Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Счупен ресор,защо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Счупен ресор,защо

    Днес се счупи ресора от лявата страна,гадното е че от дясно ресора е от два листа,от ляво е само един.Съответно купето легна на тампоните на моста.Със половин тон товар,криво ляво се прибрах,по път купих чисто нов ресор,и след час колата беше ок,обаче немога да си обясня защо и как се е получила тая язва,имам теория,но да питам и вас.Колата е с първа регистрация 2010 на пътя.

    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

  • #2
    От: Счупен ресор,защо

    Верно чудна работа!Някаква стара деструкция в ресора,ако беше плътно при петата омже да се предполага от какво е.Тука счупването е доста по-назад от петата.Интересното е ,че при мене главен счупен е държал.на тройно колкото язвата на твоя.Личеше се прясно счупеното и старото спукване ,стоеше ръждясало.като в тоя случай ,но много повече ,над половината ресор.Предполагам че е умора на материала в твоя случай.
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

    Коментар


    • #3
      От: Счупен ресор,защо

      Предишната ми ОФА беше с ресьори, знам че ресор се чупи и от изпуснали амортисьори и изядени тампони на обеците на ресьорите, виж все пак там как е положението...

      Коментар


      • #4
        От: Счупен ресор,защо

        Може да е умора на материала - от естествено износване. Голям брой циклични натоварвания (да не забравяме какви са ни хубави пътищата и какъв брой артикулации прави този ресор за 1 км път), претоварване. Много помага карането с изпуснали амортисьори - няма какво да гаси стихващите колебания и това нямалява чувствително ресурсът на този възел. Образувалата се веднъж пукнатина започва да корозира и вторично/третично (един път от самата пукнатина и второ - от възникващата и прогресираща ръжда) породените напрежения си казват думата.

        Заводски дефект. Всички листови стомани при обработката си, биват "хващани" от остри метални щипки, обикновено в края им. Следите които оставят те, приличат на силен удар с изтъпен център (дълбока язва). Това, след термичната обработка, е перфектен концентратор на вътрешни напрежения и е въпрос на време да се скърши. Виждал съм такива следи по най-различно листове - от КП-08 до 65Г (от каквото се правят ресорите). ОТК-то може да е пропуснало такъв дефект на този лист.

        Може и да е нещо около термичната обработка - прекалено рязко охлаждане точно в тази зона (по лома се вижда някаква дифузия), спокойно може да доведе до това.

        И аз преди около 2 месеца скъсах предна пружина на БМВ-то - доста е неприятно:


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:59178114_2734814236535906_2941586001102897152_n.jpg
Прегледи:1
Размер:127.5 КБ
ID:5816488
        С "Фармахим" - непобедим
        Дизел - само дънки!

        Коментар


        • #5
          От: Счупен ресор,защо

          От опит със счупени листи при товарни автомобили - причините могат да са различни и комплексни, а и колегите са изброили основните.
          -Проблемен участък в листа, претоварване и неподходяща скорост през пътни неравности,проблемно гасене на вибрациите от амортисьорите,повишено налягане на гумите в комбинация от път и скорост.

          Коментар


          • #6
            От: Счупен ресор,защо

            Според мен е заводски дефект, шуплата я е имало много дълго време, а от първите две снимки добре си личи, че счупването тръгва от нея.

            Коментар


            • #7
              От: Счупен ресор,защо

              Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
              Според мен е заводски дефект, шуплата я е имало много дълго време, а от първите две снимки добре си личи, че счупването тръгва от нея.
              +1

              Историята на счупването е видима.

              Коментар


              • #8
                От: Счупен ресор,защо

                Тампоните на счупения изглеждат по добре от на новия.Изпуснал амортисьор ....есента ги погледнах,точно задния ляв от към въпросната страна беше леко омаслен ,за изпуснал ...по-скоро не,поне не усещам да люлее или удря.Гумите са нови,доста твърди и ги карам на 2.3-2.5 бара,гумите са бусови и са най-високите които влизат на тая кола.Предните амортисьори са нови и скъпи.Събота и неделя ще ги проверя задните.

                По принцип карам 4 та такава от този модел,системно съм ги претоварвал ,мисля че бяха около 700 кг.Товарил съм ги със 1.2 тона дървени макари с кабел и 200-300 кг.инструменти и така по 900 км.като не съм ги жалил ,колкото могат да вървят толкова.

                Обаче такова чудо до сега не ми се беше случвало,че и на 100 км от къщи.

                В тая кола постоянно има около 300 кг.отзад,но това е под 50% от разрешеното тегло ?
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #9
                  От: Счупен ресор,защо

                  Ами защото е Форд, та затова! Колегите са го казали - проблеми с качеството на листа явно.
                  Последно редактирано от IcoIliev; 25-06-19, 21:57. Причина: допълнение
                  Красивите думи невинаги са истина, а истинските - невинаги красиви!
                  0887 301 726

                  Коментар


                  • #10
                    От: Счупен ресор,защо

                    Поне си купих страхотен крик за 171 лв.
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • #11
                      От: Счупен ресор,защо

                      Тия Кънекти освен, че са Форд, май бяха и турска сглобка.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Счупен ресор,защо

                        Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                        Поне си купих страхотен крик за 171 лв.
                        Дай снимка на крика.

                        Иначе на ресьора се вижда как сие вървяла ръждата, по-тъмната е по-стара най-вероятно, по-светлата е по-прясна. Вижда и откъде е тръгнало счупването. Предполагам при валцоването на листа е останала малка дупчица точно там. То се вижда и откъде е тръгнала ръждата. Претоварването също може да е причина. Ресьова има някакъв запас, но претоварването го докарва до края и на този запас.
                        -Чем занимаетесь по жизни?
                        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Счупен ресор,защо

                          Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
                          Дай снимка на крика.

                          Иначе на ресьора се вижда как сие вървяла ръждата, по-тъмната е по-стара най-вероятно, по-светлата е по-прясна. Вижда и откъде е тръгнало счупването. Предполагам при валцоването на листа е останала малка дупчица точно там. То се вижда и откъде е тръгнала ръждата. Претоварването също може да е причина. Ресьова има някакъв запас, но претоварването го докарва до края и на този запас.
                          Не съм снимал,че много бързах,3 тона ,крокодил,широк и стабилен ,избрах него,защото вдига на височина над 50 см.Другите бяха около 40-45 см.
                          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                          Анатолий Пейчинов o8875о9815
                          https://dvrbg.com/

                          Коментар


                          • #14
                            От: Счупен ресор,защо

                            Оти се тормозите, ако не се чупеха тия коли ,знаеш ли колко щяха да струват ,а и колко народ щяха да останат без работа.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Счупен ресор,защо

                              Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                              .Изпуснал амортисьор ....есента ги погледнах,точно задния ляв от към въпросната страна беше леко омаслен ,за изпуснал ...по-скоро не,поне не усещам да люлее или удря.?
                              Лекото омасляване е симптома на "изпускането". Достатъчно е да има 1-2 см. "свободен ход" и не погасените вибрации "катализират" процеса .Ако беше преден, щяхте да чувате притропването.
                              "Късмета" е ,че се къса от задната страна,че..................

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X