по-компакти размери и едни пари вложени какво дава като предимства?
    - търся много добър бърз фокус;
    - кропка е доволно добре, може и ФФ ако е оправдано;
    - не държа на чистонова техника, стига да си струва.

    Евентуален бюджет за тяло с някакво стъкло ентри - 1.4к.

    Благодаря

  • #2
    Когато видиш, че спортните фотографи във Ф1 започнат да снимат масово с безогледалки, тогава ще разбереш, че автофокусът им е станал много добър и бърз. А встрани от майтапа, всяка по-нова безогледалка с наличие на фазов автофокус ще ти свърши работа. Мразя Сони, но трябва да им се признае, че са много навътре в нещата. Наличието на фазов автофокус донякъде гарантира и наличието на някакъв следящ автофокус при дадената камера. За портрет, фокуса по очите ще ти върши работа. При пейзаж, дет се вика, автофокус ти не требе. Накратко Сони или Фуджи, като при Сони можеш да попаднеш и на някоя по-стара А седмица с ФФ сензор за твоя бюджет, докато Фуджитата все още са само кропки. И тук е като при джипките - бюджета ти е тънък.
    П.П. Бих търсил нещо с матрична стабилизация.
    П.П.2 Жалко, че Гоблина вече не списва тук.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • #3
      За така поставените цели едва ли ще има някакво значение каква система ще изберете. Все пак някои леки забележки от моя страна:

      1. За пейзажи ако говорим, кроп система според мен въобще не става, поне не и ако постоянно не правите панорами с телеобектив.
      2. Няма никаква разлика в размерите и теглото между DSLR и безогледалки... не гледайте въобще евтините обективи, които разчитат за "замазване" на положението на вътрешни софтуерни корекции... "Истинските" обективи са еднакви като тегло и размери... за съжаление и като цена...
      3. Ако автофокусът е определящ, при еднакви други условия безогледална система ще е по-добре... Само имайте предвид, че наличието на фазови датчици върху матрицата е непреодолим проблем при сложни светлинни условия, флеъри и т.н. Както и да ги маскира софтуера, в такива условия ще ги "видите" под една или друга форма...
      4. Ако ще се хващате сериозно с фотография, от мен да знаете, че с по-малко от 20 000лв. не може да се стартира в днешни дни... На тези които ви обясняват как може, ги помолете да си покажат портфолиото... Моето е в подписа... ;-)
      Смисъл от DSLR има само ако ще се борите за един стоп повече в сложни светлинни условия... Ако няма да се борите за такива неща, все тая... DSLR -те обаче имат и своите обективни недостатъци...

      Обикновено при подобни ситуации, особено когато ме питат студенти на лекции с какво да започнат има давам съвет да си купят добър телефон... Така поне ако не стават за фотографи, което бързо се установява, си имат телефон...



      VPetrov.photography

      Коментар


      • I.Stoyanov
        I.Stoyanov коментира
        Редактиране на коментар
        Вероятно ще си остана с нея, макар и да ми куца бързината на автофокуса на Д7100 или по-скоро адекватното му поведение в някой конкретни ситуации. Заслужава ли си гимнастиката с Д7200 според вас или е оправдано само ако прескоча един модел и направо мина на д7500 ?

      • Венцислав Петров
        Венцислав Петров коментира
        Редактиране на коментар
        Мисля не си струва инвестицията... за към 7200 категорично не, не съм много сигурен, че и ваденето на толкова пари за смяна със 7500 ще е оправдано... Ако фокуса е основен проблем, вероятно си струва да се пробвате малко да подобрите техниката на работа... Не е никак толкова зле положението дори със 7100. Разбира се всичко това е условно, но често се сблъсквам с проблема "не може да фокусира" добре, пък се оказва че не е точно така... Всичко (без никакво изключение) в моето портфолио е снимано с DSLR, някои от нещата с такъв с обективно автофокусна система, много по-зле от тази на Вашият... Никога не ми е била сериозна пречка... В същото време редовно виждам по много сериозни мероприятия как колеги си тръгват с никакви фотографии, а са с последни модели с изявени способности в тази насока... С други думи, преди да харчите пари, пробвайте какво може наистина Вашата техника, ако не става ОК. Ако мога с удоволствие съм насреща както за консултация така и за помощ...

      • I.Stoyanov
        I.Stoyanov коментира
        Редактиране на коментар
        Благодаря, мисля че от това имах нужда!

    • #4
      Кокич, бюджета може да се разшири доста, но исках да знам до това стъпало какво може да се закупи, тъй като в момента имам доста стъкла и що-годе прилично тяло и освен теглото и обема друго не ме притеснява. Може би бих заложил на ъпгрейд на моето тяло д7100 с д7500 например, ако се стигне до извода, че безогледалките в "моя" бюджет са не толкова шарени..

      Коментар


      • #5
        Ako ще се включваш в патакламата около абитуриентските балове, по-добре не сменявай нищо за момента. Най-малкото Д7500 е само с един слот за карта памет. Иначе, като отправна точка за бъдещо развитие, значение има това колко от обективите ти покриват пълен кадър и може чрез адаптер да се ползват на безогледален Никон Z6 да речем. Ако всичките ти стъкла са за кропната матрица, имаш само един никонски вариант - Z50, което не е толкова обнадеждаващо. Има(май) и вариант на кропка Сони да ползваш обективи Никон даже с автофокус, но цената на адаптерите беше от хапещите Отделно че отзивите са двуполюсни за такава комбинация. А бе, скочиш ли при безогледалките, става сложно. Или разпродаваш сегашните неща за кой колкото даде и тръгваш от нулата с друга система (марка), или комбинираш ако може да се комбинира с достатъчно добри за теб резултати. Аз, като проЗт занаятчия-щракач, който снима чат-пат за някой интернет магазин и за по някоя обява за продажба, съм си събрал древни нещица, които ми вършат работа и гледам да не влагам излишни средства. Ще се повторя, но ако трябваше сега да тръгвам към безогледалките, със сълзи на очи щях да се насоча към безогледалка с пълнокадрова матрица

        П.П. В момента ползвам две безогледалки на Олимпус с три обектива на Панасоник и десетина ръчнофокусни обектива за предметната фотография
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #6
          Няма да се включвам никъде , щракам в малкото време което ми остава, най-вече сред природата. Покрай новата къща имам няколко декара стени които ми се иска да разчупя малко със снимки и картини. Затова и заприходих фотопринте, но все драпам за нещо повече и наличната техника ми се чини недостатъчна или просто си въобразявам и съм се изчерпал творчески

          Коментар


          • коко келеша
            коко келеша коментира
            Редактиране на коментар
            Обикновено, когато искам да се насъскам за някоя нова глупост, разбирай покупка от раздел "и аз съм човек", гледам какво са сътворили хората из дебрите на Фликр Винаги може да се прочете и с какво, и как са снимани кадрите, които са ти хванали окото. Когато някой пък е много напорист, го пращам да разгледа картинките на Роберт Мекис. Обикновено рядко, но разглеждането им води до някакво изтрезняване

          • коко келеша
            коко келеша коментира
            Редактиране на коментар
            Да допълня, че в момента само две марки имат читав сервиз в България - Сони и Никон.

        • #7
          Я и аз да дам моите 5 стотинки. Навремето послушах Венцислав Петров след като четох негови постове и статии, ходих на лекция негова благодарение на форума. Смених марката на DSLRа, от Nikon ( D5300 - D7100) към Pentax, не бях подведен, дори повече, станах заклет фен на Pentax- К3II, KP, K1. Сега съм с безогледалка на Fujifilm X-S10 и понеже прехода не ме радва много, мисля да се върна обратно на K1 или в краен случай на D750 . Аз съм от запалените любители и не бих казал, че мога да се похваля с някакви шедьоври във фотографията, но разликата я видях. Това ми е втори безогледален апарат, навремето имах Panasonic G5 и с голям кеф го смених с D5300, сега зае чудя за чий.... си взех това фуджи а не си останах с КРто, ама човек понякога греши. Та за чуденето ти, аз бих те посъветвал да скочиш от D7100 на D750 (а не на D7500) дори и да има серия на която им се е сменил затвора по кампания. За D780 бюджета ти е малък. Eee да, обективите трябва да са ти вече за Фулфрейм, но има и бюджетни такива, които вършат добра работа за ЛЮБИТЕЛ.

          P.S, проблема при фотоапаратите DSLR е, че аз не се сещам за по нов модел на която и да е марка след 2020година.
          Последно редактирано от drago varvar; 11-04-23, 19:18.
          Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

          Коментар


          • I.Stoyanov
            I.Stoyanov коментира
            Редактиране на коментар
            Привет Драго, заглеждах се по D750 и освен че е ФФ и като цяло ще ми отпаднат 4/5 от обективите в качеството на предоставеното изображение спрямо д7200 не се вижда разлика, напротив в някой ситуации матрицата на Д7200 се справя по-добре с шума на високо ISO. Така или иначе май се разкандардисах за безогледалка и ще гледам в посока ФФ. Тези д750 какъв очакван живот на затвора имат и ако се стигне до ремонт, става ли сполучливо ?! Така де може да знаеш

          • drago varvar
            drago varvar коментира
            Редактиране на коментар
            Нямам идея за живота на затвора. Чувал съм, че е имало серия от модела с дефектни и са сменяни по кампания от Никон. Виждам тела обаче и на над 400 000 кадъра. Не съм компетентен, знам че сервиза на Никон за сега държи ниво на качеството на обслужване.

        • #8
          DSLR-ите имат едно, за сега непостижимо от безогледалките преимущество - батерията им издържа почти два пъти повече. Например, споменатия от Драго Никон Д750 може да направи около 1200 кадъра с едно зареждане, докато Сони А7 ги докарва до около 700.Никон не съм пробвал, но Сони А7 успя да изщрака в моите ръце 680 кадъра с външна светкавица в "студио"
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #9
            Я да питам нещо което не е баш по темата ама е засегнато...

            В един от коментарите по горе (на Венцислав Петров) - той пише " който е специалист да си покаже портфолиото"
            И разгледах неговото - щото аз имам проблеми с мойто и имам следния въпрос:

            Абе как тъй на Венцислав Петров блога (сайта) е пълен с качествени (явно и с висока резолюция) и се отваря всичко на секундата???
            То реално този сайт или блог - 90% от съдържанието са снимки сиреч силно натоварени файлове??? Нали??
            Е що тъй ??
            Питам понеже компютърните нинджи ми обясняваха че снимките по сайтовете трябва да бъдат "леки" и примерно колежката ни умишлено на фотошопа ги намаля.
            Резултата е че наистина са леки и наистина се отварят лесно и бързо - особено на мобилни телефони...

            Обаче лично мен ме дразни - защото снимката няма тази детайлност - примерно като четеш малък надпис на артикула. Дразнещо е за мен.

            Е как тъй на Петров хем са детайлни - хем бързо се отваря??

            Или аз бъркам нещо?



            Коментар


            • коко келеша
              коко келеша коментира
              Редактиране на коментар
              Покажи някоя снимка, която не те кефи.Колко малки са предметите, от какво разстояние са снимани, с каква камера и оптика? Не съм компютъурен нинджа, но вероятно бъркате при намаляването на снимките.По принцип, високата резолюция и "теглото" на файла не са вързани. Една 20МП картинка може да е и 200 килобайта и 200 мегабайта

            • Венцислав Петров
              Венцислав Петров коментира
              Редактиране на коментар
              Размера на фотографите за сайт винаги е компромис. Естествено, колкото са по-големи, толкова по-бавно ще се зареждат. И Google и разните анализи винаги съветват да бъдат намалявани до максимум... И хората така и правят следвайки съветите, накрая всичко това става от тенденция задължителна практика... В същото време обаче, мрежите се развиват, достъпът всяка година е по-добър, а това като че ли не се отчита.

              Аз затова съм си направил моят компромис за портфолиото, който намирам за най-правилен от гледна точка цели. Да намалил съм размерите естествено но всички са 2048 пиксела по дългата страна, което позволява все пак да се добие добра представа за фотографията. От друга страна, компресията на jpg-ите съм избрал да е ниска, за да запазя максимум информация, което също е компромис.

              Този размер съм избрал като компромис от гледна точка трансфера, от друга масов е за много телефони и достатъчен за среден ноутбук, а същевременно е малък за тези които искат да печатат. Все пак идеята е който много си харесва нещо да си го купи...

              Всъщност каква е реалната разделителна способност на фотографиите може да се види в раздел културни артефакти, специално съм я показал с извадки.

              Зареждат се бързо, защото съм на собствен хостинг с 1G симетричен трафик, който ползваме само аз и няколко приятели и не е натоварен.

            • Венцислав Петров
              Венцислав Петров коментира
              Редактиране на коментар
              И още нещо което забравих да напиша, реално погледнато моето портфолио е тотално не добре оптимизирано от гледна точка изискванията към днешен ден... Но съм фотограф все пак, по важно ми е как ще се виждат фотографиите, отколкото да се боря за рейтинг като сайт...

          • #10
            E, може и аз да бъркам нещо, но ще пусна една картинка според моето виждане по въпроса - резолюцията е една и съща, качеството/теглото се различава 15-тина пъти
            Последно редактирано от коко келеша; 13-04-23, 06:04.
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #11
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Без име.jpg
Прегледи:208
Размер:716.0 КБ
ID:6919666
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #12
                Точно така е! Резолюция и компресия са две съвсем различни неща. А компресията има значение от каква "стартова" позиция е, тоест може много да влоши нещата.

                За да има някаква обективна стойност сравнението, в моето портфолио, всичко е на 96% компресия, от идеален изходен файл...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #13
                  И нещо дребно, снимано с Никон Д50 и обектив 35/1.8. С други думи нищо екстравагантно.Мисля, че достатъчно добре се чете всичко

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Без име-2.jpg
Прегледи:208
Размер:570.5 КБ
ID:6919673
                  Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                  Из "Златния телец"

                  Коментар


                  • #14
                    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                    Е що тъй ??
                    Разгледах 1-2 от твоите картинки:
                    1. Системата апарат-оптика, с които се снима, нямат никаква рязкост.
                    2. Дори от фокуса има какво да се желае.
                    3. От осветлението има МНОГО какво да се желае. Това, комбинирано с предните две, води до допълнително софтуерно замазване още от софтуера на фотоапарата, който сам по себе си вероятно не е връхта на сладоледа.
                    5. От обработката има какво да се желае - поне може малко да се навакса откъм рязкост и контраст преди ресайза.
                    4. Детайлния изглед на снимките ти увеличава прекалено спрямо резолюцията и рязкостта.

                    ...и съвсем закономерно резултата е какъвто е.

                    Накратко, виждаш разликата между професионална фотография и обработка, и просто любителско щракане, пък било то и с най-новия IPhone. А ако видиш разликата на читав калибриран wide gamut монитор, хептен лошо ще ти стане.

                    Но това за търговски сайт да речем че не е чак трагично, защото не продаваш картинки. На Венци сайта рекламира именно уменията му на фотограф и е недопустимо да има излагации с изображенията в него.

                    Има много изписано из интернет по въпроса за продуктовата фотография. Не е нужно задължително да имаш техника и постановка за невъзможни пари. Ако ставаш за това, с малко креативност може да постигнеш не лоши резултати дори с приличен телефон и постановка за 3-цифрена сума. Но си иска занимавката и времето.

                    Например, най-общо:
                    https://www.shopify.com/blog/1220631...ct-photography

                    Ако спазваш няколко основни паравила и хитринки, макар че картинките пак няма да са като от професионален фотограф, ще има доста сериозно подобрение.

                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • Жоро Танев
                      Жоро Танев коментира
                      Редактиране на коментар
                      Спарки дай линк и аз да погледна! На Венци и на Коко съм се нагледал на снимки, та съм пределно на ясно с уменията им! А те за мен поне са огромни.

                  • #15
                    Ами аз май се отказах от безогледална система към момента. Бях до един от технологичните магазини, подържах един, пощраках.. Ами освен че първоначално трябва да дам 2к с друго изображенията не се различават драматично от никонската ми техника, напротив. Автофокуса поне от това което тествах при ниска осветеност в магазина, не ме впечатли никак. Сравним е с като барзина с първия ми апарат D3200.
                    Оттам попаднах на обява за Tamron 16-300 f/3.5-6.3 di ii vc pzd и поръчах един за тествое - доста добра оптика с оглед невероятно широкия обхват който има. Въпреки леко "засичащият" зуум, поради трите телескопични елемента които се издават напред до 300мм фокусно разстояние, е много балансиран за "универсален" джам при поход в планината например. Още тестове ще проведа като ми остане време, но определено съм доволен от покупката като заместител на 18-105мм.

                    Я дайте жокер за някой светлосилен и много остър твърдак в диапазона 30-55мм за кропка ?

                    Малко семпъл имеЙджис
                    16мм
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0-02-05-9a30a35f580d93c1ec32a72e043c6cd2c332528bd76e9d1a18bc2f2ee8be7319_73e50429676e8957.jpg
Прегледи:145
Размер:179.3 КБ
ID:6920613

                    300мм от ръка с включена стабилизация
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0-02-05-d192bacc69ec2cd92bf21f166711c6cfb6640953a75124356858cb829af7962c_b30bb40695a82889.jpg
Прегледи:135
Размер:160.8 КБ
ID:6920614

                    iso 800
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0-02-05-db4ba8c811f3e0c014a86d0a12b6f4e86dcb74d2dc3d3373d909513ff68045ba_dce7c4d40fcecc22.jpg
Прегледи:136
Размер:519.1 КБ
ID:6920615

                    iso 1600
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0-02-05-041351e29efb794e4a907a81793c5d6323b28704eec79d84d68b482165adb7e4_a9b982074c69388.jpg
Прегледи:133
Размер:604.1 КБ
ID:6920616
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0-02-05-489a2085cf69191d16ff5d30892a67f5e72c6ac7049bb61998232e6fe80789b0_85cb422f85f05bba.jpg
Прегледи:135
Размер:289.3 КБ
ID:6920617
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0-02-05-749294075aef4de21022ffad825dd2ca9883018a29019f9a2321fe9cb85ada36_64f8cdc5753e6bce.jpg
Прегледи:138
Размер:290.6 КБ
ID:6920618

                    Снимките на са обработвани почти никак, само лека тонална корекция в лайтрум, без никакво изостране на изображението. Разбира се при ресайзнат вид, че да бъде възможно прикачването им тук се губи реална представа от качеството

                    Коментар


                    • коко келеша
                      коко келеша коментира
                      Редактиране на коментар
                      Както винаги, червеното не е любимия цвят на програмистите от Никон

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X