Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Алпинистко въже

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Алпинистко въже

    Би ли вършило работа, как мислите?Разбира се по-дебело от това което те използват.
    Grand Cherokee WJ 4.7 V8
    Това е положението.

  • #2
    До: Алпинистко въже

    Първо трябва да уточниш за какво искаш да го ползваш. Второ такова понятие като "алпинистко въже" не съществува. Трето всяко въже се използва и произвежда за конкретна цел.
    Въжетата, които се използват в екстремните занимания или работата на трудно достъпни места са много различни. Дебелината не е никакъв фактор и не е съотносима към здравината им. Ще ти дам пример - въже "спелениум голд" е 9мм но покрива характеристиките на 10,5-11мм от серията "антипод" на фирма BEAL. Като здравина са еднакви но голда е 2 пъти по-лек, а в еднакъв обем се събира 2 пъти повече въже (200м голд е колкото 100м антипод като обем и килограми).
    Въжета с татарска (или кабелна оплетка) могат да се използват в много различни ситуации при офроуда. Ако конкретизираш за какво искаш да го ползваш мога да ти помогна с избора и да те ориентирам от къде можеш да си вземеш.

    Коментар


    • #3
      До: Алпинистко въже

      Първо за теглене, няма да се беся, че може да се удавя( майтапа се)
      Второ.Имам предвид въжета на които висят алпинистите( или слагащите изолации), които се продават в повечето железарски магазини.
      Трето, така е ама аз се чудя дали такова въже може да се използва за теглене(и в офроуд).
      Четвърто.Вярно изказвам се така че, все едно всеки е длъжен да знае какво имам в предвид.
      Пето БЛАГОДАРЯ за подробната информация, исках с темата да получим повече инфо за различите видове въжета и евентуалната им експлоатация.Отново благодаря за инфото, дано да сме полезни.
      Grand Cherokee WJ 4.7 V8
      Това е положението.

      Коментар


      • #4
        До: Алпинистко въже

        Може колега и е доста практично. За теглене на джипове (не на асфалт) трябва да е двойно (като О-ринг) за да е по здраво. Хубавото на тези въжета е че са малко еластични и поемат ударите, без да се разтягат като дъвка, като някой въжета по бензиностанциите. Едно 10-11 мм въже издържа около 2500 кг. Като се вземат под внимание възлите и амортизацията (дори да няма видими повреди) го брой като 1500 за да си сигурен. И имай предвид, че тези въжета дето са по "всички железарии" не са тези на които висиме. Едно истинско въже е над 3 лв/м.
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #5
          До: Алпинистко въже

          Да теглиш един джип с друг не става. Не са предвидени за такива тонажи. Тон и половина е малко за голям окопал се в калта джип. Евентуално могат да се ползват динамичните му характеристики за да се "помага" на закъсалия джип, като теглещия само го опъва леко и после закъсалия се опитва да излезе сам, като използва и енергията на опънатото въже.
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • #6
            До: Алпинистко въже

            Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
            Да теглиш един джип с друг не става. Не са предвидени за такива тонажи. Тон и половина е малко за голям окопал се в калта джип. Евентуално могат да се ползват динамичните му характеристики за да се "помага" на закъсалия джип, като теглещия само го опъва леко и после закъсалия се опитва да излезе сам, като използва и енергията на опънатото въже.
            Ами аз затова казах на ринг въжето. Тогава реалната (а не по етикет) здравина ще е твърдо над 3 тона, а това си е сериозно. Наистина е проверено и доста удобно. Не че няма други вариянти, ама колегата питаше става ли? Мисля че става...
            Technical Rescue Direct - life lies in courage
            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

            Коментар


            • #7
              До: Алпинистко въже

              От въжетата, които се продават в железариите могат да се ползват 14мм и по-дебели и то на два ката иначе не издържат.Продавам такива въжета и имам поглед върху нещата.Аз бих препоръчал за почти толкова пари да си вземеш колан от тези, които се ползват за вдигане и си решаваш проблема повярвай нямат късане!
              Николай Папазов

              Коментар


              • #8
                До: Алпинистко въже

                За теглене наистина не са много препоръчителни. Стандарта , който задължиттелно трябва да покриват тези въжета е 2200кг. Производителите обикновенно се презастраховат с якостните характеристики. В помощния комплект е добре да имаш примерно една 30-40 метровака - става за помощни цели. Примерно можеш да си осигуриш навигатора в буйна река ако си го пуснал да трасира или да ти опъва лебедката. Друг вариант е ако имаш подходящите умения да правиш помощни полиспасти (простия алпийски полиспаст можеш да го изпълниш изцяло с въже). Вариант е и за тролей по който можеш да пренасяш екипировка или пострадал (ако имаш ролки за полиспаст и колани за дървета може да се импровизира носилка или сбруя за пациент). Също така може да помагаш на лебедката при извличане както и да насочваш машината (пак полиспаст).
                Както казах - 30-40 метровка 10.5-11мм не е излишна а и не заема място.

                Коментар


                • #9
                  До: Алпинистко въже

                  Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                  Ами аз затова казах на ринг въжето. Тогава реалната (а не по етикет) здравина ще е твърдо над 3 тона, а това си е сериозно. Наистина е проверено и доста удобно. Не че няма други вариянти, ама колегата питаше става ли? Мисля че става...
                  Е, ако няма какво друго ще свърши работа, но не и за редовна употреба. Все пак при измъкване на затънали джипове се получават и динамични удъри, а броя такива, които може да понеса не са голям брой.
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Алпинистко въже

                    аз си направих преди 3 години въже за теглене от 16мм въже от яхтен магазин - мисля, че беше тест 4000кг...
                    доста по-евтино излиза от коланите и е леко еластично /на 8м дължина се разстяга 20-30см при товар/...
                    има 2 недостатъка
                    - сравнително тежко и обемисто /коланът се навива плътно на руло, въжето - не/
                    - ако при тегленето се окопае и "спасителя", въжето остава леко разстегнато и не може да го откачиш...

                    ПС: в яхтените магазини има и хубави шекели по няколко лв
                    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                    Коментар


                    • #11
                      До: Алпинистко въже

                      Първоначално публикуван от kokoff Преглед на мнение
                      От въжетата, които се продават в железариите могат да се ползват 14мм и по-дебели и то на два ката иначе не издържат.Продавам такива въжета и имам поглед върху нещата.Аз бих препоръчал за почти толкова пари да си вземеш колан от тези, които се ползват за вдигане и си решаваш проблема повярвай нямат късане!
                      Колега, какво значи "колан, които се използва за вдигане" - би ли пояснил.
                      !

                      Коментар


                      • #12
                        До: Алпинистко въже

                        Значи общо взето, не може да замени колана, но както каза колегата по-горе хубаво е да има едно в багажника, за всеки случай.
                        П.С. И на мен ми интересно какъв е този колан за повдигане
                        Grand Cherokee WJ 4.7 V8
                        Това е положението.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Алпинистко въже

                          Това е колан с "уши" в двата края.Използва се за вдигане на товари вместо стоманен сапан.Има табелка с товароносимост като е усигурено 6:1 т.е колан за 1 тон издържа 6 тона.Ето тук http://www.maximumcenter.com/ в сектора текстилни сапани може да се види.
                          Николай Папазов

                          Коментар


                          • #14
                            До: Алпинистко въже

                            Първоначално публикуван от karlosjackal Преглед на мнение
                            Първо за теглене, няма да се беся, че може да се удавя( майтапа се)
                            Второ.Имам предвид въжета на които висят алпинистите( или слагащите изолации), които се продават в повечето железарски магазини.
                            Трето, така е ама аз се чудя дали такова въже може да се използва за теглене(и в офроуд).
                            Четвърто.Вярно изказвам се така че, все едно всеки е длъжен да знае какво имам в предвид.
                            Пето БЛАГОДАРЯ за подробната информация, исках с темата да получим повече инфо за различите видове въжета и евентуалната им експлоатация.Отново благодаря за инфото, дано да сме полезни.
                            Колега, незнам дали някой би виснал на въже от железарски магазин. Що не си купиш верига?
                            Борислав Русенов - 0889593977

                            Коментар


                            • #15
                              До: Алпинистко въже

                              Първоначално публикуван от bobotrojan Преглед на мнение
                              Колега, незнам дали някой би виснал на въже от железарски магазин. Що не си купиш верига?
                              На 2 метра може, на 200 едва ли.

                              Сега сериозно: Веригата заема повече място и е по-тежка от всяко въже със същата товароносимост. Единственото и предимство е че е по-евтина май.

                              Колега, взимай едни колани и не се разправяй с глупости. Цената не е кой-знае каква. И аз съм се пробвал с разни въжета, и резултата е никакъв. Или бързо се скапват, или като се намокрят стават като говно. За замръзване изобщо не ми се говори.

                              Читавите въжета са на съизмерима цена с коланите, а някои дори доста по-скъпи.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X