Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

    Здравейте колеги,

    От доста време ми се върти нещо в главата , а именно стабилизираща щанга с регулируема дължина на рамената.
    Идеята е да се постигне подобен ефект като решенията на Къри ентърпрайс Тук ... съзнавам ,че сиромашко не се връзва със high performance , но затова споделям идеята ми ,и я публикувам тук за да го обсъдим.
    Идеята е да се ползва торсионна щанга от някое окачване /някои от френските коли или предните торсиони на тойотите и др./ и да се направят рамена изрязани примерно на лазер от стомана и разбира се с различни отвори за захващане на биалетките /за да се регулира дължината на рамото и по този начин твърдостта/
    Потърсих из нета дали някой не го е правил и се оказа ,че макар и малцина има подобни решения : ето тука при пиратите
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:263824d1158534762-super-cheap-junkyard-swaybar-sway1.jpg
Прегледи:1
Размер:51.6 КБ
ID:5991198
    Конкретно това решение е направено от преден торсион от Тойота , като са ползвани чугунените тела в които влизат шлиците (може би има и по добри варианти) но този е сравнително лесен ... повече инфо има в темата на пиратите !

    Какво мислите за направата на нещо подобно? Аспекта разбира се не е дали трябва или не стабилизираща щанга като цяло ... тази тема е обсъждана на широко! Просто в някой случай има нужда от такова обвързване на окачването ,но за да приляга твърдостта на нашите нужди ,това струва няколко стотин долара ... за референция има цени в страницата на Къри. + доставки ала бала ...Чрез това сиромашко решение трябва просто да отидем до някоя морга и да си наберем необходимите части

    Поздрави

  • #2
    От: Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

    И аз към това се ориентирам
    Грижа към другия, лична отговорост, свобода; 0886 534013 elffists.deviantart.com

    Коментар


    • #3
      От: Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

      Явно тази тема не е много интересна на участниците в този форум ...

      Коментар


      • #4
        От: Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

        Отдавна я мисля същата схема, ама няма къси торсиони. Проверил съм всякакви модели от разни франсета и подобни. Всичките идват много дълги. А не става да се режат, щото остават без шлици. Акао откриете нещо подходящо, около 75 см викайте.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          От: Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

          Торсион от верижен болгар. Той е къс. Жалко че бащата наряза 2 и няма нищо от тях. Имат някакво предварително усукване, бележат се Л и Д. не знам дали ще е проблем.

          Коментар


          • #6
            От: Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

            Първоначално публикуван от a_stoev Преглед на мнение
            Торсион от верижен болгар. Той е къс. Жалко че бащата наряза 2 и няма нищо от тях. Имат някакво предварително усукване, бележат се Л и Д. не знам дали ще е проблем.
            Това предполагам е шега.. и с такива от ратрак май няма да пробвам..по скоро ми се ще от някаква лека кола или от нещо друго леко. Ако някой има идея за подходяща торсионна щанга с шлици... и аз ще ровя по каталози и ще пообиколя насам натам да потърся и ще споделя резултатите..
            Грижа към другия, лична отговорост, свобода; 0886 534013 elffists.deviantart.com

            Коментар


            • #7
              От: Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

              Не знам дали прочетохте линкчето към пиратите .... но там , пичагата го е направил с такава от Тойота (предно независимо окачване с торсиони) не знам колко е дълга , но смятам че ще се хване някак си поне при мен не ме бърка къде и как ще стои и кака ще изглежда

              Другата идея която ми мина ... но тъй като не съм специалист на тема метали ,не зная какъв ще е резултатът е , да се престърже малко от периферията на струг, така може да се използва и по-дебел торсион ! Твърдостта на торсиона е в права пропорционалност от диаметърът му и в обратна от дължината , поправете ме ако греша !!!

              Коментар


              • #8
                От: Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

                Няма нужда щангата да е от нещо. Няма нужда дори да е със шлици. И квадрат и триъгълник вършат същата работа. Прът с подходящ диаметър от подходящата стомана, лека обработка на краищата на фреза и след това термообработка. Това е целия списък от операциите за да се сдобиеш с перфектната стабилизираща щанга по твой размер и параметри. Подходящ материал има достатъчно из складовете за търговия с метали.

                Примерна калкулация:

                Стомана Марка 65Г Ф18/Ф20 Тегло: 2/2.5 кг/м Цена: 7 лв/кг (налична в А.Стоилов и с друго Ф)
                Обработка на фреза на краищата до квадрат, триъгълник или просто тангенциално срязан кръг - 20 лв
                Термообработка: 20-30 лв

                Предполагаема крайна цена: 60-70 лв.

                Рамената не е проблем да се изрежат на лазер или водоструйна резачка. Ако се съберат мераклий и се направи поръчка за повече бройки ще излезне много евтино. За да са леки материала може да е алуминиева сплав В95Т, но при компромис с теглото може и стомана 45.
                Последно редактирано от elbgt; 22-11-12, 21:00.
                My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                Коментар


                • #9
                  От: Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

                  Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                  Няма нужда щангата да е от нещо. Няма нужда дори да е със шлици. И квадрат и триъгълник вършат същата работа. Прът с подходящ диаметър от подходящата стомана, лека обработка на краищата на фреза и след това термообработка. Това е целия списък от операциите за да се сдобиеш с перфектната стабилизираща щанга по твой размер и параметри. Подходящ материал има достатъчно из складовете за търговия с метали.

                  Примерна калкулация:

                  Стомана Марка 65Г Ф20 Тегло: 2.5 кг/м Цена: 7 лв/м (налична в А.Стоилов и с друго Ф)
                  Обработка на фреза на краищата до квадрат, триъгълник или просто тангенциално срязан кръг - 20 лв
                  Термообработка: 20-30 лв

                  Предполагаема крайна цена: 60-70 лв.

                  Рамената не е проблем да се изрежат на лазер или водоструйна резачка. Ако се съберат повечко мераклий и се направи поръчка за повече бройки ще излезне много евтино. За да са леки материала може да е Дуралуминий В95, но може и стомана 45.
                  Мда, и предполагаем краен резултат - неизвестен, поне по отношение на твърдост.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Сиромашка регулируема стабилизираща щанга /Swaybar/

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Мда, и предполагаем краен резултат - неизвестен, поне по отношение на твърдост.
                    За теб може да е неизвестен, разбира се. Особено щом очакваш резултат за понятието "твърдост". Между другото как се дефинира това понятие "твърдост"? Напомня ми на параметъра "коравост". Твърдостта обаче е свойство на материалите и в никакъв случай на пружини, ресьори или торсиони. Когато става дума за еластична деформация понятието е "коравост". Едното се мери в бездименсионни единици, а другото в метър/(кило)грам. Та така да се върнем на неизвестните....

                    - механичните параметри на марките стомани са известни;
                    - диаметърът на пръта и дължината на рамената са известни;
                    - формулите за изчисляване на усилията при различните типове деформации също са известни от има няма половин век. Учат се във втори курс на техническите университети, но учебници по съпромат има и по сергийте. Не казвам, че всеки трябва да завърши висше образование за да сметне една щанга, но ако настоящата му професия или дори само интереси са в тази област нищо не му пречи да се поинетересува и да открие която и да е формула в нета. Само желание трябва.

                    Кое остава да е неизвестно? Аз се сещам само едно неизвестно нещо и това е заданието. Сиреч ако не знаеш какво искаш когато захващаш нещо резултатът накрая винаги е неизвестен и най-често неочакван.

                    Ако грабнеш от моргата някоя стаб. щанга от нещо си, която ти е паснала само по дължина по-известен ли ще ти е резултатът?
                    Последно редактирано от elbgt; 22-11-12, 21:47.
                    My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X